NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR DE GEMEENTE EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. No. 1. ZATERDAG I De aanvallen op het open baar lager onderwijs. en Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, builen de Stad franco ƒ1.90. Hel bestuur der vrijmetselaarsloge te Rotter dam heeft aan een Duitschen beeldhouwer opge dragen, voor haar zaal een borstbeeld van den heer E. Douwes Dekker te boetseeren. van an- toonecl ver- Een vereeniging tot invoering der lijkenver- branding in Nederland is thans te ’s llago tot stand gekomen Tol voorloopig bestuur, belast met het ontwerpen der statutenwaarvoor de grondslagen zijn vastgesteld, zijn benoemd de le den van hel comilió van oproepingde heeren M. F. A. G. Campbell, dr. L. J. Egeling die De onderwys^quaestie is geen quaestie zij is eene leus om aanslagen te bedekken- Zjj is het schild, waarachter een doodend zwaard schuilt; zij is een bedekte mat-zet op het schaak bord. Daarom is de genoemde quaestie gevaarlijk ware zij eene serieuse, dan zou zij spoedig door het gezond verstand kunnen worden opgelost. De Beijersche ultramontaan dr. Jörg sprak van eene de Wegens volslagen gebrek aan hulppersoneel is, met toestemming van gedeputeerde staten en den schoolopziener van het eerste district in Drenthe, aan het hoofd der school te Taarloo geplaatst. een kweekeling, Rij de aanvallen, die, zoowel openlijk als be dekt, van verschillende punten uit het vijandelijk kamp tegen het openbaar onderwijs in Nederland gericht worden, is T de plicht van ieder, wien de toekomst der natie ter harte gaat, pal te staan op zijn post, om die aanvallen krachtdadig af te slaan. Het is duidelijk genoeg, dat de tegenstanders van neutraal onderwijs (ik bedoel de leiders en aanstokers der beweging) een gansch ander doel hebben, dan het onderwijs. Het onderwijs is hun slechts middel om tot het doel te geraken heerschappij over alles én allen in alles. Gelukt hun de toeleg geheel, dan zijn zij de adel en de geestelijkheid der middeleeuwen. Spoedig zal er dan censuur en geloofsdwang worden ingevoerd, gevolgd door gevangenzetting, uitbanning en verbeurdverklaring van goederen; vooral dezeals de hun meest voordeelige. De beide lijnrecht tegenover elkander staande richtingen, die elkander toch zoo nauw verwant zjjn, en nu gemeenschappelijke zaak maken omdat zjj hetzelfde bedoelen, zullen na behaalden triomf elkander den buil betwisten en, om dezen te be- meesteren burger tegen burger, ouders tegen kinderen, echtgenooten tegen elkander ophitsen, kortom de burgeroorlog is daar. Gelukkig echter, dat zij nooit volledig in hun toeleg zullen slagen, en dat dushoe gaarne zij ’t ook willen, terugkeer tot de middeleeuwen eene onmogelijkheid is. De kern der natie is daartoe te ontwikkeld terwjjl in de onderste lagen der maatschappij een zeer groot aantal wakkere mannen van groot gezond verstand gevonden worden, die zeer goed Inzien, wat er gedaan moet worden, en welke het doel is van hen, die nu met den vierden stand cuquetteren om is de overwinning behaald dezen met reuzenarm in de duisternis van onwe- tenheid, in den poel van onderdrukking neer te slingeren. de vergadering leidde mr. P. Lindo, J. Rut gers, W. C. A. Staring en J. E. de Vlij, alsme de dr. A. G. Oudenaans, na herstemming met mr. S. van Houten. Hel aantal oprichters be draagt 900; zoodra hel ledental 1000 is, zal een vergadering gehouden worden tot het vaststellen der door het voorloopig bestuur te ontwerpen xUa vóór hnl houden der vergadering loegetredenen zullen over 187-i /Tl.bU over 1875 zal de contributie 1.50 bedragen en mocht in 1875 hel getal leden niet tot 1000 ge klommen zijn is dezelfde contributie ook voor 1876 'vastgesteld. De oprichtingskosten komen ten laste der vereeniging en het voorloopig be stuur is gemachtigd lot aan de eerste algemeene vergadering de in ’t belang der zaak noodige uit gaven te doen. Het doel der vereeniging blijkt uit de volgende drie punten der bovenbedoelde grondslagen. 1°. Men zal aandringen bij de wet gevende macht op een wijziging van de wet op het begraven, zoodal ook het verbranden van lij ken worde toegelaten. 2°.- Men zal trachten jui ste begrippen te verspreiden omtrent het begra ven en verbranden van lijken. 3°. Men zal trach ten, zoodra de wet de vrijheid geeft om de lijken te verbranden, kapitaal bijeen te krijgen voor de oprichting van lijkovens. De Vereenigingon moeten, durende voldoenden tjjd vormd te hebben, de hulp van net kapitaal van anderen inroepen onder hypothecair verband der woningen en solidaire aansprakelijkheid der leden en met jaa'lijksche aflossing. Hel. doel der Ver eenigingen moet zijn aan hare leden goede wo ningen te verschaffen hetzij dat de leden per soonlijk eigenaars der woningen worden hetzij dat de woningen hel eigendom blijven der Ver eeniging. Nog werd aangenomen de volgende motie »De vergadering betuigt hare ingenomenheid met Op de beide Kerstdagen werd te Amsterdam gehouden de algemeene Jaarlijksche vergadering van het «Nederlandsch Algemeen Werkliedenver bond en het Coöperatief congres.” In de algemeene vergadering werd o. a. beslo ten, dal het Verbond niet zal oprichten een orgaan en dat geen pondspondsgewijze bijdrage tol in standhouding van vakverèenigingen zal worden verleend. Op het Coöperatief congres werd besloten op te richten eene «Vereeniging tot bevordering der coöperatie in Nederland.” Het congres sprak de wenschelijkhcid uit tot oprichting van coöperatieve bouwvereenigingen. na door stortingen ge- een eigen kapitaal ge- van liet kapitaal de belofte van den Minister van Justitie aan de Staten Generaal, dat weldra eene wettelijke rege ling der coöperatieve vereenigingen aan hun oor deel zal worden onderworpen. Zij verklaart hoo- ge waarde te hechten aan het spoedig tot stand komen dezer wet, welke naar haar gevoelen de hoofdelijke aansprakelijkheid vau.de leden der coöperatieve vereenigingen behoort te huldigen." Daar tot nu de onuitvoerbaarheid werd er kend van het stichten van een centraal-magazijn voor winkelvereenigingenwerd de commissie uilgenoodigd middelen te beramen om de winkel vereenigingen van het zoo goedkoop mogelijk doen van hare inkoopen in gemeenschap met elkander te brengen. De vooruitgang van het coöperatieve beginsel in Nederland wordt geconstateerd. In eene volgende vergadering van het Werk lieden-Verbond werd besloten dat het bestuur zich wenden zal tot de Regeering, met verzoek dat zij hel middelbaar onderwijs toegankelijk ma ke voor werkmanszonen en dat bij de afdeelingen worde aangedrongen op het vormen van een fonds, waaruit die afdeelingen zelve het verschal fen van m. onderw. aan werkmanszonen kunnen bevorderen. Tevens besloot de vergadering dat elke afdeeling van het Verbond worde een bu reau voor informatie ten gerieve van leden die elders werk zoeken of wien elders werk Wordt aangeboden. Verder werd nog besloten dal het centraal-bestuur zijn aandacht zal wijden aan hot vraagstuk van het gebruiken der bevolking van de gevangenissen ter ontginning van woeste gron den on werd aangenomen een motie: de besturen der afdeelingen en afgevaardigden nemen aan alles aan te wenden om het gebruik van sterken drank in hunne omgeving te beperken. Nog werd een motie, tol het uitsproken der wenschelykheid van een wetboek op den arbeid van den Staat, verworpen en kwamen het Lier- nur-rtelsel en de loonsverhooging zonder eigenlyk bepaald resultaat ter sprake. Een fonds tot on dersteuning van weduwen en behoeftige werklie den werd door de vergadering wenschelijk. geacht. ,.t Voor oplossing langs dezen weg deinzen de te genstanders terug; wel wetende, dat zij dan zeer spoedig in al hunne naaktheid ten toon zouden slaan. Ik spreek hier niet van de menigte die ver blind is, maar alleen van hen, die haar geblind doekt hebben ten einde haar te kunnen leiden en misleiden naar hartelust. Den bedrogenen is het kwaad,van ’t bedrog niet toerekenbaar; de bedriegers en dezen alléén zijn aansprakelijk. De school-agitatie is evenzeer op leugen gegrond als die andere in April ’53. De bisschops-quaestie was evenmin eene quaes tie als de school-quaestie er eene is. Toen de Aprilbewegers hun doel bereikt had den en hel liberaal ministerie viel keurden de reactionaire opvolgers niet alleen de benoeming der bisschoppen goed, maar bezoldigde hen boven dien hetgeen uit de grondwet volstrekt niet volgde. De aanslag der Aprilbewegers gelukte echter slechts ten deele, want de hoofden der conspira tie bereikten hun verborgen doel niet. Wel zijn ze benederlandscheleeuwd. Een ministerie van Landbouw en Nijverheid en een dito van onderwijs werden niet opgericht. Het opgelreden2) ministerie durfde niethet. moest in liet zog der liberale richting varen, om niet hals over kop over boord te slaan. Enkelen der hevigste bewegers hebben zich kant gemaakt ot zijn krankzinnig geworden deren hebben zich van het politiek wjjderd, tegelijk bespot en veracht. De leus was antipapistisch, episcophotisch ’tdoel wast machtsverkrijging door onderdrukking van godsdienstvrijheid en gelijkheid voor de Wet. a) Bestaande uit: v. Hall, buiten l.Donker Curtius, just.; v. Reenen, binncnl.; Enslie, mar.; v. Doorn fin. en Herv. eeredienstForstner oorl.; Paiiud, kol. en Ligiitenvelt, R. K. eered. Te Maastricht circuleert een adres aan den minister van Binnenlandsche Zaken, dal reeds voor zien is van een aantal handteekeningen van niet Katholieke ingezetenen allen ouders of voogden van kinderen die op de Rjjks-lagere school gaan, waarbij adressanten zich beklagen over de vele vacautiedagenwelke op die Rijksinstelling in strijd met de bestaande bepalingen, worden ge geven. Zoo bijv, zijn als onwettige vacanliedagen opgenoemd Drie Koningen, St. Servaardag, St. Petrus en Paulus, Maria Hemelvaart, St Barbara en meer anderen. Adressanten uiten den wensch, dat de min. de noodige maatregelen moge ne men, opdat dergelijke wetsovertredingen er niet plaats grijpen. en Dordt S N E E K 2 Januari. Een korten heilgroel aan al onze lezers bij den aan vang van den nieuwen jaarkring: Het jaar 1875 zij een gezegend jaar voor de menschheid I Het brenge meer en meer verbroedering tus- schon volkeren en volkeren het geve nieuwen wasdom aan het vrijheidszaad dat in bloedi ge voren uitgestroóidallengs moor welig begint te ontkiemen tot een nieuw leven, en het kweeke meer en meer aan hel ware humaniteitsbegin- seldal gelukkig 1 ouder is dan onze christelijke jaartelling. Het jaar 1875 zij voorts een gezegend jaar voor ons vaderland, voor onze provincie en ge meente. Dat men steeds bereid zij offers te brengen ter bevordering van het algemeen welzijn, en on derling met nieuwen moed samenwerke tot ver. edeling en volmaking. Ook wij wenschen daaraan op nieuw onze bes te krachten te wijden, nu ons blad zijn dertigste jaargang is ingetreden. Wij bevelen ons op nieuw met vertrouwen aan bij hen, die ons streven op prijs stellen, en daar van door hunne medewerking/reeds bij herhaling blijk gaven. Gedurende 't afgeloopen jaar is aan de Stads waag alhier gewogen boter 38962,4, 4346/8 en 1036490 kilo kaas. Hel getal kazen bedroeg 61732. De laagste aanvoer van boter was 17 Feb. 182,4 118/8; van kaas 7 April 310 kilo. De laagste prijs der boter was 26 Mei ƒ44,50van kaas (kantor) 10 November 24.00; (nagel) ƒ24.00, De hoogste aanvoer van boter was 2 Juni 1371,4 53Z; van kaas 16 Juni 57060 kilo. De hoogste- prijs der boter was 10 Feb. ƒ72.00; kaas (kan ter) 18 Aug. ƒ39.00; (nagel) 16 Juni ƒ39,50. De gemiddelde prys der boter was ƒ60.00; kaas (kanter) ƒ32.15; (nagel) ƒ35.85. De gemiddelde prijs dor boter was in 1873 ƒ56.25; kaas (kan ter) ƒ40.55; (nagel) ƒ41.55. -j- Ba'lk 30 December. De nieuwjaars-uitJee- ling-cpllecle heeft opgebracht 168. db.zcr dagen op den Duitschen Rijksdag een toekomsligen burgeroorlogen wel op wijze, waaruit duidelijk bleekdat hij en zijnen er naar snakten. Zoodls Jörg zijn er legio in Duitschland velen in Nederland Gelukkig dat zij weinig kwaad meer kunnen doen, mits wen op zijn hoede zij; want gevaar bestaat er. De Jezuïten van Rome zitten niet stil. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarboven 1'/., Cents. Alle brieven en stukken, de uitgave of redactie betreffendeworden franco ingewachl. b.d I. V Bl VI M.AX S». 4 I

Sneeker Nieuwsblad nl | 1875 | | pagina 1