GEMEENTE EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. NIEUWS- EN ADVERTENTIË'RLAD VOOR DE IN. B INNENLA ND. No. 87. 1 1873. ACH T-E N-T W I N T I G S T E J WOENSDAG 29 OCTOBER van VERGADERING van den Gemeente-raad van Sneek, op Woensdag den 29 Oct. 187 3, ’s avonds 6 uur. Over Verbeurdverklaring goederen. t Jan 1,00. 7. 1. 32 (geh) e, oud je ter Wed), Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco /1.9O. De Commissie van beheer over de exploitatie der faecale stoffen in de Gemeente SNEEK ADVERTENTIËN van 1 tol 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarboven 7 ’/3 Cents. Alle brieven en stukken» <je uitgave of redactie betreffende, worden franco ingewacht. Op eene door de arrondissements rechtbank te Leeuwarden opgemaakte aanbevelingslijst, ter voorziening in de vacature van rechter in dat collegeis no. 1 geplaatst mr, J. A. Willinge Prins, rechter in de arrond. rechtbank te Sneek. n >4,50 s. - cl; jsters iber. ia en Sjabbe iïenal- 'oslma Jolke mmer, i Pier hem, die tegen zijn vaderland de wapenen had ge dragen; die samengespannen had met eene vreemde Mogendheid om vijandelijkheden te plegen ook al waren deze er niet op gevolgd; die vijandelijk heden, overgave van eene vesting of zoo iets be vorderd had; staatsambtenaren die staatsgeheimen hadden verradenallendie plans van vestingen en dergelijke aan den vijand hadden bezorgd, de majesteilschenners; de verwekkers van burgeroor log of ’t pogen daartoe; zij die gewapende benden in dienst hadden genomen die zonder recht zich had gedragen als krijgsbevelhebber, vesting com mandant enz., of een dergelijk gezag onwettig te lang gehouden had, enz. enz. enz. De restauratie heeft daarin verandering ge brachtde Grondwet van 29 Maart 1814, be paalt in art. 101, d., dat op geeno misdaad ver beurdverklaring van goederen mag gesteld wor den; de geoctroyeerdo van ’15 bevat hetzelfde in art. 171, hetwelk in die van ’48 art. 155 is geworden. Behalve de confiscatie van goederen kende de C. P. nog eene andere verbeurdverklaring schreven wij zoo even en die was een gevolg van den burgerlijken dood. Burgerlijk dood verklaard werden zij, die wa ren veroordeeld' tot eeuwigen (lees levenslangen) dwangarbeid of deportatie. Tijdens hun leven erfden de weltelijke erfge namen, zoodat men zeggen mag, dat er verbeurd verklaring van goederen plaats hadten hunnen behoeve. Het huwelijk was van rechtswege ont bonden kortom: de straf had al die gevolgen welke aan sterven verbonden zijn. Toen in ’48 de revolutie de mort civile in Frankrijk afschafte en vele dooden weder levend werden, ja vrij, zijn daarover processen gevoerd tusschen de levend geworden en tweede echtge- nootentusschen in T leven hertreden erflaters en wettelijke erfgenamen. De eerste zyn afgeloopen met de beslissing dat het huwelijk ontbonden was als door echt scheiding, de laatste met de toepassing van het geen geldende is in gevallen van opgehevene verbeurdverklaringen. Na de restauratie in ’13 heeft de souvereine Vorst bij ons den burgerlijken dood terstond af geschaft. Algeheele verbeurdverklaring van goederen be staat bij ons we! niet, doch partiële wel. Daarover in het volgend nummer. PUNTEN TER BEHANDELING. Resumtie der Notulen. 2. Adres van W. Steenbergen en J. Blok om ruiling en afstand van grond aan de Geeuw. 3. Ontwerp-adres aan den Minister van Binnen- landsche zaken, in zake den N. H. Fr. Spoorweg. Oct. p. De Kerk en de vorsten hebben, zoolang ’I hun mogelijk was, het verbeurdverklaren der goede ren van schuldige en onschuldige personen en vooral van de laatsten, mits ze rijk waren op groote schaal voortgezet. Niettegenstaande de vryheid die de kerk in de middeleeuwen bezat en nam, om te nemen wat haar aanstond, heeft zij vrij wat onaangeroerd gela ten; doch er was ook toen reeds groote concurren tie tusschen den priester- en den vorst-roover. Bij verdrag zijn beiden dikvyijls overeengeko men, hoe groot ieders aandeel in het verbeurdver klaarde zyn zou. Toen het volk een weinig de kleinkinderschoe nen begon te ontwassenheeft het meermalen met den vorst of met den priester verdragen gesloten, om den omvang van de verbeurdverklaring van goederen te beperken uil te sluiten of af te koopen. Met Albrecht van Beijeren hebben de dorpen en steden in Holland een menigte van die over eenkomsten aangegaan, van welke de oirkonden nog aanwezig zijn. Meermalen eischte de Kerk een deel van die afkoopsommen of beweerde zelfs, dat niet de Heer van ’l land hel recht van verbeurdverklaren be zat, maar zij en zij alleen, en dat dus elke overeen komst, buiten haar met aan verbeurdverklaring onderworpenen aangegaan, nietig was. Doch de Landsheer lachte er wat om en oefen de hier te lande de verbeurdverklaring uit als een regaal, even als elders ’t vervalschen der munt er een was.(‘) (l) ^elfs in de tegenwoordige Grondwet vindt men een spoor van dat regaal, af landsheerlijkheidsrecht. Art. 62 luidt „De koning heeft het recht van de munt” doch voegt er als omschrijving bij „Hij ver- ,mag zijne beeltenis op de muntspeciën te doen stellen.” Het overige geschiedt bij de Wet. Door de arrondissements-rechtbank te ’s Gra- venhage is uitspraak gedaan inzake de plainte door den heer dr. J. G. Zaalberg Pzn. tegen den heer Q. Harder ingediend, en laatstgenoemde schuldig verklaard aan laster en hoondoor in een gedrukt geschrift, dat verspreid is geworden, daden ten las'e te leggen die ingeval zij plaats hadden dengene, tegen wien zij geduid zijn, aan eene correctioneele vervolging of wel aan de verachting en den haat van anderen zou bloot stellen. De schuldigve-klaarde is veroordeeld tot twee geldboeten ieder van ƒ50. (a) Een gering spoor hiervan is te ontdekken in art. 446, Wetboek van Strafvordering, waar bepaald wordtdat vervolging tot straf ophoudt door overlijden, uitgezonderd in belastingzaken, zoo de straf in geld of verbeurdverklaring van bepaalde voorwerpen bestaat. ichaaf- tman, Ised did. Mijer. bertus burg Mej. Betsy Perk biedt ter overneming aan hel tijdschrift Onze Roeping orgaan der ver- eegiging «Arbeid Adelt”, onder vermelding dat mevr. Elise van Calcar, die zich dezer dagen te ’s Gravenhage vestigtbereid is de redactie op zich te nemen. Om aan de goederen van afgestorvenen te ko men, zijn meermalen vonnissen tegen dooden uit gesproken en hunne Ijjken opgegraven en aan de galg gehangen.(2) Confiscatie en verbeurdverklaring van goederen hebben wel dezelfde beleekenis ten aanzien van den persoon welken zij treffen, doch in wezen verschillen zij in zooverre namelijk, dat de eer ste ten voordeele van de schatkist geschiedt en de laatste niet. Verbeurdverklaring van goederen, vergezeld van eene andere straf, is bij ons te lande tot 1798 zeer in zwang geweest. In de laatste dagen der Vereenigde Nederlanden was zij vrij algemeen. De patriotten verklaarden de goederen der Oran jeklanten verbeurd, en dezen die van genen, als zij op hunne beurt op ’t kussen zaten. De Staatsregeling van 1798 schafte bij art. 35 de verbeurdverklaring van goederen af, behal ve ten aanzien van die, welke 1 Januari van dat jaar eigendom waren van de openbare voorstan ders van het gewezen stadhouderlijk bestuur die sedert 1 Januari 1795 waren uitgeweken, terwijl dezelfden tegelijker tijd voor altijd uit den lande werden gebannen. Doch aan hel Vertegenwoordigend Lichaam werd opgedragen te zorgen, dal de achtergelaten ongelukkige kinderen en huisgezinnen niet met en om den schuldige getroffen wierden. De opbrengst dier goederen moest strekken ten bate der Republiek. Bij de Staatsregeling van 1801 werd, niette genstaande de reactie, de afschaffing gehandhaafd, art. 80. Bij die van 1805 werd 't zelfde beginsel aan genomen art. 69. De invoering der Fransche Wetboeken bracht verandering in den toestand en stelde op eenige misdaden confiscatie of verbeurdverklaring van goederen (’t eerste ten behoeve van den fiscus, l laatste ten voordeele van de wettige erfgenamen.) Art. 37 van de Code Pénal zegt, dat de alge heele verbeurdverklaring der goederen van een veroordeelde is de toeëigening er van aan het domein van den Staat. Deze is de door ons be doelde confiscatie. Die goederen bleven bezwaard met de wettige schulden, die er op lagen, en dat wel even alsof zij hypotheek warenen tevens met de verplich ting om aan de afstammelingen uit te keeren de helft der legitieme portie, en onderstand aan hen die recht er op hebben. Men ziet hel met den schuldigen vader wer den ook de onschuldige kinderen gestraft, want zij ontvingen niet eens de legitieme portie; eene soort van erfzonde 1 De Wetgever van 1798 was milder. Doch de Keizer mocht over het overige gedeel te beschikken ten behoeve van alle bloed- en aan verwanten der veroordeelden. Verbeurdverklaard werden o.a de goederen van In ons nummer van 22 Oct. jl. maakten wij met een enkel woord melding van een paar hoofd artikelen, voorkomende in ’t Maconiek Weekblad, waarbij de redactie van dat blad het voorne men te kennen geeft tot hel oprichten van een verbond tot ondersteuning van minvermogende onderwijzers, onder 'den naam «minimums- bond.” eens anders goed in verband staat, bij de gangers van den godsdienst te zoeken is. ■p? Hoe er misdaden zijn verzonnen )0'/s »'4 om aan de goederen der te veroordeelen personen te geraken, leert de geschiedenis proscriptiones onder Sylla en onder de keizers van ’t Ro- meinsche Rijk die Sylla's winstgevend voorbeeld I hebben nagevolgd. Van oordeel zijnde dat het voor eene gere gelde ophaling der Sekreetmest niet noodig, en voor de openbare reinheid niet raadzaam is die ophaling bij voortduring eiken avond in alle gedeelten der gemeente te doen plaats heb ben heeft bepaalddat de ophaling der Sekreet mest TE BEGINNEN MET MAANDAG 3 NOVEMBER a. s., zal plaats hebben als voigt: Maandags, Woensdags en Vrijdags avonds aan weerszijden van de Kolk en de Geeuwhel Balhisstreekje en de Prinsengrachtlangs den Oosterdijk de Breede Burgstraatde Kruize broederstraat van het Ilooghuis tot het Muntjes- huisde Kleine Kerkstraat, de Marktstraat, de Groote Kerkstraat en de Oude Koemarkt de Suipmarkt en het Grootzand de Wip (stillig gende praam)de Buurt aan de Trekvaart. DinsdagsDonderdags en Zaterdagsavonds Van de Noorderpoortsbrug Westwaarts langs de buitenzijde der Stadsgracht naar de draai brug over de Stadsgracht bij de Kolk; Van de Noorderpoortsbrug Oostwaarts langs de buitenzijde der Stadsgracht naar de Ooster- poorlsbrugWijde en Nauwe - Noorderhorne Kruizcbroederstraal van het Posje tot hel Munt- jeshuis, Oud- Kerkhof, Zuidend en Parkshaven; het Kleinzandvoor de Brouwersteeg bij het Gasthuis (stil’iggende p^aam) Donderdags- en Zaterdagsavonds Tranendal enz. Eiken avond behalve des Zondags: de Pollende Polterzijlen hel Achterom het Hoogend, de Lemsterslraatweg en de Bosch- straat. Sneek 2 October 1873. De Commissie voormeld J. ten CATE Voorzitter, II. FENNEMA, Secretaris, Uit Ezra, VII, 26 en X, 8, weten wij, dat, na de Babylonische gevangenschap, verbeurdverkla ring van goederen, gepaard met ballingschap, bij de joden eene vrij dikwijls voorkomende straf was en dat zij onder anderen in de plaats getre den is van de uitroeiing uit het volk. Met zekerheid weten wij alzoo dat haar oor sprong Oostersch is en ouder dan de zesde eeuw vóór Christus. De toepassing had plaats vooral bij overtreding van godsdienstige voor schriften en zal dus den priesters een bron van rijkdom zijn geweest, dien zij wel zullen gezorgd hebben, dat zoo ruim mogelijk vloeide. Verbeurdverklaring van goederen schijnt eene priesterlijke uitvinding geweest te zijn, zooals de oorsprong van veel, wat met het annexeren van voor- i. SNEEKER COURANT 10,4 M. 1

Sneeker Nieuwsblad nl | 1873 | | pagina 1