T W 1 GEM EN HET .IIIIIONIIMIENT SNEI1 NIEUWS EN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE r n a No. 3. o 9 JANUARI. ZATERDAG lets’ over diplomaten. A R G- j Sneek I. te KENNISGEVING. i&gQl; Z. M. heeft benoemd tot burgemeester der ge meente Winschoten, M. A. D. Jolles, onder toe kenning van eervol outslag als burgemeester der gemeente Nieuwe Pekela. Woensdagavond omstreeks 40 uur had in de wachtkamer van het station Breukelen het vol gende plaats. Een wel gekleed heerdie eenigen I Op eene vraag van de Eerste Kamer heeft de Minister van Justitie verklaard dat uitbreiding van het rechtsgebied der kantonrechters bij ver mindering van hun aantal en verbetering hunner positie in de plannen der Regeering ligtmaar dat hij eerst een voorstel zal doen tot verminde ring van het aantal Hoven. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, builen de Stad franco ƒ1.90. deze bepalingen nauwkeurig zorg te dragen. Sneek den 5 Januari 1875. Burgemeester en Wethouders van J. ten GATE. De Secretaris, II. FENNEMA. Z. M. heeft benoemd tot diercleur van het postkantoor te Utrecht G. Deketh, thans directeur van het postkantoor te Leeuwarden. In cone vergadering op 15 December 1874 te Amsterdam gehouden waarop afgevaardigden de stipte naleving van van verschillende maatschappijen in Nederland ADVERTENTIËN van 1 tot. 4 regels, gewone letter, 40 Gents, voor eiken regel daarboven 7 ‘/2 Gents. Alle brieven en stukken de uitgave of redactie betreffende worden franco ingewachl. Twee dor Amstordamsche stadhuisboden, meer speciaal belast met den dienst bij den burgemees ter en in de raadzaal, zijn met 1 Januari in een soort van galacostuum gestoken: rok met staande kraag, knoopen met het stadswapen, borduursel op kraag en mouwen enz. Het hoofdbestuur der Vereeniging «Schulte- vaêr” heeft zich met een zeer uitvoerig adres gewend tot den Minister van Binnenlandsche Za ken om aan te dringen op het slichten eener vluchthaven voor de Zuiderzee-scheepvaart Hindeloopen. Prof. Willeumier beschuldigd van te hebben gehandeld in stryd met de vaccine-wet is ont slagen van rechtsvervolging. De kantonrechter overwoog, dal uit de geschiedenis der wet blijkt, dat gedacht is aan lager onderwijs. In de wel staat onderwijzers en leerlingen; valt er ook aan hooger onderwijs te denken, dan had er moeten staan: hoogleeraren en studenten. De gedachte der voorstellers is geweest sommige provinciale en gemeentelijke verordeningen betreffende be- smeltelyke ziekten voor het geheele land toepas selijk te maken. Verleden jaar bevatte Blackword ’s Afagazine «en belangrijk stuk over de privileges der diplo maten, (overgenomen in Globe van October) wel ker inhoud de vraag wettigtwat grooter is ge weest de ijdelheid of de aanmatiging van het voorgeslacht. Zeer terecht zegt de schrijver van bedoeld stuk, dat de eigenlijke gezanten eerst dagteekenen uil de 15e eeuw, want de boden en herauten van voorheen waren geen gezanten in den gewonen zin, daar zy, als hunne commissie was afgeloo- pen, weer naar huis gingen. Zij waren slechts tijdelyk on voor afzonderlijke zaken. Evenmin kunnen, m. i.de legati bij de Ro meinen en de veel vroegere fetiales met hun chef den pater patratus, die alleen dienden om oorlog te verklaren of vrede te maken, tot de eigenlijke gezanten gerekend worden. De eigenlijke gezanten als diplomaten zijn eene creatie van de pausen. Terecht zagen de pausen in, dat ze, om invloed uit te oefenen, vertegenwoordigers noodig had den, om hunne belangen voor te staan en tege lijk den gang van zaken te bespieden, ten einde, met die kennis toegerust, de toestanden te kun nen leiden en tot voordeel van Rome te exploi teren. Deze gezanten heetten nuntii en dragen nog denzelfden naam. Rome’s voorbeeld is het eerst nagevolgd door de Fransche koningen. Wij lezen dit het eerst van Lodewijk XI (14611483), die een vasten gezant by den hertog van -Biurgondie had, en een in Engeland. Algemeen werd het zonden van vaste gezan ten na den tocht van Kakel VIII naar Napels in 1495.1) De gezanten vertegenwoordigden niet den Staat bij eeh Staal, maar hun vorst by een anderen vorst. De Slaat was slechts byzaakde vorst was al les. De verklaring van de Staten van Holland, bij de afzwering van Philips gedaan, dat de Vorst om het Volk is, en niet omgekeerd, was dan ook eene barbaarsche ketterij. Zelfs Vondel, de zoo verlichte Vondel, gewaagt mei afgryzen van de terechtstelling van Karel I van Engeland. Hy vergelykl bet Parlement, dat er toe besloot, bij Satan noemt den vuigen booswicht Kakel een gezalfde des Hoeren, en zegt van Cromwell, dat deze een wolf is van den boozen geest be zeten, die den «goeden herder” den keel afbijt. De paus was in twist geraakt met Fer dinand 11 van Arragon, dien hij alskoning van Spanje afzette en in zyne plaats Karel VIII aanstelde. Deze veroverde spoedig Napels liet er zich kroonen, doch werd weldra weggejaagd. Zijn vrouw anna van Bretagne, is de eerste Fransche vorstin geweestdie de witte rouw- Door den Duitschen Keizer is ter gelegenheid van de groote academische tentoonstelling te Ber lijn, de groote gouden medaille toegekend aan den Nederlandschen kunstschilder Alma Tadema te Londen. tijd in en bij het station vertoefd had, heeft zich in de wachtkamer door een pistoolschot van het leven beroofd, na eerst op een briefje zyn adres en woonplaats, doch niet zyn naam te hebben geschreven uit het briefje bleek dat de daad uit wanhoop is geschied. Ged. Stalen van Overijssel hebben de begroe ting der gemeente Kampen voor 1875 afgekeurd, omdat het gemeentebestuur de daarop gebragte verhooging voor de prodikanls-tractementen niet wilde doorhalen. Na den Munsterschen Vrede begint een lijd, die te recht door den schryver in Bl. M. de diplo matieke is genoemd; met het congres van Wee nen wordt dat tijdperk gesloten;, met het rechts- geding-uon Arnim vervalt de laatst overgebleve ne aureole. De diplomaten zijn er door gebracht tot het geen zij behooren te wezen tot ambtenaren, en niets meer. Een decgelijk proces zou in de 17e eeuw veel moer verbazing, afkeuring, afschrik en afgrijzen te weeg gebracht hebben, dan de executie van den gezalfde des Heeren Karel I van Engeland. Men zegt, dal de Minister van Oorlog een wets ontwerp tot wijziging der wetten op de pensioe nen bij de landmacht bij den Raad van State heeft ingediend. De voordracht zou berusten op het be ginsel dat de pensioenen van alle rangen de helft zouden bedragen van het tractement, dat in active dienst was genoten. Zijn onze informatiën juistdan zou echter in genoemd staatscollege weinig sympathie zijn aan- gelroflen voor het werk van den Minister van Oorlog. (Dgbl.) tegenwoordig waren, is met algemeene stemmen besloten eene vereeniging op te richten onder I den naam van «het Nederlandsche Rundvee- stamboek.” Deze vereeniging heeft ten doel het lot stand brengen het bijhouden en bet voor eigen rekening uitgeven van een stamboek van het Nederlandsche rundvee. Om lid te worden moet men zich schriflelijk bij het bestuur aanmelden, dat beslist over de al of niet aanneming. Leden betalen een jaarlyk- sche contributie van 10. Zij ontvangen alle stukken die de vereeniging uitgeeft (waaronder de afleveringen van het stamboek) kosteloos, of, als de kas dit niet toelaattot verminderden prijs. Begunstigers zijn zij die minstens f 25 per jaar betalen. Zij ontvangen alle gedrukte stukken, benevens het stamboek kosteloos. Maat schappijen hebben het recht zich voor f 30 per jaar door een afgevaardigde op de algemeene vergadering der vereeniging te doen vertegen woordigen. Maatschappijen die jaarlijks ƒ300 aan de vereeniging schenken zijn bevoegd een commissaris aan hel bestuur toe te voegen. Be gunstigers on deze afgevaardigden hebben alle rechten der leden. Do vereeniging houdt jaar lijks minstens ééne algemeene vergadering. Het bestuur bestaat uit 12 commissarissen. Deze benoemen een hoofd-redacteur van het stamboek die tevens hootd-inspectcur zijn kan. Het bestuur heeft het recht om tydelijke of vooi’ een jaar inspecteurs te benoemen. Hel stamboek wordt in den handel verkrijg baar gesteld. Inschrijving in hel stamboek geschiedt in den regel eons of tweemalen per jaar. Het zal be vatten 1. eene afdeeling voor onbesproken zui ver Nederlandsche stieren; 2. eene afdeeling voor onvermengde Nederlandsche koeien3. een aan hangsel waarin slieren en koeien van gemengd bloed zullen worden vermeld. Tot voorloopig bestuur der vereeniging zijn gekozen de heeren Herman F. Bultman te Haarlemmermeer voorzitter dr. L. Mulder te Arnhem; V. Schollen van Aschat, te Roosendaal; G. J. van der Oudermeulen te Wassenaar P. F. L. Waldeck, te Loosduinen, secretaris. SNEEK, 8 Januari. Met hot einde des jaars 1874, heeft onze stad genoot de heer G. J. Jorritsma zyn ambt als Notaris nedergelegd, nadat hij, op zyn verzoek van Zijne Majesteit den Koning een eervol ont slag had verkregen. Wij meenen dat niet ge heel met stilzwijgen te mogen voorbijgaan, maar wenschen er aan te herinneren dat de heer Jor ritsma zich, gedurende zijnen 37-jarigen nolarieel- Van Donderdag 8 tot Dinsdag 13 April a. s. zal in het Paleis voor Volksvlijt Ie Amsterdam worden gehouden een internationale tentoonstel ling van tuinbouwvoortbrengselen. Voor een ieder staat de mededinging naar prij zen open, behalve voor botanische tuinen en an dere openbare inrichtingen, ter beoordeeling van de commissie. De vracht wordt volgens tarief vergoed. Naarmate er meer beschaving en verlichting komt, neemt de macht der Vorsten af en begint de diplomatie al minder en minder te beduiden. Tegenwoordig beteekenen de diplomaten niet veel meer, daar zij weinig anders zijn, dan (zoo als de schrijver in Black’s AL zegt) een schaduw van zich zelf. De nimbus, waarin zij voorheen gehuld waren, heeft grootendcels plaats gemaakt voor openbaar heid van de Vorsten zijn gekomen ministers hunne privileges zijn verdwenen met spionnage oinkooperij, geheime politie en de Latijnsche taal. Lodewijk XV de Fransche taal als de diplo matische invoerende, heeft aan de diplomatie een groolen knak gegeven, niet voor dien lijd, maar voor de toekomst. De diplomaten zijn niet langer zelfstandig han delende personen maar zij zijn een soort van officiële boodschappers geworden. Het proces-von Arnim heeftbehalve de zaak zelve, nog eene hoogerc beteekenis het prestige der diplomatie is er voor zoo verre ’t nog bestond door verdwenenhet proces-tion Ar nim brengt den diplomaat tot den rang van een voudig rijksambtenaar en dat behoort ook zoo te wezen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente Sneek, voldoende aan de resolu tie van den heer Commissaris des Konings in de provincie Friesland dd. 4 Januari j. 1. Ie afdee- ling no. 21 brengen door deze ter kennis van de ingezetenen datvan den 5 Januari 1875 tot nadere aan kondiging de groote wegen in deze provincie zullen zijn afgesloten voor rij- en voertuigen welke wat betreft de diligences en wagens met breede veilingen aan hunne radferen (buiten en behalve de reizigers met hunne gewone bagage) met zwaarder vrachten dan van vijfhonderd Kilo grammen gewicht zijn beladenen wat aangaat alle ry- en voertuigen met smalle of gewone veilingen, zwaardere vrachten hebbende dan vier honderd kilogram en dat in allen gevalle niet an ders dan halfspoor zal mogen worden gereden naar aanwijzing van de op die wegen te vinden spoorleiders welke evenwel ’s nachts zullen zijn weggenomen en dat de tolgaarders en andere beambten van het bestuur der wegen zijn ge- kleederen veranderd heeft in zwarte, a°, 1498. machligd en gelastvoor IK (OHIO S I. K I 4 i i «IV N E El A 5». 5 i i 4- ft W. i i t

Sneeker Nieuwsblad nl | 1875 | | pagina 1