GEMEENTE EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BIAD VOOR DE N. 1873. No. 101. 17 DECEMBER WOENSDAG Wa t nu? 23/t SNEEKER COURANT at. 3 00 vervan- on- I ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Gents, voor eiken regel daarboven 7’/2 Cents. Alle brieven en stukken, de uitgave of redactie betreffende, wórden franco ingewacht. wee aar- Deze CO ÜRANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS, Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. in zal der inde deel jun- ay’s laan ieni- keel, snde Dit dere van zelfs ken- eerd voor der P‘> vijze ver- i bij A Y’s oeger ,20; sters Dec. Het volgende adres is dezer dagen verzonden »IloornPurmerende 10 December 1873. Aan de Tweede Kamer der Staten- Generaal. EDEL MOGENDE HEEREN! Ofschoon wij uwe beslissing op ons adres 25 Nov. jl., nog steeds bescheiden blijven inwach ten, komt ons noodzakelijk voor, naar aanleiding uwer discussiën over de afdeeling Spoorwegen van hel hoofdstuk Binnenl. Zaken der Staatsbe- grooting voor 1874, andermaal tot u le komen. Die discussiën droegen over het geheel het ken merk van algemeene belangstelling in de verdere voltooiing van ons spoorwegnetmaar maakten ook de verschillende inzichten kenbaar om tot die voltooiing te geraken velen uwer wenschten het particulier initiatief met subsidie van den Staat; anderen daarentegen de pogingen van eene ver- eeniging (consortium) van bankiers terwijl nog derden uitsluitend Staaisaanleg verlangden; de eer sten beoogen vrije concurrentie, de beide laatsten sluiten die geheel buiten, en scheppen in aanleg en exploitatie een zeker monopolie. Wij voor ons scharen ons bij de eersten, om dat naar onze meening bij elke concurrentie, het eigenbelang medebrengtde publieke dienst zoo gemakkelijk mogelijk te maken, terwijl bij totaal gemis daarvan, gewoonlijk eene heerschappij in het leven treedtnadeelig voor de belangen van het algemeen. Het Comité Bloem c. s., is in uwe vergade ring beschuldigd van »te weinig voortvarend heid”; in genoemd adres evenwel, heeft het dui delijk aangetoond, dat elke vertraging veroorzaakt is door de onverwachte wederoptreding van het Comité Wouda, dat feilehjk niet meer bestond bij het publiek alle sympathie en medewerking verloren had, en door de Regeering reeds als aanvrager geschrapt was; de beschuldiging is dus ten onrechteóf het daaromtrent in ons adres voorkomende, is onwaar. vliet Comité Bloem is te optimistisch geweest, het heeft te weinig kennis van spoorwegzaken aan den dag gelegd, en niet genoeg rekening gehouden met den stand der geldmarkt.” Het is mogelijk dal het Comité een weinig op timistisch is geweest; maar aangenomen dat dit zoo is, bestonden daarvoor geene redenen Met een doel voor oogen ten bate van het algemeen, gerugsteund door de zoo ruimschoots beloonde sympathie des publieks-, (blijkbaar uit tal van adressen en inschrijvingen voor ruim 20 tonnen gouds) verbonden aan het door zijne werken zoo respectabele Engelsche huis Hutton Vignolles Co., van welks soliditeit de Nederlandsche Gezant te Londendie toch wel vertrouwen moet ver dienen, de beste verklaring gaf; bovendien aan- gemoedigd door de toezegging van krachtige hulp der beide betrokken provinciën kon het Comité in zoo Verre optimistisch zijn, dat het, zooal geene medewerking van de Hooge Regeering verwach tende, toch op het stellen der voor waarden reken de waarop het Concessie zou kunnen verkrijgen. Eerlijk leggen we dan ook de verklaring af, dat we aan eene onthouding daarvan in het constitu tionele Nederland, nimmer hebben gedacht. Ziet daar E. M. H. ons optimisme. Gaarne willen wij gelooven dat het Comité Bloem niet volleerd is in de kennis van spoorwegzaken maar daarom juist liet het zich adsisteren door erkende deskundigen. Maar is eene juiste ken nis van al de onderdeden voor particulieren die het initiatief voor eene belangrijke verbinding nemeneen vereischte Of is daarvoor een ruime blik over bet geheel niet voldoende Welk Comité zal dan recht hebben om te slagen? Mag men bij de vereeniging van bankiers b. v. die fijne kennis veronderstellen Mag men ei- /8 9 Het uitvoerigst werd het hoofdstuk bestreden door de heeren FabiusRutgers en Nierstrasz, die trachtten te betoogen, dat onze marine in verval is geraakt door de schuld van den minister, en dat ons land behoefte beeft aan eene active marine, namelijk eene welke zich allerwegc vertoont en ten allen tijde gereed is voor den krijg. De minister betoogde dat hij zich steeds tegen dat denkbeeld heeft verzet, dat het altijd zijn stel sel is geweest voor eene defensive marine te zor. gen, welke in de eerste plaats onze rivieren zou bevei ligen eu dat hij dit stelsel, hetwelk de goedkeuring der Kamer heeft verkregen, met ijver en nauwgezetheid in praktijk heeft gebracht. Tevens wees de minister op de groote kosten welke een active marine zou veroor zaken ruim 23 millioen worden daartoe vereisclit: De góden bewaren ons genadiglijk voor eene active marine ‘4 Sla op van uw plaats, ik wou er zitten 1 De vraag is maar, wie die ik is doch ’t is eigenlijk ook onverschillig want als die ik er zat, zou een ander ik het bevel van zoo even zoo spoedig mogelijk herhalen. Hel is ook de vraag niet, of deze kamer slech ter is dan de voorgaande. De meerdere of mindere graad gehalte doet weinig af. Als een houten vloer vervuurd is, dan is het van weinig belang, of de einden van enkele plan ken nog gaaf zijn. Hel feit is voldoendedat de vloer is vervuurd en dus door een nieuwen moet worden gen. Op een vervuurden vloer kan men niet wonen, men zakt er door heen en loopt gevaar zich deerlijk te bezeerendaarenboven is de uitwase ming er van ongezond. In dergelijken toestand verkeert de Kamer en deze reeds te lang bestendigde toestand werkte hoogst nadeelig op de natie terug. Zij lijdt daardoor aan malaise. Op den langen duur zal ook het nog gave deel worden aangestoken, en het contagiüm den dood des patients ten gevolge moeten hebben. Of dit nog lang duren kan, weet ik niet, maar wel betwijfel ik het. Er z(jn verschijnselen, die dezen twijfel recht vaardigen en het ergste doen vreezenwant de verrotting is inderdaad groot. Kamerontbinding is een uiterst middel, even als ’t afzetten van een been of arm; men gaat en mag er ook niet toe overgaan, dan nadat het zeker is, dat iets anders niet zal helpen. Wij zijn van oordeel, dat nu de tijd gekomen is, waarop de raadslieden der kroon ernstig be- hooren in overweging te geven artikel 70 der Grondwet op de Tweede Kamer toe te passen. Het been is aan de amputatie toe; wordt deze uitgesteld, dan is de vrees voor koud vuur groot. Die vrees bestaat trouwens reeds nu. Misschien dat het geringe getal van hen Nederland, die actief kiesrecht bezittenzich ontfermen over het 36 maal grootere cijfer bevolking, dat lijdelijk moet toezien. Wij zeggen misschien, want onze hoop is ge ring, maar de vervulling er van is nogtans mo gelijk. De kans staat wel als 1 legen 36; maar er is kans. Zonder ontbinding is er geen kans, zelfs geen mogelijkheid. Misschien zou eene nieuwe Kamer T initiatief nemen tot Grondwetsherziening. Och dat zij zoo edelmoedig en vaderlandslie vend ware Misschien zouden wij dan in waarheid (althans bij benadering) eene volksvertegenwoordiging kunnen krijgen. Misschien zou er dan iets tot stand gebracht worden. Misschien zou Nederland iets van het verloren aanzien terug erlangen. Misschien bekwamen dan recht en waarheid een plaats, waar zij veilig niet alleen, maar ook in achting waren schen dat zy met al de voorschriften op spoor weggebied bekend zijn Maar bovendien wat door geen ander Co mité op dit terrein nog is gedaan onze plan nen en ontwerpen zijn uitvoerig en op het tra ject zelve uitgewerkten bevinden zich mei tal van adhaesie adressen reeds sinls lang aan het departement van Binnenl. Zaken, en nimmer nog werd ons daaromtrent, noch van de zijde der Regeering noch van die des publieks eenige ge motiveerde aanmerking gemaakt. Nog werd gezegdvhet Comité hield geen rekening met den stand der Geldmarkt." Waar, zoo vragen wij waar is hier het bewijs Nog nimmer beproefde het Comité eenige geldelijke operatie. Hel stelde die vast, tot na het verkrij gen der concessie. En dan eerst konden de werkzaamheden van de heeren Vignolles Co. op dit gebied een aanvang nemen. Dien heeren voorschriften te geven hoe en op welke wijze le handelen zou immers onzin zijn. Met volle gerustheid kan hel Comité de zor gen daarvan aan dal gunstig bekende huis over laten. En hoe valt er dan te spreken van het ver- waarloozen van den stand der geldmarkt En heeft men bij het uitspieken van die bescbuldi- diging zelve wel rekening gehouden met hel ver schil van rentebejag bij ons te lande en het ren- tebedrag van gelden waarmede men in Enge land gewoon is industriëele ondernemingen te steunen De minister van Binnenl. Zaken schijnt over le hellen lot of liever in aanmerking le nemen 1 de aanvraag der bankiers-vereenigingom aan deze hoofdzakelijk de verdere uitbreiding van het spoorwegnet op te dragen; wij zeggen schijnt, en zeker terecht omdat Zijne Exc. nog voor enkele maanden ons schrijft de combinatie der N.-H. en F. lijnen in één onderneming met te willenmaar wel genegen le zijn hulp van Rijkswege voor te stellen in elk der Leide pro vinciën voor op zich zelfstaande ondernemin gen. Die uitspraak geschiedde toen vrij zeker hel Comité Wouda reeds de voorwaarden der concessie waren gesteld, mei een beraad termijn tot 1 Dec. j 1.welk feit ons nimmer door den Minister werd medegedeeld, maar ter onzer ken nis is gekomen door de kennisgeving des Mi nisters in uwe Vergadering. Wat eindelijk vooral onze aandacht heeft ge trokken, is de niet tegengesproken omstandigheid, dat de bankiersvereeniging voor een werk van 14 millioen van het Rijk, acht, zegge acht millioen subsidie vraagt en ook de uitdrukking dal de Minister bezwaren schijnt te hebben tegen de finantiëele medewerking der gemeenten. Wij treden volstrekt in geene berekening om trent hel cijfer der gevraagde hulp en van de soliditeit der verschillende bankiers maar waar het rijk voordeeliger aanbod gedaan wordt daar moet dal aanbod zeker ernstig in overweging worden genomenen omdat wij voordeeliger voorwaarden kunnen stellen, daarom meenden wij die niet achterwege te mogen houden. In ons laatste adres nu aan den Minister van Binnenl. Zaken 31 October jl. vroegen wij de concessie-voorwaarden zonder eenige subsidie met een beraad-lermijn lot ultimo Aug. 1874; het laalsle om gelegenheid te hebben in de zo- merzilting der Staten de toegezegde provinciale hulp te kunnen vragen. Thans vragen wij nog hetzelfde maar voegen er bij, dat het Comité, wanneer door het Rijk voor aanleg en exploitatie van den N.-H. Fr. Spoorweg slechts drie millioen subsidie wordt verstrekt een beraad-termijn van acht weken voldoende zal zijn, om over de aanneming van dat aanbod te beslissen. In dat geval twijfelen wij niet of onze onder- van slecht De verwerping der begrooting van marine zal de aftreding van den heer Bhocx ten gevolge moeten hebben en met hem behoorden zijne ambtgenooten heen te gaan. Maar wat dan Het is nog geen drie maanden geleden dat een zelfde geval zich voordeed en 't is gebleken dat geen ander ministerie was samen te stellen. De periodieke verkiezingen van leden der Tweede Kamer heeft op nieuw het oude resultaat opgeleverd, dat de zoogenaamde Vertegenwoor diging hel regeeren stelselmatig onmogelijk maakt. Heden is het deze clique, morgen een andere, terwijl het gisteren eene derde was en overmor gen eene vierde zal wezen. Schijnbaar loopen de cliques uiteen doch in twee opzichten harmoniëeren zij, dal is in het af keuren van het bestaande en het beletten van het toekomende. Liberaal conservatief, christelijk-historisch of ultramontaan, 't is steeds hetzelfde deuntje. Lood om oud ijzer 1 Er heerscht sedert lang eene malaise, van welke de T)weeae Kamer de meeste schuld heelt. Wij behoeven ’t niet aan te toonen en zullen er ook niet over uitwijden; ieder weet het. Elk voorstel tot verbetering verwerpt zij verschillig op welk gebied hel gedaan is het moge betrekking hebben op belastingwezen, mi litie, rechterlijke organisatie, ’t is haar om ’t even; zij vraagt er niet naar. Dat de voortduring van een dergelijken toestand onhoudbaar is, zal niemand tegenspreken. Wat de Kamer wilweet niemand zij zelve ook piet, want zij is een lichaam zonder ziel en zonder gedachte. Wij treden volstrekt niet op als verdedigers van het ministerie, want het deed niets, waardoor het op verdediging aanspraak kan maken. Integendeel zouden wij den titularis van kolo niën zeer gaarne zien verdwijnen, om nooit weer te voorschijn te komen. Maar dat is thans de vraag niet. Ook al trad er een zeer goed ministerie op dan nog zou het er precies mede gaan als met dit. Het stelsel door den heer Brocx ten aanzien der marine is gevolgdis vijfmalen echtereen goed gekeurd en is juist nu aangewend als een machine de guerre tegen hem, want een ande ren naam verdient het niet.1) 1 IIIÜI ‘lUillIlitfStil

Sneeker Nieuwsblad nl | 1873 | | pagina 1