OTEÏÏE M HET UUlOWiSMJIBT SNEEL NIEUWS- O ADEERTENTIE-BIAD VOOR DE No. 4. WOENSDAG 13 JAN UA RL lets over diplomaten. !t- ,o- SNURKER II s ii. Mn. W. F. S. de L n* 1IIXX JU X Ij a X W. i wordt thans echter weer tegen Februari 1 J o I Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. Van de buitenlandsche universiteiten, die zijn uitgenoodigd het feest van 8 Februari te Leiden mede te vieren, moeten de meeste het reeds heb ben aangenomen, Tot hel feest, dat zeer luister rijk zal zijn, worden alle toebereidselen gemaakt. De stukken moeten in het Nederlandsch opge steld en vóór 15 Augustus 1875 aan den voor zitter den heer Em. RosseelsSt. Jozefstraat te Antwerpeningezonden worden. it- id. I.'f.will! 'Wil de on ander te waren een Inj en ie- Is- tje te, je, s d. in. en n. ik nt e- e- z. el. si- Naar de Financier van goederhand verneemt, zijn de onderhandelingen tusschen de Regeering en de concessie-aanvragers voor hel nieuwe spoor wegnet in Nederland afgesprongen. nadeelig zijn geweest, en dat hunne knoeierijen meermalen oorzaak waren van groole rampen. De diplomatie is verouderd, even als zooveel anders; de titularissen zijn weinig meer dan adel lijke sinecuristendie het minst nadeelig zijn wanneer zij niets doen. Volgens het Vad. is Nederland in den laalsten tijd zoozeer overstroomd door Hamburger loten, dat door de postadministratie maatregelen moes ten worden genomen om stremming in do expe ditie der brieven te voorkomen. Mevrouw Kleine is, naar men verneemt, zoo ver hersteld dal zij in het begin van weder het tooneel hoopt te betreden. De Antwerpsche rederijkerskamer de Olyftak heeft de volgende prijsvraag uilgeschreven Ant werpen in do XVI eeuw onder staatkundig godsdienstig en stoffelijk opzicht beschouwd en in tafereelen (ten minste 12), geschetst voor het volk. De prijs voor de beste verhandeling is een som van 100 francs. Door den Minister is bevolen, dat al hel ijzeren materieel publiek zal verkocht worden; op de ver schillende sterkten en forten in ons land bevinden zich nog ruim 700 stuks ijzeren kanonnen. De opbrengst van reeds gehouden veilingen heeft echter slechte uitkomsten opgeleverd. Ter bijwoning van het feest der Leidsche aca demie op 8 Februari a. s. zijn aan al de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal uil- noodigingen toégezonden. ADVERTENTIÊN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents voor eiken regel daarboven 7'/2 Cents. Alle brieven en stukken, de uitgave of redactie betreffendeworden franco ingewacht. De onbekende persoon, die zich in de wacht kamer aan het station te Breukelen door een pistoolschot van hel leven beroofde, was de zoon van een makelaar te Amsterdam; men zegtdal hij sedert eenigen tyd lijdende was aan vlagen van krankzinnigheid. Naar men verneemt heeft Z. M. eene andere bestemming gegeven aan de subsidie van 10 duizend gulden, thans door IID. verstrekt aan de sVereenigde tooneellislen” onder directie van de heeren Stumpff en Veltman te Amsterdam. Voor het aanstaande speeijaar is deze subsidie verdeeld: ƒ5000 zijn gesteld ter beschikking van heeren commissarissen van den stadsschouwburg te Am sterdam en ƒ5000 zijn toegekend aan het Ne- derlandsche tooneelverbond. In den Haag loopt het geruchtdat de Justi tie eindelijk er in geslaagd zou zijn de moor denaars van mevrouw de wed. v. d. K. op het spoor te komen. Men mompelt aldaardat de ouders van de vermoorde dienstmaagd in arrest zouden zijn genomen en dat deze zich door een reis naar de Kaap aan de aandacht van de Jus titie hadden weten te onttrekkennu onlangs in het vaderland teruggekeerd zijnde, zouden dezen gearresteerd worden. De Friesche Ct. vestigde voor eenige dagen de aandacht op bet feit dat de nieuw benoemde Volgens het Dbl. zal eerstdaags voor de rechl- bank te Maastricht worden behandeld de op hoo- ger last bevolen vervolging tegen de gehouden processien bij gelegenheid der zevenjarige tentoon stelling van de reliquien in ,de St. Servaaskerk. Te Doesburg is door de justitie uit Zutphen onderzoek gedaan naar een aldaar gepleegden manslag op zekeren Hent Ruiten, beter bekend onder den naam van Heintje Wijsheid pakjes drager en bode bij de diligences en wagens. Dins dagmiddag was hij bezig met. het lossen van eene vracht turf in de Veerpoortstraat, toen hij telkens In de Staats-Courant is opgenomen het be drag van de belastbare opbrengst der gebouwde en dat der ongebouwde eigendommen in iedere provincie, volgens de uitkomsten der kadastrale leggers op 26 October 1873, de verminderin gen, welke die bedragen in het jaar 1874 heb ben ondergaan, en hel te heffen bedrag der be lasting in- 1875 op de gebouwde en ongebouwde eigendommen in iedere provincie. Een curieus feit deelde de Lb. Cl. mede. De Heer Schimmel, paardenarts aan de Kou. Milit. acad. te Breda, mag, althans vooreerst, in Noordbrabant zijn voor de landbouwers zoo nut tige openbare voordrachten niet houden, omdat zijn chef dit in strijd acht met de militaire waar digheid. Dit bericht gesproken. Het Weener Congres heeft veel, wal tot de di plomatie behoort, geregeld, o. a. het recht van voorrang, waarover steeds vinnig gestreden werd. Sedert dat congres heeft h ij den voorrang, die het eerst geaccrediteerd is, en zoo vervolgens. Echter is er nog zeer veel in de diplomatie niet geregeld, gelijk we hebben kunnen vernemen uit de procedure-y. Arnim, in welke nog een beroep is gedaan op zekere vergelene bepalingen van het jaar 1710. Wel beschouwd moet men tot de gevolgtrek king komen, dat de diplomaten voor de Staten Alhoewel de diplomatie over ’l algemeen wei- nig meer heeft te beteekenen, verheugt zij zich van KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente Sneekvoldoende aan de resolutie van den heer Commissaris des Konings in Fries landvan den 11 Januari 1875 le afdeeling no. 56, brengen, door deze, ter kennis van de inge zetenen dal de bij besluit vah den 4 dezer maand le afdeeling no. 241 voorgeschrevene, lij delijke afsluiting der groote wegen in deze pro vincie voor zware vrachtenmet den 13 Januari zal zijn opgeschreven. En zal hiervan afkondiging geschieden waar het behoort, tevens met plaatsing in de Sneeker gesard werd door jongens, die hem met sneeuw- Courant. Sneek den 12 Januari 1875. Burgemeester en Wethouders van J. ten GATE. De Secretaris 11. FENNEMA. In ’t neusgehuil zieh-zelf niet uit durft spreken; Verfoeilijk Fransch, alleen den duivel waard, Die met uw aapgegryns zich meester maakt van de aard nog in zekere privileges, zooals het recht onschendbaarheid en van exterritorialiteit. De gezanten van alle klassen zijn onschend baar. Bij de oude Romeinen reeds was dit zoo. De aard der betrekking maakt dit noodzakelijk. De gezant, onverschillig van welken rang, wordt gerekend in het rijk te wonen, dat hij vertegen woordigt; waar zich ook bevindende, hij behoudt zijn eigen territoir (ex-territorialiteit.) Zoo wordt bijv, de Engelsclie gezant te ’s Uage geacht in Engeland te wonen, dal iszijne wo- De Stand, meldt dat de toestand van den heer Potgieter beterend is en het gevaar voor het oogenblik geweken schijnt. ballen wierpen en daardoor niet weinig in zijn werk belemmerden. Toen hij eindelijk hierover Sneek, i ging klagen bij den heer 0., meubelmaker, wiens knechts naar het schijnt met de jongens gemeene zaak hadden gemaakt, werd hij vrij onzacht de trappen af met zijn hoofd op den grond gewor pen. In geheel bewusleloozen toestand werd hij bij zijne vrouw thuis gebracht, waar hij binnen 48 uren bezweek. Men zegt dat hel lijk is ge opend en dat de schedel was gebarsten. ning te ’s Hage staat door rechts-fictie niet in Nederland, maar te Londen. Van daar dan ook, dat de gezanten vrij zijn van belasting, enz. Voorheen verbonden de diplomaten daaraan zelfs het recht, dat ze hunne schulden niet behoefden te betalen; althans ze hielden vol dat zij zelfs niet om schuld konden gegijzeld noch hunne roe rende goederen in beslag genomen worden wal dus zoo wat op hetzelfde neêrkomt als on gebondenheid tol betaling. Alhoewel Frankrijk reeds in 1768 met die tra ditie gebroken heeft, in zake den baron von Wreck, gezant van den Landgraaf van Hessen-Kasse), hield de Noord-Amerikaansche gezant te Berlijn, Whea ton, nog in 1839 dat vermeende privilegie vol. Tol ’44 zyn hierover tusschen Washington en Berlijn scherpe nota’s gewisseld, zonder de zaak uit te maken. In Nederland heeft men van zoo’n ongehoord privilegie niet willen weten, 't geen hieruit blijkt, dat in de 17e eeuw de Spaansche gezant te 's Hage om schuld in de gijzeling werd gezet. Hetzelfde is in de vorige eeuw gebeurd met den vorst van Jever Kniphausen en Varel. Voorheen ontvingen de gezantenals zij in vriendschap vertrokken, geschenken die dikwijls zeer kostbaar waren tegenwoordig moeten zij tevreden zijn met een ridderlintje, zoodat ook in dit opzicht de diplomatie goedkooper is geworden. De dure ambassadeurs van voorheen zijn, op 27 na, vervangen door minister-residenten, buitenge wone gezanten, gevolmachtigde ministers en zaak gelastigden. Met het recht van ex-territorialiteit en schendbaarheid der gezanten hing een zamenhunne woning en aaphoorigheid vrijplaatsen. Zoo werden deze veilige schuilplaatsen voor al lerlei soort van misdadigers, die den gezanten of hunne bedienden daarvoor retribution opbrachten. Erger nog dan dit was het droit de franchise, dat te Rome, Napels en Madrid gold. Niet alleen was de woning van den gezant asylum, maar in de geheele wijk waar woonde, mocht geen politieagent komen. De gezanten handhaafden dat recht zeer gestreng en hebben menig Madridsch politiedienaar wegens schending van de franchise laten ophangen door hunne bedienden of lijfwacht; want deze hiel den de voorname ambassadeurs er op na. Zij bestond wel eens uit 800 ge wapenden; bijv, van den Franschen gezant te Rome. Voorheen werden de verkeerde praktijken van diplomaten geheim gehouden en werden zij in het geheim gestraft. Willekeur en despotisme golden toen voorrecht; nu oordeelt de gewone rechter langs gewonen weg en in het openbaar. Ik weet niet, of v. Bismarck de man is, die in deze zaak de toongever was, maar wel weet ik, dat niemand mij zal tegenspreken, als ik beweer, dat, zoo hjj ’t gewenscht had, v. Arnim niet ter verantwoording zou geroepen zijn. Voor het willen of niel-tegenhouden is aan v. Bismarck de dank verschuldigd van allen, die open baarheid liefhebben en wars zijn van diplomatisch geknoei. De Ryks-kanselier van Duitschland heeft aan de diplomaten een slag toegebracht, die verdiend was en voor de toekomst van Europa niet anders dan heilzaam werken kan. Het handelen voor eigen rekening, of in com missie voor anderen dan voor den meester, is voor ’t vervolg, althans wat Duitschland aangaat, voor goed te niet gedaan. Ook nog ten aanzien van iets anders heeft von Bismarck zich in de diplomatie verdienstelijk ge- maakt, t. w. door het afschaffen der Fransche taal als de eenige internationale. De Fransche taal is arm en onduidelyk; van daar zoovele caleinbourgs. En daarom geven de staatsstukken, in die taal gesteld, aanleiding tot verschillende, dikwijls tegenover elkailr gestelde, uitleggingen. Van daar internationaalof laat ik liever zeggen diplomatisch, gekibbel en geharrewar, doorgaans met nadeeligen afloop voor den zwak keren. Van hel Fransch is eenigszins waarwat Bil- derdijk er van zegt «Maar weg met u, spraak van baslerdklanken, Waarin hyeen en valsche schakels janken; Verloochnares van afkomst en geslacht, Gevormd voor spotdie met de waarheid lacht Wier staamlary, bij eeuwig woordverbreken, In 't NEUSGEHUIL zieh-zelf niet uil durft spreken;

Sneeker Nieuwsblad nl | 1875 | | pagina 1