GE WE B HET ARROW!» SNEEK. NIEUWS- EN ADVERTENTIE-READ VOOR RE No. 11. 1875. D E R T I G S T E J ZATERDAG 6 FEBRUARI. EN. i,00, 1,50 4,75 '4 Ü-. 7. 'A As 4‘ <O: A SNEEKER 1. 2,00 veer te bedienen aanneemt is verplicht BIX5 EXLAM). van gelijk 72— no. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de. Stad franco f 1.90. •ies >tra, de *rk tra Ties v. lllll) veil, eitje I U. ƒ16 A I. iW. m te wie- en me lk je 'ede - a ire) 36 ;ren, een persoonlijken 200 gulden tot ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarboven 7 /2 Cents. Alle brieven en stukken de uitgave of redactie betreffende, worden franco ingewacht. 13/ /i« Niemand zal tot schipper worden ge goed zedelijk ge- om ne- >er- zel- r A M. 'eb. /JG 1 /4 1 van de belang- OIR A NT. Woensdag ochtend overleed te Amsterdam de dichter Everhard Johannes Potgieter. De Stand. deelt omtrent dezen grooten letterkundige de volgende bijzonderheden mede. Potgieter werd te Zwolle waar hij in de de partementale en Fransche school zijn opleiding ontvingden 27sten Juni 1808 geboren. Hij bereikte dus den ouderdom van 66 jaren. Zijne eerste letterkundige producten dagteekenen uit Antwerpen alwaar hij werkzaam was op een handelkantoor en zich bekwaamde voor het vak van makelaar. In 1833 vestigde hij zich als zoodanig te Amsterdam; onderlusschen door zijne beroepsbezigheden niet verhinderd in zyn lieve lingsarbeid, de beoefening der Nederlandsche let teren waarby hij onmiskenbaar het ernstige streven aan den dag legde om onze vaderland- sche proza en poezy als niet nieuw leven te be zielen. Een jaar daarna ondernam hij daartoe met zijn Amsterdamscbe vrienden DrostHeye en Bakhuizen van den Brink do uitgave der Mu zen, de letterkundige voorgangsters van deu drie jaar later verschenen Gids. Eerst in 1866 nam Potgieter van dit tijdschrift afscheid. Ook als dichter deed hij zich gunstig onder scheiden reeds als twintigjarig jongeling door zijne bijdragen in de Nederlandschen Muzen- Almanak, en later in verschillende andere tijd schriften en afzonderlijke gedichten. O. a. in zyn 31 sten Dec. 1874 nog in leven waren en inge zetenen van het Rijk zijn gebleven zal plaats hebben te Sneek in de Concertzaal op Woens dag, den 17 Feb. e.k. des middags ten 12 ure dat op den 18e dier maand ter Secretarie der gemeente door of van wege de lotelingen aan vraag kan geschieden voor de getuigschriften ter bekoming van vrijstelling wegens broederdienst of op grond van te zijn eenige wettige zoon alsmede datom vrijstelling wegens eigen mili taire dienst of die van broeders te verkrijgen het paspoort of ander bewijs van ontslag of een uittreksel uit het stamboek of een bewijs van werkelijke dienstten minste tien dagen vóór den dag waarop de eerste zitting van den Mili- tie-raad wordt geopend, ter Secretarie voornoemd moet worden ingeleverd. AFKONDIGING. De BURGEMEESTER van de gemeente Sneek brengt, bij deze ter kennis van de ingezetenen, dat ter Secretarie van de gemeente gedurende dertig dagen te rekenen van heden voor de belanghebbenden ter inzage zal liggen eene op gave van de Uitkomsten, bedoeld in de artikelen 15 23 en 43 der wet van den 26 Mei 1870 (Staatsblad no. 82), betreffende de grondbelasting van gebouwde en ongebouwde eigendommen. Sneek den 6 Februari 1875. De Burgemeester voornoemd J. TEN CATE. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS de Gemeente Sneek. Gelet op art. 28 der Wet betrekkelijk de Na tionale Militie van den 19den Augustus 1861 (Staatsblad no. 72) en artt. 20 en 21 van Z. M. besluit van den 8sten Mei 1862 (Staatsblad 46) Brengen door deze ter kennis hebbenden dat de loting van de ingezetenen dezer gemeente die in het vorige jaar voor de Militie zijn ingeschreven, voor zoo ver zij op den En zal deze worden afgekondigd waar het be hoort den 23 Januari en 6 Februari 1875. Sneek, den 6 Februari 1875. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. ten CATE. De Secretaris H. FENNEMA. zekerheid van boeten en vergoedingen die hij of degenen die hem vervangen of in het beurt- veer werkzaam zijn terzake het veer verschul digd mochten worden. Art. 13. De schipper is verplichtde namen der plaatsen tusschen welke het veer is aange legd., met duidelijke letters aan beide zijden der kop van het roer te plaatsen. Art. 14. De schipper zal op de bepaalde da gen en uren slipt moeten varen en om geene redenen mogen blijven liggen, dan met toestem ming van den Burgemeester der plaats van af vaart. Art. 15. De beurt- of veerschipper is verder gehouden en verplicht, ten aanzien der bewaring van en de zorg voor de goederen aan hem toevertrouwdzich aan de verplichtingen zooals zulks bij het eerste boek den vijfden titel derde afdeelingvan het wetboek van koophandel is bepaald, te onderwerpen. De schipper zal inzonderheid zorgen voor de naleving van art. 96 van gemeld wetboek wat betreft de aanhouding van een register of vracht lijst der door hem aangenomen goederen. Art. 16. Goederen die wegens onreinheid stank, brandgevaar of andere redenen bijzonder emballage behoeven mogen niet worden aange nomen tenzij zoodanig verzorgd dat de overige goederen tegen alle schade blijven beveiligd. Pakgoederen moeten door den schipper zoodanige wijze worden geborgen, dat zij aan de passagiers geen hinder doen. Art. 17. De schipper zal, indien dit van hem wordt gevraagd, voor de goederen of penningen hem ter vervoering in dit beurtveer ter hand gesteld een ontvangbewijs afgeven. Art. 18. Het schip zal ten minste eens in het jaar, van wege den Burgemeester van Workum, worden nagezien; de daaraan bevonden wordende gebreken zullen onverwijld moeten worden her steld. Al t. 19. Het zal aan geenen anderen, dan in dit veer varende schipper geoorloofd zijn van de eene naar de andere plaats, Workum of Sneek, goederen in te nemen en te vervoeren dan in zooverre de algemeene wetten daartoe de vrijheid verleenen. Art. 20. De schipper zal zich onderweg niet noodeloos mogen ophouden maar alles aanwen den, om de reis zoo spoedig mogelijk te volbren gen en een ieder met wien hij*in zijn bedrijf te doen heeft, beleefd en bescheiden behandelen. Art. 21. De veerschipper zal zoo spoedig mo- gelyk na zijne aankomst de inhebbende goederen moeten lossen en bestellen of doen bestellen en wel speciaal draagbare pakken. Ook de adressen behoorende bij ledige goe deren enz. moeten dadelijk worden bezorgd. Art. 22. De schipper zal zich in het vorderen der vrachtloonen nauwkeurig gedragen aan de vrachtlijst hierachter gevoegd en ten aanzien van zoodanige artikelen die in hel vrachttarief niet zijn opgenoemd, zich regelen naar de zoodanige, welke daarmede het meest nabij of overeenko men. Ingeval van verschil staat de beslissing aan den Burgemeester. Art. 23. Een exemplaar van het reglement en tarief van vrachtloonen zal de schipper steeds aan boord moeten hebben om, wanneer zulks verlangd wordt, aan de belanghebbenden te kun nen vertoonen. Art. 24. De wederzijdsche besturen behouden zich voor, het reglement en hel vrachttarief, on der goedkeuring van Heeren Gedeputeerde Sta ten, te veranderen of te vermeerderen. Art. 25. Alle overtredingen der artikelen van dit reglement zullen worden gestraft met eene geldboete van vijf tot vijf en twintig gulden. Art. 26. De overtredingen zullen worden ge constateerd door de verbalen en relazen van alle beëedigde ambtenaren der beide gemeenten of, bij gebreke daarvan het gewone bewijs door getuigen worden toegelaten. Art. 27. Met de invoering van deze verorde ning komen te vallen alle reglementaire bepalin gen en tarieven van vrachtloonen ten aanzien van dit veer bestaande. (Volgt het vrachttarief.) Aldus opgemaakt in de openbare vergadering van den Raad der gemeente Workum den 5 October 1874. De Burgemeester T. S. YBEMA. De Secretaris S. B. DRIJBER Bz. Vastgesteld door den Gemeenteraad van Sneek, bij besluit van heden no. 4. Sneek5 December 1874. J. ten CATEVoorzitter. H. FENNEMADe Secretaris. Goedgekeurd door de Gedeputeerde Staten van Friesland bij besluit van heden no. 74. Leeuwarden den 17 December 1874. VAN PANHUIJS Voorzitter. A. van der LAAN, Griffier. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 6 Februari 1875. Burgemeester en Wethouders van Sneek J. TEN CATE. De Secretaris, H. FENNEMA. VERGADERING van den Gemeenteraad van SNEEK, op Zaterdag 6 Februari 1875 ’s namiddags 6 uur. Punten ter behandeling: Resumtie der notulen. 2. Mededeeling van goedgekeurde raadsbeslui ten, ingekomen stukken, enz. 3. Adres van H. Zeldenrust c. s., om vrij stelling der heffing van walgelden voor in de ge meente wonende schippers. 4. Idem van den heer J. Groenevelt, om ver- hooging zijner jaarwedde als Leeraar aan de H. B. School. 5. Idem van A Groenhuizen, om eene grati ficatie uit de Gemeentekas. 6. Idem van G. A. Visser, om grond voor het bouwen van vier woningen op de Steenklip. 7. Idem van L. T. Visser en J. de Graaf, om grond voor bet bouwen van 6 woningen en een timmerschuur aldaar. 8. Idem van Juurd Stelma, om grond voor het bouwen van een huis aan den Trekweg. 9. Idem van A. J. Hammersma, om vergun ning tot plaatsing van een brugwachter-huisje bij de Oosterpoortsbrug. 10. Voorstel van Burg, en Weth. omtrent het personeel der Hulpschool. 11. Idem van dezelfden tot af- en overschrij vingen op de Gemeente-begrooting, dienst 1874. 12. Idem van dezelfden tot wijziging der Ver ordening op het houden van mestverzamelingen en op de Secreeten. 13. Idem van dezelfden, omtrent de nog aan wezige vaste bruggen in de Sneeker-Leeuwarder trekvaart. 14. Rapport van het Commissoriaal onderzoek der rekening van.de Gasfabriek, over 1873/74. 15. Idem idem van verschillende rekeningen over 1874. 16. Voorste) van Burg, en Weth. tot uitschrij ving der 2e serie van de ten vorigen jare goed gekeurde geldieening. 17. Benoeming van een lid der Commissie van Toezicht op het M. O. 18. Adres van de heeren Brunings en ten Gate, omjbetaling eener niet tijdig aangebodene coupon. Art. 6. Ieder die de vergunning om dit beurt veer te bedienen aanneemt is verplichtin per soon als schipper in dat veer te varen, tenzij hij van Burgemeester en Wethouders van Workum of Sneek verlof bekome zich als zoodanig te doen vervangen. Deze vervanging is slechts van toepassing voor één enkele reis. Dit verlof kan ten allen tijde door Burgemee ster en Wethouders voornoemd worden ingetrok ken. Art. 7. Dit verlof aanvragende zal hij nauw keurig moeten opgeven den persoon of de per sonen door welke hij de dienst als schipper wenscht te doen waarnemen. Art. 8. De aanstelling van den schipper kan wegens nalatigheid wangedrag of andere onge regeldheden worden ingetrokken. Art. 9. Hij zal verplicht zijn eenen bekwamen knecht te houden en in alles voor dezen aan- sprakelijk zyn. Art. 10. Ingeval van klacht over het gedrag van een knecht zal de schipper, op last van den Burgemeester der gemeente waar hij zich bevindt, zich onmiddelijk van een anderen moeten voor zien. t Art. 11. De schipper zal moeten hebben en in bekwamen slaat houden, een in alle opzichten tot dit veer geschikt schip ten genoegen van be sturen der wederzijdsche gemeenten. Art. 12. Hij zal vóór de diénst te aanvaar den, ten genoegen van Burgemeester en Wethou ders der gemeente Workum borgtocht moeten stellen van AFKONDIGING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek doen te weten dat door de Raden der gemeenten Workum en Sneek in hunne verga deringen van 5 October en 5 December 1874 met machtiging van heeren Gedeputeerde Staten verleend bij hun besluit van 10 Mei 1870 no. 14, is vastgesteld de volgende verordening REGLEMENT op het BEURTVEER van WORKUM op SNEEK. Art. 1. Er zal een beurtveer bestaan tusschen de gemeenten Workum en Sneek. Art. 2. De tijd van afvaren zal zijn als volgt van Workum des Maandags en Donderdags ’s middags 12 uur; van Sneek, des Dinsdags en Vrijdags van 1 April tot 30 September ’s na middags 1 uur en van 1 October tot 31 Maart ’s middags 12 uur van 1 December tot 1 Maartde drie winter maanden is de schipper niet verplicht om Don derdags van Workum en Vrijdags van Sneek te varen. Art. 3. De vaste ligplaatsen van dit veerschip zullen door de besturen der wederzijdsche ge meenten worden aangewezen en is de schipper verplicht, op de aangewezene en op geene ande re plaatsen liggen te gaan. Art. 4. Dit veer zal worden bediend door eenen vasten schipper, te benoemen door het be stuur der gemeente Workum, na vooraf de goed keuring van het bestuur der gemeente Sneek te hebben gevraagd en bekomen. Art. 5. I” admitteerd, dan die is van een drag, en de vereischle bekwaamheden bezat, als beurt- of veerschipper te kunnen ageren.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1875 | | pagina 1