GEIIEEiNTE EN HET IRROiNIIISMiNT SNEER. d I NIEUWS- EN IIITERTENTIE-RLIII VOOR HE DER T No. 5. ZATERDAG Hervormde cercdienst. 16 J AN UARI. I J 6 n Sneck I. ,00 -d voor ohder- B I X X K X Jj AS». an. KENNISGEVING. den we- het behoort, tevens met plaatsing in de Sneeker Courant. Sneck den 12 Januari 1875. Burgemeester en Wethouders van J. TEN CATE. De Secretaris 11. FENNEMA. bijvoeging De secre- X 10 2) Dit ontwerp, uit meer dan duizend arti kels bestaande, werd den 8e Aug., d. a. v., door de Natie met groote meerderheid verworpen. Hoe in N. Brabant en Limburg ook zij, die er niet toe worden opgeleid met goedvinden der regeering de militie-plicht ontduiken, daar van geeft X in de Gids, Juli 1874, staaltjes. >0 h e) 24 •en, ADVEIITENTIEN van 1 lot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarboven l'/2 Cents. Alle brieven en stukken de uitgave of redactie betreffende, worden franco ingewacbl. I teitswcl ami de belastingherziening doen vooraf- gaan. Na replieken zijn de algemeene beschouwingen gesloten. Zitting van Woensdag 13 Jan. Bij de behandeling van hoofdstuk builonland- sche zaken heeft de heer Hartsen zeer uitvoerig de suikerconvenlie en suikermarkt en de suiker industrie besproken. Hij is bepaald tegen af- schalling van den accijns in ’t belang der indu strie zelve maar drong aan op verwerking in entrepot naar een vast en uniformcijfer van be lasting. De minister verklaarde dat hij deze wenken gaarne zou overwegen, nu ook in Frank rijk tot dat stelsel wordt overgegaan. Nog heeft de minister in antwoord op don heer Borsius te kennen gegeven dat hij over de re geling der zaak van de Luxernburg'sche schuld nog geene bepaalde toezeggingen kon doen. Ton slotte is hoofdstuk 111 met algemeene stemmen aangenomen. Daarop is de beraadslaging over hoofdstuk IV (justitie) begonnen. Na bespreking van den kin derarbeid in de fabrieken het floreenrecht de belemmering der zahnvisscherij de naamlooze vennootschappen met lolerij-leeningen en nog eenige andere punten is het hoofdstuk met al gemeene stommen aangenomen. Zitting van Donderdag 14 Jan. Vóór hoofdstuk binnenlandsche zaken kwam heden in behandeling de spoorwegbegrooting voor 1875 waarover een aantal sprekers het woord gevoerd hebben, hetzij om van den minister na dere ophelderingen te erlangen omtrent zijne I plannen tot uitbreiding van het spoorwegnet De heer van Zinnicq Bergmann heeft in eene polemiek met den heer II. G. V(erniers) v. L(oelf) over verandering van Staatsschuld zijn te genstander met eene aanklacht bedreigd, indien de heer v. d. L. niet herriep de aantijging, dal hij (v Z. Bergmans) zou zijn: »een dor hoofden van zijn ullramontaansche partij, met al de.J^laatsge- varen en hatelijkheden, daaraan ook door den briefschrijver verbonden.” De klagt ligt al klaar Men bemerkt hieruit alweer men kan eön slakkert zijn, en toch pretenties maken STAT K X - K X K Hl A A I. Eerste Kamér-, Zitting van Dinsdag 12 Jan. In de Kamer zijn heden de algemeene beraad slagingen over de Staatsbegrooting gevoerd. De heer Pincolfs verklaarde op grond van de ge ruststellende verzekeringen der Regeering om trent onderscheidene onderwerpen speciaal wat het openbaar onderwijs betreftvoor alle hoofd stukken te zullen stemmen, vertrouwende dat de Regeering zich tegen de eischen der uiterste richtingen zal blijven verzetten. Do lieer van Akerlaken drong aan op stellige verklaringen nopens de plannen van den spoor wegaanleg, nu, gelijk hij wist, de onderhandelin- gen met het consortium van bankiers zijn afge sprongen. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft medegedeeld, dat de militiewet bij den Raad van State in behandeling is. Deze Regeering is niet reactionnair; zij wil beslaande wetten eerbiedigen en naar letter en geest uilvocren. Wat aangaat het onderwijs vermaant hij tol verzoeningsgezind heid, zonder welke de oplossing der kwestie met mogehjk is. De regeering heeft tijd van beraad noodig. Aangaande de spoorwegen bevestigt hij het gerucht volgens hetwelk de onderhandelingen mei liet consortium van bankiers zijn afgespron gen. Ook ten dezen zal de Regeering zich beraden en wonscht nog in den loop van dit zittingjaar een voorstel daaromtrent, in te dienen. Do Minister van Financiën wil de complabili- hetzij om bijzondere punten te bespreken als het oponthoud in de aankomst der treinen van de staatsspoor de concurrentie bij aanbestedin gen; de lijn ZaandamAmsterdam; den toestand van de haven van VlisSingen en hare exploitatie, waaromtrent de heer Piöcofts aandrong op aan wending van alles wat den handel en scheepvaart van Vlissingen kon bevorderen waarin hij door den heer Borsius werd ondersteund do noodza kelijkheid van'een spoorweg van Rotterdam naai den Hoek van Holland betoogd dóór don heer Joost van Vollenhoven en nog eenige andere onderwerpen. De minister de verschillende sprekers beant woordende wensehte zich ook nu nog te ont houden van eenige toezegging omtrent de plan nen of voorstellen tot uitbreiding van den spoor wegaanleg. De noodzakelijkheid tot aanvulling van het spoorwegnet staat ook bij hem vast. Wat. de exploitatie betreft, hoewel de minister in 1863 voorstander van staatsexploitatie was zoo zag hij in den tegenwoordigen toestand geen reden om op exploitatie door de bestaande maat schappij terug te komenzoolang deze aan hare verplichtingen voldoet. Wenschelijkheid lot wij ziging van het contract werd ook door hem er kend. De minister beantwoordde vervolgens vele dor Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco f 1.90. deren van vóór dien tijd dan heeft zij die niet wettig verkregen, maar onwettig genomen dan is dus die zoogenaamde eigendom op zich zeil reeds vitieus en kon hy daarom nimmer in ei gendom overgaan. Het ontwerp van Staatsregeling van 30 Mei 1797,2) waarbij de Staatskerk werd afgeschaft bepaalde, rechtskundig juist en billijk, dat de kerkgenootschappen den eigendom zouden be houden van al, wat zij na 1581 als particulier eigendom verkregen hadden. De kerkgebouwen, pastorien, kerkelijke goede ren en fondsen van vóór 1581, werden eigendom der ingezetenen, zonder onderscheid van kerkge nootschap. De geestelijke goederen en fondsen werden tot nationaal eigendom verklaard. De tot dien tijd betaalde tractementon zouden aan de titularissen blijven uitbetaald doch als pensioen. De in het volgende jaar aangenomen Grond wet bepaalde bij het le der additionele artikelen, dat de tractementen niet langer dan tot 1801 zouden worden betaald. Alle geestelijke goederen, waaruit de tracte menten kwamen werden nationaal eigendom verklaard, terwijl de opbrengsten zouden besteed worden voor nationale opvoeding en stand aan behoeftigen. Overigens bleven do beginselen van 1797 ge handhaafd. Ontzetting uit eigendom is nimmer voorgesteld geworden, laat staan geschied. Do geestelijke goederen zijn nooit eigendom der Hervormde kerk geweest; wél heeft deze er als »Staats-kerk” de voordeelen van getrokken on daardoor, dus ten gevolge van grove aan- I matigingzich beschouwd en voorgedaan als I eigenares. Zij was evenmin eigenares dier goederen als iemand, die, met eene vrijwoning begunstigd wor dende, eigenaar van die woning is. De Staat had aan de kerk óenen vinger gege ven zij greep de beide handen. De Hervormde keik heeft zelfs niet ter bede bezeten. Van recht op de opbrengsten dier goederenjis dus schijn noch schaduw. Het genot dier goederen was eene gunstdie ieder oogenblik kon worden ingetrokken. liet Vad. bevat een open brief van generaal van Merlen (gepens.) aan generaal van Swieten waarin de eerste zegt het niet eens te zijn met de tactiek, door den laatsten in Atjin gevolgd. Schrijver meent, dat het strijdt met de grondregels van den oorlog: 1°. dat eene brigade te Padang werd achtergelaten, omdat men den vijand zoo- dra mogelijk met de grootst mogelijke macht moet aanvallen en trachten te verslaan; 2°. halt te houden na ieder behaald voordeel, en 3°. dat geen bloedige wraak werd genomen ,na de gele den nederlaag op 16 April. Volgens hem is de expeditie half gelukt. Generaal van Merlen ge looft, dat eene te groote mens.cblievendhejd, eene overdrevene filantrophie de onbetwistbare militai re talenten van generaal van Swieten heeft be nadeeld. De Hervormde cercdienst vcreischl jaarlijks eene Slaals-uilgave van achttien ton gouds, zoo- dat ieder huisgezin gemiddeld daarvoor f 2'/2 moet opbrengen. Merkwaardig genoeg verleent de Staat aan do predikanten eene premie op de vruchtbaarheid v;jn hun huwelijk, namelyk ƒ25 voor ieder kind, vervolgens ƒ50 voor het Latijn-leercn en, zoo een predik ants-zoon zich aan een erkende inrich ting oefent om zijns vaders vak aan te leeren beloont de Staat dit met ƒ200 ’sjaars. Kerken zijn vrij van alle belasting pastoriön betalen niet in de grondbelasting. In zekere ge vallen is het houden van een rijpaard door een predikant nagenoeg vrij van belasting. Aan schutterij of militie nemen de geestelijken, alsmede zij die daartoe worden opgeleid, geen deel. De geeslelyke stand in Nederland is dus ge- privilegiëerd. Waarop steunt deze onregelmatigheid De geprivilegieerden hebben doorgaans mond vol van verkregen rechten zonder ten, wat ze zeggen. Geen enkele stand heeft als zoodanig verkre gen rechten slechts voor natuurlijke en rechts personen kan sprake zijn van verkregen te heb ben. De predikanten-stand is noch het een noch het anderhij verschilt, wat den aard der zaak betreft in geen enkel opzicht van welken ande ren stand ook. Wanneer zekere stand voorrechten geniet, volgt daaruit nog volstrekt niet, dat hij er aanspraak op heeft integendeel het woord zelf voor recht duidt het reeds aan. Hel zijn gunsten, anders niet gtènstcn die onder zekere omstandigheden niet mogen gewei gerd worden, doch alleen omdat de Wet het zóó bepaald heeft. Als er een Staatskerk bestaat, en de bediena ren van die kerk dus Staats-ambfenaren zijn dan is de Slaat natuurlyk verplicht in het onder houd van hen te voorzien doch als dit niet het geval is, dan is elke uitgave, door den Staal hier voor gedaan, zedelijk ongeoorloofd. Belanghebbenden weten de goó gemeente te doen gelooven, dat de Staat wel degelijk de trac tementen moet betalen, omdat hij daarvoor aan zienlijke eigendommen zou hebben gekregen. Ve len hunner verkeeren zelf in dal geloof. Laat ons eens nagaan, wat er waarheid is in die bewering. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente Snoekvoldoende aan de resolutie van den heer Commissaris des Konings in Fries land van den 11 Januari 1875 le afdeeling no. 56, brengen, door deze, ter kennis van de inge zetenen dat de bij besluit van den 4 dezer maand le afdeeling no. 241 voorgesohreveno, lij delijke afsluiting der groote wegen in deze pro vincie voor zware vrachtenmet den 13 Januari is opgeeoln ovon^Éa^e—»-< En zal hiervan afkondiging geschieden waar In ’t Vaderl. was dezer dagen een bericht op genomen, dat in ’t Huisgezin eene oproeping van hulponderwijzer van de r.-kath. godsdienst aan de openbare school in Hilversum werd geplaatst, met opgaaf bij deh secretaris. Zulk een van r.-kath. is in strijd met. de wet. taris van Hilversum meldt thans, dal ’t Huisge zin die advertentie heeft geplaatst en veranderd na te hebben verzocht die te mogen opnemen ’t geen door ’t gemeentebestuur niet was loege- staan. T Vad. vraagtof zulk een handelwijze van ’t ullramontaansche blad niet strafbaar is Vóór 1581 kon er in ons land geen schijn be staan van eigendommen, toebehoorende aan eeni ge Hervormde kerk. Bezit de Ilerv. kerk goe- - De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft, i bijzondere punten waarop wederom replieken volgden terwijl ten slotte de geheele begroeting der spoorwegen met algemeene stemmen aange nomen werd en de discussie over hooofdstuk V (binnenlandsche zaken) werd aangevangen. Wl S A K I k (1 I. •vb.'ssk: M. i 0 I 8 /|fl 8 AIT 1

Sneeker Nieuwsblad nl | 1875 | | pagina 1