MI1WS- E\ IIIÏERTEVflE-IIElll VOOR DE EEXTE E5 HEI ARRONDISSEMENT SNEEK. 1': I WOENSDAG De aanvallen op het open haar lager onderwijs. II. 1 o.’ No. 2. ia> m, z. ll E R IJ K. REDD1NGSHAKEN I te 7 SI en ?r- 4e. 5e. e- 6e. II. van «Volksonder- die het getal onderwijzers ver- SS I A EXL A le. 2e. van «Nijver- meisjes-indu- d. jr. te 7e. 8e. a- im 33 n- tot rd v. 'P- en ce, is. ir- e- ke Q- da es te g. in 5 in !C. te te o- k- te te e* wijzers en gracht. Tjipke Ferwerda grofsmid buiten de voormalige Noorderpoorl. R. Gilhuis, winkelier buiten de voormali ge Oosterpoorlnaast den timmerwinkel van wijlen den Heer Uk. Wouda. Autoon de Jong, timmerman, achter Wil lem Molenaar. den Goncieige der Hoogere Burgerschool, in de Oliemolen van den Heer Veen aan de Franeker vaart. Sneek den 5 Januari 1875. J. ten GATE, Bury. II. FENNEMA, Secr. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente Sneek, voldoende aan de resolu-, We hebben in ons land eene Maatschappij tot Nut van ’t Algemeen; ook eene Vereeniging tot Nut van den Javaan. Men schijnt evenwel aan al dat nut nog niet genoeg te hebben; want op de vergadering van de afdeeling Amsterdam van het Algemeene Vredebond van den 29en Dec jl. stellen de II.11. C. A. J. Geesink en J. W. Ren ders voor het hoofdbestuur uit te noodigen eene Commissie te benoemen, ten einde in over weging te nemen en, des gewenschtvoorberei dende maatregelen te nemen tot oprichting eener maatschappij tol nut der onderworpen Atjineezen Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. Van gemoedsbezwaren mag in deze geen spra ke zijn. Tegen militieplicht, betaling van belasting, vac cinatie, schutterlijken dienst; tegen alles waaraan een last verbonden is, bestaan gemoedsbezwaren. De dief heeft een groot gemoedsbezwaar tegen de bescherming van den eigendom; de mormoon tegen monogamie de R. K. tegen de Hervorm de kerk. Gemoedsbezwaren zijn individueel de Staat heeft er niet mede te maken. Gaat de Staat aan gemoedsbezwaren toegeven, dan is hij den weg van zelfoplossing ingeslagen dan wordt ieder individu souverein en houdt al les op. Bij zoo’n toestand is de Parijsche commune kinderspel. De onderstaande, wel iêtwat arrogante prokla- malie van dr. Kuyper door 't Ilandelsblad een •bulletin van ’t oorlogtooneel” genoemd, verdient zeker wel \de aandacht. Hoe zal men rustig hei jaar 4875 ingaan nu de heer Kuyper vreest De proklamatie aan den volke luidt »De ondergeteekende, verrast door da veelvul- dge uiting van sympathie, hem, zoo in bijzonde- Geen wonder dan ook dat de partij die in 1853 tegen vrije regeling der R. K. kerk ageer de, nu met die zelfde kerk, welke zij destijds als den vijand van het menschdom afsehilderdein nig verbonden is. Hadden in 1853 de Aprilbewegers de R. K. kerk kunnen vernielen, ze zouden ’t niet nagela ten hebben. Twintig jaren later zijn ze bondgenooten 1 Slechts schijnbaar is dit vreemd. In majorem dei yloriam zien clericalen, welke soort ook, tegen geene daden op. Beiden zien in het onderwijs hun grootster, vijand; beiden hebben daarin gelijk, dus beiden vereenigen zich, om gemeenschappelijk den ge- meenschappelijken vijand te bestrijden. Op welke wijze is hun natuurlijk onverschillig. «Gum finis est licitus, etiam media sunt lici- ta" zegt Busenbaum, in zijne Medulla theoloyiae moralis VI3 (Merg der zedelijke godgeleerd heid Dat «doel heiligt de middelen”, brengen de haters der openbare school met kracht en macht in toepassing. hi BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente Sneek, Gelet op hel besluit van heeren Gedeputeerde Staten van Friesland, van den 17 December 1874 Als ik strijd voor het openbaar onderwijs, volgt daaruit nog geenszins, dat ik ons openbaar on derwijs volmaakt acht. Er ontbreekt nog veel aan. Er zijn te weinig scholen het aantal onder- hulponderwijzers is veel te klein de bezoldigingen zijn schandelijk gering, het toezicht deugt niet. De onderwijzers behooren goed bezoldigde Staats ambtenaren le zijn. Overal moet gelegenheid zijn om openbaar on derwijs te genieten. Het aantal scholen moet minstens met een der de vermeerderd en dubbeld worden. De onderwijzer moet den rang, die hem toe komt in de maatschappij, kunnen innemen, want in zijn hand berust de toekomst; hij is de leider der spes patriae. Zoo als de toestand thans is, is hij honger- en gebrek-tyder. Schande over een land, dat zoo iets duldt 1 De invloed der gemeentebesturen op het onder wijs is te groot. Een vijandig gemeentebestuur heeft het in de macht het openbaar onderwijs zóó le drukken dat het ónmogelijk kan gegeven worden. Dat dit geschiedt, is een feit. Tot oprichting eener openbare school zijn ze verplicht, doch hiertoe gedwongen wordende kun nen ze het traclement zóó laag stellen (jnmimum), dat niemand de school aanvaarden kan. Het onderwijs is Staatsbelang en behoorde der halve van Staatswege gegeven te worden. tie van den heer Commissaris des Konings in de provincie Friesland dd. 4 Januari j. I. le afdee ling no. 21 brengen door deze ter kennis van de ingezetenen datvan den 5 Januari 1875 tot nadere aan kondiging de groote wegen in deze provincie zullen zijn afgesloten voor rij- en voertuigen welke wat betreft de diligences en wagens met breede veilingen aan hunne raderen (buiten en behalve de reizigers met hunne gewone bagage) met zwaarder vrachten dan van vijfhonderd kilo grammen gewicht zijn beladenen wat aangaat alle rij- en voertuigen met smalle of gewone veilingen, zwaardere vrachten hebbende dan vier honderd kilogram en dat in alten gevalle niet an ders dan halfspoo? zal mogen worden gereden naar aanwijzing van de op die wegen te vinden spoorleiders welke evenwel ’s nachts zullen zijn weggenomen en dat de tolgaarders en andere beambten vaft het bestuur der wegen zijn ge machtigd en gelast voor de stipte naleving van deze bepalingen nauwkeurig zorg te dragen. Sneek den 5 Januari 1875. Burgemeester en Wethouders van Sneek J. ten CATE. De Secretaris, H. FENNEMA. VERGADERING van den Gemeenteraad van SNEEK, op Woensdag 6 Januari 1875 ’s namiddags 5 uur. Punten ter behandeling: 1. Resumtie der notulen. 2. Mededeling van goedgekeurde raadsbeslui ten, ingekomen stukken, enz. 3 Adres van het Departement beid” om subsidie enz. voor eene strieschool. 4. Idem van de Afdeeling van wijs” om bekwame leerlingen der Tusschenschool en der school voor K. O. toe le laten tot het middelb. en gymnasiaal onderwijs. 5. Voordracht van de hooldonderwijzers der Jongensschool en der school voor K. O., om twee kweekelingen te stellen in het genot der hoogere toelage. 6. Voorstel van Burg, en Weth. tot betaling van onvoorziene uitgaven en af- en overschrijvin gen op de Gemeentebegrooting voor 1874. 7. Idem van dezelfden tot wijziging van Gemeentebegrooting. 8. Idem van dezelfden tot vaststelling van het plan met bestek en voorwaarden voor de stich ting van een schoolga' uw. 9. Idem van deze! ..en omtrent de demping van de opvaart bij hel Ziekenhuis. 10. Benoeming van een lid der Commissie van toezicht p het middelbaar onderwijs. 11. Tw, reclames bij heeren Gedeputeerde Staten tegen het aanvullingskohier van den hoof- delijken Omslag, dienst 1874. nis van de ingezetenen de volgende beschikking van Zijne Excellentie den Minister van Binnen- landsche Zaken van den 8 December 1874 «De Minister van Binnenlandschc Zaken. «Gelet op de Koninklijke besluiten van 9 No- «vember 1869 (Staatsblad no. 167) en 15 Octo- «ber 1873 (Staatsblad no. 137), waarbij de stem- «pelmerken en het afkenringsmerk voor de ma sten, gewichten en weegwerkluigen zijn vastge- ssteld, heeft goedgevonden »1°. te bepalen, dat het goedkeuringsmerk, ge- sdurende het jaar 1875 te bezigen, zal zijn «bij den ijk en herijk der maten en gewich- sten, de letter IIin den gewonen drukvorm «schuins gesteld, bij den ijk der weegwerktuigen: vvoor gewoon gebruik, de Koninklijke Kroon; voor ^fijnere wegingen, een vijfstralige Ster. »2U. ter algemeene kennis te brengen, dat het «merk van het Kantoor, waar de eerste stempeling «heeft plaats gevonden, volgens ministeriële be sschikking van 21 December 1869, no. 188,12e «afdeeling, voor elk der hierna volgende ijk-kan- toren uit het daarbij vermeld cijfer bestaat ^Leeuwarden, 15e, enz. En zal deze worden afgekondigd en geplaatst in de Sneeker Courant. Sneek den 22 December 1874. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. TEN GATE. De Secretaris, 11. FENNEMA. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Gemeente Sneek maken bekend dat er aanwezig zijn bij Rintje Tjerkstrabij den houtmolen van den Heer ter Horst. T. T. Bloksma pompmaker buiten het Ik zeide, dat het toezicht niet goed is. De plaatselijke schoolcommissiën ten platten lande bestaan dikwijls uit leden, die zelf de lage re school nog zeer van noode hebben, en dus over het onderwijs niet kunnen oordeelen. Ook beteekent het schoolbezoek, zelfs door bevoegde commissiënniemendalhet is louter vorm. Iets anders is het met de schoolopzieners. Dezen zouden zeer heilzaam kunnen werken mits zij er den tijd toe hadden, d. i.: zich alleen met het onderwijs konden bemoeien. Ze zouden derhalve geen andere betrekking dan deze mogen bekleeden en dus naar die mate moeten gesalariëerd worden. Deskundigen, zoo in praktijk als theorie, heb ben er reeds met nadruk op aangedrongen. De 94 schoolopzieners kosten den lande om streeks een halve ton of ongeveer ƒ500 per hoofd. Zullen zij aan het doel beantwoorden, dan moest hunne bezoldiging zeker vijfmaal grooter zijn. Een vierde gedeelte der schoolopzieners zijn leden der rechterlijke macht; van eigenlijke vak mannen slechts een groot tiental. Meer dan de helft zijn meesters in de rechten. Het gewichtig ambt van schoolopziener wordt uit den aard van den toestand, waarin de titula rissen verkeeren, beschouwd als bijzaak, dikwijls zelfs als sinecure en ook als zoodanig behandeld. De helft der schoolopzieners zou meer dan vol doende zijn, mits zij zich dan ook geheel aan hun ambt konden wijden. Het tegenwoordig schoolopzicht is hoogstens een kwart maatregel. Uit dien hoofde moet men zich er wel over verwonderen, dat door de schoolopzieners nog zooveel goeds lot stand komt. Hadden zij meer tijd en grooter machtter wijl de onderwijzers Staals-amblenaren waren dan zou het openbaar lager onderwijs een onge kende vlucht nemen en lot vollen wasdom ko men. Mr. W. F. S. timmerman aan den Prinsen- re brieven als advertentiën na de jongste Kamer- zb'AI ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarboven 7 '/2 Cents. Alle brieven en stukken de uitgave of redactie betreffendeworden franco ingewacht. no. 25. (Prov. blad no. 150). Brengen ter ken- j

Sneeker Nieuwsblad nl | 1875 | | pagina 1