GEMEENTE EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. NIEUWS- EN 1ÜVERTENTIE-BLAD VOOR DE - BIN N E N L A N 1). i. 0 1873 No. 95. R G A N G. J 2(5 NOVEMBER. WOENSDAG Ultramontanisme contra V r ij m c t s e I a r i j. Stale n-G e n e r a a 1. 0. >'4 I kje goed mensch VI. (Slot). y. KAMER. TWEEDE over Zitting Zaterdag 22 November. ongeluk- Zitting Maandag 24 November. COIIWN 5 3 S S cl ers Uit het door ons' besprokene zal de lezer ge zien hebbenwaarom de volgelingen Loyola’s ADVERTENTIËN van 4 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarboven 7*/a Cents. Alle brieven en stukken de uitgave of redactie betredende, worden franco ingewacht. Tot gemeenteveearts te Leeuwarden is benoemd M. Verdenius, rijksveearts te Dokkum. goedgekeurd zijn gebracht veehouders in voor voor ren ku- 1 ik- er, 4 4 4 ?e- ?er an tot 10 jn in iel er- Vier koeien, toebehoorende aan den heer II Tacoma, werden te Pingjum afgemaakt en be graven dewijl zij volgens verklaring van den provincialen veeartsaangetast waren door wa tervrees. De razernij dezer dieren ging alle be schrijving te boven. Vreemd is het, dat niemand dit verschijnsel weet te verklaren. Immers, toet» in. Maart jl. sommigen beweerden een dollen hond te hebben bespeurd bevond zich al het vee van 'den heer T. in de stallen. Te Maastricht heeft een ingezeten een wedden schap van 100 flesschen wijn gewonnen,' door zich in de leeuwenkool eener rondreizende mena gerie te begeven. Hij vyerd bij zijn gevaarlijke visite vergezeld door den directeur der menagerie. UU1 IHL1|JUU UUQ 111 tUllUI Het komt ons voor, dat, metselarij heeft te verduren gehad, is op zich waar is zij ’t allerminst lieden, die niet vragen of ver- de leugenaar de Het Utr. Dagbl. meldt, dat vele en om Utrecht hun vee thans op nieuw of het eerst laten inenten tegen de longziekte zij het naar den stal brengen; de overtuiging dat het vee door inenting meer voor besmetting ge vrijwaard is, wint meer en meer veld. de 1 De bee- ren Hein, vaa de Putte, van Twist, Rahusen eu Hait- sen gen tot eigenbaater fluënceeren op verkiezingen omstandigheden voor om 1 b SNEE K, 25 November. JL Zaterdag avond zijn de Volksvoorlezingen van wege het Departement' Sneek der Maatschap pij tot Nut van ’t Algemeen weder begonnen. Bij deze gelegenheid trad de Heer Mr. Alma als spreker op. Hij vestigde de aandacht zyner talrijke hoorders op «orde en vrijheid’’, wees er op hoe noodzakelijk de eerste, hoe heilzaam de tweede in de maatschappij was, ontwikkelde in het bij zonder de voorrechten, die in ons land door de grondwet aan iederen burger worden verleend en drukte er ten slotte ten sterkste op, dat ie der, wie hij ook zijn mochtmoest medewerken tot het verkrijgen van die ware vrijheid, die haar wortel en steunpunt in de maatschappelijke orde i het ontwerp betrekke- vreemde muntspeciën in Ne- Deze CO URANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. Blijkens een bij het departement van koloniën ontvangen bericht, is de telegraafkabel tusschen Pinang en Singapore gebroken. De Kamer heeft heden na korte discussiemet 39 tegen 20 stemmen aangenomen lijk de koersbepaling van i derlandsch Indie. Daarna is de algemeene discussie geopend over de begrooting voor Binnenlandsche Zaken. De heer Heijdenrijck verklaarde zijne stem te zullen laten afhangen van eene geruststellende verklaring om trent de daadwerkelijke belangstelling der Regeering ten aanzien van het bijzonder onderwijs en den spoor wegaanleg. De heer Haffmans ontzeide dezen Minister politieken takt veerkracht en zedelijken ernst. De heer van Eek wederlegde dit en de heer Idzer- da drong aan op meer energie en voortvarendheid bij den aanleg van spoorwegen. De Minister heeft de behandeling der bijzondere pun ten uitgesteld tot bij de beraadslaging over de afdeelin- gen der begrooting en den heer Haffmans breedvoerig wedergelegd. natie. Bij verschil van toepassing «an dat artikel op sommige scholen dient de réchter de zaak uit te maken. De heer Godefroi meende dat art. 17 alleen op de lagere, de heer Idzerda, dat het op alle scholen toepasselijk is. De behandeling van afdeeling „waterstaat” is aange- vangcn. Morgen voorlzetting. In de Kamer is heden bij de voortzetting van de 'oe handeling der Staatsbegrooting voor Binnenlandsche Zakenbij de afdeeling „kosten van het bestuur der provinciën” met 42 legen 16 stemmen aangenomen een amendement van den heer Bergsma tot verhooging dier afdeeling met 1700, ter verbetering van de bezoldiging van de ambtenaren der provinciale griffier». Bij de behandeling der afdeeling „militie” beeft de Minister van Biunenl. Zaken de belofte herhaald van eene spoedige indiening eener nieuwe militiewet. Bij de afdeeling „medische politie” heeft de Minister verklaard, dat hij het tijdsstip nog niet gekomen echtte om bij de wet eene uitlegging te geven van art. 17 der wet op de besmeitelijke ziekten, betreffende de vacci- De Provinciale Staten onzer provincie hebben voor <le locaalspoorwegen GroningenDokkum Lemmer en LeeuwardenDokkumDragten een subsidie van 300,600 verleend, te verleenen aan de rechthebbenden in Friesland op de aandeelen, welke tot het verkrijgen van het gevorderde be drag voor de lijnen in die provincie in de bedoel de onderneming genomen zullen zijn. Ged. Sta ten zullen het subsidie pondpondsgewijze over die aandeelen verdeelen. De Staten hebben voorts voor het bouwen en in exploitatie brengen van den spoorweg Harlin genSalzbergen krachtige ondersteuning toege zegd, onder voorwaarde a. dat de wijze van aan leg, de te geven richting, de afmetingen der kunst werken, in één woord de geheele aanleg des wegs, voor zooveel het Friesch grondgebied betreft door Gedeputeerde Staten worde b. dat de weg in exploitatie moet vóór 1 Jan. 1880. hunne geestverwanten de vrijmetselaars even als Zitting Vrijdag 21 November. In de Kamer is heden de algemeene discussie hoofdstuk Justitie der Staatsbegrooting afgeloopen. De Minister van Justitie blijft, na de afstemming der rechterlijke organisatie, vóór partiële herziening van rechtswezen en wetgeving waaromtrent de Minister op onderscheidene punten toezeggingen deed. De heer van Kerkwijk laakte de ongelijkheid tusschen de rechtsvervolging van de verdachten van den Haag- schen moord en die van de ontvluchte bankiers. De Minister van Justitie ontkende dat er ongelijk heid had plaats gehad. In ’t eerste geval hadden wij tractaten van uitleveringmet Amerika hebben wij geen traetaat. Met den beer van Kerkwijk keurde hij de handelingen af die plaats hadden gehad om door toepassing van het spiritisme een bekentenis uit te lok ken van een der verdachten. Na afhandeling der onderdeelen is het geheele hoofd stuk Justitie met algemeene stemmen aangenomen. Bij de Kamer is ingekomen een ontwerp tot vast stelling van nadere wettelijke bepalingen nopens den ijk der gasmeters. redeneerd zijn, bijv, de leesgezelschappen te wil len afschaffen, omdat ieder beschaafd mensch toch leest en er dus niet toe behoeft te worden op gewekt. Het beoefenen en aankweeken van humaniteit is nooit overtollig, zal nimmer verouderd zijn. Nutteloos en verouderd zijn de laffe ceremoni ën, het magonnieke cant en^de puerile lijfsopschik, maar ’t doel is dat niet. De haat der geestelijkheid en de vervolging door pausen en slechte vorsten, welke de vrij- i zelf reeds een bewijs voor hel nut der instelling, voor ’t zedelijke van haar doel, voor het humane barer beginselen. Paus Clemens XII deed bij de bui »In emi- nenti” van 28 April 1738 de vrijmetselaars in den ban, doch in Frankrijk heeft zij nooit kracht gehad Het gevolg van die vervloeking was het op richten van een anti-majonniek gezelschap de Mopsordi, te Keulen; dat echter spoedig te niet ging- Benedictus XIV, die zelf magon was, evenals Pius IX het is, werd door de curie genoodzaakt de vervloeking van Clemens XII te hernieuwen; hij deed zulks den 17en Mei 1751, bij de bul vProvideas”, welke alleen in Spanje en midden Italië kracht heeft gehad, terwijl er in Frankrijk en Napels de spot mede werd gedreven. Terecht noemde men het een mirakel, dat een paus zich zelf in den ban deed. Pius VII herstelde den 7 Augustus 1814 de orde der Jezuïten en deed natuurlijk de vrijmet selaars op nieuw in den banwei is waar niet bij de herstelling zelve, maar 6 dagen later. De nieuwe vervloeking was blijkbaar door hem vergetendoch niemand stoorde er zich aan. De Jezuïten zijn van nature doodsvijanden der vrijmetselaars die zij schuwen en vreezen als een misdadiger de politie. Humaniteit en inhumaniteit zijn antipoden de haat is noodzakelijk. Al wal met humaniteit in verband staat, is dien lieden een gruwel en moet hun een gruwel wezen. Hiertoe rekenen wij ook het verspreiden van onderwijs. Onzen lezers zal het bekend zijn, dat de vrij metselaars in Nederland zich tegenwoordig be zighouden met de verhooging der schraalste on derwijzers tractementen; en dat zij er in slagen zullen, is zoo goed als zeker. Dat de broederschap overal verspreid is, weet nagenoeg ieder. Niet overal is de vrijmetselarij aan hare instel lingen getrouw gebleven. Zoo is bijv, in Belgie door den grootmeester Veriiaegen, in 1854 ingevoerd: binnenlandsche staatkunde en kerkelijke aangelegenheden in de loges te behandelen. Vele buitenlandsche loges hebben dientengevol ge mei het groot oosten van Belgie alle gemeen schap afgebroken, en dat terecht. en afschuwen moeten waarheid. Een echt vrijmetselaar moet een zijndoch ook onder 't graan is veel onkruid en dikwijls is dat vergiftig. Men verwijt den vrijmetselaars, dat zij elkan der begunstigen en voorthelpen dus in zeker opzicht exclusief zijn, het Komt ons voor aai, j zoo die beschuldiging past in den mond van het voorwerp, dat ze koopen, goed is maar al leen welke kerkelijke vlag de verkooper heefl uithangen. Is het zelfs niet een christelijk dogma: de huis- genooten des gelools in de eerste plaats te be gunstigen Welnu, de leer der vrijmetselarij verbiedt hel vrijmetselaars te begunstigen omdat zij vrijmetse laars zijn; dergelijke begunstiging is in strijd met de humaniteit. Indien dus de eene vrijmetselaar den ander begunstigt, alleen omdat hij broeder is handelt hij wel christelijk, maar in strijd met de regelen der broederschap(*j Curieus is de vrij algemeen verspreide mee- ning, dat een vrijmetselaar vooruit moet komen en in zijne ondernemingen slagen, omdat hij vrij metselaar is. Indien dal het geval ware, -zou zeker ieder gaarne vrijmetselaar zijn, de Jezuïten incluis. De voordeelen, die de broeders van hun lid maatschap hebben, mogen niet van materiëelen aard zijn, zij moeten spiritueel zijn. Als een voornaam voordeel wordt opgegeven hel hebben van een gerust geweten, inwendige vrede en hel bewustzijn zijn plicht te hebben ge daan. Het doel is zeker schoon, maar weinigen be reiken het. Onder de vrijmetselaars is geen minder groot aantal ondeugenden dan in iedere andere veree- niging. Zooals we vroege»- reeds zeiden Er zijn er, die hun broederschap alleen bezi- zijn er, die er door in- er zijn er, die zich zelfs niet ontzien om er geld door af te persen. Doch gelukkig zijn er niet velen zoo. Dat de broeders verplicht zijn een kigen broeder te helpen, spreekt van zelf, doch niemand behoeft meer te gevendan hij zelf vermeent te moeten of te kunnen. Als argument tegen de vrijmetselarij wordt nog aangeveerd, dat zij nutteloos en verouderd zou zijn, daar ieder goed mensch uit den aard der zaak, en zonder het zelf te weten, de regels der broederschap in praktijk brengt, althans be hoort te brengen. Dit is waarmaar even logisch zou het ge- Rcdolï Setjdel, een der voornaamste vrijmetse- laar-auteurs, zigt zeer te recht, dat wie zóó doet geen op recht vrijmetselaar zijn kan, omdat hij onrechtvaardig en onzedehjk handelt. EERSTE KAMER Zitting van Maandag 24 November In de Kamer zijn heden de beraadslagingen over Indische begrooting voor 18 74 aangevangen. hebben daarover het woord gevoerd. De beide laatsten verklaarden in de tegenwoordige de begrootisg te zullen stemmen, het gezag der Regeering niet te verzwakken.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1873 | | pagina 1