UlEENTE E;\ HET AHRO.MHSSE.HEAT S.\E NIEUWS- EN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE VEEL No. 6. r WOENSDAG 20 J AN UA RI. Hervormde eeredienst. Secrecltoniien. n aan uil gegeven ii. n. van a. b. c. B 1 ft ft JE ft 1, A ft i». I e n Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco, 1.90. n t- n v. te maken, en is dus elke cent er verkwisting. Zeer goed kan ik mij vereenigen met de vol gende woorden, door Dn. Kuijper onlangs in de Tweede Kamer uitgesproken «De Staat hetale aan de tegenwoordige titula rissen (bisschoppen, priesters, predikanten c. s.) ad vitam (zoolang zij leven) wat zij dusver geno ten, en stake verdere toelage. En ik voor mij wil wel als mijn meening te kennen geven, dat, indien het bereikbaar ware, ik dien voorslag niet slechts het eenvoudigstmaar ook het best zou keuren. Het best niet alleen voor den Staat, maar evenzoo voor de Kerk.” De bereikbaarheid hangt alleen af van het aan tal stemmen en heeft met het beginsel niet te maken. Is de meerderheid der Kamer er voor welnu dan is het bereikt. Daarenboven betaalt het Ghr. Geref. kerkge nootschap zich zelf niet geheel en al Mn. W. F. S. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Gents, voor eiken regel daarboven 7 ‘/2 Cents. Alle brieven en stukken de uitgave of redactie betreffendeworden franco ingewacht. Bij kon. besluit zijn benoemd lot subst.-offi cier van Jnstitie bij de Arrond.-rechtbank te Haarlem jhr. mr. A. J. Relhaan Macaré thans subst.-officier bij de Arrond.-Rechtbank te Sneek; tot subst.-officier van justitie bij de Arrondisse- menls-Rechtbank te Sneek mr. D. N. van Hoij- tema, thans toegevoegd aan den auditeur-militair in de 4de mil. afd. den hoe rijk overigens ookiels gedaan hunnen predikant. Wel een bewijs voorwaar, dat de zaak hun volkomen onverschillig was. En T is nog zoo. Doch ook al ware het anders (des neen)dan nog- komt hel niet te pas, dat de Staat voor ker kelijke zaken de opbrengst van belastingen be- steedt. De Staat heeft er niets, hoegenaamd niets mede STATE ft - Eft E K A A E Eerste Kamer. Zitting van Vrijdag 15 Jan. De afdeeling Onderwijs, evenmin als de overi ge 'afdeelingen hoofdstuk Binnenlandsche Zaken, gaf aanleiding lot discussie. Het goheele hoofd stuk is unaniem aangenomen. Het hoofdstuk «Marine” is na eenige discussie, waarbij de minister zijn stelsel en de toepassing er van en vooral Het oefeningseskader heeft ver dedigd of toegelichtaangenomen met 24 tegen 4 stemmen (die van de hoeren van Swinderen, Schot, van de Putte en Nobel.) Daarna is hoofdstuk «Financiën” na eenige BURGEMEESTER en WETHOUDERS Sneek brengen ter kennis der ingezetenen dat, bij de ophanden zijnde invoering van ge sloten secreettonnen, aan degenen, die dit moch ten verlangen de vrijheid zal worden gelaten zich zelf zulke tonnen aan te schaffen, doch on der deze bepalingen dat die tonnen volkomen gelijk zijn aan het bij de gemeente aangenomen model dat zij met den naam des eigenaars wor den gemerkt en dat voor elk privaat twee tonnen wor den aangeschaft dal zij, die hiervan gebruik willen maken, de tonnen des verkiezende van de gemeente kunnen koopen dat zij, die eigen tonnen verlangen te bezitten, zich vóór 15 Februari a. s. bij het gemeentebe stuur behooren aan te melden, met opgave of zij die al ol niet van de gemeente wenschen te koo pen Eindelijk wordt hierby herinnerd dat zij, die van het bovenstaande geen gebruik maken, de tonnen in kosteloos gebruik zullen bekomen van de gemeente. Sneek 16 Januari 1875. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. TEN GATE. Be Secretaris, II. FENNEMA. Het keizerlijk Decreet van 27 Febr. 1811 maakte tabula rasa en vereenigde alle goederen van geestelijken oorsprong (uitgezonderd die welke nominatim waren aangewezen voor onderhoud van godsdienstleeraars en openbare onderwijzers) met het domein. Reeds met 1 Dec. 1810 hadden de overige tractementen opgehouden. Het Decreet van 18 Oct. 1810, dat de uitbetaling tot op dien dag ge lastte, is op dit punt duidelijk genoeg. De eenige grond, waarop het bezoldigen van geestelijken steunt, is art. 168 der Grondwet. Bij eene herziening behoort dat artikel te verval len, en daarna vervolgens al de privileges van alle geestelijken. De voorgestelde verwijdering der theologie van de hoogeschool is reeds een ferme stap op den goeden weg. Hoe weinig de leden van dat Hervormd kerk genootschap over hebben voor de godsdienstoefe ning, kan o. a., ook hieruit blijken, dat, toen de tractementen ophielden, zij de predikanten links hebben laten liggen. Sommigen zijn vervallen aan de armenkas, an deren liepen bedelen, weör anderen, die zich voor het een en ander schaamden zijn omgekomen van honger en gebrek ("historisch); eenigen zyn opgenomen en onderhouden door de R. K. gees telijkheid, zooals de predikant van Langweer. Uiterst zeldzaam hebben de eigen gemeentele- voor De reactie van 1861 heeft het ook niet anders beschouwd. De Grondwet van 10 Oct. van dat jaar, hand haaft deze bepaling en stelt in art. 12 uitdrukke lijk vast, dat ieder kerkgenootschap zijne eigene leeraren moet betalen, en dat daarom ieder hoofd van een huisgezin of alleenstaand persoon 14 jaren oud, zich bij een kerkgenootschap moet la ten inschrijven. Die verplichte inschrijving was om kerkdijken omslag te kunnen heffen; zij had alzoo geen gods dienstig, maar alleen een zuiver finantieël karak ter. Intusschen waren vroeger wel kerkelijke goe deren verkocht of aan de provinciën overgedra gen. Ik moet hierbij even stilstaan, omdat het in een nauw verband staat met de meening, dat op den Staat de verplichting van tractementsbetaling zou liggen. Een menigte pastoriegoederen brachten zoo weinig op, dat de predikant er niet van bestaan kon. De provincie gaf dan suppletie, uit eigen kas of uil de opbrengst van geestelijke goederen. Dit geschiedde niet als een recht, maar blootelijk als eene groote gunst, om welkejaarlijks nederig moest verzocht worden, doch die dan ook altijd werd toegestaan. Vooral waren in Friesland zeer vele arme pa- storiën. Willem IV, die in Friesland heel wat meer te zeggen had, dan in de overige provinciën beval bij Reglement van 24 Dec. 1748, dal de pasto riegoederen van alle suppletie-dorpen in Friesland binnen drie jaren perceelsgewijze moesten ver kocht worden. De opbrengst kwam in de pro vinciale kas, terwijl de provincie daarvoor de ver plichting op zich nam de tractementen te betalen. Dit bracht groote verbetering in de traclemen- ten te weeg. Het benoodigde kapitaal moest belegd worden in provinciale schuldbrieven in dier voege dat de renten er van voor ieder suppletie-dorp 500 ’s jaars bedroegen. In de plaats van vaste eigendommen kwamen dus effecten, doch de renten waren hooger. Niet alle arme kerkgemeenten hebben Willem’s bevel opgevolgd, want bij Resolutie van 8 Maart 1764 is bevolen geworden, de nog niet verkochte goederen ten behoeve der provincie te verkoopen, en daarna zijn op autorisatie van Gedep. Staten van 26 Febr. 1765 de tractementen ook voor deze op ƒ500 gebracht. De uitbetaling geschiedde door het provinciaal kantoor van den ontvanger der consumliën. De verhouding is dus dezede kerkelijke goe deren werden in eigendom overgedragen aan de provincie; deze schreef er zooveel schuld voor in, als jaarlijks 500 rente opleverde. Een halve eeuw later bleek het, dat die con versie van land in schuldbrieven geen voordeelige was geweest. Men leest in 'de Amsterd. Ct. «Door de ijverige nasporingen der politie is het wellicht eindelijk gelukt den draad in han den te krijgen van een allerbelangrijkste zaak die sedert eenigen tijd in geheel Nederland van’ algemeene bekendheid is. Nooit toch werd er in de dagbladen zooveel over nagemaakte muntstuk ken geklaagd als tegenwoordig en het ging zelfs, zoover dat men bij benadering reeds de hoofde stad aanwens, waar dit complot van valsche mun ters moest schuilen. Onze politiebeambten S. van Rheenen en E. Ennenga, behoorende tot de 5e sectie mocht het Woensdagavond gelukken Zij, die met de conversie zich niet hadden in gelaten, waren er goed aan toe. De vetste predikants-tractementen zijn die, welke uit de opbrengst van landerijen komen; doch in de vorige eeuw was dal niet zoo. De tiercering der schuldrenten en de daarop gevolgde vernietiging was een groote slag voor de tractement-trekkenden, doch dat was zij voor allen, die van schuldrenten leefden, en hun getal was legio. De gemeenten, welke bij de tiercering de schuld brieven niet hebben verkochtmaar gehouden zijn later nog goed weggekomen. Ik merk hierbij op, dat, zoowel schuldbrieven als vaste eigendommen, uit gemis aan toezicht, meermalen door de bestuurders zijn veranderd in particulier eigendom. Millioenen guldens waarde aan kerkelijke goe deren zijn titulo nullo in hel bezit geraakt en gebleven van kerkmeesters, ambachtsheeren, be stuurders. Zoo is het nagenoeg, mutatis mutandis, over al in Nederland gegaan. Doch de Staat heeft daaraan geen schuld, hij heeft er ook geen voor deel van gehad. woordenwisseling over de taxatie hij afkoop van tienden met algemeene stemmen aangenomen. Hot hoofdstuk «Oorlog” kwam alsnu aan de orde. Een groot aantal sprekers had bezwaar tegen het eindcijfer ook in verband met de 40 a 50 millioen die nog over het tijdperk van 8 iï 10 jaren voor 4e uitvoering der vestingwet noodig zijn. Daarna kwam de minister aan het woord. De minister erkende het hooge eindcijfer maar het werd veroorzaakt door toenemende stij ging van de prijzen der materialen en andere benoodigdhedende verhooging der handgelden soldijen de verbetering van personeel en nog vele andere uitgaven voor materieel bij de genie en artillerie. Het vestingstelstel zal meer kosten, maar datzelfde is ’t geval met alle grootere wer ken waarvan de aanvankelijke ramingen steeds overtroffen worden. Als alles gereed is en de militiewet herzien, zal het land ook verdedigbaar zijn. Er volgden nu nog replieken; ten slotte is de begroeting «Oorlog” aangenomen met 22 tegen 8 stemmen. Morgen ten 11 ure voortzetting. Zitting van Zaterdag 16 Jan. In de zitting van heden zijn bij hoofdstuk Ko loniën zeer langdurige debatten gevoerd over hel aangenomen ontslag van den heer Loudon dat door sommigen als een blijk van wantrouwen en aanleiding gevende tot ondermijning van het prestige van ons gezag werd aangemerkt, terwijl anderen er dit niet in zagen na de uitvoerige rede van den Minister van Koloniëndie de fei telijke toedracht der zaak heeft uiteengezet. Er was geen spraak van wantrouwen maar de Gouv.-Generaal meende dit te kunnen afleiden uit de redevoeringen van don Minister als lid der Eerste Kamerwaaraan deze een geheel andere uitleg geeft. Toen de Minister op 4 November 11. den Gou- verneur-Genoraal aanschreef de reis van den heer Levyrohn- Norman, welke diende om de verande ring van gemeenschappelijk bezit in persoonlijk bezit op Java te bevorderen te doen staken meende de Gouv.-Generaal dat inbreuk op zijne zelfstandigheid was gemaakt. De Ministerraad heelt besloten aan den Honing te adviseren het toen gevraagd on voorwaardelijk ontslag eervol te verleenon. Het debat werd gesloten en hoofdstuk Koloni ën met algemeene stemmen aangenomen. De Kamer is op reces gescheiden. 2 I □SM i 10 3- S' l, 5. C

Sneeker Nieuwsblad nl | 1875 | | pagina 1