liffllffl EN HET ARRONDISSEMENT SNEEL NIEUWS- EN AIIIERTENTIE-IILIII VOOR HE IN J ./■•I 1 N 18ï;>. No. 9. 30 JANUARI, ZATERDAG >7, Uitnoodiging. EN. f- 0,00 >5,00 K w r en S K K met jaltja KENNISGEVING. III V EM, A M(. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, builen de Stad franco ƒ1.90. Het aantal leden der Vereeniging voor lijken- verbranding is tot cirka 900 gestegen. Uit Frederiksoord wordt gemeld, dat voor de betrekking van secretaris bij de Maatschappij van Weldadigheid niet minder dan 175 sollicitanten zijn opgekomen. «langen baard” zal men dan de voorstander kun nen herkennen van het «heidensche gebruik.” Men schrijft uit Nijehaske aan de Asser Ct. «In een vorig nomer van dit blad werd als mid del tot verdrijving der russchen varkensrtiest aan bevolen. Zonder op de waarde daarvan iets te wil len atdingen achten wij T niet ondienstig’t volgende medetedeelen. Iemand, die veel werkmaaktvan ’tin cultuur brengen van landen, afkomstig van droog gemaakte veenpiassen waarin ook veel russchen voorkomen, bestrooide in April de russchenpollen met klare, onvermengde zeepzieders-asch, met dit resultaat, dat in Augustus op die laatsen reeds klaver groeide. Alzoo is door deze proef bewe zen dat ook deze meststof een uitmuntend mid del is tot verdelging der russchen.” d art. 37.) van urn, wed. ima, van long, nnes I. Ane v. d. astra z. v. h'ols- a en v. irne- ,50 - i ire) 36 jren, Meldcnswaardig is zeker dat bij den heer II. L. Udema, te Nieuw Scheemda, onlangs een var ken is geslacht, det, 20 maanden oud; het enorme gewicht had van ruim 780 halve kilo’s. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents voor eiken regel daarboven 7 */2 Cents. Alle brieven en stukken de uitgave of redactie betreffendeworden franco ingewacht. BEKENDMAKING. DE VOORZITTER VAN DEN GEMEENTERAAD van Sneek noodigt ter voldoening aan art. 7 der wet tot regeling van het Kiesrecht enz., van den 4o Juli 1850 (Staatsblad no. 37) de inwo ners dezer gemeente uitom zoo zij elders in de directe belastingen zijn aangeslagen daarvan vóór den 15e Februari e. k., hetzij door de aan slagbiljetten hetzij door andere daartoe hetrek- kelijke bescheiden te doen blijken. Sneek, den 26 Januari 1875. De Voorzitter voornoemd J. ten CATE. Dezer dagen werd te Veendam in de R. K. kerk een huwelijk voltrokken waarvoor werd gevor derd voor eene mis bij de afkondiging 1 voor het kondigen 3 voor het trouwen 6 voor de mis bij het trouwen ƒ10; somma sum- marum ƒ20. Arend’s Algemeene Geschiedenis des Vader lands achtereenvolgens voortgezet door Mr. O. van Rees en Dr. W. G. Brill en gebracht tot de voltrekking van den vrede te Munster, zal nu door Dr. J. van Vloten vervolgd worden. In de veerpont te Boxmeer is het lijk gevon den van den heer V. d. V. registratie aldaar, hoofd, heeft een einde aan zijn leven gemaakt. Men spreekt van zelfmoord. 73— l M. Jan, 1/ 2 I iella, Op de Binncnvenne te Winschoten heeft het vol gende ongeval plaats gehad. Door een onvoor zien toeval kwam ’n zwaar met koren beladen wagen van den landbouwer R. Hofsteenge, van Winschoter-Zuiderveenzoo dicht aan den kant van het diep, dat het eene paard er inviel ter wijl het andere nog op den kant bleef liggen en spoedig weder onverlet op de been werd gebracht, ’t Andere paard zwom onder de Posllil door, en nog ’n 100 passen verder tot het door doelma tige hulp van een paar bijstanders gelukkigen al mede ongedeerd weder op het drooge werd gebracht. Een oogenblik was de gansche wagen met koren en al op het punt van al mede te wa ter te gaan, dat ook zeker zou gebeurd zijn, in dien ’t niet eveneens door eenige hulpvaardige personen ware verhoed. Karakteristiek was in dezen nog, dat de eigenaar van dit een en ander, toen het op ’t drooge liggende paard nog in een moeilijke positie verkeerde zich met alle kracht verzette tegen het doorsnijden der strengen. de Wijs is door eenige belangstellenden, als be wijs van achting, een zilveren remontoir-horloge met gouden randen en ketting uitgereikt, voor zyn flinke houding in het bekende spoorwegon- geval te Dedemsvaart. i De directeur dor gasfabriek te Doelinchem is gevlucht met verduistering van gelden, enz. en wordt in het Politie-blad ter opsporing vermeld. DE VOORZITTER VAN DEN RAAD der Gemeente Sneek voldoende aan de circulaire van Hoeren Gedeputeerde Staten van Friesland van den 14 Januari 1874, brengt ter kennis van de ingezetenen navolgende »De Gedeputeerde Staten van de Provincie Friesland gelet hebbende op het 2e lid van 73 der Wet van 4 Juli 1850 (Staatsblad no. Noodigen, bij deze, do inwoners der Provincie uit om zoo zij in andere provinciën in de rijks directe belastingen zijn aangeslagen daarvan vóór den 1 April aanstaande aan hunne Verga dering te doen blijken ten einde door haar daarop kunne worden gelet bij de opmaking der lijst van hoogstaangeslagenen voor de verkiezing van de afgevaardigden der Eerste Kamer van de Stalen-Generaal.” En zal deze op de gebruikelijke wyze worden afgekondigd, tevens met plaatsing in de Sneeker Courant. Sneek den 25 Januari 1875. De Voorzitter voornoemd J. TEN GATE. 2,50,1 <*,75 I meente Sneek op Maandag 1 Februari a. s. en, 12 75 I zoo noodigop volgende dagen zullen worden verricht. I Sneek 28 Januari 1875. De Burgemeester voornoemd J. ten CATE. Men meldt uit Almelo van Maandag dat de werkstakende arbeiders zich rustig hebben ge houden. Men had de schutterij tengevolge van het inwerpen van eenige glasruiten in eene fa briek, waar nog niet het werk gestaakt was, on der de wapenen geroepen, maar later weer naar huis gezonden toen er geen zweem van oproer meer was. Men gelooft algemeen dat er geen ernstige wanordelijkheden te vreezen zijn maar dat het volk om tot hun doel namelijk het bekomen van Hollandsch in plaats van Pruisisch geld te geraken zich lijdelijk zal blijven verzetten. Nog wordt gemeld dat de Commissaris des Tot aanvulling en verbetering van de dezer da gen vermelde opvoering van Multatuli ’s Vorsten school door ’t tooneelgezelschap van de Heeren le Gras, ran Zuylen en Haspels te Rotterdam, met medewerking van de Dames, Mina Krusseman en Eliza Baart, deelt men mede, dat van wijzi gingen in dat stuk door den schrijver geen spra ke is, terwijl ’t medegedeelde omtrent de bijwo ning der uitvoering zoowel als de leiding der repetitien door den schrijver minstens voorbarig is, daar hij daartoe tot dusver geen officieele invita tie ontving waaraan hij trouwens wellicht toch geen gevolg zou kunnen geven. De BURGEMEESTER van Sneek Gevolg gevende aan het verzoek van den heer G. J. EKKART, Landmeter voor den velddienst te Sneek, gedaan bij zijn brief van 27 Januari 1875, no. 180a, Brengt ter kennis der ingezetenen, dat de ge wone opmeeting voor het kadaster in de ge- Het Rott. Zondagsblad deelt mededat de barbiers in Nederland met groote verbittering zijn vervuld tegen het verbranden van lijken. Het eerst hebben de barbiers te Deventer de koppen bij elkuilr gestoken. Toen werd eene circulaire door gansch het land verspreid on thans is men druk in de weer tot het sluiten van een vast verbond. Het doel van hel nieuwe verbond is om geen lijkenverbranderslid (zoo luidt het in Er is in de bladen en ook in het onze sprake geweest van dr. Verwey’s kankerpoeders die te ’s Hage bij den apoth. Oliflers ad 10 ’t doosje te bekomen zijn. In ’t Pharm. W. werd inlich ting over deze poeders gevraagd. Dr. Verwey bericht, dat kropgezwellen worden toegeschreven aan ’t drinken van rolswater waarin fijne deel tjes witten steen zweven. Dit leidde tot de ge dachte de werking van dien steen op gezwel len te onderzoeken. Dr. Verwey liet bij den genoemden apotheker poeders daartoe maken die alleen in de Geneesk. Ct. annonceeren en bepaalde, dat de poeders aan armen en voor ge- neesheerendie het middel onderzoeken wilden gratisaan gegoeden tegen behoorlijken prjjs zouden afgegeven worden. Dr. Verwey zond het middel zelf aan den hoofdredacteur en aan dr. Egeling, opdat er een onpartijdig onderzoek met het middel mocht plaats grijpen. Sedert een paar weken is op het rijks tele graafkantoor te Amsterdam de toestel van Meijer in dienst en voldoet aanvankelijk zeer goed. Zoo- als men weet, werkt deze toesfel op vier draden tegelijk, zoodat men b. v. van Utrecht, of ’sGra- venhage, of van hel kantoor, waarmêe het ver bonden is, vier berichten op hetzelfde oogenblik kan ontvangen en ook oversèinen. SNEEK, 20 Januari. In de op 25 dezer gehoudene 23e jaarlijksche vergadering der aandeelhouders van de Hulpbank alhier werd door het bestuur verslag gedaan over het afgeloopen jaar, waaruit wij het volgende me- dedeelen «Met het vast kapitaal van ƒ3000 en met de verkregen rente der beide vorige jaren hebben wij in hel jaar 1874 uitgeleend In het eerste trimester ƒ2715. tweede 2865. derde 3235. vierde 3095. Totaal ƒ11980, dus ditmaal weer ƒ850 meer dan hef vorige jaar Te Ter Apel staat het water achter den dijk aan de zijde van Pruisen zoo hoog, dat de bur gerwacht er tegen doorsteken waakt. Er is in middels heden uit Groningen een detachement infanterie heengezonden, Volgens een regeerings-telegram uit Atjin van den 15 dezer, werd den 10 Januari een punt be zet bij de Afjin-rivier, noordwaarts van de missi- gel Longbattah. De tegenstand was gering en wij leden geen verlies. Onze konvooien werden niet meer ontrust. Veel volk van de 26 en 22 Moe kim was in den omtrek van Longbattah en Loong vereenigd. Berichten spraken van een voorge nomen aanval op Longbattah en Penajong, maar deze was niet beproefd. De gezondheidstoestand was sedert den 1 Januari minder gunstig; tot den 15den had men 17 gevallen van cholera. Koorts was heviger. ontvanger van de Een pistoolschot door het Eenige dagen geleden kwam in de Arnh. Ct. de mededeeling voor die ook door ons werd overgenomen dat «voor weinige jaren” op onze grenzen een corps Pruisische troepen van pl. m. 35,000 man was zamengetrokken waarvan de bevelhebber in last had op het eerste telegram uit Berlijn Nederland binnen te rukken en bin nen 24 uur Amsterdam te bezetten. Algemeen werd verondersteld, dat dit in 1870 had plaats gehad. Volgens het Vaderland was de zaak echter deze «In het geschil over de Lnxemburgsche kwes tie had onze toenmalige Minister van Buiten 1. Zaken, graaf van Zuylen, een zoodanige houding aangenomen, dat. het Kabinet van Berlijn er zeer ernstig aan dacht gewapenderhand zijn rechten te doen gelden. Met dat doel stonden inder daad 36,000 man Pruisische troepen aan onze grenzen opgesteld en onze Minister van Oorlog generaal van den Bossche gelastte de brug te Westervoort zoolang mogelijk open te houden en des noodig te doen springen. Op een ande re wijze kon men het dreigend gevaar echter niet keeren en graaf van Zuylen zocht derhalve nog juist tijdig genoeg de bakens te verzetten zoo werden wij, meer door gelijk dan door wijs heid mogen \ve er bijvoegen voor een inval der Duitsche troepen bewaard. «Dit geschiedde in 1866 en heeft alzoo met den Fransch-Duitschen oorlog niets gemeen.” In 1870 echter liepen wij naar het Vader land verzekertook gevaar in moeielijkheden te gerakenniet van Duitsche maar van Fransche zijde. Door Frankrijk namelijk is toen bij onze Regeering aanzoek gedaan, «om op de rede van Texel een depot van steenkolen te mogen ves tigen voor de Fransche Oostzeevloot. Ons libe raal Gouvernenement van 1870 weigerde perti nent zulk een inbreuk op onze neutraliteit te gedoogen en verklaarde in geen geval de vloot op onze kusten te zullen dulden. «Des ondanks kruisten Fransche schepen na bij onze kusten o.a. voorbij Scheveningcn heen en weder en ware niet spoedig de neder laag van Weissenburg gevolgd wellicht zou Frankrijk tegen onzen wil zijn voornemen heb ben uitgevoerd en waarschijnlijk dan ook Delfzijl hebben bezet. Dat de Duitsche Regeering van dit een en ander onderrichtaan de zijde van Hannover, te Gleve en in andere garnizoensplaat sen de noodige troepen gereed hield om des gevorderd tegenover de Franschen op Neder- landsch grondgebied te kunnen ageeren laat zich begrijpen. Mcar het Gouvernement van Pruisen had daarvan nog officieel nog officieus noch zelfs daadwerkelijk doen blijken.” Volgens ’t Utrecht Dagblad is ook dit nog niet de geheele waarheid en is in 1870 zeer ze ker van Pruisen ’t aanbod gekomen om Neder land te bezetten. Dit aanbod is echter gegaan van Hof tol Hof. X® - Aan den machinist bij den Staatsspoorweg G. en maar 1872. oogen te snijden. Aan den «gang” en aan den

Sneeker Nieuwsblad nl | 1875 | | pagina 1