REDDINGSHAKEN Briemaal gekluisterd. 1°. 2°. 4°. 5°. 6°. FEUILLETON. 7°. 8°. r uiten, nadat eindelijk aan het volk zijne te lang KENNISGEVING. 3°. ii itT .v L i KENNISGEVING. I IJIVYE5 E A V I van van zich verwijderd (Eene novelle van E. von Dincklage). III. Nacht. Hel laatste bericht bij onze regeering uit At- chin ontvangen en gedagteekend 7 Februari Uwe ongelukkige Adrienne.” gaat, zal di »Ja laat 1” »Te »Ti loezie eens i nam i helft v veel v< schrei »Ik verwe haarsf terwij doek »Ik »Va »Nc luidt als volgt De hoofden in Atchin blijven Dr. A. Kuyper heeft de benoeming tot lid de Tweede' Kamer der Staten-Generaal voor het kiesdistrict Gouda aangenomen. met i kozer stem De bezig kleini al te is bei gen van 2 er kc dig; De er kc zuinig ondei De heder zitter werd de be Me niet a om t, sen t de te schei) men ke kc zewsl richt i Posei van d Tevei de m de oi genot On tot n Heeft aan binet maar de m kies maar der v .heel servai hebbc De stapje gen a Zooal leidin keizei reizer gevolj man nukki aan z meest tiek” uit, o zelfs vang; omari dere wan te bladei Jozef keizer De St. G Met 1 nieuw goedg bruik gevan nen v De natuu regeei schijn L. M. heeft benoemd tot rechter in de ar- rónd.-rechtb. te Sneek, mr. C. W. A. van Haer- solte thans suhst.-griffier bij de arrond.-rechtb. te Amsterdam. »Mijn lievé PorroEen dringende plicht snoopt mij op staande voet naar mijn va- aderland te vertrekken. Het grootste gedeel- »te van mijne goederen zal ik moeten ach- aterlaten, ik beveel die in uwe zorg aan. De »sleutel mijner woning zend ik aan uwe moe- »der. In een volgenden brief zal ik u alles s ophelderen. houden en hebben Toewankoe Daoed (een negen jarigen achterneef van den voorlaatsten Sultan Ibrahim Mantsoer Shah) tot Sultan, verkozen met vier voogden voor een regentschap zij pogen dus nog den ouden toestand' te bestendigen en het verzet voort te zetten. Onzerzijds is men bezig het noodige te doen, voor eene blijvende vestiging. In den kraton wordt een fort voor aOO man en een kamp voo? 1500 opgericht, waardoor de rivier’en de af- en aanvoer worden beheerscht. Ter wille van die werkzaamheden worden van onzen kant geene vijandelijkheden gepleegd. Een gevoel van machteloosheid schijnt ook den vijand daarvan terug te houden. Het'volk is vredesge zind. De cholera is zeer verminderd. SNEEK, 13 Februari. -J- Leeuwarden, 12 Febr. Naar men verneemt zijn door Z. M. den Koniirg benoemd: tot kom mandeur der orde van de Eikenkroon, de heer mr.- G. Bergsma, lid der Staten van Friesland en burgemeester der gemeente Idaarderadeeltot ridder der orde van den Gouden Leeuw van Nassau, de heer dr. R. Lammerts van Btieren, directeur van het geneeskundig gesticht voor krankzinnigen te Franeker. In de heden gehouden vergadering van den raad dezer gemeente is, naar men verneemt, o.a. besloten aan de commissie voor de feestviering op den 12 Mei a.s., ter gelegenheid van ’s Ko- nings 25-jarige regeering, eene subsidie uit de gemeentekas te verleenen van twee duizend gul den. ■j- Dragten 12 Febr. Tot lid van raad der gemeente Smallingerland is bij herstemming, met 157 van de 281 geldige stemmen, gekozen de heer B. J. van der Meulen alhier. Het getal kiezers in deze gemeente bedraagt pl. m. 400. BURGEMEESTER en de gemeente SNEEK, Gelet op 'artikel 117 der algemeene politie-ver ordening vo,or deze gemeente, Vergunnen, door deze, op den 19en dezer maand zijnde de geboortedag van Zijne Majes teit onzen geëerbiedigden Koningzwervers en voetzoekers af te stekendoch niet vóór zeven uur des avonds. En zal deze worden afgekondigd geplaatst in de Sneeker Courant en in afschrift gezonden aan den Commissaris van Politie om te zorgen voor de naleving. Sneek den 13 Februari 1874. Burgemeester en Wethouders voornoemd .J. ten GATE. De Secretaris H. FENNEMA. lang zou uitblijven en dan zou hij zijne aangebe dene terugvinden even schoon, even bloeiend,' en betooverend als toen hij haar verliet. Inderdaa'dAdrienne was een van die vrou wen, op wier uiterlijk het lijden weinig sporen achterliethare bewering »ik heb al mijn kracht noodig, om het te dragen!” scheen haar te ver stalen. ’t Was alsof hare lichamelijke schoonheid op nieuw bloeide, en tot volle ontwikkeling kwam, sedert de scherpe bijl de beste en edelste wortels van haar bestaan had afgesneden. Felice was ongeloofelijk ijdel op Adrienne ’s blanke gelaatskleur, op haar sierlijk bruin haar, en op hare voorname /manieren het zou hem hebben doen schrikken, indien hij haar minder schoon gevonden had ofschoon zijn hart haar in ’t geheel niet om haar uiterlijk alleen beminde maar haar waarschijnlijk toch zou hebben liefge- kregen, al was zij hem ook in de meest een-- voudige gestalte tegemoet getreden. Hij maakte BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente Sneek maken bekenddat er aanwezig zijn hij Bintje Tjerkstra, bij den houtmolen van den heer ter Horst. T. T. Bloksma pompmaker buiten het Hoogënd. A. Prins, timmerman aan de Prinsen gracht. Tjipke Ferwerda, grofsmid buiten de voor malige Noorderpoort. B. Gilhuis winkelier buiten de voorma lige Oosterpoort, naast den timmerwinkel van wijlen den heer Hk. Wouda. Antoon de Jong, timmerman, achter Wil lem Molenaar. den Concierge der Hoogere Burgerschool. in de Olie-Molen van den heer Veen aan de Franekervaart. Sneek den 13 Februari 1874. J. TEN GATEBurgemeester. H. FENNEMA, Secretaris. Op zekeren dag kwam de militaire poezie-bode met Porro’s nieuwste sonnet en een strookje pa pier terug. Het laatste had de duitsche signo-' ra voor Porro bij de eigenares harer woning ach tergelaten. Op dal strookje papier stond: in zijne ballingschap zelfs gedichten »aan mijne schoone” en zond haar die, benevens allerlei bloe men en vruchten, door een vertrouwde bode toe. Hij had zooveel voor zijne geliefde te doen dat hij zich zelfs den tijd niet gunde er over na te denkenwat hij van zijn kant daar tegenover ver wachtte. Adrienne moest slechts alles aannemen, wat hij haar aanbood en daarmee slechts een wei nig in haar sclük zijn, Felice hoopte op de toe- Door den minister van finantiën zijn benoemd tot plaatsvervangende leden van de commission tot herziening der belastbare opbrengst van de gebouwde eigendommen in de controle Leeuwarden de heer R. F. Kutsch Lojenga in de controle Harlingen de heer J. D. van Esta Tjallingii te Harlingen in de controle Sneek de heer P. Walma te Oppenhuizen in de controle Dokkum de heer J. N. Witteveen te Metsiawier in de contróle Heerenveen de heer Johs. van der Sluis te Heerenveen in de con tróle Bolsward de heer M. A. Jentink te Bols- ward in de contróle Dragten de heer S. der Meer te Dragten. (Vervolg.) Arme Porro 1 In deze wereld van geluk en hoop dreunde plotseling eeïi rustverstorend com mando, dat hem naar een plaats in den omtrek riep, waar onlusten waren uitgebroken. Dat was zeer hard voor hemmaar 't was zekerdat hij niet Vergadering der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Sneek, van Dinsdag 10 Fe bruari 1874. Na lezing en goedkeuring der notulen van de vorige vergadering en van de sedert die verga dering uitgegane stukken, worden ter tafel ge bracht 1. Statistiek van handel en scheepvaart, van de maand November 1873; Verzameling van consulaire en andere berichten en verslagen aft. 1 en 2 van het IHe deel over 1873en opgave van de in het 4e kwartaal van de vaart gekomen schepenter aanvulling van het algemeen seinboek voor alle natiën. Ge plaatst in de boekerij der Kamer. 2. Verslag van de commissie van administra tie der Gasfabriek te Sneek, omtrent den toe stand dier fabriek en hare exploitatie, van 1 Ju li 1872 -30 Juni 1873. Besloten den Ge meenteraad te adviseeren dat, ingeval het dienst jaar 1873/4 een verlies mocht opleveren, dit te dekken door verhooging van de uitkeering voor de straatverlichting. 3. Besluit van de Gedeputeerde Staten van Friesland houdende aanwijzing van geëxamineer de Veeartsen voor hel surveilleeren der Veemark ten. Aangenomen voor kennisgeving. 4. Adres van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Kampen aan den Minister van Ma rine aangaande de afbakening van twee zand banken in de Zuiderzee. Idem. 5. Een brief van de Kamér van Koophandel en Fabrieken te Leeuwarden, waaruit blijkt dat, voor de agenda der op 9 Maart 1874 te houden algemeene vergadering der friesche kamers, al leen door de Sneeker Kamer punten zijn inge zonden, terwijl bovendien, als aangehouden pun ten, in behandeling moeten komen a. de dooi- de Kamer te Leeuwarden ontwor- pene algemeene bepalingen omtrent het me ten en wegen van granen en zaden in Friesland. komst. In zich zelf noemde hij Adrienne steedsy>la mia mia”, alsof zij reeds in haar bruidstooi aan zijne zijde ging. alléén te laten beslissen over de al- of niet kies bevoegdheid Welzeker erkent men dit, maar men wil geen verandering en verbetering men zweert liever bij de Grondwet van ’48 als de onfeilbare catechismus van ons liberalisme! Ja, er is malaise, zoowel bij de vertegenwoor diging, als bij de kiezerser heerscht eene malaise die het politieke leven bij ofis geheel dreigt uit te dooven, indien geen spoedige veran dering tot stand komt. O. i. bestaat daarvoor maar één afdoend middel, t. w.nieuw leven aan te brengen door nieuwe elementen op te nemen onder het kiezers-personeel. Die nieuwe elemen ten, frisch en krachtig optredende, zullen o. i. ook nieuw leven brengen onder hen, die thans soms onverschillig werden, omdat ze onder de tegen woordige omstandigheden toch wanhopen aan de tot standkoming van iets belangrijks. Aanzienlijke uitbreiding van den kring der kiezerskomt ons voor de levensvoorwaarde geworden te zijn, voor een nieuw en krachtig politiek leven. Meent men dat ons volk nog niet »rijp” is zóó luidt de term thans en zal ze zeker na 25 jaren nóg luiden, want daar wringt de schoen niet voor het algemeen stemrechta la bonne heuremen beginne dan voorloopig met eene census-verlaging, opdat we althans weer een schrede nader komen aan de grondwettelijke be paling: dat de Staten-generaal het geheele Neder landsche volk vertegenwoordigen; eene bepaling die, met het oog op onze tegenwoordige kieswet, een chimère is. Thans kiest de nederlandsche rtjksdaalder de nederlandsche volksvertegenwoor diging. Mocht men toch onze plutocratische grondwet eens spoedig onder handen nemenen daaruit schrappen wat img maar al te duidelijk herin nert aan eene eVen willekeurige als onzedelijke bevoorrechting van het stomme metaal. onthouden rechten waren toegekend. Alles was nieuw, jeugdig en frisch, tot de grondwet toe die als product van haar tijd toén tame lijk vrijgevig kon heeten. Sedert zijn echter 25 jaren voorbijgegaan en het groen van de Grondwet is reeds verzilverd geworden. Eene jarenlange ervaring en veran derde tijdsomstandigheden, hebben reeds voorlang aan ’t licht gebracht, dat ook onze grondwetge ver van ’48 niet onfeilbaar was. De leemten en gebreken aan zijn arbeid ver bonden, zijn meer en meer voor den dag gekomen, en steeds luider en luider wordt dan ook de eisch om althans op sommige punten herziening aan te brengen, naar de behoeften des tijds. »Ne touchez pas a la Reine” riepen echter de liberalen van gisteren, die nadat zij vroeger voor zich verkregen, wat thans aan velen toe komt de kettermeesters van den dag dreigen te worden. De grondwet van ’48 is het Palladi um waaraan men niet mag raken Intusschen worden doortastende hervormingen bijv, die betreffende het kiesrecht door dat Palladium juist onmogelijk gemaakt! Is het dus zoo vreemd, dat het politieke leven langzamerhand begon te kwijnen en zich thans minder krachtig openbaart dan voor 25 jaren, toen alles jong en krachtig kon heeten en in overeenstemming was met de behoeften des tijds Is het zoo vreemd, dat de algemeene malaise ook bij het kleine hoop je kiezers is doorgedrongen, nadat meer en meer de overtuiging gevéstigd werd dat radicale ver beteringen telkens afstuiten op het: n’y touchez pas” Neenniet aan de kiezers alléén en zelfs niet in de eerste plaats is het te wijten, dat bij ons in de laatste jaren zoo weinig parlemen taire vruchtbaarheid te bespeuren is; de hoofd oorzaak daarvan is o. i. te zoeken in de Grond wet, en wel in de eerste plaats in de plutocra tische wijze waarop dat Palladium het kiesrecht aan enkele bevoorrechten toekent. Of is het geen algemeen erkende onzinde geldelijke maatstaf OVERZICHT. De commissie van dertig, die, gelijk men weet, door de F ranse he Nationale Vergadering belast Werd met het onderzoek der zoogenaamde cóh- stitutioneele wetsontwerpen, heeft eindelijk toch eens teekenen van leven gegeven. Zij heeftna langdurige beraadslagingenmet betrekking tol de kieswet een belangrijk punt beslist. De heeren Cliesnelong en de Kerdrel hadden nl. voor de verkiezing van de afgevaardigden het twee-trappen-systeem voorgesteld. Het stemrecht in den eersten trap zou algemeen zijn en uitge oefend worden door alle burgers, 25 jaren oud en in het genot der burger- en burgerschapsrech ten. Op elke 100 kiezers van den eersten trap -zouden 2 kiezers van den tweeden trap gekozen worden. De kiezers van den tweeden trap, met een college van de hoogst aangeslagenen in de ge meente, uit een gelijk aantal leden bestaande als de gekozenen voor den tweeden trap, zouden het kiescollege voor de kamer van afgevaardigden uit maken. Ieder kiezer van den eersten trap zou verkiesbaar zijn voor den tweeden. Door den heer Vacherot werd dit ontwerp krachtig bestre- den, daar het z. i. strekt om het algemeen stem- 1873 in - recht 1° schaffen en door eene oligarchie van kiezers te doen vervangen. De twee voorstellers betoogden, dat het ontwerp geenszins opheffing, maar wel organisatie van het algemeen stemrecht ten doel heeft. De heer Laboulaye deed uitka men, dat de nationale vergadering, die bij alge meen stemrecht is gekozen niet het recht heelt dit te vernietigen. De heer Dufaure verklaart, II zich nadrukkelijk tegen het aanbevolen stelsel want hij ziet er een groot gevaar in. »Men wil” j zeide hij, seen privilege scheppen voor de groo- te grondeigenarenvoor hen wil men het stem recht wel behouden, maar voor de massa der kie zers wil men het verminken. Men bedenke, dat er nog altoos een imperialistische partij is die even als in 1850, haar voordeel zoekt te doen met onze misslagen. Het systeem der voorstel lers zou aan de uiterste partijen een geducht wa pen in de hand geven.” Het voorstel werd ver worpen met 12 tegen 9 stemmen. Men weet nu toch in elk geval wat de com missie niet wil, maar hoeveel tijd zal ’t nog duren alvorens men weet wat ze wèl wil? De stembus heeft weer gesproken tegen dé re geering. Het departement Haute ’Saóne verkops den heer Hérisson, republikeinen Pas-de-Galais; de heer Sens, bonapartist. Laatstgenoemd depar tement is een van de vier of vijf die aan Korsi- ca het beschermen der overblijfselen van het bo- napartismus betwisten. Intusschen wonnen de re publikeinen ook daar terreinbij de vorige verkie zing toch werd de anti-repuhlikeinsche candidaat WETHOUDERS van b. een verzoek aan de Provinciale Staten, tolt verbetering der binnenlandschenaar dt zeehavfens leidende vaarwaters in Friesland. Besloten het sub a vermelde ontwerp te stel len in handen van de heeren N. G. Bouma, P. M. T. Dethmers en D. Gorter, om te rap- porteeren in de volgende vergadering, te houden op Dinsdag 3 Maart a. s.en in die vergade ring tevens over te, gaan tot benoeming van af gevaardigden ter algemeene vergadering. 6. Brief van de heeren A. Kaptein en dr.- J. II. Gentis te Woerden, waaruit blijkt dat zij voorloopige concessie. hebben bekomen voor den aanleg en de exploitatie van een Spoorweg: Har lingen—Sneek—Heerenveen—Salzbergen. 7. Wordt dooi- de Commissie, bestaande uit de heeren II. Jz. Kingma, J. L. Bakker en P. M. T. Dethmers, aangeboden en door de verga dering behandeldeen ontwerp-verslag omtrent den toestand van handel, nijverheid enz. te Sneek, over 1873. Besloten het ontwerp, behoudens enkele wijzigingen en aanvullingen, vast te stel len. Den volgenden dag trad hij met zulk een bleek gelaat zijne moeders woning binnen, dat de oude dame eene van die italiaansche kreten slaakte, welke alles, wat ooit uit menschelijke kelen als na- tuur-geluid te voorschijn kwam, in doordringende scherpte verre achter zich liet. Vervolgens ech ter zeide zij op betrekkelijk bedaarden toon »Zij schijnt u geheel en al te hebben behekstWat zou het nu, dat zij voor een paar weken op reis

Sneeker Nieuwsblad nl | 1874 | | pagina 2