GEMEENTE EN GET ARRONDISSEMENT SNEER. NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE q 1873. No. 82. ACH T-E N-T WINTI A N ZATERDAG 11 OCTOBER OVER EFFECTEN. "'1 ,uw- I kilo. I. 9,00 1,50 A 10, b I ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarboven 7'/a Cents. Alle brieven en stukken, de uitgave of redactie betreffende, worden franco ingewacht. I Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. 85 96 49 11 84 41 88 23 13 are 19 )l'/s 2 231 i 2032 87 2130 200 45.424 95.362 91.477 214 *re», 68 27 56 en werd natuurlijk steeds grooler, zoo dat zij bij den Wij zullen zien waarom en boe dat geschiedt. on- gen lil» Oct. )0 Tusschen 1852 en schuld verdrievoudigd. Wij kunnen slechts hoofdpunten opnemen. De oorsprong van de Spaansche schuld daglee- De volkeren zullen beweren, dat het kapitaal kent van de overwinning van Granada (1492) reeds lang in de te hooge rente is afgelost. En dat is zoo. dood van Philip V (1746) 100 millioen gulden bedroeg, Zijn zoon Ferdinand VI ook al »de wijze’? bijgenaamd, deed zich door zijn raad adviseren, dat hy de schuld niet behoefde te betalen en sloeg alzoo in Spanje het eerste staatsbankroet. j Karel III wilde die schelmstreek weder goed- maken en deed van 176279 eer,ige afbetalingen. Inlusschen bleef de zilvervloot weg, ten gevol ge van den Amerikaanschen oorlog, en dit, gevoegd bij ’t ander, veroorzaakte eene nieuwe schuld van 100 millioen gulden. Toen Joseph Napoleon in 1808 den Spaan- schen troon aanvaardde, vond hij eene schuld van 900 millioen gulden. De koers stond in 1806 op 49, 1808 28, 1809 20 en in 1811 op 4%. Bij de restauratie bedroeg de schuld 1467 mil lioen gulden; de koers was 44%. Ferdinand VII weigerde de schuld, in 1810 en 11 ten zijnen behoeve aangegaan, te erkennen. In 1820 was de schuld gestegen tot 1795 mil), gulden van welke in handen der kloosters was. Daar deze werden opgeheven in de be roemde zittingen van 17 Augustus en 6 October van dat jaar cn hunne goederen verbeurd ver klaard, verminderde de schuld met dat cijfer, doch Ferdinand VII, weder in zijn vorge macht her steld zijnde, deed een en ander te niet, benevens nog eenige cortes-leeningen ten bedrage van 250 millioen gulden. Hierop volgt eene aaneenschakeling van rente- reduclie, nieuwe leeningen, conversie van achter stallige coupons in renlegevende en slapende schuld, enz. enz. De Spaansche-effeclenhouders in Nederland we ten er van mede te praten. Geen schelmstreek is denkbaar, die niet niet de Spaansche schuld is uitgehaald. Hoe groot de Spaansche schuld geweest is hoe groot zij nog isof haeveel er aan verloren Nalezing op het Provinciaal verslag over 1872. LANDBOUW EN VEETEELT. De bodem in de provincie was verdeeld als kend. Er Waren op ’l eind van ’72 hectare 34.098 26.085 837 1175 2204 141 van bedraagt luttel; misschien een tiende van de oor spronkelijke waarde, waarvoor ze zijn uitgegeven. De schuld van Portugal lag tot het einde van 1852 in een dichten nevel gehuld. Wel wist mendat zij een aanvang neemt in het einde der 15e eeuwtoen Dom Emanuel I ook al «de groote” genoemd regeerde. c. are 52 69 22 28 94 30 14 Menigeen belegt zijn geld in effecten en noemt dat een hoog renle-gevend kapitaal, in tegen stelling van land, dat zoo lage renten oplevert. Die verwisseling van geld in effecten is zoo voordeelig. De zilveren Metallieken byv. geven wel 7%%; en land? och als men dat koopen moet geeft het do helft niet. Effecten een kapitaal te noemen is meer dan een euphemisme, ’l is eene volkomene onjuistheid. Effecten hebben met «kapitaal” heel weinig gemeen. Zij representeren iets negatiefs, namelijk een kapitaal, dat bestaan heeft, maar er niet meer is. Effecten te vergelijken met land is ten eenen- male eene onjuistheid. Land is een kapitaal, dat bestaat, uit zich zelf eene waarde heeft, welke jaarlijks toeneemt, voor verbetering vatbaar is effecten daarentegen zijn bewijzen, dat er een zeker kapitaal vernietigd is, zij hebben uit zich zelf geene andere of meerde re waarde dan hun gewicht aan papier, de markt waarde er van neemt jaarlijks af, zij zijn voor geen verbetering vatbaar, maar leveren den hou der gaande weg verlies in waarde op, om ten slotte geheel waardeloos te worden. Wie zijn geld in effecten steekt, krijgt iets denk beeldigs, wie het in land steekt, iets reëels. Men maakt onderscheid tusschen soliede en in- soliede fondsen, wat even dwaas is als te spreken van zekere en onzekere mogelijkheid. Er bestaan geen soliede fondsen dan voor het oogenblik. De meest solied geachte fondsen kunnen na verloop van korten tijd de allerinsoliedste worden. Die verandering hangt af van den wil vanéén persoon, van de regeering, van de omstandigheden. De overgang van hoogst solied in allerinsoliedst, is deels willekeurig, deels toevallig, doch voor al le fondsen nu mogelijk, later waarschijnlijk en ten slotte zeker. De Roode en Blauwe Grieken werden voor zeer solied gehoudende Poijais insgelijks, de Cortes-leening ook, de Iloefijzer-schuld niet min der, enz. enz. Tegenwoordig worden die effecten niet eens meer genoemd; ze zjjn volkomen waardeloos en verdwenen. Jaarlijks verdwijnen effecten van de beursze hebben uitgediend en hel lot ondergaan, dat al len ten deel zal vallen, omdat hel moet. De noodzakelijkheid gebiedt het. Eenmaal zullen de regeerjngen, ’t zij legitime ’t zij invasive van vorsten of van volken, ’t doet er niet toe, door alle Staats-schuld de pen halen. Het moet omdat de massa zoo groot zal zijn, dat de renten er van niet meer kunnen betaald worden. Dat zullen de vorsten als motief aanvoeren. Woeste gronden Wateren Kaden Wegen en wegkanten Wegen, straten en pleinen Pastorale tuinen, openba re parken, begraafplaatsen Rivieren en beken Vrijgestelde gebouwen Gebouwde gronden Lustgronden Bouwlanden Weilanden Hooilanden Tuinen en warmoesgrtmden 2159 en kweekerijen 822 6128 Men denke eens aan de inrichting van het Ge- meentecrediet dal slechts 5% neemt en na 60 of 70 jaren het geleende kapitaal als afgelosl be schouwt. Dien aangewezen weg zullen de volkeren volgen, al is hun punt van uitgang een ander, geen eer lek of een logisch; doch liet doet er weinig toe, hoe of waarom het geschiedt. Het feit is voldoende, Het bewijs voor onze bewering zullen wij leveren. Rusland is soliedzegt men en men spreekt van «Russische obligation” als van grondbezittingen. Zoo vast en zeker zijn ze. Het tegendeel is waar. Wy zullen het aanloonen. Toen Katharina II stierf (6 November 1796) had Rusland eene schuld van 157% millioen roe bels, welke toen eene marktwaarde bezaten van millioen. Er werd meer en meer schuld De marktwaarde 61 81 60 73 40 42 60 44 Roomgaarden en kweekerijen 822 89 Bosschen 6128 66 Waarom ’t aan den welwillenden lezer, die iets weten wilis overgelatende kolommen zelf op te tellenis ons een raadsel, te meer nog daar de tabellen moeten dienen voor de statistiek en het toch wel van belang zal wezen te weten, hoeveel bunders iedere afdeeling aan grond be slaat. Wellicht wacht die optelling op de ingekomen berichten van Ferwerderadeel en Smallingerland even als zooveel, wat in ’t verslag foutief isop verbetering. Indien wij typographische uitvoering enz. be oordeelden, zouden wij curieuse staaltjes aanha- Tot proef slechts ééne In hoofdstuk IX bl. 44 kolom 2 en 3 (waarom aan de blz. niet, even als voorheen, een doorloo- pend volgnommer gegeven zijn ondersteunden en contribuanten verward. Eene drukfout kan dal moeielijk zijn’t zal dus eene schrijffout wezendie bij de correctie niet is gezien, zooals een legio van fouten die in ’t verslag voorkomen. De opsteller of opstellers laten Gedeputeerde Staten van tijd tot tijd zoowel nonsens als on waarheid zeggen. In een officieel verslag behoorde het waarlijk anders te wezen. Uit 34 begrafenisbussen zijn bijv, volgens ’t verslag ondersteund 110.099 personen. I 7 '6 Var- I 'Z- volgtmet uitzondering van Ferwerderadeel en Smallingerlandvan welke gemeenten geene op gaven zijn ingekorinen. Volgens het Verslag is de oorzaak daarvan, de moeielijkheid aan het op maken- van die opgaaf verbonden, die met de kadastrale leggers (lees liggers) moeten gelrok- jken worden. Wij maken hierbij de opmerking, dal die moeielijkheid in andere gemeenten niet schijnt te beslaanterwjjl wanneer men stof hééft,in casu die kadastrale liggers,de verwerking er van zoo heel erg moeielijk niet kan heeten. In ’t Verslag over ’71 werd van beide gemeenten ’t zelfde gezegd, in dat van ’70, 69 enz. heette ’t evenzoo. Daar het maken van deze nalezingen nog al zeer prozaïsch is, willen wij met betrekking tot die moeielijkheid een versje aanhalen uit onzen kindertijd, dal altijd van toepassing zal blijven «I k k a n n i e t” is een haatlijk woord Dat men zoo vaak ontijdig hoort, En, in des luiaards tragen mond, Van d' ochtend- tot den avondstond. Waar wil is, bestaat ook ’l kunnenwaar hij niet is, komt «ik kan niet” aangehuppeld doch zoo men moetdan houdt niet-kunnen en niet- willen op. Van 41 gemeenten is althans deverdeeling be- Op T einde van 1754 bedroeg zij 34 mill, gul den en in 1843 220’. Sedert dien datum tot l’ 1852 toe is er nog 110 mill, bijgekomen. De regeering achtte de renten te hoog en de creteerde den 18 December van laatst genoemd jaar eene reductie tot op 3 De houders protesteerden wel, doch natuurlijk te vergeefs. Wie geen genoegen nam met dat Ongehomolo- geerd accoord, mocht toezien en kreeg niets. 1867 is de Portugesche andel 74'/, bijgemaakt tot 836 mill. toe. er van was nog geen 24%. In 1817 leende Rusland a 6% rente, tegen eene koersuitgifte van 83’/3, in 1818 tegen 85, in 1820 4 5% tegen. 72. Het ontving voor 40 millioen effecten, 29 millioen aan geld. Zoo solied was het Iets later bepaalde het do reëele waarde der binnenl. schuld op V3 der nominale, en gaf daar voor nieuwe effecten uit aan de houders der oude. Het Staatsvermogen werd er voor als onder pand aangewezen. Hoe hoog Rusland zelf zijne soliditeit schatte, kan hieruit blijken, dat het den uitvoer van edel metaal en den invoer van binnenlandsche Staats schuld verbood. Desniettegenstaande heeten Ruslands fondsen solied en leenen de kapitalisten er gaarne aan. De Russische-schuld-geschiedenis is die van een bankroetier-recidivist. Dat de buitenlandsche Russische fondsen door die bankroeten minder dan de binnenlandsche is, kan niemand zeggen. zijn getroffen, doel niets ter zake; of, Zoowel iets, I Wel kent men het bedrag der Deferreds; ’t was dan valt het verschil ten nadeele van Rusland 590’ gulden. De tegenwoordige marktwaarde er uit. j De huisgenooten te bedriegen wordt immers voor erger gehouden dan ’t een vreemdeling te doen Zeer zeker volgens de oude manier van opvat ting naar welke een vreemdeling vijand werd genoemd. Zoodra Frederik III van Denemarken met on beperkte macht bekleed was geworden (1660), verklaarde hij een deel der schuld voor verjaard. Geschiedschrijvers geven hem den naam van 1 «de wijze”. i In ’t jaar 1813 sloeg Denemarken een algeheel staatsbankroet. Nogtans leende men weder herhaaldelijk aan dat Rijk. De geschiedenis der Spaansche schuld te schrij ven zou meer dan een menschen leeftijd vorderen. Wij kunnen slechts hoofdpunten opnemen. SNEEKER OIJRANT -■ 1/} -5 O) -Q s o M. 4i{L..<g8Es- i- W.n i -■

Sneeker Nieuwsblad nl | 1873 | | pagina 1