rm GEMEENTE EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE EN. M. l i' 1873. No. 76. ZATERDAG 20 SEPTEMBER n. De troonrede. Slate n-G e n e r a a 1. ,50. I a - kilo. 48,00 A r m zv e z e n> 01 232 EERSTE KAMER. Zitting Dinsdag 16 September. r Deze CO UR A N T verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. ADVERTENTIËN van 4 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarboven 7'/a Cents. Alle brieven en stukken, de uitgave of redactie betreffende, worden franco ingewacht. I it 112 neren, I wel In- van /GO, J, Var- :n/- waarts heenvloeiende, voor ’t vervolg kunnen behou den blijvenhet zal daarom voor zoo ver ’t in zijn vermogen is, nauwlettend toezien op de rijk» worders daar ginder en hier. Doch van dal alles lazen wij, helaas 1 geen syllabe. Zeer goed achten wij de weglating van belof ten, die alleen gedaan worden, om niet te wor den nagekomen. IIEME Nalezing op het Provinciaal verslag over BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente SNEEK Gelet op art. 54, laatste hd, der Gemeentewet, Brengen ter kennis van de ingezetenen 4 dat bij raadsbesluit van 15 September 1873 no. 5, met wijziging van dat van 9 Juni 1873, no 7, hel beheer over de exploitatie der faecale stoffen is opgedragen aan eene commissie be staande uit een lid van het Bagelijksch bestuur als Voorzitter, en uit d>ie leden, door den Raad uil zijn midden gekozen dat, behalve de hoeren F. Terwisscha van Schellinga en 1. Fennema die bij raadsbesluit van 26 Mei 1873, no. 19, als leden der commis sie zijn gekozen, bij dat van 15 September 1873, no. 5 nog tot lid is benoemd de heer J. van Driessen. Sneek 17 September 1873. T. van der WEERDTL. Burg. II. FENNEMASecretaris. Dat de koning er eene gehouden heeft, heeft ons evenzeer verwonderdals wij in ’t algemeen dergelijke redenen voor een kleinen Staat als Ne derland overtollig achten. Eigenlijk had de koning niets anders behoeven te zeggen, dan, dat er niets tot stand gebracht is, behalve de oorlog met Aljin (’t geen hij ver leden jaar reeds had kunnen zeggen, dat gebeu ren zou, als men hem niet onkundig daarvan had gelaten); dat dit natuurlijk geschied is zonder me dewerking der Kamer, daar deze niet toelaat, dat er iets hoegenaamd, als zij ’t beletten kan, tot stand komtdat de ministers van hunnen kant getoond hebben zich niet in te laten met het hoogst noodige, zoo als belastingstelsel, hooger onderwijs, enz. enz. enz.doch dat het eigenlijk niet noodig was zulks te zeggen, aangezien ieder het sints lang weet. Indien men voor den koning zulk eene troon rede had opgesteld, zou zij waarheid hebben be vat. Doch nu Men heeft den koning laten zeggen, dat de toe stand van hel land gunstig is en in ’t noorden des lands allerwege bloei en welvaart heerschtdus in T zuiden niet en noglans moet de toestand ook daar gunstig zijn, want het maakt een deel van Nederland uit, en wel het grootste. Heeft de opsteller der troonrede niet begrepen, dat zonder bloei en welvaart (daargelaten, of die wel sailerwege” in ’t noorden bestaat) de toestand nooit gunstig zijn kan De bloei en welvaart in T noorden zou bevor derd worden, en dus gunstig mogen heeten, indien de minister van binnenlandsche zaken ze niet in den weg stond, bijv, door zijne houding in de spoorwegquaestie. Dat vallerwege” zal een euphemisme zijn voor Miier en daar.” Land- en zeemacht voldoen steeds op loffelyke wijze aan hare roeping. Doch waaruit, of hoe, of wanneer dat is ge bleken wordt in T midden gelaten. Of zou de minister soms bedoelen de overwinningen in het kamp te Milligen behaald? Maar daartegenover staan even zoovele verliezen aldaar geleden; en wij hebben ook niet vernomen, dat de zeemacht zich daar in dapperhedens geoefend heeft. Niet alleen het openbaar, maar ook ’t bijzonder onderwijs blijft de levendige belangstelling derre- geering (rekken. Wij vestigen de aandacht op die belangstelling in het ^bijzonder” onderwijs, omdat de Grondwet, in art. 194, alleen zegt, dat het ^openbaar’' on derwijs een voorwerp van aanhoudende regeerings- zorg isen nergens van het bijzonder melding maakt. Het bijzonder onderwijs heeft met de regee- rings-zorg trouwens niets te maken, want, »toe- zicht op’ is geheel iets anders dan «zorg voor.” Van Atjin wordt alleen gezegd, dat de kusten ■s>goed” worden geblokkeerd, ’t geen alweder een m euphemisme zal zijn voor «zóózóó”of zou de 0'4 I w BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente SNEEK overwegende dat de »goten en riolen tusschen belendende huizen (wanden)’’ volgens art. 89 in verband met art. 143 der Alg. Politie verordening, op verbeurte eener boete van ƒ1 tot 3minstens twee maal ’sjaars en wel in de maanden Mei en Augs., moeten worden uilgehaald en schoon gemaakt i dat bij de naleving dier bepaling de zorg voor de volksgezondheid ten nauwste betrokken is Noodigen de ingezetenen, die aan hunne ver plichting niet naar bebooren hebben voldaan, uit, ter voorkoming van vervolgingen ten spoedig ste tot de vereisebte reiniging over te gaan. Sneek, 10 September 1873, T. van der WEERDT L. B. II. FENNEMA, Secretaris. I Blijkens de ontvangen verslagen is in de meeste gemeenten de toestand der behoeftige klassen dezelfde gebleven. De levensmiddelen waren duurdermaar de loonen ook hooger. Waar de toestand gunstig was, wordt dit toegeschreven aan zachte weersgesteldheid in den winter en goeden uitslag van den landbouw. In enkele ge meenten werden de loonen niet verbeterd in ver houding tot den prijs der levensmiddelen de toe stand was er natuurlijk slecht. Van 18 gemeentenwaar de toestand vroeger als voldoende werd opgegeven, is hij verbeterd, in 5 niet verbeterd, d, i. verergerd in 1, en ge lijk gebleven in 12. Van 25 gemeenten, waar hij ongunstig was, is hij verbeterd in 13, ver ergerd in 2 en verder gelijk gebleven. Summa summarum is dus de toestand wèl verbeterd. In 14 gemeenten, tellende 121.702 inwoners, is op de begrootingen f 16.375,54 meer als subsidie uitgetrokken, dan in ’71 betaald werd in 27 tellende 175,935 inw., 44.801,59 minder. Bols- ward verleent geen subsidieIjlst trok 't zelfde bedrag uit als in ’71. De subsidie is over ’t geheel verminderd met f 28.426,05. In ’71 is door de gemeenten voor ’t armwezen uitgegeven 523.792,343, (Sneek 18.834,453) d. i. bijna 55 van den geheelen hoofdelijken oplaag, of f 1.74’ per hoofd (Sneek 2,003/4). De afschaffing van het restitutie-stelselj heeft zeer goede gevolgen gehad. Enkele diakoniën hebben haren plicht minder slecht betracht, dan te voren, doch zij laten nog veel, zeer veel te wenschen over. Dat de willekeur bij die besturen groot is, zal wel aan ieder, die er een weinig mede in aan raking is geweest, bekend zijn. Niet zelden wordt door diakenen alleen gevraagd naar de al- of niet-rechtzinnigheid der bedeeling vragenden terwijl de behoeften daarbij niet in aanmerking komen, en op die wijze wordt huiche larij aangekweekl en bevorderd en zijn derhalve de diakenen de onmiddelijke oorzaak van de on zedelijkste onder de onzedelijkheden. Ter loops wijzen wij tevens op het verkeerde van het diakonaat aan winkeliers op te dragen. Wij herinneren ons het antwoorddat zekere vrouw gaf aan iemand, die verwonderd was, dat het haar zoo goed ging, terwijl vroeger hare za ken zoo ellendig slecht stonden. Dat antwoord luidde»Ja ziet u, Mijnheer, mijn man diakent er thans bij, en dat geeft goed.” Over het nadeelige en gevaarlijke van bedeeling, zooals zij doorgaans geschiedt, hebben wij meer malen gesproken er, zullen daarom er nu over zwijgen na de opmerking gemaakt te hebben dat in dien ellendigen toestand geen verbetering te bespeuren is. Er zijn gemeenten in Friesland, waar diakonie Sept. 7% 9*4 2 57, 2’4 00 9*4 8’4 4'4 en armbestuur moeten aanvullen, wat aan loonen te weinig betaald wordt. Langs dien weg wordt niet de arme bedeeld, maar veeleer de rijke eigenaar, die voor te gering loon laat werken, en door zijne positie 't maar al te vaak in de hand heeft, de loonen vast te stel len en de bedeeling te regelen. Wat hij te min betaalt, komt alzoo ten laste van burgerlijk- en kerkelijk armbestuur. Het aantal gedurende ’t geheele jaar onafgebro ken bedeelden bedroeg 9509 als 5307 hoofden van huisgezinnen en 4202 enkele personen van tijd tot tijd 8,920 hoofd v. h. en 3,316 enk. pers te zamen 21,645, of, steh men een huisgezin op 5 personen, dan wordt het cijfer 78,153. De geheele uitgaaf voor armen door instellin gen van weldadigheid (die der diakoniën niet me- degeteld) beliep een kapitaal van 1’028,734.275. Instellingen tot het voorkomen van armoede. In de zitting van heden heeft de heer van Bijlandt het voorzitterschap aanvaard met het houden eener re de waarin hij met het. oog op de vele gewichtige on derwerpen, die in de afgeloopen zitting onafgedaan zijn gebleven de leden aanspoort tot ijverige en ernstige opvatting hnnner taak en hoopt dal- de getrouwheid aan beginselen steeds een waarborg zij tegen de nadee- officieuse mededeeling uit Washington niet te ’s Hage zijn aangekomen De onlusten in Ned. Indie worden voorgesteld als »van geheel plaatselijken aard.” Nu ja, dat zijn onlusten in den beginne altijd. Het rumoer van 16 Augustus ’30 te Brussel, was ook geheel plaatselijk, maar had de afscheiding van meer dan de helft van het rijk ten gevolge, Het gebeurde met Atjin zal waarschijnlijk niet ten gevolge hebben, dat we nu geheel sulinde verliezen, maar dat het een aanvang het begin is, weet ieder, die oplet. De rust is er natuurlijk onverstoord; dat is de traditionele phrase maar ’t is ook niets meer of anders dan een phrase. Rust is en blijft zoo lang onverstoord rustig, totdat de opstand uitgebroken is. En zou men meenen, dat de officieuse kennisge ving uit Washingtondie niet tot den minister schijnt gekomen te zijn, uit de lucht gegrepen is Zoo men dat meent en dientengevolge zóó schrijft dan maakt men aan de regeering der Vereenigde Staten een compliment, dat wel eens minder aangename gevolgen zou kunnen hebben. Amerika en dat weel ieder trouwens kan al onze bezittingen zeer goed gebruiken, al ware het maar voor een deel, bijv. Sumatra. «Gebrek aan voedingsmiddelen” (euphemisme voor «hongersnood”) bestond reeds of dreigde in Insulinde hier of daar te ontstaan. Dat verschijnsel is periodiek en toenemend en zal periodiek-toenemend blijvenzoolang er gou- verneurs-generaal zijndie hun plicht niet doen, en specialiteiten, uit de duizend-en-een, tot minis ters en kamerleden worden benoemd en geko zen. Op de Weener tentoonstelling is Neerlands roem gehandhaafd. Bijvoorbeeldaan Nederland werden 284 on derscheidingen toegekend; aan Beigie 612; aan Denemarken (dat niet half zoo vele inwoners lelt als Nederland) 309; aan Portuga (met een 200.000 zielen meerdere bevolking dan Nederland) 432; aan Rumanie (zoo talrijk in bevolking als Por tugal, maar die voor ’t grootst gedeelte half wild is) 238aan Zwitserland (bevolking uit0. Dec. ’70: 2’656.493) 723. Zoodat uit de cijfers blijkt, dat de roems-hand- having bestaat in verren achterstand bij andere landen. En dat alles laat men den koning, die hel hoofd van Staal en onschendbaar is, zeggen 1 Hetgeen wij zoo gaarne in de troonrede gele zen hadden, maar er niet in slaat, is dit Het ministerie zal zich voortaan alle moeite geven om vroeger gepleegd onrecht te herstellen en hel voor ’t toekomende te verhinderenhet zal daartoe eerlang eene voordracht doen, om er mede te beginnen, door aan multatuli recht te doen wedervaren, vervolgens door met Roorda v. Eysinga en zoovele anderen, die met hem in een gelijkvormig geval verkeeren, af te rekenenhet zal, zoodra al dat onrecht hersteld is, en dat is veel en groot, overgaan tot ja tot wat Hel zal overgaan tot het reinigen van den Au giasstal daar ginder ver over de zee; het zal dit I doen, opdat de millioenen guldens, jaarlijks her- 10. I r- i

Sneeker Nieuwsblad nl | 1873 | | pagina 1