MECVVS- BN ADVERTENTIE-BIAD VOOR DE I GEMEENTE EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. a I II I I 1873. No. 89. ACH T-E N-T W I N T I G S T E J 3 NOVEMBER. WOENSDAG van n (1 i i n g. Over Verbeurdverklaring goederen. A f k o I »n I'i 1:0 aiiamuraum» ie in. ct. cij- Tietjerksteradeel. Oldeholtwolde, de 7 te ia ie le er P- 5 Deze CO UR A NT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS, Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. bijv, geeft in art. 162 aan' plein pouvoir tot verbeurd- van Berend Visser en Zoon, alsmede de zeilma kerijen en de houtzaagmolens, aldaar. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarboven 7 x/2 Cents. Alle brieven en stukken» de uitgave of redactie betreffende, worden franco ingewacht. wat zou z d z er <v O t; rs I zeer goed 10 tot 16 stuivers per een 10e gekomen is, te Workum. Per rijkstelegraaf zijn verzonden 81,761 berich ten, ontvangen 84,696, of 2762 en 1716 minder dan in ’71, in welke vermindering Harlingen voor 2262 en 1556 bijdraagt; wellicht ten gevolge van de daar ter plaatse toenemende handels-energie én ondernemingsgeestvoor Sneek bestond eene vermeerdering van 408 en 260. De opbrengst der telegrafen beliep 28,119,19’ of 1223,39’ minder dan in ’71, waarin Harlin gen deelt voor 1044,63. Sedert ’70 verkeert het kantoor daar in benedenwaarts gaande bloei: Sneek daarentegen in een naarboven gaande. Dc BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek doen te weten, dat door den Raad dier gemeente, in zijne vergadering van 25 October 1873, no- 5, is vast gesteld de volgende verordening VERORDENING, ter vermelding der in de De Gemeenteraad van Sneek uitvoering gevende aan art 178 der Gemeentewet Besluit te verklaren dat in de gemeente gelden de volgende verordeningen, tegen welker overtreding straf is bedreigd lo Reglement enz. voor het bcurtveer van Noordwol- dc op Sneek, afgekondigd den 16 December 1857, met wijziging wat art 8 betreft, afgekondigd den 4 Sept 1858. 2o Idem voor het beurtveer van Lemmer op Sneek, afgekondigd den 18 Juli 1851. 3o Idem voor dat van Meppel op Sneek, afgekondigd den 14 November 1855. 4o Idem voor dat van Groningen op Sneek, afgekou- digd den 14 December 1855. 5o Idem voor dat van Koudum op Sneek afgekon digd den 12 November 1856. 6o Idem voor dat van Hindeloopen op Sneek, afge kondigd den zelfden dag. 7o Idem voor dat van Oudega en Nijega (Hemelumer Oldephaert en Noordwolde) op Snoek, afgekondigd den zelfden dag. 8o Idem voor dat van Sneek op Dokkum, afgekondigd den 25 Februari 1857. 9o Verordening op dat tusschen Dragten en Leeu warden en Sneek, afgekondigd den 27 April 1857. löo Idem op dat tusschen Sneek en Akkrum, afgekon digd den 8 Mei 1857- llo. Idem op dat tusschen Sneek en Oldeboorn af gekondigd den zelfden dag, met eene wijziging ten aauzien van art 7 afgekondigd dén 5 Augustus 1869. 12o Idem op dat tusscheu Sneek en Terhorue, afgekon digd den 8 Mei 1857. 13o Reglement op de beurtveren tusschen Sneek en de dorpen Grouw, Warga, Roordahuizum en Idaard, JEgum en Friens, afgekondigd den- 28 Augustus 1857. O14o Verordening op het beurtveer tusschen Gorredijk en Sneek, afgekondigd den 21 Oetober 1857. maar te zeggen in zijne ver ordeningen en de vinger der vermaning is op geheven de verbeurdverklaring volgt. En als ware het om de zaak te bevorderen en haar algemeen lo maken, bepaalt art. 164, dat de opbrengst van ’t verbeurdverklaarde in de gemeentekas wordt gestort. Dat het zaad, op den zoo goed bereiden akker gestrooid, weinig vruchten opbrengt, daarvan ligt de schuld waarlijk niet bij den Gemeentewetge- ver, maar de oorzaak er van zetelt in de Ge meenteraden, wier leden met nog andere dingen dan beboeten en verbeurdverklaringen te reke nen hebben, namelijk met de goed- of afkeu ring hunner kiezers. Deze houdt het onverbiddelijk zwaard van con fiscatie in de schede. In de meeste gevallen, waarin de rechter be voegd (niet verplicht) is verklaard, haar uit te sprekendoen equiteit en humaniteit hem van haar zwijgen. Anders is het gesteld met de Wet op jacht en visscherij. Deze laat aan ’s rechters arbitrium niets over: hij moet de verbeurdverklaring uitspreken. Twee maal twee is vier zoo kan de Wel* gever geredeneerd hebben en drie en een is ooit vier; beide zijn gelijk; derhalve is drie maal een ook vierdaarom verbeurdverklaren, allijd verbeurdverklaren en nooit niet-verbeurdverklaren. Leve de confiscatie en de chicane; dat zij bloei en lot in eeuwigheid Behalve de boeten, zijn hef jacht- en vischtuig (de valken, havikken en honden er onder begre pen,) het wild, de visch, verkocht (mits niet ge leverd) of onverkocht, te'koop gesteld, uitgevent of vervoerd, verbeurdverklaard, zoo de vangst onwettig is geweest. En wal nog al curieus karakteristiek is in deze hebben aangetoond ten aanzien van de Gemeente- en Jachtwet is voor uitbreiding vatbaar. Zonder parliëele verbeurdverklaring schijnt geen Nederlandsche Wet te kunnen bestaan. Zij ligt den Wetgever in den mond bestorven als aan sommigen ’tzei-’t-i. Het laatste is lachwekkend, het eerste is be droevend en daarenboven niet te rijmen met eene gezonde opvatting der Grondwet, die haar blijk baar niet gewild heeft. Och dat het veranderen moge, en voor goed een einde worde gemaakt aan een stelsel, dat in den tegenwoordigen lijd niet meer past de bron is van heel veel onheil, en daarenboven in vele gevallen niet kan worden toegepast. Nalezing op het prov. verslag over 18ÏS. Nijverheid, Koophanbel en Scheepvaart. Aangaande fabrieks- en ambachtsnijverheid le vert hef. verslag weinig op. Steen- panfabrieken en muursteentjes te Har lingen gingen zeer goed evenzoo de touwslagerij Partieele verbeurdverklaring van goederen lag op den weg van hel Napoleontisch systeem en is bij ons te lande van oudsher inheemsch geweest. Zij is historisch-nalionaal en, in verband met Ezra, ook christelijk, daar wij niet lezen, dat zij door Jezus is afgeschaft. Eene andere vraag echter is deze, of zij over een te brengen is met de Grondwet van 1848 op welke vraag wij reeds een ontkennend ant woord hebben gegeven. Men zal zich dan ook moeten verbazen in dien men voor verbazing vatbaar is dat, na 1848, op bestje verbeurdverklaring de verjon gingskuur is toegepast, die beter is geslaagd dan de STARiNG’sche, aangezien zij niet als kraamkind te voorschijn is getreden maar als een krachtige jongevrouw, van welke zeer veel te verwachten is. De Gemeentewet den Gemeenteraad verklaren. Hij behoeft het Te Sneek nam de nijverheid zeer toe, zoowel iu omvang als verscheidenheid. Die te Heerenveen verkeerde in gunsligen toe stand. De visschersvloot le Wierum ’t huis behoo- rende, had nog nooit zulke goede zaken gedaan als in ’72. Over ’t algemeen was het met de ambachts nijverheid vrij goed gesteld. De loonen hier en daar zijn verhoogd, terwijl ook eenige werkgevers den aankoop van levens middelen in het groot hebben bevorderd door ’t geven van voorschot. Er waren in werking 93 stoomwerktuigen, ver tegenwoordigende 796 p. k. tegen 64 m. 622 in 1869. De verveeningen leverden veel voordeel op. Het weder was er zeer gunstig voor en de turf- prijs stijgende. In de hooge veenen werden geproduceerd 600.560 ton turf 1e soort (32—60 cl1’092,847, 2e (22—45), 3,6770 3e (5—35). De hoogste prijzen geldt de turf uit Tietjerksteradeel, de laagste die uit Scboterland. Het getal arbeiders bedroeg 1317die een dagloon verdienden van »-90 tot 2,00 (Acht- karspelen, Ooststcllingwerf) Vreemdelingen wa ren er niet. De lage veenen buiten de gereglementeerde veen polders leverden op 544.834 tonle soort (35—75 ct.) 169.306, 2e (40—50), geen 3e soort. De 2e soort viel alleen in Ooslstellingwerf, Scho- tcrland en Tietjerksteradeel. Weststellingwerf leverde de beste le soort, Smallingerland de minste. Het getal arbeiders was 1114 waaronder 59 vreemdelingen. De loonen waren van 1.10 tot f 2.50 (Achtkarspelen en Weststellingwerf). De veenpolders gaven 1’906,926 ton le soort (35 a 65 ct.), 872,838, 2e (25 4 45), 214.900, 3e (35 ct.) De duurste turf, le soort, kwam uil den veen polder onder Ter Idzardt en Oldeholtwolde, de goedkoopste uit Haskerveen. ’t Getal arbeiders bestond uit 4085 Ned. en 564 vreemdelingen. De loonen waren van f 1,12’ tol 2,80 (Ech ten, Haskerveen.) Visscherij De palingvangst was en de prijs hopg, van f" kilo. Rüim 60 ladingen gingen er naar Londen. De handel er in werd gedreven met 10 schepen buitenlands varende en 8 binnen), terwijl ruim 100 bezig waren met visschen. De haringvisscherij werd uitgeoefend door de visschers op het Bddt met 13 booten en 300 fuiken. Tot de visscherij buitengaats waren 36 sche pen gebezigd, 8 van Ameland, 28 uit West- dongeradeelde eerste met 40 de laatste met 145 personen. De vangst wordt gunstig genoemd en leverde voor Ameland een som op van 10.800, d. i. f 2130 meer dan in ’71. De oesterteelt in de Lauwerzee ging voorspoe dig en belooft veel voor de toekomst. Iu 1871 waren er 110 scheepswerven, waar uit. December van dat jaar 20 schepen, melende 456 ton, op stapel stonden, en in ’72 19, m. 390. Het getal in ’72 van stapel geloopeu schepen bedraagt 128, metende 1411 ton. Het getal stoombootên is 25. In ’72 heeft de brievenposterij in Friesland op gebracht ƒ134,550.10. Hel aantal binnenland- sche brieven (het verslag zegt »berichten’’) was 2’563,808, waarvan 52,879 ongefrankeerd. Er waren toen 9 kantoren, waarbij dit jaar Wet is: dat, zoo geone inbeslagneming heeft plaats gehad en de verbeurdverklaring dus niet zou kunnen volgenzij gefingeerd wordt te zijn geschied en hetgeen niet is in beslag genomen, moet getaxeerd worden op een minimum van 10 bijv, voor één bliekjeéén eendeneiéén lijster. Dat aan het arbitrium judicis niets is overge laten, wordt goed gemaakt door aan bekeurende opzichters een volkomen onbeperkt arbitrium, een ongerepte willekeur toe te kennen. Het negatieve daar, het positieve hier; de rege ling is volkomen; de balans sluit met een verheu gend batig saldo voor de verjongde moeder, wel ke zich grootelijks te verblijden heeft, daar haar zaakjes zoo goed gaan. Dat de bekeurde in de meeste gevallen de ver beurdverklaring kan voorkomen door de getaxeer de waarde te betalen, doet niets ter zake, aange zien het laatste in de plaats treedt van het eerste. Ja zelfs ligt hierin eene onbillijkheid opgesloten, wanneer (en dat is meenen wij regel) de taxatie onder de waarde geschiedt. De vermogende kan betalen, de onvermogende niet. Beiden hebben een geweer van dezelfde waarde, bijv, van ƒ25, de taxatie is bijv. ƒ18. Het gevolg hiervan is, dat de eerste ƒ7 min der verliest dan de laatste. Evenwel, de balans sluit: hetgeen den vermo gende wordt geschonken wordt den onvermo gende afgenomen. Ganz richlig I Zoo 't anders ware sloot de rekening niet goed. Of wij meenen, dat dit zoo is vastgesleld met opzet Volstrekt nietin geenen deele maar alleen uit onkunde of gebrek aan dóórzicht. Het laatste is trouwens doorgaans de oorzaak van het kwade; ondeugend opzet bewerkt niet veel kwaadomdat het hoogst zelden kan be slaan Raar het al te zicht- en tastbaar is voor iedereen. Wat we Hiermede zijn wij ’t verslag ten einde, dat jammer genoeg, vol fouten en onjuistheden zit terwijl taai en stijl (doch dat doet voor het doel niet veel af) verre beneden 't ordinaire slaan. Onze Friesche zuster te Harlingen verwijl ons, dat de uittreksels, die wij gaven, dor zijn. Wij zijn de eersten, die dat zullen beamen. Ze zijn dor, om dat ze statistiek behelzen fers en feiten. Het ons toegeworpen verwijt staat zoo gelijk met dal van iemand die den apothecar verwijten, dat zijne chiaine bitter is. Wat deze zou antwoorden op zulk eene aan merking, is licht na te gaan. Welnu, dat zeilde anlwpord zal ook wel ieder, die weet wat statistiek is cn waarvoor zij dient, aan de Friesche Courant geven. I I i 9 SNEEKER ClfIRAX GEMEENTE SNEEK NOG GELDENDE VEROR DENINGEN TEGEN WELKER OVERTREDING STRAF IS BEDREIGD. .1 lil ;..i

Sneeker Nieuwsblad nl | 1873 | | pagina 1