FW1 MEM D HET ARRONDISSEMENT SNEEK. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ilE I l> k r i 187ö. No. 12. 10 FEBRUARI. WOENSDAG TOLLEN. EN. Secreettonnen. ifstna, ^etrus 01 It K SLEEKER ijland Mr. W. F. S. 00 a. KENNISGEVING. b. c. van B E K E N D M A K I N G. WETHOUDERS van en ’AS BIKNEXLAlf Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. van ge- voor 72 ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor elke» regel daarboven 7 '/2 Cents. Alle brieven en stukken de uitgave of redactie betreffendeworden franco ingewacht. I Jan. d. v. lauw. Wier- Klaas a. v. d. lts v. osse, bei- Boer- ilkje, 2Ie irsta ijtske, f, ie >erdje Yke- Rein iske en te frijn- schtg. mge. g 6 K-, Uiltje I. van Jel- tma wed. Klaas f A U. "eb. 2 1 13/ /I# Een regeerings-telegram van Aljin, van den .3 dezer meldt: Den 28en Januari werd Mandarsa Poeti (tus- schen Kotta-Radja en Ketapang-Doca gelegen) ge nomen. Elf minderen werden gewond, waarvan een overleed. De 2de luitenant Esser werd op verkenning gewond. Het eskader, dat naar de Westkust gezonden werdis van daar teruggekeerd. De ontvangst te Malaboe en te Patty was voldoende. De ge zondheldsloestand is zeer ongunstig;veel kooitu en dyssenterie. Van 20 tol 31 Januari waren er 16 cholera-lijders; 14 overleden. Aan de Tweede Kamer is een uitvoerig adres gericht door de Hoogleeraren aan het Athenaeum illustre te Amsterdam, waarbij zij verzoeken, dat der vervoerd wordende producten. Eindelijk liep de rooverij zoo hoogdat de Duitsche keizer Richard zich er ernstig mede be moeide, en werkelijk gelukte het hem in 1268 de Ryntollen in zijn gebied af te schaffen. Doch dit baatte niet genoeg, want de bisschop pen van Keulen en Trier verhoogden de Rijntol len zeer, zoodat wat de ridder-roover niet langer genieten mocht, de roover-bisschop tot zich nam. Aan alle lofzangen komt een eind en zoo ook aan de bisschoppelijke rooverij. Albrecht van Oostenrijk voerde oorlog tegen genoemde bisschoppen, versloeg hen geheel en schafte alle Rijntollen af in 1302. Later herleefden ze in den vorm van geregle menteerde belastingdoor ieder oeverstaat ge heven. Dit is zoo gebleven tot na het Weener congres, op 't welk de Rijn voor één verklaard is, op wel ken de vaart voor iederen bewoner der oever- staten vrij moest zijn. De tol op Sond en Schelde zijn nog niet lang geleden door afkoop uit de rij der ongerech tigheden verdwenen. De uitgaande, inkomende en doorgaande rech ten zijn ingesteld in navolging van de Rijnrooverij. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneck brengen ter kennis der ingezetenen dat, bij de ophanden zijnde invoering van ge sloten secreettonnen, aan degenen, die dit moch ten verlangen de vrijheid zal worden gelaten zich zelf zulke lonnen__aaiute schaffen, doch on der deze bepalingen dat die tonnen volkomen gelijk zijn aan het bij de gemeente aangenomen model dat zij met den naam des eigenaars wor den gemerkt en dat voor elk privaat twee tonnen wor den aangeschaft dal zij, die hiervan gebruik willen maken, de tonnen des verkiezende van de gemeente kunnen koopen dat zij, die eigen tonnen verlangen te bezitten, zich vóór 15 Februari a. s. bij het gemeentebe stuur behooren aan te melden, met opgave of zij die al of niet van de gemeente wcnschen te koo pen Eindelijk wordt hierbij herinnerd dat zij, die van het bovenstaande geen gebruik maken, de tonnen in kosteloos gebruik zullen bekomen van de gemeente. Sneek 16 Januari 1875. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. TEN GATE. De Secretaris, H. FENNEMA. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente Sneek noodigen door deze naar aanleiding van een deswege van den heer Com missaris des Konings in Friesland ontvangen be sluit aile houders van pretentien ten laste van het Rijk, den dienst van 1874 betreffende, uit, hunne declaration zoo spoedig mogelijk in te zen den, en het uiterste tijdstip van indiening, zijnde den lagtslen der maand Juni e'. k. niet af te wachten vermits die pretentien op dat tijdstip niet ingediend zijnde volgens de wet van den 8 November 1815 (Staatsblad no. 51) worden gehouden voor verjaard en vernietigd'. En, opdat deze kome ter kennis van een ieder die hierbij eenig belang heeft, "wordt deze afge- kondigd en geplaatst in de Sneeker Courant. Sneek den 9 Februari 1875. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. ten GATE. De Secretaris II. FENNEMA. jaar ingetreden zijn en het 35ste jaar niet vol bracht hebben, tot op het tijdstip der optreding aan zijne verplichtingen ten aanzien van de Mili tie, zoover die te vervullen waren voldaan en een goed zedelijk gedrag hebben geleid. 'Het bezit van die-vereischten, met uitzonde ring van de lichamelijke geschiktheid en van de gevorderde’ lengte, wordt bewezen door een ge tuigschrift van den Burgemeester der woonplaats, verkrijgbaar op plaats en tijd boven vermeld. Hij, die voor de Militie is ingeschreven, wordt slecht als vrijwilliger tóegelaten voor de Gemeen te, in welke hij ingeschreven is, tenzij hij geene verplichtingen ten aanzien van de Militie meer te vervullen heeft. Hij, die bij de Zeemacht, bij het Leger hier te Lande, of bij het Krijgsvolk in ’s Rijks Over- zeesche Bezittingen heeft gediend, wordt niet als vrijwilliger bij de Militie toegelaten, tenzij hij bij het verlaten van den dienst, behalve een be wijs van ontslag van den bevelhebber, onder wien hij laatstelijk heeft gediend, een getuigschrift heeft ontvangen, inhoudende, dat bij zich gedurende zijn diensttijd goed heeft gedragen. Hij kan heefl hij dit ontvangen tot dat zijn veertigste jaar volbracht is, als vrijwilliger bij de Militie worden toegelaten. Sneek den 9den Februari 1875. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. TEN GATE. De Secretaris, H. FENNEMA. Tollen op de wegen hebben met draai-, prik- en bromtollen meer gemeens dan men denken zou. De tol op den weg was voorheen een ge- Jijkbeenig kruis, dat horizontaal op een paal lag en den doorgang versperde, in dier voege, dal wie er door wilde, het kruis moest draaien. Ge durende een oogenblik was hij tusschen twee beenen van het kruis in. Hier en daar beslaan ze nog, bijv, te Amster dam aan deu ingang der Zoölogische tuin, met het doel om het aantal entrée betalende bezoe kers met juistheid te kennen, zoodat de deur wachter zich geen gelden kan toeëigenen, daar telken male, als het kruis omdraait, een veer een volgnummer voortschuift. Zulke draaikruisen (tourniquets) komen nog veel voor in Frankrijk en Belgie. Tollen zijn eerst in de middeleeuwen versche nen. De tollenaren bij de Joden hebben met wat wij tollen noemen, niets te maken. Die tollena ren waren de bedienden der Romeinsche publi- cani, welke de belasting pachtten. Geen won der dus, dat de geldlievende Joden de tollenaars haatten als de pest, die dan ook wel eens met de onderworpen natie omsprongen gelijk de kat I met de muis. De publicani der Romeinen verschilden van de pachters der middelen in onze republiek s slechts in zooverre, dat zij grooter kapitaal noo- dig hadden en de zaken voor gemeenschappelij ke rekening dreven. Het verpachten van rijkstollen is nog regel weshalve de pachters er van op eene lijn zijn te stellen met de pachters der middelen tijdens de republiek. Zooals men weetheeft de verpachting der middelen vaak aanleiding gegeven tot hevige op roeren en zijn de pachters niet zelden geplun derd en zelfs dood geslagen. Over ’t algemeen waren ze gehaat en werden zy beschouwd als burgerplagen; wat ze inderdaad niet zelden waren. BURGEMEESTER en de gemeente Sneek, Gelet op zijner Majesteits besluit van den 17 December 1861 (Staatsblad no. 127.) Noodigen de ingezetenen, die verlangen als vrijwilligers bij de Militie op te treden uit, om zich daartoe aan te melden ter Secretarie der gemeente, telken voormiddag van 9 tot ,12 ure. De voordeelen, die in deze Gemeente aan hel voor haar als vrijwilliger optreden verbonden worden, zijn bepaald op eene premie van hon derd gulden, in eens te voldoen na de finale goedkeuring en indeeling. Om als vrijwilliger bij de Militie te kunnen worden aangenomenmoet men ongehuwd of kinderloos weduwnaar en ingezeten wezen voorts lichamelijk voor den dienst geschikt, min- Ik schrééf zoo even, dat de tollen van dezen lyd uit de middeleeuwen afkomstig zijn. Zij waren toen niets anders dan afkoop roof. De reizigers en kooplieden hadden te kiezen tusschen tolbetalen, of lyf en goed beide te ver liezen. De ridders slotbewoners leefden grootendeels van die roovery. I^angs den Rijn wijzen nog een tal ruïnes de plaatsen aan, waar die adelijke booswichten hun bedrijf uitoefenden. Al spoedig volgde de hoogere geestelijkheid het riddervoorbeeld na en oefende het op nog gruwelijker manier uit. Daar aan al deze roovers tol betaald moest worden, werden de koopwaren zeer duur en ste gen dien ten gevolge de levensmiddelen belang rijk in prijs. 1 De tul werd geheven naar gelang van de waarde Tegenwoordig betreffen de tollen alleen de we gen. Wanneer die wegen zijn aangelegd door bij zondere personen of corporation door hen ge kocht zijn of onderhouden worden, ligt in de tol heffing niets onbillijks. Het is evenwel de plicht van den Staat der gelijke wegen over te nemen, indien ze namelijk noodig zijn voor het verkeer; ’t geen wel meestal, doch niet altijd het geval is. Het heffen van belasting door particulieren (en wal is de tolheffing anders behoort in een wel- geordenden Staat niet plaats (e hebben. Tolheffing door den Staat zelven is af te keuren. De Staal heeft, wel is waar, de wegen aange legd, doch de ingezetenen hebben de kosten er van betaald. Zy allen te zamen zijn eigenaars pro indiviso eener ondeelbare zaak, want de wegen zijn voor deeling onvatbaar, aangezien juist door deze hun doel zou vernietigd worden ook kan niemand zeggen dat deel komt mij toe, omdat ik het be taald heb. Een Staat, die tol heft, pleegt onrecht. Hij doet door de ingezetenen de wegen bekos tigen, heft belasting voor het onderhoud er en eischt ten slotte nog eens geld voor ’t bruik maken, behalve van de landbouwers het vervoer van landbouwproducten. Tollen zijn belemmerend voor koophandel, nij verheid en reizigers; vooral is dit erg in den «acht. Het oponthoud, door de tollen veroorzaakt, is nadeelig voor ’t. verkeer en schadelijk voor de paarden, vooral als dezen bezweet zijn. De kosten, op de inning vallende, zijn buiten gewoon hoog. Op ieder uur afstands staat een tolhuis, waar in een tolgaar dei, die de tol ontvangt en van btens ^56 meier lang, op den Isten Januari van zijne betrekking leven moet. het ja;u. jer ogtreding als vrijwilliger het 20sto De tolpachters moeten ook hun winst .hebben. Als belasting dus (afgescheiden nog van. al het overige) is de tolheffing af te kèuren. Zij kost te veel aan perceptieloon. Ik zal wel niet overdrijven, als ik vooronder stel, dal nauwelijks de helft van ’t geen de in gezetenen voor tol betalen, in de schatkist komt. Het verpachten van belastingen is in ieder ge val, zonder eenige uitzondering, af te keuren. De tolheffing nu kan moeilijk anders dan bij ver pachting geschieden. Hieruit volgt van zelfdat de tolheffing qua belasting in zich zelve hare eigene veroordeeling medebrengt. Het algemeen, dus het Staatsbelangvordert hare afschaffing gebiedend.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1875 | | pagina 1