fflDE EN HET UUUIMHSSEIIEXT S1EK. MEI WS EN UIIEIITEÏÏIE-IILIII VOOR DE 1875. No. 13. 13 FEBRUARI. ZATERDAG EN. Atjeli-Monument. w W* ER 1,50 7. 7. 7.. ger van voor een voor een weerstaan kan. •i be- SMI. hi'It H'BAl a Alexander en de pen, meerendeels reeds bekend. BIXWEX Ij A A '•A'.lH Een ouderloos meisje nit Naardenopgevoed V X. 'eè. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abönnementspi ijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, builen de Stad franco ƒ1.90. en Verf ƒ25 i nd nd 8 22 erts Bij- Ihof, 76 e te ,00, 5,00 5,00 den Jei- Jo- uke 'je, urn. - a re) 40 iren, te mes d. d. De begrafenis van den eerlijken braven let terkundige Potgieter, heeft bij allen, (zegt de A. Ct.)die gaarne rechtschapenheid en groote ta lenten hulde bewijzen aanleiding gegeven tut ernstige op- en aanmerkingen. Daar weiden op het kerkhof velen gemist die men er dacht Ie ontmoeten menig aanzienlij ke, die zich zelven eert, als bij pok op een graf wetenschap en kunst in een harer uilstekendste priesters huldigt liet zich er vergeefs zoeken. Beets, Verhuist, Ch. Rochnssen Mullatuli voelden zij geen behoefte om bij de groeve te Uit Almelo ontvangt de N. R. Ct. bericht, dat de arbeid op de meeste fabrieken is hervat. De conditiën zijn betaling in Pruisisch courant zonder premie of in Ned. courant met 1 cent afslag per geweven stuk. \v‘ ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarboven 7 l/2 Cents. Alle brieven en stukken de uitgave of redactie betreffende worden franco ingewacht. De zaak van de lijkenverbranding is nog steeds aan de orde van den. dag. Dat de «lijkenver- branders” evenwel niet overal onverdeelde sym pathie ontmoeten, bleek op eene voor eenige da gen te Middelburg gehouden vergadering, die door het rumoer van de aanwezige tegenstanders wel dra gesloten moest worden. Daarna moet volgens het H. B. en de A’. R. (?.- de opgewonden menigte zich voor de woningen van hen die de vergadering bijeengeroepen had den (de bh. Dr. M. J. Bouvin artsB. A. A. Deenik, ingenieur Dr. A. A. Fokker, inspecteur van het geneesk. staatstoezicht; Mr. E. Fokker, advocaat, en J. de Kanier, makelaar) verzameld hebben, om nog aan hunne verontwaardiging lucht te geven zonder echter- tot baldadigheden over te gaan. De Middelburgsche bladen maken echter van die ongeregeldheden geen gewag. Z. M. heeft benoemd lot directeur van het post kantoor te Leeuwarden H. I. Vinckers thans directeur van het postkantoor te Appingedam tot burgemeesler der gemeente-,IJlsiJ. F. van Welderen baron Rengers. ken zij hen het vonnis in te trekken dat wel geveld maar niet ten uitvoer zal kunnen ge bracht worden. Van goed onderrichte zijde verneemt het U. D. dat de mededeeling van den correspondent der Arnh. Crt. uit 's Hage, door vele bladen over- genomen, als zoude de min. van der Heim, de laatste hoop, om vrouwen voor den staatsdienst te bezigen, den bodem hebben ingeslagen, bezij-, den de waarheid is. De in gemeld artikel be doelde circulaire bestendigt alleen de door Z.E. ambtsvoorgangers genomen maatregelen want reeds bij resodutie van 1 Aug. 1850 werd be paald dat er voor de betrekking van brieven-.-, gaarder geene vrouwen mochten toegelaten wor- den aan welke bepaling steeds de hand werd gehouden. Men schrijft uit Rotterdam aan het Utr. Dbl. dd. 8 Febr. het volgende: Heden avond te 8 uur is Multatuli per Rijn- spoor van Wiesbaden alhier gearriveerd, om zelf de repetitien van de Vorstenschool te leiden en nog verder die coupures of wijzigingen aan te brengen, die blijken zullen wenschehjk te zijn, behalve de reeds door hem aangewezen veran deringen. Sedert tal van dagen hebben de repetitien een aanvang genomen; vermoedelijk zal de eerste op voering over een dag of veertien plaats hebben. Mullatuli zal geiuimen lijd in Nederland ver toeven, en voor hem hoopt men dat de uitvoe ring het meesterwerk waardig moge zijn. Ten aanzien der quaeslie, of de Vorstenschool ’t eerst, hier dan wel in een der academie-steden zal worden opgevoerd, is nog niets beslist. Mevrouw KleineGartman zal, naar men ver neemt, in de volgende week voor bet eerst we der optreden als Maria Stuart. Men verwacht bij die gelegenheid een schitterende ovatie aan de gevierde kunstenares. staan, in welke het lijk van Potgieter werd neêr- gelateq Achter het lijk van Stendale Bennett den grooten Engelschen componist, op denzelfden dag te Londen begraven, lieten Koningin Victoria, de Prins van Wales de Hertog van Edinburg zich ver tegenwoordigen en depulatie’s van Hoogescholen en van geleerde Maatschappijen zonden hunne edelslen, om aan den grootwaardigheidsbekleeder in den tempel der kunst ook bij het graf een afscheidsgroet te brengen. En wie zag men hier, toen het stoffelijk over schot van den genialen dichter en klassieken schrijver aan de aarde werd toevertrouwd «Indien zegt het Handelsblad ernstig-be- straffend de minder ontwikkelden en onhe-\- schaalden van hoogen en Jagen stand gehoord en gezien hadden, dat al wat officieelen rang in het. Koninkrijk der Nederlanden heeft zich had la ten vertegenwoordigen bij Potgieter’s begrafenis, dan zoude in honderden hoofden het vruchtbare denkbeeld wortel hebben geschoten, dat een dich ter en schrijver door de genade Gods een rid der zonder vrees en blaam der Nederlandsche letterkunde, een weldoener is van zijn volk. «Zou het voor de geldaristocratie van een hoofdstad, wier patriciaat den plicht verzuimt om den toon te geven door openlijk de aristocratie des geestes te eerenniet een heilzame les zijn zoo men op symbolische wijze hun aan het ver stand wist te brengen, dat de eenvoudige han delsagent op de Amsterdamsche Beurs een merk waardig en oorspronkelijk schrijver wasdie ge lezen, bestudeerd en geëerd zal worden,wanneer hun personen en namen sinds eeuwen aan de vergetelheid zijn prijs gegeven STATEX-GEXERAAL.. Tweede Kamer. Zitting van Woensdag 10 Februari. De kamer heeft heden middag hare werkzaam heden hervat. Ingekomen zijn een aantal kleine wetsontwer- Van de 150,000 mzcwn-leden der gemeente Amsterdam zegt de Standaard komen stellig 120,000 schier nooit over de drempel der Hervormde bedehuizen. Leiden vierde feest ter gelegenheid van het 300jarig bestaan zijner academie. Het stille dood- sche Leiden is onherkenbaar, schreef een verslag gever van 't Utr. Dagblad. Alles is er leven en beweging niet alleen, maar de stad is ook aller- wege yersierd. Na de godsdienstige rede in de Hooglandsche kerk door prof. PrinsZondagvoormiddag had ’s avonds de ontvangst der afgevaardigden plaats in de stads gehoorzaal, dte door de keurige ver siering een verrassenden aanblik aanbood. Op die plechtigheid vclgde een serenade van het studentencorps, met legio fakkels en natuur lijk muziek. De rector van het corps, de heer Heemskerk, begroette de gasten in sierlijk Latijn en werd in dezelfde taal beantwoord door prof. Modderman uit Groningen. Er heerschte groote geestdrift. De dag eindigde met een studentenfeest in Con cordia, waar de professoren de gasten der studen ten waren. Daar waren de geestdrift en de op gewondenheid onbeschrijfelijk. Toasten regende het, en ook de buitenlandscbe professoren wa ren niet van de zwijgende partij. Het gebouw schudde soms op zijn grondvesten, wat vooral het geval was, toen een Duitsch professor een krachtig pleidooi hield ten gunste van Neèrlands zelfstandigheden. Het fee«t, dat een feest in den waren zin des woords was, duurde tot laat in den nacht. Maandag, den eigenlijken feestdag, stroomde het, na de plechtige ontvangst der afgevaardigden door den Senaat der hoogeschoo), naarde even eens keurig versierde St. Pieterskerk, waar prof. Heijnsius de feestrede, in ’t Hollandsch, hield over hel ontstaan, de ontwikkeling en den tegenwoor- digen toestand der hoogeschool in welke rede echter volgens de N. ÏL Ct. de feesttoon ont brak- Tegenwoordig waren ook de Koning de Ko ningin Prinsen Frederik en Prins en de Prinses von Wied. Muziek van 200 muzikanten wisselde de feest vreugde af. De afgevaardigden der buitenlandscbe hooge scholen werden hierna in de Stadsgehoorzaal aan den Koning voorgesleld waarna de Koning en de Koningin de stad weder verlieten, begroet, evenals bij hunne komst, met een saluut van 51 schoten en uitgeleid door eene militaire eere- wacht. Van ’t diner kunnen wij zegt de N. Rott. Ct. om bekende redenen geen verslag geven. De illuminatie ’s avonds beteekende over ’t alge meen niet veel. Slechts, eenige openbare en academische gebouwen en woningen van profes soren waren geïllumineerd. Het vuurwerk daarentegen was schitterend en werd door eene ontzaggelijke menigte bijgewoond, ondanks het gure weder. De BURGEMEESTER van Sneek brengt ter kennis van de ingezetenen, dat ter Secretarie der gemeente gelegenheid bestaat cm in te schrijven voor bijdragen in de kosten van oprichting van een ATJEH-MONUMENT. De circulaire van de Hoofdcommissie, door hem van den heer Commissaris des Konings in Friesland ontvangen, ligt voor de belangstellenden ter inzage. Sneek 11 Februari 1875. De Burgemeester voornoemd J. TEN GATE. In het Zondagsblad van de Standaard wordt betoogd dat de toestand, waai in de Hervormde kerk is geraakt, voor een niet gering deel te wij ten is aan de eenzijdigheid, waarmee de preek tot het één en al der godsdienstoefeningen in ge noemde kerk is gemaakt. «Wat in de dagen der hervorming natuurlijk was zegt het blad is thans in strijd met onze toestanden, ’t Geen men thans door lezen te weten komt, konden de meesten toen sléchts vernemen door hooren. Men begon met. den Bijbel voor te lezen, en 't lag in den aard der zaak, dat in zulk een toestand de prediking bij zonder op den voorgrond moest treden en het hoofdelement moest worden in de uiting van het gemeentelijk leven. Nu bijna ieder lezen kan en het kerkpubliek tot op een tiende wegslonk is de toestand veranderd. Daarbij komt dat men vroeger onder de pre dikers de uilstekendste mannen des Lands vond, terwijl de ontwikkeling van ’t groote publiek laag was. Nu daarentegen wenden zich de intellectu- eele krachten der natie met enkele uitzonde ringen bijna geheel van het predikambt af. ’t Geen men dan ook van onze predikanten vergt, gaat hunne krachten te boven, ’t Is niet denkbaar dat iemand van gewone talenten niet voor een korte poos, maar veertig jaren achter een twee, soms driemaal per week een degelijk welgeordende goedgestileerde rede ten beste ge ve. Het besef der onmogelijkheid moet den pre diker zedelijk verzwakken. In steden wisselt het nog afmaar in veel dorpen moet het gebeuren dat de leeraar uitge- preekt en de gemeente doodgepreekt raakt en Aan den heer Kerkwijk is verlof verleend om Zaterdagmiddag 2 uur de regeering te interpel- leeren over den aanleg van spoorwegen hier ter lande. De pracliseerende geneesheeren in Franeker berichten in de Franeker Courant aan- belangstellenden dat voor geappointeerde visites (op een vooraf bepaald uur of onmiddellijk ver zocht) en voor aoondvisites het dubbel bedrag terwijl voor nachtvisites (van des avonds 10 tot des morgens 7 uur) het drievoudig bedrag der gewone visites ‘genoteerd wordt. Zij verzoeken het publiek oin in zijn eigen j belang, de aanvrage om genees- en heelkundige hulp des morgens voor 9 uur te doen. De pracliseerende handwerkslieden maken in dezelfde courant aan de pracliseerende genees heeren bekend, dal zij hun loonen verhoogd heb ben bij directe bestelling het dubbel bedrag en bij extra gelegenheden bij nacht of storm en onweder het driedubbel bedrag. In ’t belang van heeren geneesheeren verzoe- Een opmerkenswaard verschijnsel heeft zich dezer dagen op het gebied van het onderwijs voorgedaan. De Aoo^onderwijzer aan de gesub sidieerde school voor gewoon en meer uitgebreid lager onderwijs te Aallen is als hulponderwijzer vertrokken naar Zierikzee, alwaar zijne vrouw tevens als hulponderwijzeres aan eene openbare school is benoemd geworden. Zij berekenen op hunne nieuwe standplaats liet dubbele inkomen te zullen genieten van hetgeen zij nu verdienen. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente Sneek Gelet op artikel 177 der algemeene politie verordening voor deze gemeente, vergunnen, door deze op den 19en dezer maand zijnde de ge boortedag van Zijne Majesteit onzen geëerbie- digden Koning zwervers en voetzoekers af te steken doch niet vóór zeven uur des avonds. En zal deze worden afgekondigd geplaatst in de Sneeker Courant en in afschrift gezonden aan den Commissaris van Politie om te zorgen voor de naleving. Sneek den 12 Februari 1875. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. TEN CATE. De Secretaris, H. FENNEMA. ’t is maar al te dikwijls smadelijk voor den dra- het ambt week aan week op te treden gehoor dat «er zittende om te zitten deel de aanvechting des slaaps niet

Sneeker Nieuwsblad nl | 1875 | | pagina 1