ÜIIEETO MET ARROM NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD ÏIIOR HE teem >ot, d e e: 1875. No. 10. RQAN D E R T J 3 FEBRUARI. WOENSDAG E», 7. R Ontwerp van VI et op het Hooger Onderwijs. iiiMiiMBinciiiiMaiiiiir o®n J 00 r 20 I' 7. t ot it m s\nk er. IS 1 N W JK M 1. A W Id. ma- Mr. W. F. S. B E K E N D M A K I N G. KE N N IS ft EVI N G. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, builen de Stad franco ƒ1.90. kohier op ongezegeld papier bij den gemeente raad kan indienen. Sneek den 2 Februari 1875. burgemeester en Wethouders voornoemd .1. ten GATE., De Secretaris H. FENNEMA. m de larie Provinciale 'Griffie te Leeuwarden. Sneek den 2 februari 1875. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. TEN GATE. De Secretaris11. FENNEMA. n 23 Wil- r. Jo- laas - iann, Tigtje SE- Ge- Jude- Iberts Jan Rin- >ske Phi- Balk. >3 jr. k. h Geert Voor rechter te Rotterdam wordt o. a. voor gedragen mr. U. L. de Sillerrechter te Sneek. De Min. van Fin. en de emancipatie der vrouw in openbaren strijd. Bij circulaire nam. heeft genoemde Min. aan de directeuren en inspecteu- ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarboven 7‘/2 Cents. Alle brieven en stukken de uitgave of redactie betreffendeworden franco ingewacht. V A M. Jan, '/a '.y Sf 0 ff rcgt. veldartillerie ii. Vjvtil o% 72— Naar men verneemt, heeft mevr. R. Semter Gonggrijp, dezer dagen te Meppel overleden, ge legateerd aan de Doopsgezinde gemeente te Sneek 2000 aan het Protcstanlsch burger weeshuis te Meppel 2000, aan het Ned. Zende linggenootschap te Rotterdam f 1000 aan het Instituut voor doofstommen te Groningen 500 aan de naai- en breischool te Meppel ƒ1000 alles vrij van successie-rechlen, evenwel met be zwaar vaiï vruchtgebruik. Uit eene mededeeling in do vergadering van het depart. Groningen der Maatschappij tot Nut van ’t Algemeen door het Bestuur aldaar gedaan, is gebleken, dal de kans om aldaar de gewensch- te kweekschool tot opleiding van onderwijzeres sen van wege genoemd departement tot stand te brengen, zeer goed begint te staan. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft zich bereid ver klaard de verzochte 7000 jaarlijksche subsidie voor te dragen. Het departement zal voor de oprichting 10,000 van de Maatschappij verzoe ken. In de overige jaarlijksche kosten zal op andere wijze worden voorzien. De eerste universiteit heeft Parijs gehad. Zij werd geslicht in 1150 en heette Universiteit omdat zij geoordeeld werd alle vakken van we tenschap te omvatten als der godgeleerdheid, rechtsgeleerdheid geneeskunde en wijsbegeerte, uitmakende faculteiten met een decanus aan hel hoofd. Over het geheel stond een kanselier, later rector genoemd. De wijsbegeerte bestond uit het trivium en quadrivium (de zeven vrije kunsten of artes libe rates). Het eerste bevatte grammatica, rhetorica en dialectica, het laatste arithmetics, geometria, musica en astronomia. Akademwn waren er vroeger. Die te Oxford dateert van 28 October 872, gesticht door koning Alfred Montpellier en Salerno, 1100; Ravenna, 1124; Bologne, 1142. Doch op al deze werden slechts enkele vak ken onderwezen, z. a. te Montpellier en Saler- no de geneeskunde, te Ravenna en Bologna de rechtsgeleerdheid. Het Openbaar Ministerie bij het Prov. Gerechts hof in Overijssel, heeft, in de zaak van het fail lissement der Ovenjsselsche Bank, geëischt tegen den beschuldigde Jacob Wolft’, dat deze schuldig wordt verklaard aan medeplichtigheid aan valsch- heid in bankgeschrift door verzinning van ver- bindtenis althans van beschikking, en aan het desbewust gebruik maken van dit vateche ge schrift en deswege veroordeeld tot een tucht huisstraf voor den tijd van 15 achtereenvolgende jaren eene geldboete van ƒ100, subsidiair 14 dagen gevangenisstrafbetaling der kosten enz. en gelast de aanplakking van het arrest binnen de gemeente Zwolle. te Leiden Venlo ITnurléni Zutpheu Uireelit regt. rijdende artillerie Amersfoort Van welke aanbesteding de voorwaarden voor de gegadigden ter lezing liggen in hel lokaal der BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente Sneek brengen ter kennis van de ingezetenen dat in hunne vergadering van den 30 Januari 1875 voorloopig is vastgesteld het kohier van belasting op de binnen deze gemeen te gehouden wordende Honden Voor het jaar 1875en dat dit kohier te rekenen van den 4 dezer maand, gedurende .14 dagen ter Secretarie alhier voor een ieder ter\inzage zal liggen bin nen welken termijn elk zijn bezwaren tegen het In 1876 zal te Amsterdam in het Paleis vooi' Volksvlijt een internationale Tuinbouwtentoon stelling en Congres worden gehouden. Volgens de voorloopige ons toegezonden circulaire, waar in hiervan wordt kennis gegeven zal deze ten toonstelling van grooten omvang zyn en van gewicht voor de Beoefenaars der plantenkunde terwijl nu reeds uit het buitenland toezegging tot medewerking is ontvangen. De voorzitter der voorbereidende commissie js de heer J. H. Kre- lage secretaris de heer H. Groenewegen van do commissie tot regeling der tentoonstelling is do heer G. A. J. A. Oudemans voorzitter. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente Sneek brengen naar aanleiding der missive van den heer Commissaris des Konings in Friesland, van den 27 Januari 1875, le af- deeling no. 163, Prov. blad no. 12), ter kennis van de belanghebbenden, dat op den 16 Febru ari e. k., des middags ten 12 ure, openbare aan besteding zal plaats hebben van de levering van remontpaarden, en wel door do hoofdadministra- tie Vim ’tie regt, litissiiren it. Gedeputeerde Staten van Drenthe hebben op het door het bestuur van het museum van oud heden in Drenthe gedaan voorstelom het getal leden van dat bestuur met één te vermeerderen, tol lid van genoemd bestuur benoemd mr. J. J. Bolman inspecteur van het lager onderwijs in die provincie. Gelijk als tot nog toe zulten de universileiten in omvang van onderwijs verschillenLeiden bo venaan, Groningen beneden. Uil dal verschil blijkt reeds afdoende het ver keerde van ’s ministers stelsel. Te Leiden zal de student zijn dorst naar ken nis aan de bron der wetenschap volledig mogen laven, te Utrecht wat minder en te Groningen het allerminst. Het kwaad, waarover sedert jaren herwaarts zoo luide en aanhoudend geklaagd wordt zal dus bestendigd worden. Onvolledig nesterig in slede van volledig; kracht- versnippering in plaats van vereeniging. Het gezond verstand komt er tegen op. De minister berekent, dat bet aantal studenten 1250 bedragen zal; doch beseft hij niet, dat do groote meerderheid der theologanten niet aan de universiteit zulten komen, doch het seminarie kie zen De orthodoxe richting begeert geen universi teitsonderwijs, en verreweg de meeste theologan ten behooren tot die richting. Summa Sunimurum zal de binnengesmokkel de godsdienstwetenschap den modern-gezinden al léén ten bate komen. Indien er eenigen tijd na de invoering der wet, ik bedoel wanneer de seminarian in werking zijn, nog 1000 studenten overblijven, zal het mij niet tegenvallen. Dit cijfer is van belang, omdat de jaarlijks door ieder student te betalen ƒ200 dienen moeten tot dekking der uitgaven voor het universiteitsonder wijs. (G. stelde ƒ150.) De college-gekten namelijk zuilen voortaan niet ten bate der hoogleeraren, maar van de schat kist komen. Die verandering is m. i.eene verbetering want of een hoogleeraar college geeft voor 2 of 200 studenten is voor hem hetzelfde, en toch is volgens de tegenwoordige regeling het verschil in tractement van de eersten en den laatsten be langrijk, bjjv. voor één college (d. i. 3 of 4 maal 45 minuten per week) geniet de eerste f 60 in 't jaar, de laatste 6000. Hel Ontw. spreekt van lectoren en privaal-do- centen, doch zeer onduidelijk. Ik lees, dat een lectors-collego evenveel kost als een professoraal en dat de schatkist het geld er voor ontvangt, doch van lectoren-bezoldiging zag ik niets. Zulten die dus om niet werkzaam zijn Dat aan de universiteit onderwijs in het nota riaat zal gegeven worden, moet goedgekeurd wor den, even als het instellen van een doctoraal in de artsenij-bereidkunde. Maar waarom ook de veeartsenijkunde niet naar de universiteit overgebracht? Daarvoor kunnen, m. i., geen afdoende redenen gegeven worden. Waartoe alweder die bestendiging van krachts- versnippering Het onderwijs lijdt er door en de schatkist niet minder. Hetzelfde moet gezegd worden van de opleiding tot militaire geneesheeren en apothecars. van 90 stuks GO 80 110 ito 165 Door de overbrenging der pfopaedeusis naar ’t gymnasium, schijnt het behouden van een ad- missie-examen noodzakelijk te zijn geworden; doch ’t is slechts schijn, want aan de vakken waar over dal admissie-examen loopthebben slechts de minsten noodzakelijk behoefte, terwijl de mees te dier vakken, welke wel moeten gekend wor den, aan de universiteit worden gedoceerd. Wat heeft bijvoorbeeld een geneesheer, thematicus zoöloog apolhecar te maken met uiterlijke welsprekendheid; een litterator, als zoo danig, mot natuurlijke historie, schei- en natuur kunde; tefwijl de toekomstige advokaal niets be hoeft te welen van statistiek, of, wat erger is van zeerecht By de vakken wier kennis voor een docto raat verplichtend zijn opgenoemd zal ik niet stilstaan; er zijn daaronder te veel en te weinig. Over ’t geheel maakt het ontwerp geen min der slechten indruk, dan dal van Ge^rtsema. Het is er trouwens een soort kopy van. Op den naam van t>Onlwerp lol regeling van het hooger onderwijs" kan het in geenen deele aanspraak maken. Het regelt al heel weinig, maar bestendigt den bestaanden toestand over welks verkeerdheid men ’t vrij algemeen oens is. M. i. liever r.og géén regeling dan eene zoo danige. Het behoud der drie universileiten zal aan de inwoners der belanghebbende steden aangenaam in de ooren klinken, doch men besefte wel, dat het hooger onderwijs niet in dienst staat van ne ringdoenden, maar met dezen niets te maken heeft. Het hooger onderwijs behoort geregeld te zijn overeenkomstig de behoeften der wetenschap. Deze vordert volledigheid en heeft een af keer van versnippering van krachten. Drie brokstuk ken universiteit, al is ieder fragment grooter dan een derde, vormen geen géheele universiteit. Evenmin kan ik mij vereenigen met het behoud der; faculteiten. In de middeleeuwen toen tus- schen de vakken van wetenschap geen verband bestond, samenhang ontbrak, ging het faculteiten stelsel op; heden ten dage is het verouderd en du§ verkeerd. De verwijdering der theologie van de univer siteit juich ik zeer toe, doch keur het opnemen van zoogenaamde «godsdienstwetenschappen even sterk af. Opmerkelijk genoeg heeft de minister die «we tenschappen” dan ook maar bij do faculteit der tetteren weggestopt. Alsof zij iets met deze te maken hebben Even zoo goed had de minister alles, waartoe boeken noodig zijn, tot de lilterarische faculteit kunnen brengen. De verwijdering der theologie van de universi teit is weinig anders dan eene mystificatie, want wat voor haar in de plaats gesteld wordtver schilt van de theologische vakken niet veel. Het zal overigens te bezien staan, of er veten van dat onderwijs in de godsdienstwetenschappen zulten gebruik maken. Ik gis door weinigen, vooral daar het oprich- ten van een of meer seminarian door de Kerk onvermijdelijk wordt. Het beginsel van scheiding tusschen Staat en Kerk is door het opnemen van «zoogenaamde” godsdienstwetenschappen geschonden.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1875 | | pagina 1