GEMEENTE EN HET ARRONDISSEMENT SaEEK. NIEUWS- EN ADVERTENT1E-RIAD VOOR BE BINNENLAND. 1813 No. 96. w. 29 NOVEMBER. ZATERDAG lets over hel nemen door leden der Tweede Kamer, I Stale n-G e n e r a a 1. VERGADERING van den Gemeente-raad van Sneek, I te 5 van initiatief i Zitting Woensdag 25 November. 00 er eens iets v. Zitting Donderdag 21 November. A KAMER EERSTE Zitting van Dinsdag 25 November. Zitting Woensdag 26 November. 100 en, zich, dat de heeft uitge- jr itn 50, ste ies 'je, ins iks ie, o. ior er, >pk 72, ar- Zaterda_gden29 Nov. 187 3, ’s namiddags 6 uur. PUNTEN TER BEHANDELING. Resumtie der notulen. Mededeeling van goedgekeurde raadsbeslui- enz. Adressen van P. D. Boersma en A. Jorna, vergunning tot oprichting van een beurtveer: dat het antwoord waartoe die ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarboven 7 */2 Cents. Alle brieven en stukken, de uitgave of redactie betreffende, worden franco ingewacht. De Nederlandsche expeditie onder bevel van generaal van Swieten is Maandag naar Afjin vertrokken. Men schrijft omtrent de invrijheidstelling van de verdachten aan den dubbelen moord uit ’s Gravenhage aan de Arnh. Ct. »Ik geloof u uit vrij zekere bronnen te kun nen berichten dat de invrijheidstelling is uitge sproken met algemeene stemmen en dat zoowel de in de zaak stem hebbende raadsheeren als de procureur-generaal geoordeeld hebben dat er niet alleen geenerlei bewijs van schuld aan wezig was, maar dat ook de verdachten in deze zaak vrij van schuld zijn. Van de couranten praatjes en mededeelingen uil beweerd »wel on- derrichte” bronnen is hel meerendee! gebleken onwaar te zijn of geheel verkeerd voorgesfeld. Zoo moet o. a. gebleken zijn dat hel farneuse zilveren knip-beugeltje en de niet minder fameu se teekeningdie bij mevr, v d. Kauwen op tafel lagtwee episodes met welke «onze ijverige politie” bij de oude hofjesvrouwljes zoo veel eer behaalde nooit bij mevr, v. d. Kau wen aan huis geweest zijn en aan anderen loe- Heden is, na langdurige discussie, het Regee- rings-vooorste) tot verbetering van het Hillegat verworpen met 37 tegen 29 stemmen. De dis cussie is gevorderd tot artikel 87, nopens den Rotterdamschen waterweg. Deze CO UR A N T verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. huishoudkunde; derhalve der meerderheid van de ting voor 1874 zoowel de uitgaven in Indie, als de speciaai-dilettanten in het wettenmaken een gru wel. In een vroegere eeuw zong men O! Heer wil ons verlossen Van deze Deensche ossen in de 19e vragen wij ootmoedig Och! wie bevrijdt ons van eene Tweede Ka mer, zooals zij sedert jaren bestaat, die het re- geeren onmogelijk maakt, en alles wat góed, nuttig en noodig is, door partij-geleuter tegenhoudt; ons land al meer en meer annexatie-rijp maakt en een broeikast dreigt te worden van, fainéantisme en karakterloosheid. van rapporteurs zegt, o neen voor of tegen Zij verklaart zich zelfs niet eens regeling. Dat schijnt haar onverschillig te zijn. Overigens is ’t ongeraden zich tegen de regeling te verklaren, en haar goed te keuren zou adhaesie schenken zijn, wel niet van’t ontwerp maar toch van het hoofdbeginselen daarvan zou het ge volg wellicht kunnen wezen dat goeds lot stand wierd gebracht. De heer van Houten beklaagt commissie geen zelfstandig advies bracht. Lettende op hetgeen geschiedt en steeds ge schied is, is die klacht naïef. Treurigzeer treurig is het echter, dat wij haar aldus moeten qualificeren. In het rapport der commissie wordt natuurlijk ’t spreekt wel van zelf de zaak niet be handeld, maar geparleerd over andere dingen. Bijvoorbeeld eenige leden hadden liever ge zien dat de regeering een wetsvoorstel als dit had ingediendmaar diezelfde regeering had uit drukkelijk verklaard, dat van haar geen wet op dit stuk te wachten was. Wat moet men we! denken van dergelijk ge wauwel Daarenboven: gesteld eens, der regeering niet bekend ware praatjes Of is het al- of niet-goede van een voorstel afhankelijk van den persoon des voorstellers Het rapport maakt een treurigen indruk. Doch ’t kan niet anders. Het voorstel zal niet worden aangenomen, want het ïs goeden wierd het aangenomen dan zou de Kamer, door iets tot stand te bren gen wat noodzakelijk iszich zelve verloochenen en haar prestige van onwil en tegenwerking te schande maken. Evenmin verwachten wij iets van het ontwerp Gratama. Het voorstel is in overeenstemming met de billijkheid, met den aard van ’t eigendomsrecht en met de eerste beginselen eener gezonde staal Het recht, dat de leden der Tweede Kamer hebben om voorstellen van Wet te doen is een middel om onwillige onkundige of trage minis ters tot hun plicht te brengen of wel om een ministerie, dat met werk overvoerd is wal hulp h°e ZÜ de zaak wil geregeld hebben te verschaffen. Is het laatste het gevaldan zal de betrokken minister óf het voorstel overnemen, óf er terstond zijne goedkeuring aan hechten. Heeft, het eerste plaats, dan is ’t voor den mi nister zaak te zwijgen en af te wachten op de dingen, die komen zullen, indien hij namelijk een portefeuille-liefhebber is,daar hij anders, door hel gedane voorstel te bestrijden, zijne portefeuille in gevaar brengt. Want wordt het aangenomen, dan is hij zede lijk verplicht heen te gaan, niet in schijndoch in waarheid. Van ’t recht van initiatief is weinig gebruik gemaakt en er is slechts zelden iets door tot stand gebracht. Geen wonder voorwaar, want de meeste leden der Tweede Kamer beschouwen hun lidmaatschap als eene sinecure of hoogstens als eene oefening, in: hoe men niet moet spreken, of in het voeren van personen-strijd, die meestal uitloopt op insi- nuëerend parlage en waarin de eene parlemen taire onjuistheid (d. i. opzettelijke leugen) onmid- deiijk op de andere volgt. Wie een initiatief neemtmoet der zake kun dig zijneene vaste meening bezitten, en daar enboven de plicht aan zijne betrekking verbon den, beseffen. En als dan dat alles is zooals ’t behoort te zyn, dan is zijn arbeid doorgaans nog vruchteloos, en wel om de redenen die wij zoo even hebben opge noemd (parlage en personen-strijd.) Het nemen van initiatief is een moeielijk en ■hoogst ondankbaar werk. Reeds bijna een jaar geleden nam de heer van Houten het initiatie! tot regeling van kinderen- arbeid en tot voorkoming van hunne verwaar- ioozing. Onlangs is er een voorstel uitgegaan van de heeren Gratama c. s. tot afschaffing van het be paalde omtrent, de jacht. Aan beiden komt lof toe en zijn wij dankbaar heid verschuldigd, omdat zij blijkbaar het goede willen, en bewijzen gaven geen luie arbeiders in den hol der wetgeving te zijn, waardoor zij zeer gunstig bij de meerderheid hunner medeleden afsteken. Aan het welslagen van hun pogen moet even wel getwijfeld worden. Nadal de eerstgenoemde zijn oorspronkelijk voor stel had gewijzigd, door daarin bepalingen op j te nemen, welke men meende (en wij zeggen: te recht) dat er aan ontbraken, doch bij amendement er zeer gemakkelijk in waren te brengen geweest, is een commissieverslag daarop verschenen, dat weinig goeds voorspelt. Niet dat de commissie TWEEDE KAMER. 1. 2. ten, ingekomen stukken 3. om 1 SneekWirdumWijtgaard. 4. Adres van H. Gietema en 12 andere hulp onderwijzers, om verhooging van jaarwedden. 5. Adressen van de Sneeker en Leeuwarder trekschippers om de trekschippersstallen te Sneek en te Leeuwarden in gebruik of in huur te be houden. 6. Adres van dezelfden, om de tollen der trek- schepen uit de hand te pachten. 7. Idem van L. Drijfhout Braunius, om her benoeming en verhooging van jaarwedde als Waag- meester. 8. Idem van heeren Weesvoogden en R. Age- ma, om een gedeelte haven in eigendom te mo gen verkrijgen. 9. Aanvraag van mejufvrouw P. Westerhof van Klinkenom eervol ontslag als hoofdonder wijzeres in de bewaarschool. 10. Benoeming van een V.oogd van het Old Burgerweeshuis. 11. Idem van een Chirurgijn, voor de alge meene armen, dienst 1874. 12. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot aa’nvulling van art. 60 der Algemeene Polilie-verordening. 13. Idem van dezelfden, (vervallen). 14. Idem van het college Brandmeesters tot aankoop van een nieuw compleet zuig- en pers toestel. ICOI JR AN SNEEK gescheiden 4 Ri js je sns In de Zutph. Ct. tafreeltje opgebangeu der Kamer bestaat, oin t zaambeden deel te nemen. dat blad, O P De kamer heeft heden met algemeene stemmen aan genomen de verdere hoofdstukken der Indische begroo- De 'kamer heeft heden mét 32 tegen 2 stemmen aan genomen hoofdstuk 1 der Indische begroeting voor 74, uitgaven in Nederland. Tegen de heeren van Golteteiu en Cremers, beide wegens de Indische brigade. Morgen voortzetting der discussiën de Tweede Kamer behandeld met ruim 50 leden en nog steeds zijn ei ongeveer 20 leden absent. „Dat absentisme van onze Kamerleden is een aller- treurigst verschijnsel. Waar de afgevaardigden des volks zelve blijk geven van zooveel onverschilligheid en apathie, boe kan men daar opgewekt politiek leven bij de leeken in de politiek verwachten En die onver- schi.ligheid bij onze volksvertegenwoordiging is nog grooter dan bovengenoemde cijfers zouden doen ver moeden. Vele leden toch teekenen even de presentielijst en gaan dan weer heen om zich te lalen roepen als er gestemd moet worden. In de afdeelingen is het absen- tisme nog veel grooter. Het is volstrekt geen zeldzaam heid dat een wetsontwerp in de secties door 30 d 40 (eden van de 80 onderzocht wordt.” van Dinsdag jl. wordt een treurig van den ijver, d.e bij vele Jeden slechts geregeld aan de werk- De baagscbe correspondent van dat blad, schrijft o. a. het volgende „Al verzoekt de voorzitter de leden ook nog zoo vrien delijk om toch precies om elf uur present te zijn, ge woonlijk moet hij de opening der vergadering tot half twaalf uitstellen omdat het vereischte getal leden 40 niet eerder present ia De Indische begroeting is in liet wetsontwerp na beiaadslaging' van den lieer I middelen in Nederland en in ludie. tot wijziging der Indische muntwet is aangenomen met 25 tegen 1 stem (die Borsius) De kamer is daarna tot nadere bijeenroepiug In de kamer is heden de discussie over de afdeeliug Waterstaat der Staal.sbegrooting voortgezet De heer Smidt besprak o a de treurige zaak van het Zwolsche Diep waarover reeds zoo dikwerf gesproken is, in verband met de gevaren en de bezwaren waaraan de schipperij is blootgesteld. Is het de bedoeling der Regeering vroeg spreker om het Zwolsche Diep geheel aan zijn lot over te laten? Spreker meende,dat, welke nieuwe of grootsche plannen de Regeering ook daaromtrent moge hebben, dit nimmer tot gevolg hebben mag, dat de uitmonding van een vaarwater van twee provinciën geheel prijsgegeven worde, te minder omdat de ongelukkige toestand van het Zwolsche Diep aan het Rijk te wijten is. En nu wil de Regeering de zaak aan de daarbij betrokken provinciën overlaten. Hij keurt dit stelsel dat zich ook ten aauzien van het Zwarte ■Water openbaart, af. De heer Gratama sluit zich geheel daarbij aan, zoo mede de heeren van Namen en Stieltjes, en hij meent dat, als de dammen verhoogd en verbeterd worden het water op genoegzame diepte moet gehouden worden. De Minister beeft geantwoord, dat de Regeering niet toegelaten heeft, dat het Zwolsche Diep bedorven is- Hij deelde voorts mede, dat alle deskundigen het. eens zijn dat eene verhooging der dammen geen gunstig resultaat zal opleveren, evenmin de op zich zelve zeer moeieiijke ver lenging daarvan Veel beter dan een of ander acht, i.ij een geheel nieuwen waterweg, waardoor volkomen zeker heid voor de schipperij zal ontstaan Wat de Staphorster sluis betreft zal de minister later nagaan, in hoever het Rijks-belang daarbij betrokken is Mocht dit zoo zijn, dan zal de minister doen wat noodig is De algemeene discussie over de afdeeling Waterstaat is afgeloopen

Sneeker Nieuwsblad nl | 1873 | | pagina 1