GEMEENTE ENi IIET AKKOMHSSE.HEM Si\’EEK. NIEUWS- EN IIITEIITENTIE-IIIjUI VOOR IIE Ontvanger. im 1874. No. 03. 8 AUGUSTUS. ZATERDAG W :n 37p traaf. •den. kilo. ƒ38,00 Hl VM<5 L A Ml. een den Syl- DAM. b Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. uit 126 mieren, Op 1 Augustus heeft zich te Utrecht geval van Aziatischen cholera voorgedaan. Te ’s Hage zal dezer dagen weder een dans- meesters-congres gehouden worden. Een medaille zal worden uitgereikt aan den dansmeester, die een goeden nieuwen rondedans heeft bedacht. f—.- 1.00. dood en 47 gewond, waaronder de kapitein Pe- ƒ61,00 ƒ30,0? ’63,00, Door de politie is Zaterdag te Maarssen aan gehouden en naar Utrecht overgebracht zekere D. D. oud 17 jaren wonende aldaar die zich eergisternamiddag heeft schuldig gemaakt aan het opzettelijk doen onstaan van gevaar voor een locomotief. Hij heeft n. 1. eenige keisteenen op de rails gelegd, ten gevolge waarvan een locomotief een hevigen schok heeft bekomen. Naar men ver neemt heeft de dader zijn schuld reeds bekend en opgegeven dat hij alleen uit aardigheid die steenen op de rails had gelegd. Volgens later bericht is de dader weder op vrije voeten gesteld. •ente- 1 1874. 3 4 4'/p 5 ■en ƒ17 i ƒ8 i 5 ƒ30;,. man In de benting werden 73 lijken gevonden. De gezondheidstoestand laat te wenschen over. In de Duitsche bladen is sprake, dat vorst von Bismarck in Scheveningen het zeebad zal komen gebruiken wanneer dit gebeuren zal, is nog niet bepaald. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter,' 40 Cents voor eiken regel daarboven 7 '/2 Cents. Alle brieven en stukken de uitgave of redactie betreffendeworden franco ingewacht. De Prov. Noordbr. Ct. meldt dat de le luit, v. A. Zaterdag j. 1. in het huis van verzekering te ’s Bosch verschenen is om te worden verhoord op de tegen hem ingebrachte beschuldiging van te Venlo een Wethouderdie had geweigerd met hem te duelleren, op een openbare wandel plaats door karwatsslagen te hebben mishandeld. woordigheid van den burgemeestervan den hoofdcommissaris van politie en van de meest achtenswaardige personen, op de beurs zich in grooten ge‘ale vereenigen in mishandeling van één man Of die man schuldig of niet schuldig was aan zwendelarij, doet niets ter zake; niemand mag zijn eigen rechter zijn en bovendien zijn er op de beurs wel meer zwendelaars. Uit Middelburg schrijft men dat de Werk- mansvereeniging aldaar een adres heeft verzon den aan den minister van justitie, om te verzoe ken dat er spoedig eene wet tot stand kome waarbij aan de bestaande, zoowel als aan de op fe richten coöperatieve winkel-vereeniging, rechts persoonlijkheid worde verleend. De Javabode beweert, dat de Minister van Ko loniën in de Tweede Kamér een veel te laag cijfer heeft opgegeven van de kosten van den oorlog tegen Atjin en verdenkt zelf in dezen zijn goede trouw. De oorlog heeft naar haar bereke ning. niet reeds 13, maar zeker reeds 50 millioen gekost. Zij schrijft o. a. Iemand, die nog niet van zijn verstand beroofd is, die weet wat de oorlog met Atjin geëischt heeft en heeft nagegaan wat ontbrak en aan le vende strijdkrachten en oorlogsmiddelen is aan geschaft geworden, zal ons gelooven veel eerder dan den Minister, wanneer wij verklaren, dat vol gens de naast ons liggende uitgebreide nota van berekening door ons samengesteld met de hulp van mannen, die uitstekend op de hoogte zijn van alles wat met de twee Atjineesche expedition in verband staat, de oorlog met Atjin nu reeds ge kost heeft 57 millioen gulden. Daarbij is echter volstrekt niet in rekening ge bracht wat de oorlogsschepen geleden hebben vooral niet te vergeten wat betreft de ketels, m. a. w. hun waardevermindering. Evenmin is re kening gehouden met de groote buitengewone kosten van touwwerk, ankerkettingen, slijtage en vernieuwing van sloepen enz. enz. Ook is geen som opgebracht voor het verlies van gesneuvel den en aan cholera overledenen die vervangen moeten worden; voor buitengewone verstrekking van genees-verband- en heelmiddelenin één woord voor duizenden zaken, die wel degelijk op kosten van den oorlog met Atjin moeten worden gebracht. Daarentegen is bij den oorlog met At jin wel in rekening gebracht de meerdere hoe veelheid steenkolen dan in gewone tijden zou zijn gebruikt, en de hoogere prijs dezer onmisbare materialen, enz. •Men leest in het i-Cents VolksbladDe moord te ’s Gravenhage door een agent van politie op een voerman gepleegd, wekt terecht de algemee- me verontwaardiging maar men vergete niet dat de aanleidende oorzaak daarvan is geweest uittartende brooddronkenheid van drie personen uit een klasse, die vrij algemeen als brutaal be kend staat. Het voorgevallene is des te meer te betreuren, omdat te ’s Gravenhage de volkseer- bied voor de politie, die zelfs onder meergegoe- den tegenwerking vindt, er niet door zal toene men. Bij de overbrenging van den gevangen ge nomen politie-agent volgde een woeste hoop, on der getier en bedreigingen, het rijtuig. Dat is eene schande voor de stad, die, als residentie des konings, een voorbeeld moest geven van orde. Wanneer de politie wordt gedwarsboomd door menschen uil de zoogenaamde lagere klasse, die baldadige dronkaards en weerbarstige kwajongens tegen ordelijke en stille burgers in bescherming nemen, dan vindt dit bij ieder fatsoenlijk mensch afkeuring en verontwaardiging; maar nog veel sterker moet die verontwaardiging zijn togen per sonen, die tot den zich noemenden fatsoenlijken stand behooren, tot bezoekers van »de groo te koopmansbeurs” te Amsterdam, die in de vo rige week de politie op den Dam genoodzaakt hebben de sabels uit te halen, ter beveiliging van iemand, die door hen mishandeld werd. Welken naam moet men geven aan hen, die, in tegen- De president van het prov. gerechtshof in Gro ningen mr. B. Wichers, en een der raadshee- ren, jhr. mr. M. A. de Savornin Lohman, hebben volgens het Dbld. hun ontslag gevraagd. hetgeen wel in den aanvang eenig ongerief ver oorzaken kan, maar toch niet meer dan billijk is. «Wie helpt daartoe een handje vraagt het Zierikzeesche blad. Te Rotterdam had eene jonge dochter bezig zijnde een flesch bier te ontkurken, het ongeluk, dat haar een kleine glasscherf in het oog sprong, met het noodlottig gevolg dat dit hevig begon te bloeden terwijl de spoedig te hulp geroepen geneeskundige slechts kon constateeren dat zij het eene oog voor altijd verloren heeft. In een bij het Departement van Koloniën ont vangen telegram van den Gouverneur-Generaal van Nederlandsch Indie, d.d. 3 dezer, wordt het navolgende omtrent de jongste gebeurtenissen in Atjin bericht Te Telok Semawe (werwaarts een oorlogsschip met een controleur aan boord gezonden was) waait de Nederlandsche vlag. Moesapi (ten oos ten van den mond der Atjin-rivier) is door on ze troepen bezet. De kampong Soerian is geno men en ook bezetdaarbij zijn 6 der onzen ge- 17 e_.- relaer en de luitenants van der Zee en Krijgs- De dezer dagen te Zaamdam geopende tentoon stelling van oudheden bevat natuurlijk menig stuk dat aan Gzaar Peter den Groote herinnert. Zoo is er o. a. een doopboek van de Luthersche kerk te Zaandam van 1675 tot 1812, waarin o. a. een eigenhandig geschreven aanteekening voorkomt van den predikant dier gemeente, ds. Georg Henri Petrionder de verklaring van de geboorte van Antje Bruijn den 1 September 1697 luidende als volgt »NB. den voorledene 18 Augs Dorn. ii. p. Tria ’s morgens ten 8 uren is de Czaar of grootvorst van Moscoviën Pieter Alexowits in een Ceuls schuitje met 6 Moscowiters alhier op Sardam in cognito aangekomen, en heeft 8 dagen gelogeert op Krimbenborg bij een smidsknecht van Boy Tij- sen; daarna is hij na Amsterdam gevaren, alwaar zijn groote Ambassade was aangekomen; hij is 7 voet lang, hij ging gekleed in Sardammer boeren- kleederen, hij timmert ’t Amsterdam op de admi- Het Vad. bericht dat onze begaafde landgenoo- te de zangeres A. Kuipers geboortig uit Fra- neker den Isten prijs heeft behaald aan hot Conservatoire te Brussel. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van S n e e k brengen ter kennis der ingezetenen dat het Kantoor van den heer G. Benthem Red- dingius, als nieuw opgetreden onlvanger der ge meente, te rekenen van Maandag 3 Augustus a.s., zal worden gehouden in de Smalle Burgstraat Wijk 9 n°. 904en dat zijn Kantoor dagelijks geopend zal zijn van ’s voormiddags 9 tot ’s na middags 1 UUR. Sneek 31 Juli 1874. J. TEN GATE Burgemeester. II. FENNEMA Secretaris. Het Dagblad van 31 Juli loopt den nieuwen Minister van Financiën met zijne plannen al voor uit. De zeepaccijns kan gerust blijven, heet het daar. Hij is voor niemand een wezentlijk bezwaar, zelfs voor den fabrikant niet; en al ware dit het geval, dat is geen reden om, bij de lasten die onze schatkist zal hebben te dragen, nog de zorg te voegen wegens het gemis van dezen accijns. In ieder geval zouden andere maatregelen daar mede gepaard moeten gaan, en daar is nu geen tijd voor. Wij hopen dat de Minister zijne roeping beter zal begrijpen: de afschaffing van den zeepaccijns is een uitgemaakte zaak. De Tweede Kamer heeft zich daaromtrent ten stel ligste verklaard; de Regeering heeft die meening omhelsd. Wil ’t Dagblad nu wijzer wezen? Bij den heer Slothouwer te Amersfoort is een brochure verschenen«Het verzoekschrift der Amsterdamsche heeren landeigenaren c. s.tot afschaffing der bestaande jachtwetten, door een econoom.” Als motto voert het stukjejacht wetten zijn de thermometers van de macht der aristocratie. Daaruit is reeds eenigermate op te maken in welke richting deze brochure is ge schreven. Er wordt in ’t boekje betoogd, hoe de stellingen der Amsterdamsche landeigenaren uitstekend zouden passen in een Napoleontisch régime, niet in ’t vrijzinnig Nederland. De rage bol moet de spinragen nog doen verdwijnen, die in ’t staatsgebouw zijn overgebleven. Daartoe moet ook ’t voorrecht, in de wet van 1857 ge legd, weggevallen. De oogst van den kleinen man moet niet meer vernield kunnen worden door den jachtliefhebber. Het belang van land bouw slaat boven eene liefhebberij, die men niet als een publiek belang moet voorstellen. De Schr. dringt met warmte op de aanneming van ’t voorstel-Gratama c. s. aan. (U. D.~) Te Al bergen gem. Tubbergen is Zaterdag twist ontstaan tusschen eenige fabrieksarbeiders die in eene nabij gelegen plas aan ’t visschen waren en de eigenaren (landbouwers) van die plas. Bij het heengaan der eersten werden zij door de boeren gewapend met geweren en een hooivork achtervolgd en beschoten zoodat vijf arbeiders in armen en beenen met hagel zijn verwond. De justitie heeft reeds een voorloopig onderzoek ingesteld en tegen de boeren proces verbaal opgemaakt. 63,50;' - i De Zierikzeesche Nieuwsbode dringt andermaal aan op de gemeenschappelijke wering der Belgi sche centen, door wier verspreiding de speculan ten eene ongeloofde winst van zes ten honderd behalen en met welke vooral onze zuidelijke pro vinciën zoodanig overstroomd zijn, dat men onder de tien centen er zeker zes van Belgische afkomst vindt. Alleen door eendrachtig de aanneming te weigeren kan men de vreemde indringers weren, De Tijd schijnt zich te verlustigen met de spook verschijning door de liberale pers öpgeroepen en wel onder de gedaante van een ultramontaan. »’t Doet zich voor zegt hij als een fi guur mei slechts één been dan met een twintig beenen, dan met een paar beenen, dan als een hoofd zonder romp, dan als een romp zonder hoofd. »’t Is een spook en vele liberale stervelingen zijn er bang voor. »t Handelsblad riep het spook op, waarom men goedvond ’t den naam te geven van spook. «Vraagt men aan ’t Handelsblad wat is een ultramontaan, dan antwoordt heteen ultramon taan. »’t Wil geen lijnen en vormen aangeven, want dan was hel geen spook meer 1 «Wat is dus die spookhistorie? «Niets anders dan bangmakerij »’t Handelsblad spreekt gedurig over labus, maar het kent dien, in den grond der zaak, niet. «De Catholieken kunnen, als zij daartoe geroe pen worden, de Grondwet eerlijk en Joijaal uit voeren. «Niets belet hun dat te doen. »’t Eenige onderscheid tusschen hunne wijze van uitvoeren en die der liberalen is deze, dat de laatste het zullen doen in den geest van het liberalisme de eerste in meer behoudenden zin. «Is dit ongeoorloofd is dit zoo schreeu wend onrechtvaardig De Tijd eindigt met eene klachte over de ver dachtmaking waaraan de ultramontanen bloot staan, en zegt waarschuwend «mocht het ooit tot dat verschrikkelijke komen, hetwelk wij niet willen noemen, dan stellen wij het Handelsblad daarvoor verantwoordelijk.” ’t Handelsblad zal zeker en terecht antwoor den, dat het juist »’t verschrikkelijke”, ’t welk de Tijd niet noemen wil, tracht te vóórkomen. Als ieder wakker is en op post slaat, als ieder weet wie zijn buurman is en wat hijin zekere geval len, aan hem heeft, dan wijkt het «verschrikke lijke.” De Tijd wil het niet bij zijn naam noemen maar men kent het wel. Zoo ver is het al gekomen. De Antwerpsche gemeenteraad heeft in eene vergadering met gesloten deuren den heer Victor Driessens voor den tijd van drie jaren de di rectie over den nieuwen Vlaamschen schouwburg opgedragen. Aug. >074 72% 17% 12% :o2/4 66% *2% 12% 02'/, 1.87 >44'/4

Sneeker Nieuwsblad nl | 1874 | | pagina 1