GEMEENTE EN HBT ARRONDISSEMENT SNEER. NIEIjWS- EN ADVERTENT1E-BLAD VOOR DR 1873. No. 100. ACH T-H N-T W I N T I G S T E J N G. 13 DECEMBER. ZATERDAG Een woordje ten behoeve van onze gevederde vrienden. Afkondiging. VERGADERING van den Gemeente-raad van Sneek, op Zaterdag den 13 Dec. 187 3, ’s namiddags 6 uur. a n v I 1. ver- eeue e e e z Deze CO UR A N T verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS, Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. v t i. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarboven 7% Cents. Alle brieven en stukken, de uitgave of redactie betreffende, worden frcnco ingewacht. Voorstel van de Commissie van toezicht op het M. O. om de vacature, daarin ontstaan door het nemen van ontslag door den heer Schuyt Kor- ver, voorshands niet te vervullen. 7. Voorwaardelijke aanneming door den heer Dr. K. Dorama van zijne benoeming tot Churi- gyn voor de algemeene armen over 1874, Brief aan de Nederlandsche jongens’’ van G; Biijham. Grouiugeu bij J. B, Wolters, Het is vrij algemeen bekenddat van uit on derscheidene landbouwvereenigingen in den laat- sten tijd stemmen werden vernomen tegen ver volgingen van de «vrienden” van den landman. Niet alleen de spes patriae, maar ook volwas sen menschenja de landman zelfvoeren nog maar ai te vaak een voortdurenden krijg tegen sommige dieren, die, alhoewel vaak schijnbaar nutteloos, toch onberekenbare weldaden bewijzen aan den landman en bij gevolg ook aan allen die belang hebben bij den landbouwen wie heeft dat niet 't Komt ons overbodig voor hier een soort be toog te houden over de onmisbaarheid van den landbouwer, en met zoovele woorden aan te toonen, Hebben wij in ons vóórlaatste nummer een en ander in ’t midden gebracht over het mishande len van dieren in ’t algemeen wij hebben ge meend daarop thans nog eenigszins nader terug te moeten komen en wel naar aanleiding van een dezer dagen uitgegeven vlugschriftje, waarvan ons een Expl. ter bespreking werd toegezonden en dat wij in veler handen wenschen.*) In ons vorig artikel wezen wij er op: hoe het «redelijk” wezen, dat zich mensch noemt, in som mige zijner handelingen nog maar al te dikwijls blijk geeft beneden het «redeloos” dier te slaan, en wel door de wijze waarop hij soms zijne macht misbruikt, om wezens, welke aan zijn ge zag zijn onderworpen, op de afschuwelijkste en wreedaardigste wijze doelloos te mishandelen. Wij herinnerden er aan, dat soortgelijke han delingen noch verstandig noch zedelijk waren. Niet verstandigomdat een welbegrepen eigen belang meebrengt, dat wij ons de dieren te vriend houden, vooral als deze ons direct voordeel aan brengen; en niet zedelijkomdat het marte len van dieren noodzakelijk het menschelijk ge voel moet verstompen en eene ruwheid aankwee- ken, die vooral op het kinderlijk gemoed een al- lerverderfelijksten invloed kan uitoefenen. Wij zullen daarop thans niet verder terugko'men, maar willen er nu eenigszins nader op wijzen: aan welke groote dwaasheid vele menschen zich nog maar al te dikwijls schuldig maken, door 't mis handelen of vervolgen van sommige zeer nuttige dieren. bestrijding van het kwaad, waataan we thans heb ben herinnerd en waartegen de schrijver van het door ons aangehaalde vlugschriftje zoo welmee- nend en ernstig te veile trekt. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SNEEK doen te weten, dat, door den Raad dier Gemeente, in zijne Vergauering van den 29sten November 1873 no. 12, is vastgesteld de vol gende verordening De Gemeenteraad van Sneek, Overwegende dat hel, blijkens de verordening, wenschelijk is de wekelijksche Veemarkten op een bepaald tjjdstip te doen eindigen Besluit art. 60 der Algemeene Politie-verordening aan te vullen met de volgende bepaling «De koeien, paarden, kalveren, varkens, big gen, schapen en lammeren, die aan de wekelijk sche Veemarkten worden aangevoerd, zullen, ge durende de maanden Januari, Februari en De cember, voor ’s namiddags 3 uur, en gedurende de overige maanden voor 's namiddags 4 uur van de marktplaats moeten zijn verwijderd.” Dit besluit zal, binnen tweemaal 24 uren, in afschrift, aan heeren Gedeputeerde Staten worden medegedeeld. Gedaan te Sneek in de openbare zitting van 29 November 1873. no. 12. (Get.) J. ten CATE Voorzitter. H. FENNEMA Secretaris. Zijnde deze verordening aan de Gedeputeerde Staten van Friesland, volgens hun bericht van den 4den December 1873 no. 38, in afschrift medegedeeld. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 13 December 1873. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. ten CATE. De Secretaris. H. FENNEMA. dat er zonder den landbouw, in een land geen bloei of bedrijvigheid bestaat. Wij mogen aan nemen, dat ieder daarvan genoegzaam doordron gen is, en dat velen met ons de stelling wel zou den willen onderschrijven «Hij, die er zich op toelegt, om daar, waar slechts twee halmen groei en, vier te verbouwen, bewijst der menschheid grooter diensten, dan de beroemste generaal ooit heeft gedaan.” Om tot dit resultaat te komen heeft de land man evenwel hulp noodigniet maar alleen van den mensch, maar vooral ook van het dier. Diens werkkrachten kan hij evenmin ontberen als zonneschijn en regenaan het dier moet hij het dan ook voor een gioot deel dank weten indien zijn akker ruime vruchten oplevert. Wij hebben thans niet zoozeer op hel oog die dieren, welke hun trek- en draagkracht ten beste geven of hun zuivel leveren; neen, wij wenschen thans te wijzen op dat oneindig grooter aantal, dat, zonder loon en zonder dwang, in stilte met den boer meêwerkt, om zjjne, en dus ook onze welvaart te bevorderenwij bedoelen de vogels. Onder die dieren, welke men gerust de «vrien den” van den landman kan noemen, komen de vogels zeker in de eerste plaats in aanmerking. Zjj helpen den boer, zooveel ze kunnen, en moge ’t door hen verrichtte werk vaak gering ge schat of niet begrepen worden, zoowel op het veld als in den boomgaard bewijzen zij onschat bare diensten. 't Is van vrij algemeene bekendheid welke ver schrikkelijke verwoestingen de insecten in den tuin en op het veld kunnen aanrichten, indien zij ongestraft en naar hartelust daarin kunnen huishouden. Het insect toch is een der vraatzuchtigste die ren, en tegenover zijne vermeerdering bij milli- oenen,2) is de mensch in den volsten zin des woorda geheel weerloos. Zjjne middelen om de ze dieren te verdelgen treffen ook in meerdere of mindere mate te plantenwanneer er dus geen hulp van andere zijde werd verleend, zou 't er spoedig allertreurigst uitzien met boomen, vruchten en planten. Gelukkig heeft de natuur er voor gezorgd, dat die hulp niet ontbrakdal kleine vraatzuchtige volkje heeft vlugge en niet minder grage vijanden, die het voortdurend ver volgen nl. de vogels. De kleinere vogelsoortenmet name onze beste zangvogels, zooals nachtegalenhofzan gers enz. leven uitsluitend van insecten. Doch ook zij, die minder beroemde kelen bezitten, heb ben een belangrijk deel in het zuiveringswerk. Tot de laatsten behooren bijv, in de eerste plaats de zwaluwen en meezen maar ook spreeuwen musschen 3) in ’t kort bjjna alle kleine vogels werken mede om veld en gaard te zuiveren van 2) Een paar bijdragen De koolrups, die voortkomt uit de eieren van het koolwitje, is een der meest vraatzuchtige insecten. Om een denkbeeld te geren van de vermenigvuldiging dezer insecten, dient, dat een wijfje twee of driemalen ‘s jaars legt en in den tijd van twee dagen ten minste drie hon derd eieren van zich geeft. Onze gewone kamervlieg kan o. a. in een jaar meerderen tot een getal van 30,000 millioen. 3J Bolley, een Engelschman merkte op dat musch in ééae week 3300 rupsen ving. het met algeheele verwoesting dreigend onge dierte. Zij zorgen dat dit niet de overhand krjjgt en er alzoo een weldadig evenwicht in de natuur blijft bestaan, dat zonder hunne hulp spoedig zou zijn verbroken. Men zou hen de waakzame en werkzame politie van den landman kunnen noe men, die zorgt dat er niet te veel gevagebon- deerd wordt op zijn veld en in zijn gaard. Nu is t waar, dat er een zeer groot getal vogels is, dat zich met gemengd voedselzaad en dier tjes voedtmaar wie zou die nuttig werkzame dieren eenige graankorrels misgunnen als hij bedenkt, dal zonder hunne medewerking er mis schien niets zou zijn te oogsten, ’t Is eene onbe twistbare waarheid de vogels doen tienmaal meer nut dan schade, en het is daarom onze plicht wat toegevend te zijn bij kleine overtredingen. Geschiedt dit ten alle tijde wel genoegzaam Niemand zal hierop zeker een toestemmend ant woord durven geven. Neen, nog maar al te dik wijls staan die «vrienden” van den landman aan vervolgingen bloot, die afgescheiden van het immorele van zoodanige handelingen be wijzenhoe domheid en vooroordeel, of baldadig heid en kwelzucht, vaak aan hel welbegrepen ei genbelang parten kunnen spelen. Menig landman toch verjaagt de gevederde politie uit zijn hof en van zijn akker, om er de kruipende vagebonden een lustooid te bezorgen; menigeen doodt zijn vrienden om zijn vijanden ten zijnen koste te laten leven, en zich ongestoord vermenigvuldigen. Voor al het schandelijke nestuithalen en vogelvangen doet veel kwaad. Dat ook in dit opzicht schijnbaar kleine oorzaken groote gevolgen kunnen hebben, is reeds dikwijls aangeloónd geworden. Meermalen toch is er op gewezen hoe het zooeven genoemde kwaad een der grootste oorzaken is, dat de landman niet de hoogste opbrengsten van zijne akkers trekt. Om eene voldoende bescherming aan onze boo men heesters en veldgewassen te verschaffen en om het genoegen van het buitenleven te ver- hoogendienen wij ons met den meesten ernst toe te leggen op ai datgene wat de vermeerde ring van vogels in de hand kan werkenT Spreekt wel van zelf, dat deze vermeerdering sterk wordt tegengewerkt door hetnestenuithaleneene soort baldadige liefhebberij, vooral van de jeugd, maar waaraan de spes patriae zich zeker veel minder zou schuldig maken indien de kinderen door ouders en leermeesters bij herhaling gewe zen werden op het onzedelijke en dwaze van zoodanige handelingen. Wij stellen ouders en leer meesters voorzich het vervelende der repetitie van zoo’n waarschuwing wel te willen getroosten, ter wille van het algemeen belang. Niet alles kan bij de wet worden geregeld en in dezen geloven wij dat ouders en leermees ters meer kunnen doen, dan de strengste wetge ver die weer rekening zou hebben te hou den met zoo iets alsoordeel des onderscheids, enz. En de kinderen moeten in deze materie juist spoedig leeren onderscheiden wat misdadig spel is 1 Dat ze ’t dus leerenzoowel aan moeders schoot als op meester’s schoolbanken en wij zullen een groolen stap verder gekomen zijn tot „Het doodea van nuttige dierenom van bet moorddadige van zulk werk niet eens te spreken, loopt immer en altijd op eigene schade uit." “Wanneer uw aangezicht een vogelnest op den weg voorkomt in eenigen boom of op I de aarde, met jongen of eieren en de moe- der zittende op de jongen of eieren, zoo zult 1 gij de moeder met de jongen niet nemen maar gansebelijk vrij laten*** V Boek Mazes 22, vs. 6. PUNTEN TER BEHANDELING. Resumtie der notulen. 2. Mededeeling van goedgekeurde raadsbeslui ten, ingekomen stukken enz. 3. Adressen van U. Nooitgedacht c. s.om schadeloosstelling ingeval van demping der opvaart bij het Duivelsbrugje. 4. Adres van de wed. J. W. Wijnia, om ver gunning tot het maken van een Stalt aan den trekweg onder Goënga. 5. Rapport der Commissie van onderzoek van het verslag en de rekening der Gasfabriek, dienst 1872/73. 6. Voorstel van de Commissie van toezicht op V SXIIkIH COURANT 1 J it e BESLUIT TOT AANVULLING VAN ART. 60 der ALGEMEENE POLITIE-VEROR- DENING IN DE GEMEENTE SNEEK.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1873 | | pagina 1