OW- De koningsroo f. Hot verzoek om gratie door de veroordeelden BV ITK N Ij A N t». OVERZICHT. UI y E X Lt V si. Een geschiedkundig verhaal naar 0. Reinsdobf. Er wordt bepaald dat dit zal Daarna zijn De commissie van toezicht en beheer over de Tooncelschool van het Tooneelverbond heeft zich dezer dagen geconstitueerd. Zij is samengesteld uit de hh. mr. G. van Tienhoven, voorzitter, dr. B. J. Stokvis ondervoorzitter J. Elias Hacke socr.-penningm., H. J. Schimmel, II. do Veer, J. G. de Hoop Scheffer en II. Binger. Gelijk men weet, is de heer Rennefeld tot di recteur der school benoemd. Fransen van de Putto te kennen gegeven dat hij daar hij eendrachtige zamenwerking onder do liberale partij bij de aanstaande verkiezing van overwegend belang acht, bij deze verkiezing niet in aanmerking wonscht te komen. De zins van i schei MeU zegt Bona makt herst Brua verkl tame geeri voor neer genv zoo rijk lever voorl Mc Temj heer het i en »i veel valler de nc lid d< De moeti canto Vo Beige daags do fr ling ben i helde: fregat geval ging Veccl: niet ,1 zegt te do atlite regec franse het h franse zal, miste De liétre richtc hoofd omtre »11 de s wijksi neme klank schrij sgcbi die 1 Denei keuri Pruis pen, tharir om Wij geeri toevh Naar strijd me moet schijt dien haar Als het weder goeel was, had de koning de ge woonte *s avonds geregeld een wandelrit! te ma ken langs de heerlijke parken, welke de grootste De opstijging van den luchtballon Le Météore behoort thans tol do veel besproken feiten. Ieder een verheugt zich over de gunstige omstandighe den waaronder de ballon Zaterdag middag ten 5 ure uit don tuin van het Paleis voor Volksvlijt opsteeg, en over de gelukkig volbrachte reis. De ballon kwam veilig te Blankenham bij Blokzijl neder. Zondagmiddag zijn de beide passagiers, de h. h. II. Eisen van Antwerpen en J. Elias Hackevan Amsterdam met den Heer Godard in den besten welstand teruggekeerd. Uit erken telijkheid voor en waardeering van het uitnemend beleid door dezen laatste aan den dag gelegd hebben de beide passagiers den koenen aeronaut die do lijfwacht bevangen had welke de wagen en gedeel- Aangaande het veelbesproken feit, dat Zater dag op den luchtballon i .schipper werd gescholen, verneemt de Amst. Ct. uit. volkomen vertrouwbare bron het volgende. Zij ziet daardoor bevestigd wat zij reeds in haar verslag als haar gevoelen le kennen gafdat er namelijk aan geen kwaadwilligheid te denken Donderdag j.l. heeft eene commissie uit de God. Staten van Noord-Brabant zich naar Strijp bij Eindhoven begeven, om een plaatselijk onderzoek in te stellen omtrent de bekende kerkhofskwestie en eene schikking voor te bereiden. De leden van den Gemeenteraad on de kerkbesturen der Ned. Herv. en der R.-C. gemeenten waren tot bijwoning eener conferentie uitgenoodigd. Vol gens de N. 11. Cl., is het onderzoek reeds den- zelfden dag afgeloopen en heeft daarbij een lid van het Herv. kerkbestuur aangewezen hoe de gemeentcleggerwaarop hij nog in Februari j.l. het kerkhof als gemeente-eigendom had aangelee- kend gevonden thans op die plek slechts een zwarte streep vertoont. Hij beriep zich op een dei’ raadsleden, die in Februari bij hot nazien te genwoordig was. De commissie uit de Staten vond het echter goed geen enkele vraag nopens dit punt tot den gemecnte-sccretaris te richten. Intusschen hebben do leden der Herv. gemeente een adres aan den Minister van Binnenl. Zaken gericht, waarin zij, op grond, dat de vorige Mi nister zijn besluit van 13 Juni na gedaan onder zoek genomen had, zich in hunne rechten door het gebeurde gekrenkt achten en tegenover do beslissing van den tegenwoordigen Minister die hen naar don rechter verwezen heeft, zich beroe pen op den inventaris van de gemeen te-eigendom- menwaarop de begraafplaats bij de Galholieke kerk wel degelijk voorkomt. Zij verzoeken dus hen te handhaven in de rechten, hun op 13 Juni toegekend. Aan hot bestuur der kiesvereeniging «Leeu warden” (met verzoek tot mededeeiing aan de andere besturen dor liberale kiesvereeniging in het hoofdkiesdistrict Leeuwarden) heeft de hoer gesteund door een adres der voornaamste inge zetenen, in zake de ongeregeldheden op den avond en in den nacht van hel krooningsfecst te AL krum, is afgewezen, zoodat onderscheidene per sonen een géruimen lijd in de gevangenis zullen moeten doorbrengen. De ingezetenen van Druten in Gelderland wor den door een gelijksoortig voorval als die van Strijp in Noordbrabant in beweging gebracht. Ook daar staan Katholieken en Protestanten te gen elkander over wel niet om een kerkhofs-, maar om oen torenkwestie. Het kerkbestuur der Katholieken heeft namelijk besloten een nieuwe kerk met toren en pastorie te bouwen, ongeveer ter plaatse waar de oude gebouwen zich thans bevinden. Nu bclendt het oude kerkgebouw eigendom der Katholieke gemeente, aan den to ren, die met ondergrond eigendom is van de bur gerlijke gemeente. Niemand heeft tegen het op ruimen van den ouden toren bezwaar en zou men dien wel met klok en uurwerk aan de Katholie ken present willen doen, mits de burgerlijke ge meente ook haar recht behield op den nieuwen toren. In dien geest werd in eene vroegere raadsver gadering door den burgemeester een voorstel ge daan. Maar hiertegen kwamen de katholieke raadsleden opzij wilden niet, dat er b. v. op den Isten April een vlag werd geheschen van den toren, dat’met de door de kerk gewijde klok ken protestanten grafwaarts werden geleid enz. En alzoo werd besloten de toren op afbraak te verkoopen. De burgemeester intusschen meende, dat men een eigendom der burgerlijke gemeente, waarop alle ingezetenen aanspraak hebben, zoo maar niet ten gerieve van een deel mag vernie tigen. De protestanten, meende hij, hadden recht op het luiden der klokken bij hunne begrafenis- Wij ontvingen een bericht volgens hetwelk een veldwachter in eene gemeente dezer provin cie onlangs een arrestant naar eene naburige gemeente moest transporteren om zoo van ge meente lot gemeente verder vervoerd te worden. De veldwachter echter hetzij hij andere bezig heden had hetzij om andere redenen gaf den arrestant aan een boer die toch naar de nabu- rige gemeente moest mede en wapende de zen met zijn pistool. De arrestant had de goed heid, om met den boer mede te gaan en beiden 1 ■zijn goed en wel in de naburige gemeente aan gekomen. Het was inderdaad te wenschendat alle arrestanten zoo bij gelegenheid medegegeven I konden worden er zouden vrij wat kosten en moeite worden bespaard. (Ass. Ct.) I op een collation genoodigd en hem een kostbaar geschenk in zilver aangeboden. Heden (Donderdag), zal bij gunstig weder eene tweede opstijging van den heer Eugene Godard met den luchtballon le Météore, in den tuin van ’t Paleis voor Volksvlijt plaats hebben. De gcle- genheid bestaat voor 5 passagiers om de reis me de te maken. Omtrent de voorwaarden kan men zich verslaan met den heer Godard, wonende in het Amstel-Ilótel. Het vullen van den ballon heeft plaats ten 2'/2 ure en de opstijging ten 4 ure des namiddags. Toegang wordt verleend A ƒ1.99 de persoon op de le en ƒ1 op de 2e rang. Ingeval de opstijging niet kan doorgaanwordt daarvan kennis gegeven alvorens plaats te nemen, en de nader te bepalen dag door de nieuwsbla den aangekondigd. op de konden zij tegenover de aandringende Polen niet meer alleen stand houden, maar zagen zich ge noodzaakt hulp uit de stad te vragen. Deze liet niet lang op zich wachten. Hierdoor evenwel was de stad geheel van militairen ontblooten dat juist was het, wat de aanvallers beoogd had den, want nu konden de tien saamgezworenen ongehinderd binnensluipen. Terwijl hunne bondgenooten voor de Krakaucr poort met de Russen slaags waren, slopen Koc- zinsky en zijne onderhoorigeri door de tegenover gestelde, thans geheel onbewaakte poort, de stad binnen. Zonder zwarigheden te ontmoeten, be reikten zij het huis van Lukawsky. Daar hiel den zij zich verborgen, teneinde een gunstig oogen blik af te wachten, waarin zij hun slag zouden kunnen slaan. wijs, het hoofdbeginsel der bestaande wetgeving onaangeroerd en beveiligd latende, lot verbetering zullen leiden”, heeft tot eenige discussie aanlei ding gegeven. Naar men verneemtzullen in de Utr. linie vier nieuwe forten gebouwd worden één te Westbroek één te Bureveld één te Oud-Wul- ven en één bij do inundaties!uis te Wijk bij Duurstede. De plannen én teekeningen zijn bij de genie in bewerking. Te Tilburg heeft een 54-jarig tapper bij ver gissing een slok vitriool in plaats van jenever gedronken en is dientengevolge na eenige uren overleden. sen, de burgerlijke gemeente moei daarover kun nen beschikken bij brand, watersnood of ander onheil, zij moet van hare sympathie kunnen blijk geven bij belangrijke herinneringsdagen en mag in dergelijke gevallen niet afhankelijk zijn van eene andere, vaak eenzijdige macht. Alzoo werd hel besluit van. den raad, ingevolge art. 70 der gemeentewet, aan den koning ter vernietiging voorgedragen. Sedert zijn echter de vereischte 30 dagen vor- loopen zonder nader bericht te ontvangen en hel raadsbesluit is derhalve van kracht geworden. Ter stond werd de verkoop van den toren aangekon digd en deze zou den 19 dezer plaats hebben. Daar komt echter, ter elfder ure, bericht van ge deputeerde staten, dat geen verkoop van onroe rend gemeente-eigendom mag geschieden zon der hunne toestemming. De raad zal nu do au torisatie tot verkoop van den toren aanvragen. Mocht die toestemming niet worden verleend, dan wil men den toren afbreken en dien als roerend goed verkoopen, waarvoor geen toestemming noo- dig is. Tegen deze zienswijze, openlijk verkon digd teekenen echter tal van bezadigde bevooroordeelde ingezetenen protest aan. pond »A konii De »1 ven *i »T Russ ieder voer mijnt néér Bi zich diere den kaws hum de sr do p< geho en on- sieraden van Warschau zijnde saksische tuin of de tuin van Krasinsky. Daar reed hij dan ongeveer een uur lang langs de schoone en kronkelende wegen, om vervolgens weder naar zijn paleis terug te keeren. Ook thans had hij weer zijn gewoon wandeltochtje gemaakten het was reeds donker geworden toen het koninklijk rijtuig weer door de straten rolde. De weg, dien de wagen moest nemen voerde voorbij de beide lustsloten, Belvedère en Lazienskiwelke door een dicht park, toen nog niet door hekwerk afgesloten, omgeven en met elkander verbonden zijn. Hier, in het donker kreupelhout verscholen, lagen de saamgezworenen in hinderlaag. Toen do wagen de plek bereikte waar zij lagen, klonk plotseling een donderend: shall 1” Te gelijkertijd sprongen de mannen, met Koc- zinsky aan hun hoofd, te voorschijn. Twee gre pen de paarden in de teugels, terwijl de overige acht, gebruik makende van den eersten schrik Dezer dagen is uit Alblasserdam naar Gorin- chem overgebracht en ter beschikking van de justitie gesteld eene vrouw, beschuldigd van een aanslag gepleegd te hebben op het leven van haren man. Zij moet getracht hebben hem den vorigen avond terwijl hij sliep met een bijl te dooden. De wonden zijn gelukkig niet gevaarlijk. (Vervolg). In den namiddag van den volgenden dag za gen de Russendie de Krakauer poort bewaak ten, plotseling eene afdeeling gewapende Polen tegen zich oprukken, schijnbaar met’het doel om de stad onverwacht te overrompelen. Na korten tijd was dan ook het gevecht begonnen en of schoon de Russen al heel spoedig inzagen, dat voor dit oogenblik hunne strijdkrachten veel te gering waren tegenover die van den vijandzoo streden zij toch dapper en met de uiterste ver bittering tegen de overmacht. Eindelijk evenwel Tengevolge van het aannomen der benoeming tot lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal door jhr. mr. D. van Akerlaken moot er eene verkiezing van een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal in het hoofdkiesdistrict Hoorn plaats hebben. Die verkiezing zal geschieden op Dinsdag 13 October a. s. en de herstemming zoo noodig Dinsdag 27 October. Bonapartistischo kiezers gedaanwordt door le van Godard door een Nouvelliste d'Angers, een blad dal zich de on- dersteuning der Bonapartistischo zaak ten doel *,cl,’c stelt, beantwoord met do onbewimpelde verkla ring, dat er thans geene keuze moer ovorblijlt, dan zich gezamenlijk te veroonigen om den re- publiekeinschen candidaat Maillé te doen vallen. viel. De zaak is dezeAan boord van den beurt,, schipper Geert Boer, varende van Assen naar Amsterdam, werd omstreeks zes uur op de hoogte van Harderwijk gekomen, do ballon ontdekt. Aan stonds rees do vraag onder de opvarenden van het beurtschip«Zouden ér menschon in hei: schuitje zijn en daarop werd besloten mot los kruit een saluutschot te doen. Dit geschiedde en daarom meende men tot antwoord een hoiyn- Signaal te vernemen. Om de proef op de som te hebbenwerd nu nog een los schot gedaan onmiddellijk daarop werd weder de hoorn ge blazen, en de schippers op het water wisten nu dat zij schippers in do lucht boven zich hadden. Ziedaar de eenvoudige, geheel onschul dige toedracht der zaak. De F r a n s c h e bladen brachten in de laat ste dagen in ’t geheel geen nieuws. Bij gebrek aan beter hóüden zij zich op ’t oogenblik nog bezig mét de ophanden zijnde herstemming in het departement Maine-et-Loire, waar, gelijk men weet, de republikcinsche en septennalistische can- didaten elkaar thans een plaatsje betwisten in de Nationale Vergadering. Men schijnt aan die ver kiezing nog al eenig gewicht te hechten en zij krijgt inderdaad eene politieke betcokenisin dien het bericht’t welk de Parijsche Tempi daaromtrent mededeeltjuist is. Volgens dat blad toch is het thans eene uilge- maakte zaak, dat de bonapartisten, na het be- j danken van hun candidaat, den heer Berger, op do septennalistischen candidaat Bruas zullen stem men. Een beroep toch, door laatstgenoemde omgaf, deze gedeeltelijk neersabelde telijk uitelkaar joeg. In de hitte van het gevecht had men evenwel de noodige voorzichtigheid uit hol oog verloren. Het was den koning gelukt uil den wagen le springen, en, onzeker wie dien overval eigenlijk gold en welke vijanden hij tegenover zich had maar tevens erkennende, dat hij alleen tegen die overmacht niets kon uitrichten, trachtte hij te ont vluchten en zich in een nabij gelegen huis te red- den. Ongelukkig was dit gesloten en het geluid van het kloppen verried hem aan zijne vervol gers. Alvorens Koczinsky het geweld en de ruw heid kon voorkomen, was Stanislaus reeds aange- grepen, bij do haren uit de deur van het huis ge- rukt en op den grond geworpen, en dat wel mot zooveel geweld, dat zich aan ’t achterhoofd een ga pende wonde vertoonde, waaruit het bloed stroom de. Toen echter sprong Koczinsky te voorschijn, en den woesten aanvaller bij de schouders grij- Tweede Kamer. Zitting, Dinsdag 22 Sept. De Kamer heeft zich bezig gehouden met de verkiezing van drie candidaten waaruit de Ko- nin'g een President benoemt. De eerste candidaat, bij eerste stemming, is de heer mr. W. II. Dul- lerl met 38 van de 71 stemmen. De heer van Reenen kreeg 20 en de heer Messchcrt van Vollenhoven 10 stemmen. De tweede candidaat is de heer Storm van ’s Gravesande bij tweede stemmingmet 37 van de 72 stemmen. De heer van Foreest kreeg 2G stemmen. De derde candidaatbij vierde stemming en eenige tus- schenstemmingen, is de heer Luijben met 34 van do 70 stemmen. De heer Cremers kreeg 33 stemmen. Zitting, Donderdag 24 Sept. In de zitting van heden heeft de nieuw be noemde voorzitter het voorzitterschap aanvaard met de volgende toespraak »Zal deze zitting vruchtbaarder zijn dan deaf gcloopene De troonrede geeft uitzicht, dat de kamer geroepen zal worden over velerlei takken van wetgeving te beraadslagen. Als wij die taak met ijver en lust en onder handhaving van den vrijzinnigen geest onzer grondwettige instellingen aanvaarden dan mogen wij ons vleien, dat er veel goeds en nuttigs lot stand kan komen, en dit te eerder, omdat, al mocht ér verschil van gevoelen beslaan, wij allen overeenkomen in liefde voor het vaderland en gehechtheid aan onze in stellingen.” De heer Asch van Wijck is beëedigd en heeft zitting genomen. De voorzitter doet mededeeiing van onderschei dene ingekomen wetsontwerpen meerendeels reeds bekend en de overigen van ondergeschikt belang zoomede van vele regeeringsbescheiden eA koninklijke besluiten waaronder dal waarbij de minister van linantiën gemachtigd wordt op 'een naderen dag do staatsbegrooting voor 1875 in te dienen. plaats hebben 'Zaterdag ten 3 ure. o de afdeelingen getrokken welke zijn overgegaan tot benoeming harer voorzittersondervoorzitters en vijf leden eener commissie tot het ontwer pen van een adres in antwoord op de troon rede. Gekozen zijn tot voorzitters de hoeren LcnlingSchimmel- penninek, Wintgens, de Bruijn Kops en Blussé tot ondervoorzitters de heer-cn Rutgers van den Berch C. van Nispen Wijbenga en Ge vers Deijnool tot leden der commissie voor het adres in antwoord op de troonrede de hoeren van Loon, Nierstrasz, Begram, Mackay en Jonckbloet. Morgen ten 2 ure zitting. Te Kuilenburg hebben een paar echlgenooten Zondagavond bij de naar bed gaan een brandend petrolcum-lampjc in het bedstede geplaatstdal omstreeks 11 uur door een noodlottig toeval om viel. De brandende petroleum, die zich doorliet bed verspreidde, stak do kleederen van man, vrouw 1 en een klein kind in brand, met het gevolg, dat 'de vrouw aan de hevige brandwonden bezweken i is en ook de beide anderen deerlijk zijn gebrand. Hel ongeluk heeft een talrijk gezin getroffen.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1874 | | pagina 2