GEMEENTE li HET ARRONIIISSEII1T S.WL NIEUWS* EN AIIVERTENTIE'BLAD VOOR HE l No. 8. AN UARI. WOENSDAG het Wet Uitnoodiging. Sccreettonnen. Ontwerp van W et op Hooger Onderwijs. i. van V- Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad b anco ƒ1.90. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarboven 7 '/2 Cents. Alle brieven en stukken de uitgave of redactie betreffendeworden franco ingewacht. BEKEND M A K I N G. DE VOORZITTER VAN DEN GEMEENTERAAD van Sneek noodigt ter voldoening aan art. 7 der wet tot regeling van ket Kiesrecht enz., van den 4e Juli 1850 (Staatsblad no. 37) de inwo ners dezer gemeente uit om zoo zij elders in de directe belastingen zijn aangeslagen daarvan vóór den 15e Februari e. k., hetzij door de aan slagbiljetten hetzij door andere daartoe betrek kelijke bescheiden te doen blijken. Sneek, den 26 Januari 1875. De Voorzitter voornoemd J. ten CATE. kleiner zal zijn wegens de langere en moeielijkere voorbereiding. 1 Mij dunkt, dat het wel wat kras is de gemeen ten voor zoo weinig bezoekers der universiteiten met zoo zware lasten te drukken. Te meer springt dit in ’t oog, als men be denkt, dat slechts zeer gegoeden om niet te zeggen de gegoedsten alleen, van het volledig gymnasiaal onderwijs voortaan zullen gebruik ma ken. Men bedenke verder eens in Z. Holland 5 gymnasia d. i. 1 op 144,000 inwoners, in Dren the en Zeeland, te zamen meer dan 200,000, geen een In die beide provinciën derhalve geen gelegen heid om student te worden, want al blijven de bestaande L. scholen daar behouden, dan zijn ze geen voorbereidingsscholen voor de universiteit omdat zij in geenen deele aan de Wet voldoen. Het komt mij voor, dat het gymnasiaal onder wijs, zooals de minister het wil gekegeld hebben, door den Staat moet gegeven worden. Hij zou in dat geval met een 5tal kunnen vol staan t. w. in de drie akademiesteden, te Am sterdam en ’s Bosch. Het schoolgeld bepaalt de minister op een mi nimum van ƒ40 en een maximum van ƒ100. Indien ik de jaarlijksche kosten voor een vol ledig gymnasium op 20,000 stel, zal ik wel niet te veel rekenen. Pas dit nu eens toe op Leeuwarden en stel, dat daar in plaats van 12 gymnasiasten 30 ko men (wal zelfs onwaarschijnlijk is), dan zou ie der hunner aan de bevolking der slad ƒ600 ’s jaars kosten. Ieder huisgezin zou in dit geval voor het gymnasium jaarlijks ƒ3 extra moeten opbrengen. Wat athenaea zijn, blijft even duister als in het Ontw.-G.want te zeggen «Instellingen van hooger onderwijs van gelijken of van meer be perkten omvang dan de universiteiten, volledige universiteiten, faculteitscholen, volmakingsscholen, of wat dan ook” beteekent niets. Onwillekeurig herinner ik mij de voordracht van zeker Deventersch geleerde in der tijddie zou spreken over de kringen om de maan, en het niet verder bracht dan tot het herhalen van: »M. H. 1 een kring om de maan is een kring om de maan.” Nu dat wist ieder, maar wat hij nu eigenlijk is, vernam niemand van dien spreker. Zoo de minister. Een dansschool is eene volmakingsschooldus een athenaeum Zangscholen, rijscholen, gymnastiekscholen zijn allen volmakingsscholen, du£athenaea. Ogóden 3) Dus in N-Holland 2, Gelderland 2, Z.- Holland 5, Groningen 1, N.-Brabant 2, Fries land 1 ^Utrecht 1 Overijssel 1 Zeeland en Drenthe geen, Limburg 1. Thans bedraagt het getal gymnasia of Lat. scholen in deze provin ciën respectivclijk 4, 13, 9, 2, 11, 3, 2, 4, 2, 1 en 1, te zamen 52. Sedert 1868 is hel thans ingediende wetsont werp het 5e tot regeling eener materie, die van groot gewicht is en, eigenlijk gezegd, nooit wet tig is geregeld. Heemskerk’s ontwerp verschilt niet zeer veel van dat Geertsema indiende, weshalve ik met eene verwijzing naar ’t geen er over gezegd is in dit blad (nos. 13 en 14, 1874) zou kunnen volstaan doch er bestaat toch verschil en daar enboven zullen de lezers zich hetgeen vóór een jaar geschreven is wel niet meer herinneren. Heemskerk geeft de volgende definitie van hooger onderwijs. «Het omvat de vorming en voorbereiding tot zelfstandige beoefening der wetenschappen en tot het bekleeden van maatschappelijke betrekkingen, waarvoor een wetenschappelijke opleiding ver- eischt wordt.” Op deze omschrijving valt veel af te dingen. Ze is dan ook al bestreden in Oostergo van 23 December 1874. Ik voor mij hen het eens met Geertsema, toen hij in zijne Memorie van Toelicht, het volgende nederschreef «Wettelijke definitie pleegt gevaarlijk te zijn en geeft in den regel aanleiding tot verschil van uitdrukking, die voor de praktijk niet noodzakelijk is. De grenzen van hooger onderwijs liggen op het gebied der wetenschap en zijn zuiver als de bare. Het doel van het hooger onderwijs bij de Wet te bepalen zou niet veel verschillen van eene of andere schoolsche omschrijving betreflen- de het doel der wetenschap.” Ik keur dus elke omschrijving in deze af. Even als in het ontwerp-Geertsema wordt het hooger onderwijs op openbare en bijzondere scholen gegeven op gymnasia, athenaea en Uni versiteiten. Volkomen scheiding van gymnasium en hooge- re burgerschool heeft bij den een goed- en bij den ander afkeuring gewekt. M. i. is het alleen de vraag, of er onder ge geven omstandigheden vereeniging kan plaats hebben. Zoo ja, dat ze dan vereenigd zijn. Het onderwijs zal er niet onder lijden; ja zelfs door gebaat worden meerdere concurrentie on der de leerlingen minder uitgaven voor het on derwijs zelf. De eenzijdige richting van gymna siasten, welke niet zelden in pedanterie overslaat, zal door de vereeniging tegengehouden worden. Ook nog om andere redenen houd ik vereeni ging voor nuttig. Waarom is zelfs het gymnasiaal onderwijs niet onder het middelbaar gerangschikt Uit vrees voor te mishagen aan de seminaris ten Op de gymnasia wordt onderwijs gegeven (vol gens ’t ontwerp) in Latijnsche, Grieksche, Neder- KENNISGEVING. DE VOORZITTER VAN DEN RAAD der Gemeente Sneek voldoende aan de circulaire van Heeren Gedeputeerde Staten van Friesland van den 14 Januari 1874, brengt ter kennis van de ingezetenen navolgende «De Gedeputeerde Staten van de Provincie Friesland gelet hebbende op het 2e lid van art. 73 der Wet van 4 Juli 1850 (Staatsblad no. 37.) Noodigen, bij deze, de inwoners der Provincie uit om zoo zij in andere provinciën in de rijks directe belastingen zijn aangeslagen daarvan vóór den 1 April aanstaande aan hunne Verga dering te doen blijkenten einde door haar daarop kunne worden gelet bij de opmaking der lijst van hoogstaangeslagenen voor de verkiezing van de afgevaardigden der Eerste Kamer van de Staten-Generaal.” En zal deze op de gebruikelijke wijze worden afgekondigd, tevens met plaatsing in de Sneeker Courant. Sneek den 25 Januari 1875. De Voorzitter voornoemd J. TEN GATE. landsche, Fransche, Duitsche en Engelsche talen, geschiedkunde, aardrijkskunde, wiskunde, natuur kunde, scheikunde natuurlijke historie en uiter lijke welsprekendheid. Behalve het laatste en de beide eerstgenoemde vakken, bevat het middelbaar onderwijs dezelfde doch nog vele andere daarenboven. Ik geef echter toe, dat het onderwijs in de ge schiedenis (Oost. V., Gr. en Rom.) op het gym nasium meer uitgebreid behoort te zijn dan op de hoogere burgerschool maar niets belet ook dit in 2 te splitsen. De overbrenging der letterkundige propaedeu- sis naar de gymnasia is zonder twijfel goed te keuren. Dientengevolge wordt de cursus in plaats van 5 een 6 jarige (O. G. 7). Doch wat hebben philosophen daarmede te maken Zij doen geen propaedeusis, maar komenTter- stond in hun vak. Die regeling, welke voor allen dezelfde is, kan niet goed zijn zij past niet voor de phil. en litter., wier studietijd er noodeloos door verlengd wordt. Daar de minister zelf litt. doctor is, had hij zulk een fout niet mogen maken.2) Het niet opnemen der staatshuishoudkunde en staatsinrichting onder de leervakken is, m. i. af te keuren. De kennis van beiden heeft ieder noodig, nie mand hoegenaamd ook uitgezonderd. In iedere gemeente van meer dan 20,000 in woners moet er een gymnasium zijn, ingericht naar de voorschriften der Wetderhalve te Amster dam, Arnhem, Delft’s Gravenhage, Groningen Haarlem, ’s Hertogenbosch, Leeuwarden, Leiden MaastrichtNijmegen, Rotterdam, Schiedam, Til burg, Utrecht, Zwolle, te zamen 16.3) Voor eenigen dezer gemeenten zal de inrich ting al groot bezwaar opleveren bijv, voor Leeu warden waar in 1873 nog slechts 12 gymnasi asten waren. Als ik het gemiddeld getal jaarlijks aankomen de studenten op 200 stel, zal ik mij wel niet aan verkleining schuldig maken. Gaat ’s ministers ontwerp door, dan zal dat getal ongetwijfeld met 80 verminderd worden (wij zullen straks zien waarom), terwijl in de eerste jaren het nog veel Ook kan er onderwijs worden gegeven in de Hebreeuwsche taal en de gymnastiek. Het Ontw.-G. bevatte geen aardrijksk. doch staatshuishoudk. en staatsinst. 2) De heer Heemskerk is op denzelfden dag gepromoveerd in rechten en letteren op eene uitstekende deissertatie over Montesquieu. La ter gaf hij nog uit met Spakler een voortref felijk werk over de Gr. en Lat. letterk., van 't welk, jammer genoeg, slechts het le dl. ver schenen is. en litteratoren BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Brengen door deze ter kennis van de belang hebbenden dat de loting van de ingezetenen dezer gemeente die in het vorige jaar voor de Militie zijn in schreven, voor zoo ver zij op den 31 sten Dec. 1874 nog in leven waren en inge zetenen van het Rijk zijn geblevenzal plaats hebben te Sneek in de Concertzaal op Woens dag, den 17 Feb. e.k. des middags ten 12 ure dat op den 18e dier maand ter Secretarie der gemeente door of van wege de lotelingen aan vraag kan geschieden voor de getuigschriften ter bekoming van vrijstelling wegens broederdienst of op grond van te zijn eenige wettige zoon alsmede datom vrijstelling wegens eigen mili taire dienst of die van broeders te verkrijgen het paspoort of ander bewijs van ontslag of een uittreksel uit het stamboek of een bewijs van werkelijke dienstten minste tien dagen vóór den dag waarop de eerste zitting van den Mili- tie-raad wordt geopend, ter Secretarie voornoemd moet worden ingeleverd. En zal deze worden afgekondigd waar het be hoort den 23 Januari en 6 Februari 1875. Sneek, den 22 Januari 1875. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. ten GATE. De Secretaris H. FENNEMA. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS de Gemeente Sneek. Gelet op art. 28 der Wet betrekkelijk de Na tionale Militie van den 19den Augustus 1861 (Staatsblad no. 72) en artt. 20 en 21 van Z. M. besluit van den 8sten Mei 1862 (Staatsblad no. 46) r* i 6 I J I. WA

Sneeker Nieuwsblad nl | 1875 | | pagina 1