GEMEENTE EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR DE Paardenmarkt. BINNENLAND. I 18(3. No. 72. ACH T-E N-T WINTI S T E A N (J SEPTEMBER. ZATERDAG PAARDENMARKT Nalezing op hel provinciaal verslag over 1872. 'AJ lila □r I. O Bij 2'4 9*4 90 *'4 'Vs <1 lalk. SNEEKEB COERAWT )W. I 10. 14,00 m. A ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarboven 7 Cents. Alle brieven en stukken» de uitgave of redactie betreffende, worden franco in gewacht. officieel beschreven is op last van Gedeputeerde Staten. i ioo neren I 69, Var- )1 3 231 BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente SNEEK maken hiermede bekend dat de najaars dit jaar zal plaats hebben op Woensdag den 17 September e. k. Burgemeester en Wethouders voornoemd, T. van der WEERDTL. Burg. De Secretaris 11. FENNEMA. en de lOU- k J. jehd te ma, Jo intje jslra Bak- van de hebzucht der Nederlandsche ouders die, M. lept. 5‘'a 2 3 2% BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SREEK maken ter voldoening aan art. 54, laat ste lid der gemeentewet, bekend dat de Raad dier Gemeente in zijne Vergadering van heden, no. 7 heeft benoemd tot leden der Commissie van Straten en Wallen de Heeren J. ten Cate en J. van Driessen. Sneek2 September 1873. T. van der WEERDT L. B. H. FENNEMA, Secretaris. In ’63 1.18; ’64: 1.24; ’65 0.98; ’66: 1.22; ’67: 1,17; ’68: 0.99; ’69: 0.71; ’70 1.30; 10/ ’711,1 aarzelen hunne kleinen van 8—12 jaar tegen hoog loon aan de naburige vreemdelingen af te staan. Jammerlijke annexatieZou het ook lijd wor den dat ook bij ons de wet de kinderen be schermt tegen de hebzucht der ouders In de Ned. Gedachten verklaart de heer Groen, dat hij ondubbelzinnig adhaesie geeft aan de wenken, die dr. Kuy p e r zijn bond genoot en opvolger dezer dagen in de Stand. als ter parlijformatie noodiggegeven heeft. Meende de heer Groen in 1871, dat in de toen malige Kamer dr. Kuyper eene ondankbare taak zou hebben, en als Koorders verteerd of als Keu- chenius in 1867 door smartelijken weerzin tot afscheid zou genoopt worden, thans, in 1873, ge looft de heer Groen dat dr. Kuyper, als lid der Kamer en aangewezen leader tevens, eene taak zou hebben zijner waard. De heer Groen laat dan ook de practische politiek ter zijdenu de redacteur van de Stand, naar dezelfde beginse len, zijnen arbeid voortzet. Aan hem is te dan ken de onontwijkbaarheid van den principieelen strijd. De waarschuwing, door dr. Kuyper aan zijne partij gegeven legen overmoed, die omtrent de on misbaarheid der formatie eener anti-revolutionaire partij in de Kamer, en die tegen omverwerping van een liberaal kabinet, zij worden alle drie uit drukkelijk door den heer Groen beaamd. De Gedeputeerde Staten van Limburg hebben het besluit van den gemeenteraad van Kerkrade, tot toelating van drie in Juli gekozen raadsleden, vernietigd, omdat de president en de leden van het stembureau de zaalwaar de verkiezing ge houden werd, gedurende 1 '4 uur verlaten heb ben, en inmiddels de zorg voor de stembus aan den veldwachter hebben toevertrouwd. Even als in vorige jaren zullen wij onzen le zers het een en ander mededeelen uit het ver slag van den toestand onzer provincie, zoo als die Deze CO URANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. Men schrijft uit Breda dd. 2 Sept. sDezen morgen werd de zaak van den h r. Koeken bij de Rechtbank alhier in behandeling gebracht. De advocaat van het Glass. Bestuurde heer Pels Rijcken eischte als vonnisdat den door de bevoegde macht uit zijn betrekking als pred. in de Ned. Herv. kerk ontslagen heer Koeken zou worden gelast, het Archief binnen tweemaal vier en twintig uren over te dragen en dat bij niet-opvolging van dezen lasthij door de gewapende macht er toe genoodzaakt zou het Rijk 27 m. en 9 vr., naar den vreemde 96 m en 52 vr., in het geheel dus 3715 personen; van elders hebben zich in Friesland gevestigd uit eene andere provincie 1451 m. en 1170 vr., uit de koloniën 29 m. en 15 vr., uit den vreem de 43 m. en 18 vr., te zamen 2726. De vertrekkenden bedroegen alzoo 989 perso nen meer dan de ingekomenen. Trekt men er 111 landverhuizers af, dan houdt men nog 878 personen overdie de provincie verloren heeft. Inderdaad is dit geen verblijdend teeken des tijds, ’t Getal sterfgevallen was 6,274 ot 2,08%, geboor ten 10,269 of 3,41%, levenloos geboren werden daarenboven 495 of 4,59% van 't geheel. Onder de overledenen waren 108 m. en 180 vr. ouder dan 80 jaar, en onder deze 10 m. en even zooveel vrouwen boven 90 jaar. Het getal gesloten huwelijken bedroeg 2547 eéhtscheidingen 5. Scheiding van tafel en bed kwamen niet voor. Tot de Ned. Herv. kerk behoorden 242.406 Omtrent de ministerieële crisis heeft de Haag- sche correspondent der Am. Ct. »op officieuse wijze” het volgende vernomen »Nadat Z. M. in de residentie was teruggekeerd, verzochten de ministers collectief om hun ontslag. De koning ontbood de heeren de Vries en Fran sen van de Putte bij zich, en verklaarde bezwaar te hebben’ het gevraagde ontslag te verleenen, in aanmerking nemende den politieken toestand van ons land en den oorlog met Atchin. Schriftelijk deelde Z. M. het zelfde aan den ministerraad me de, met verzoek om een minister van oorlog voor te dragendaar deze reeds vroeger zijn ontslag had gevraagd. »De ministers verklaarden bij hun verzoek om ontslag te moeten volharden. »Naraens den Koning werd daarop de heer van Reenen uitgenoodigd, een ministerie samen te stellen. De heer van Reenen bedankte voor die opdracht, waarna de heer van Lijnden van San- denburg van zijn buitenverblijf naar ’s Hage werd ontboden en hem gevraagd of hij een ministerie wilde voordragen aan den Koning De heer van Lijnden verzocht twee dagen beraad en verklaar de toen den last op zich te nemen. Na zijne komst te ’s Hage had de heer van Lijnden ver schillende conferentien met den heer de Brauw lid van de Tweede Kamer, den heer van Goltstein lid van de Eerste Kamer, den heer van der Heim, lid van Gedeputeerde Staten en andere staatslie den. Opmerking verdient hetdat hy zich niet inliet met de heftige Dagblad-partij en deze met de zaak onbekend bleef.” Voorts maakt de correspondent gewag van ee- nige loopende geruchten betreffende de samen stelling van het nieuwe kabinet. Eene combina tie isfinantiën, van Lijnden buitenlandsche (de correspondent bedoelt denkelijk binnenlandsche) zaken, van der Heim; justitie, de Brauw; kolo niën, van den Bossche oorlog, van der Schrieck marine, Wichers of Gregoryen buitenlandsche zaken van Goltstein. In deze combinatie is, naar de berichtgever opmerkt, de anli-revolutionnaire partij niet vertegenwoordigd, Volgens andere geruchten zou de ultramontaansche partij als voorwaarde voor haar steuneen Katholiek mi nister van justitie verlangen. De correspondent erkent echter zelf dat al de geruchten vrij onze- Bevolking. Op 31 Dec 1872 bestond deze uil 151,001 m. en 153,105 vr te zamen 304,106, d. i. 3436 meer dan op denzelfden datum van ’tjaar te vo ren of 1,14%(’) Alle gemeenten zijn in bevolking vooruitgegaan, behalve KollumerlandLemsterland Sloten en Workum, waar de vermindering respectivelijk 44, 9, 14 en 23 personen bedraagt. Uit de provincie zijn naar eene andere vertrok ken 1921 m. en 1610 vr., naar de koloniën van Het Gemeentebestuur van Sneek Voldoende aan de uitnoodiging, voorkomende in het besluit van heeren Gedeputeerde Staten van Friesland dd. 28 Augustus 1873, no. 8 (Prov. blad no 119), Brengt ter kennis der ingezetenen dat ter Provinciale Griffie te Leeuwarder af drukken verkrijgbaar zijn gesteld voor den prijs van 5 Cent, van Prov. blad no. 120, inhouden de een door Zijne Majesteit den Koning goedge keurd besluit van de Provinciale Staten, tot wij ziging van het reglement op het onderhoud en beheer van de Lemstersluis. Sneek 4 September 1873. T. van der WEERDT, L. B. H. FENNEMA, Secretaris. gen ƒ483.659.41 tegen 470.774.11s in uitgaven. 1 worden; voorts honderd gulden boete voor iede- »De advocaat van Mens, voor den beklaagde optredende, verzocht van de Rechtbank drie we ken uitstel. Dit verzoek is toegestaan.” gen 483.659.41 tegen ƒ470.774.11 :n uitgaven. ---- Onder de vermeerderde uitgaven vermelden wij ren dag van nalatigheid in dezen, met leedwezen die voor behoeftige krankzinnigen, welke reeds ƒ32.751 78 bedragen. Voor 't lager onderwijs werd ƒ6912 besteed. De provinciale schuld bedroeg 1°. Jan. ’73 1’150 000. In het N, v. d. D. schrijft iemand het volgen de, waaruit blijkt, dat er ook in onze »groote” steden nog veel skleinsteedschheid” bestaat »Ik heb mij gisteren geschaamd over Amster dam, de hoofdstad met 270,000 inwoners. Drie menschen uit Goesin nationale kleederdracht voor zooveel de vrouwen aangingzijn gisteren morgen in Amsterdam gekomen en zóó als wilde beesten door fatsoenlijk en onfatsoenlijk publiek nageloopen, dat ze zich genoodzaakt voelden te rijden. Dit hielp evenwel nog nietwant waar ze stil hielden, stond rondom het rijtuig alles ge schaard om aan te gapen en het onfatsoenlijk pu bliek zelfs om te beleedigen, zoodat ze eindelijk besloten, Amsterdam te half drie te verlaten. Dit werd mij door de slachtoffers op den trein medegedeeld.” Men schrijft uit Twenthe aan de N. Rott. Crt.: Aan de Pruissische grenzen begint het er voor de schoolkinderen treurig uit te zien. Nu de schoolwetten van eigen Vaderland den Pruisischen fabrikant verhinderenPruisische kinderen in hunne fabrieken te laten werkenhebben zij - en helaas met goed gevolg gebruik gemaakt van de hebzucht der Nederlandsche ouders die, pers., Fransche 132, Eng. 4, Anghk. 3, Ev. Luth. jn het zalig gevoel hunner vrijheid, dan ook niet 992, Herst. L. 158, Doopsg. 16.423. Remonstr. 76, Ghr. Geref. 16.098, R. Kath. 25.095, Oud-R. 1, Ned. Isr. 2176, Port. Isr. 12, tot geene 529. De sterfte was gemiddeld 1 op 48 inwoners(2); wat gunstig mag genoemd worden en welk cij fer over de laatste 5 jaren alleen door dat van ’69 (56) wordt overtroffen. Te Dokkum was de sterfte het grootst1 op 29in Opsterland het kleinst 1 op 69 Na Dokkum volgen Ameland, Franeker, Menal- dumadeel, Harlingen, IJlst, Bolsward Workum Barradeel, Hennaarderadeel, Leeuwarden Fer- werderadeelBaarderadeel Leeuwarderadeel Oost-Dongeradeel RauwerderhemWonsera- deel Tietjerksteradcel Utingeradeel welke gemeenten alle boven ’t gemiddelde waren. Te Sneek bereikte de sterfte juist hel middencijfer 48. De groote sterfte op Ameland, dat anders tot de gunstigste gemeenten behoort, is te ver klaren uit de daar hevig geheerschl hebbende mazelen en kinkhoest. Sedert ’63 is de bevolking 7,6 pGt. toegeno men. De verhouding van m. tot vr. als 4965 tot 5035. Meer mannen dan vrouwen zijn in Opsterland, Achlkarspelen, Tietjerkstëradeel, BildtMenal- dumadeel, Kollumerland, Oost-Dongeradeel, Frane- keradeel, Aïngwirden Haskerland Schoterland, Hem. Oldeph., Doniawerstal, Gaasterland, Sloten, O. en W. Stellingwerf en Wijmbritseradeel. Provinciaal Huishouden. Het getal kiezers voor de provinciale Staten was 9329 (of 9 minder dan in ’71); als Leeuwar den 1913, Dockum 1703, Heerenveen 1669, Sneek 2021, Franeker 2023. Bij de eenig gehouden verkiezing (Leeuwarden) kwam slechts 34% der kiezeis op. Inderdaad wel een treurig bewijs van onver schilligheid omtrent de algemeene zaak Het schijnt, alsof men denktdat het er wei nig toe of afdoet, wie zitting in de Provinciale Staten hebben, eene meen.ng tegen welker on juistheid wij dringend moeten waarschuwen. De provinciale belangen zijn voor de inwoners der provincie meermalen van meer gewicht dan die van den Staat, en het is wel van degelijk belang, naar de Staten bekwame en geschikte mannen af te vaardigen. Bij hen toch berust de regeling van zooveel, waaraan ieder ingezeten der provin cie veel gelegen ligt. Men bedenke hel weldal uit de leden der Provinciale Staten de Gedeputeerden voortkomen en dat zij (de P. S. nam.) de leden der Eerste Kamer kiezen. In ’71 hebben de provinciale inkomsten bedra- 1 op 46, bij vr. 1 op 50. Het spoorweg-comitë Bloem c. s. laat door de Purm. Cour, bekend makendat geen der be richten, dezer dagen omtrent die spoorweglijn ver spreid, van het comité is uitgegaan, en dat allen min of meer onjuist zijn. De openbaarmaking van den bekenden ministerieelen brief is buiten de bedoeling van het comité geschied. Op het oogenblik tracht het comité van de regeering te vernemenwelke de bezwaren zijn waarvan de minister in algemeene termen spreekt- Verdere mededeelingen omtrent de plannen van het co mité verspreidmissen allen grond.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1873 | | pagina 1