MEOWS' EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE GEMEENTE EN DET ARRONDISSEMENT SNEER. BINNENLAND. f ren, No. 15. 1873. ACH T-E N-T WINTICSTE J WOENSDAG 17 SEPTEMBER Nalezing op het provinciaal verslag over 1872. 3 ’s Lands belangen Zij- ir iept. 31% Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. jeh) Ük, i te e te >eek O (2) (3) (4) (5) n rda, uin- ADVERTENT1EN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarboven 7'/a Cents.—» Alle brieven en stukken, de uitgave of redactie betredende, worden frttncoingewacht. >8 '4 X X '4 door de gemeenten Ameland, Hindeloopen, Sta voren, Schiermonikoog en Ijlstt. w. 1 622 992, 800, 700 en 400, te zamen ƒ5,314. Het middelbaar onderwijs leverde niets bijzon ders op. De latijnsche school te Bolsward, die feitelijk reeds sints jaren dood was, is opgeheven gewor den. Te Leeuwarden waren 15 leerlingen en 4 do centen Sneek 21 en 3, Dockum 15 en 2. O n d e r w ij s. Het aantal scholen voor lager onderwijs werd in den loop van ’72 met zes vermeerderd, waar onder eene openbare voor meer uitgebreid lager onderwijs. Het getal is nogtans onvoldoende met name in Dantumadeelwaar dan ook tot ver meerdering en uitbreiding besloten is. De school te Doniaga was sedert 15 Febr. ’70 vacant, daar er nog geen hootdonder wijzer benoemd was. Het verslag zegt »’t Getal kweekelingen was bij het einde van 1872 weder belangrijk minder dan bij het einde des vorigen jaars. „Door de meeste hoofdonderwijzers en door sommige hulponderwijzers werden, met de ver- eischte toestemming, nevenbedieningen waargeno men. Grootendeels bestonden die uit kerkelyke betrekkingen.” Die beide phrasen staan met elkaêr in een on afscheidelijk verbandde traktementen van zeer vele, verre weg de meeste hoofdonderwijzers, zijn te gering, dus hebben ze geen beslaanen juist daarom is 't getal kweekelingen steeds aan ’t afne men. Het schijnt, dat vele gemeentebesturen dat niet willen inzien of misschien te weinig doorzicht hebben, om het te kunnen, of wellicht zijn er wie alle onderwijs een gruwel is en die ’t daarom, voor zooveel het in hun macht ligt, trachten af te schaffen. Het getal dagschoolgaande kinderen was in '72 gemiddeld 45,194, legen 12,970 in’71, der avond- schoolgaanden 1815 tegen 1778, of te zamen ge teld 47,009 tegen 44,748. Er is dus vooruitgang. Over schoolverzuim en ongeregeld ter school- komen worden nog dezelfde klachten als vroeger aangeheven en die zullen wel altijd meer of min der blijven beslaan. In geenen deele zijn wij ’t eens met een veel ge noemde specialiteit in scboolzaken,een schoolopzie ner namelijk, dat alleen leerplicht T kwaad kan te keer gaan. De statistiek en dat nog de officiële, van ambtswege opgemaakt door leerplichtdrijvers is daar om de ongegrondheid dier meening te sta ven Men verandert trouwens door wetten de zeden niet. Leerplicht en schoolbezoek is voor ’t overige niet het zelfde. De school en leerplicht is geen quaestie; het is eene phrase, eene scie. Hel gemiddeld getal dat op 100 mannelijke in- De redevoering, waarmede Zaterdag de zitting der Staten-Generaal in eene Vereenigde Verga dering der beide Kamers, door den Minister van Binnenlandsche Zaken in naam des Konings is gesloten, luidt als volgt Mijne Heeien 1 De afgeloopen zitting heeft zeker niet die uit komsten opgeleverd, die de Regeermg had ge hoopt. Wetsontwerpen van groot belangaan wier overweging in de afdeelingen of behandeling in de openbare vergaderingen een aanmerkelijk deel van Uwen tijd is gewijd geweest, hebben de goedkeuring van de Vertegenwoordiging niet mogen wegdragen. Intusschen is een gewichtige maatregel door de vaststelling der nieuwe tarieven van in-, uit en doorvoer in Nederlandsch Indie tot stand ge komen. Met de voordrachten tot voorziening tegen be- smeltelijke ziekten, tot wijziging der wet betref fende de burgerlijke pensioenen en tot herziening van de belastbare opbrengst der gebouwde ei gendommen hebt Gij U vereenigd. Krachtige bevordering van de welvaart des Lands belooft de aanleg der nieuwe spoorwegen voor rekening van den Staat, waartoe de midde len door U werden toegestaan. De nieuwe overeenkomst met de Handelsmaat- schappij en hel tractaat met Spanje tot vaststel ling van de rechten en voorrechten der consuls werden door U bekrachtigd. Door de goedkeuring van het met Belgie ge sloten tractaat, tot regeling van verschillende be langrijke onderwerpen, werd de vriendschappelijke verhouding met dien naburigen Staat bestendigd en versterkt. De Koning draagt mij op U Mijne lleeren voor Uwe toewijding aan nen dank te betuigen. Namens den Koning wordt de Vergadering der Staten-Generaal gesloten. rijp. Eli- Te weten 14.5, 15.5, 15.6, 15.7. 21.1, 21.3, 21.9, 22.7. 12.1, 13.1, 13.2, 13.2. 17.4, 18.1, 18.8, 19. 13, 14.2, 14.5, 14.5. 19.2, 19.3, 19.5, 20,5. In ’71 ƒ510,220.185 ’70 ƒ438,349,85 69 ƒ420,067.04. TROONREDE, uitgesproken in de vereenigde zitting der Staten-Generaal, 15 Sept. 1873. Ik verheug mij ook nu weder bij de opening uwer gewone zitting het geluk te hebben, gunsti ge mededeelingen te kunnen doen aangaande de bloei des lands. Bij het bezoek, in het voorjaar door mij ge bracht aan de noordelijke gewesten des rijks ont moette ik menige blijken van welvaart en bloei. De havenwerken van VJissingen onlangs in mijne tegenwoordigheid geopend, hebben een nieu wen weg voor den handel gebaand, die nieuwe welvaart belooft. Ik stel er prjjs op in uw midden met erken telijkheid te betuigen, dat ik in hel noorden en in het zuiden door de geheele bevolking met de levendigste en ondubbelzinnigste bewijzen van lief de en verknochtheid ben begroet. De verwikkelingen voor ons in den Indischen Archipel ontstaan, deden mij te meer de bewij zen van belangstelling en vriendschap waarderen welke ik voortdurend van alle vreemde mogend heden heb mogen ontvangen. Zee- en landmacht voldoen steeds op loffelijke wijze aan hare roepjng. Het openbaar en bijzonder onderwijs blijft mij ne levendige belangstelling wekken. Op de wereldtentoonstelling te Weenen, in dien grooten wedstrijd der volkeren, heeft Nederland zijn naam in nijverheid en kunst, met eere ge- handhaafl. De berichten omtrent de beteugeling der ziek te, die sedert jaren den veestapel teistert, luiden gunstig. Niettegenstaande de stijgende behoeften aan de gewone dienst en de buitengewone uitgaven, zoo hier te lande als in Indie, is de gesteldheid van ’s lands geldmiddelen gunstig te noemen. Na de tijdelijke jstaking van de krijgsoefenin gen te lande tegen Atjin worden de kusten van dat Rijk met goed gevolg, door de zeemacht ge blokkeerd. De noodige voorzieningen zijn en wor den genomen, ten einde den strijd te lande met kracht te kunnen hervatten. Binnen den kring van onze Oost-Indische be zittingen is, met uitzondering van enkele onlusten van plaatselijken aard, de rust onverstoord geble ven. Over het algemeen was ontwikkeling van han del en scheepvaart merkbaar uit de ruime ont vangst van de in- en uitvoerrechten. De belan gen der nijverheid zijn bevorderd door nieuwe bepalingen omtrent do mijnontginningen. In sommige streken, waar gebrek aan voedings middelen bestond of dreigde te ontstaan, is door de regeering en particulieren krachtige hulp aan de bevolking verleend. De vooruitzichten omtrent den oogst van voedingsmiddelen zijn thans ge ruststellend. De toestand der West-Indische koloniën is be vredigend. Suriname heeft het hoofd geboden aan de moeilijke omstandigheden, die in dit jaar werden verwacht. Terwijl hel tractaat met Groot-Brittannië be treffende de immigratie gunstige uitkomsten gaf, bleef ook bij de vroegere slaven, na de opheffing van het staatstoezicht, gezindheid tot arbeid be staan. Curasao mag zich door uitbreiding van handel en scheepvaart in toenemende welvaart verblij den. voren, Schiermonikoog en gezetenen de school bezoekt, was 17.3, van de vrouwelijke 15, over allen le zamen 16.15 (en niet zoo als het verslag luidt 16.1), in ’71 16.2 en 14 of 15.1. Ten aanzien van de jongens staan Leeuwarden, Sloten, Schoterland en Bolsward ’t laagst,Hin deloopen,'t Bildt, Hemelumer Oldephaert en Schier monikoog ’t hoogst;(2) ten aanzien van de meisjes Leeuwarden, Harlingen, Stolen en Sneek ’t laagst;(3) ’t Bildt, Hindeloopen, Ameland en Hemelumer 01- dephaerl ’t hoogst ;(4) ten aanzien van ’t geheel Leeuwarden, Stoten, Dantumadeel, Harlingen het laagst(3), Ameland, Bildt, Hindeloopen, Hemelu mer Oldephaert het hoogst De staat van ’t onderwijs was over ’t algemeen voldoende. Het onderwijs in vormleer, aardrijkskunde, ge schiedenis en Natuurkunde schijnt veel te wen- schen over te hebben, zoowel wat omvang als gehalte betreft; algemeen was ’t op verre na niet. De verslagen loopen dien aangaande wel zeer uiteen, doch gunstig zijn ze niet. Men heeft ook geen recht een algemeen goed en volledig onderwijs te vorderen, wanneer de bezoldigingen onvoldoende zijn. Het is onbillijk goed werk te verlangen voor slecht geld T is niet alleen onbillijk, maar, wij verzwijgen 't niet, ’t is oneerlijk. Vraag eens aan een bakker ofhijtarwen brood kan leveren voor den prijs, dien de rogge kost aan den schoenmaker, of hij laarzen maken kan voor ’t zelfde als waarvoor hij schoenen levert. De man zou u vragen of gij gek waarten toch verlangt men 't van den onderwijzer. Zeer juist heeft een Engelsch staatshuishoud kundige gezegd, dat de personen die het duurst betaald worde, zijn 1° zij die ons dooden de generaals; 2° zij die ons bedriegen de staatslie den en de kwakzalvers; 3" zij die ons vermaken zangers en muzijkanten; en hel allerslechtst van allen, zij die bovenaan behoorden te staan die ons onderwijzen. Is ’l onderwijs niet voldoende, welnu men be- tale het minder slechten ’t zal beter worden. De traclementen voor het lager- en meer uit gebreid lager onderwijs bedroegen voor alle ge meenten 543,871,405(’) (Sneek 16,315.208), waarvan voor traclementen van ’t onderwijzend personeel 323,445,84. De inkomsten waren ƒ100,045,283, waaronder aan schoolgeld ƒ49,587.275 (Sneek ƒ4694,03). Het onderwijs werd kosteloos gegeven in de gemeenten Opsterland, Kollumerland, West- en OoststellingwerfFerwerderadeelDoniawerstal Rauwerderhem LeeuwarderadeelAchtkarpelen, Hennaarderadeel, (sedert wordt er schoolgeld ge heven) AingwirdenIdaarderadeelSmallinger- land West- en OostdongeradeelWonseradeel FranekeradeelBarradeel, Baarderadee), Menal- dumadeel, Bildt en Hemelumer Oldephaert. In 14 van die gemeenten was bet schoolbezoek meer dan middelmatig, in de overige 9 was het er onder, doch dit is vooral toe te schrijven aan veenderijen. Ontegenzeggelijk is het, dat gratis onderwijs het schoolgaan aanmoedigt. Rjjks- en provinciale subsidie werd genoten Normaalscholen waren te Leeuwarden 1 voor jongens en 1 voor meisjes, te Sneek en Frane- ker 1 voor jongens. Met den uitslag der acte-examens stond het slecht. Van 50 geëx. hoofdonderwijzers werden 30 afgewezen, van 64 cand.-hulponderwijzers 29, van 14 cand.-hulponderwijzeressen daarentegen slechts 4. De vrouwelijke candidaten slaagden veel beter dan de mannelijke, bijv, van 6 voor deFransche taal 5, tegen 8 van de 20 maan. Het geheel getal lagere scholen bedroeg 423 als openb. gew. 328, m. uitg. 26, t. z. 354; ge- subs. bijz.: m. uitgeb. 8; niet-gesubs. bijz gew. 49, m. uiig. 12, te zamen 61. Het geheel getal hoofdonderwijzers was 412, hoofdonderwijzeressen 11, hulponderwijzers 262, hulponderwijzeressen 22, kweekelingen: m. 129, vr. 11, te zamen uitmakende een personeel van 847 voor 48,157 leerlingen, d. i. 1 voor ieder 57, of, rekent men de kweekelingen niet mede, 1 op 68. Dat hel onderwijzend personeel veel te klein is, zal wel geen beloog behoeven. Er is overal gebrek aan hulponderwijzers en kweekelingen en er zal dus ook gebrek aan hoofdonderwijzers moeten komen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente SNEEK overwegende dat de vgoten en riolen tusschen belendende huizen (wanden)” volgens art. 89 in verband met art. 143 der Alg. Politie verordening, op verbeurte eener boete van ƒ1 tot 3minstens twee maal ’s jaars en wel in de maanden Mei en Augs., moeten worden uitgehaald en schoon gemaakt dat bij de naleving dier bepaling de zorg voor de volksgezondheid ten nauwste betrokken is Noodigen de ingezetenen, die aan hunne ver plichting niet naar behooren hebben voldaan, uit, ter voorkoming van vervolgingenten spoedig ste tot de vereischte reiniging over te gaan. Sneek, 10 September 1873. T. van der WEERDT L. B. 11. FENNEMA, Secretaris. SNEEKER (OlltLX ran iaaraa Io 00. ]O.« i

Sneeker Nieuwsblad nl | 1873 | | pagina 1