L GMffl EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. NIEUWS- EN ADVERTENTIE-RIID TOOR DE 1S73. D E R T 1 G S T E N No. 16. 24 FEBRUARI. WOENSDAG Atjeh. Herinneringen aan 5. l I I rd ü- Ski'^'7 SVKEKIll (OIKAV ii. a Mr. W. F. S. 8 4 I- 1. I l lil krijgsmachtdie hem had het «wegsmelten” De theorie schijnt hij dus te kennen; maar de praktijk (December 1874) shoofdzake- zieken, maar kan ons niet ont- omdat Pel zijn vleugels uiige- en die Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementspiijs voor 3 maanden ic binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. ob 25 b. i'lï >6- k is in van 11. k<* v. e- II S' ia it- v. d. e- o- v. 3t IS ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cent», voor eiken regel daarboven 7’/2 Cents. Alle brieven en stukken de uitgave of redactie betreffende worden franco ingewacht. AFKONDIGING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek doen te weten dat door den Raad dier gemeente in zijne vergadering van 6 Februari 1875, no. 42, is vastgesteld de volgende veror dening b. Maar zegt S. verder ilaten wij van Swieten niet hard vallen omdat hij de taak aanvaardde en voleindigde, zooals de Regeering van zijn land dat verlangde. sindien men critiseren wil critisere men de Staatkunde der Regeering, niet den soldaat die geschikt geoordeeld werd om volgens die staat kunde te dienen en gehoorzaamde.” M. i. is juist die geschiktheid en dat gehoor zaam dienen op zijn zachtst genomen kritiek. Dit alles bijeen gerekend, kunnen volgens S. de meeste handelingen van van Swieten verde digd worden, doch zijn militair BELEID n i m- mer. sToegerust met de wetenschap, dat hij niet mocht optredenkomende, ziende en overwin nende, en dat hij met meer dan 12,000 man nen zich gedurende vele maanden zou moeten ophouden in een vijandelijk land zonder hulp bronnen en ver van Java, moest hij, indien hij veldheer ware in de volle beteekenis van het woord, in de eerste plaats voor oogen gehad hebben het behoud van de kern onzer Indische was toevertrouwd. Hij van het leger, zooals hij het noemt in zijn brief, moeten en kunnen voor komen; het overige, het vechten, volgde van zelf. »Dit is niet geschied. Het leger is wegge smolten tijdens de expeditie, en smelt nog steeds weg na de expeditie door z ij n toedoen, door gemis van BELEID.” Inderdaad eene zware beschuldiging Tot aan den val des zoogenaamden kratons is slechts enkele malen ernstig gevochten, als bij Moesapi, Lemboe en voor de missigit al ’t overige was schermutselen terwijl de militaire wandelingen na ’t bezetten van den kraton, steeds een aantal gewonden hebben veroorzaakt. Van de inneming des kratons is groote ophef gemaaktzy blijkt geen beteekenis te hebben. Bij Indische expedities gaat hel altoos zoo toe (zegt S.) De niet-militair denkt altijd het eerst en het meest aan «vechten”, doch de kans om van glad loop kogels, door inlandsche handen afgeschoten, eene wonde te ontvangendie doodelijk is of verminktis werkelijk zóó klein, dat zij geheel wegvalt bij de groote kans om door het klimaat en de vermoeienis gedurende en na den veld tocht te sterven of een geknakte gezondheid op te doen. Dit weet ieder en moet generaal van Swieten ook geweten hebben. De verantwoordelijkheid om zijn troepen in en uit hel gevecht te bren gen, is in Indie zóó mikroskopisch klein, verge leken bij de verantwoordelijkheid voor de ge zondheid en het leven van de hem toevertrouwde menschenmassa, dat hij geen veldheer niag ge noemd worden, die deze zorgen uit het oog ver liest. Van Swieten doelt er zelf op in zijn brief. BESLUIT tot wijziging der VER ORDENING OP HET HOUDEN VAN VERZAMELINGEN van MESTen op de SEKRETEN. ‘De Gemeenteraad van Sneek Uitvoering gevende aan zyne besluiten van 3 en 17 October 1874 nos. 17 en 6 waarby de invoering der reukelooze Sekreet tonnen voor rekening der Gemeente is aangenomen Besluit 1. artikel 8 der Verordening van 14 Febru ari 1870 afgekondigd den 19 Maart 1870 te wijzigen als volgt Art. 8. De Secreten moeten behoorlijk ge- Voor de 2e expeditie had men berekend, met betrachting der grootste zuinigheid, 27 schepen noodig te hebben tol vervoer van troepen pro viand, oorlogs-materiaal, enz. Generaal van Swieten reduceerde dat getal tot 16 (zegge zestien), waarbij later nog een 17e werd gevoegd. Veel, wat noodig was, werd ach tergelaten. Dat is het begin geweest van onze ram pen en een proeve van zuinigheid, die veel bloed heeft gekost en nog nadeelig terugwerkt op de bezetting van Kotta-Radja. Onder de vertrekkende troepen heerschte de cholera Behoeft er meer gezegd te worden. Toen het 3e bataillon voor de cholera moest vluchten naar Poeloe Nassi en in een modder poel gelegerd werd, ontbrak voor verpleging al les. Binnen een paar uur stoomens kan men de reede van Aljeh bereiken, doch op het stafschip bleef men vele dagen in rustige rust. Al dadelijk werd het nadeel ondervonden van het te gering aantal schepen. Er kwam dientengevolge gebrek aan drinkwa ter dat, wat gedronken werd, was besmet door cholera-stof Het kampement te Penajoeng heeft ontzettend veel volk gekost; van Swieten schrijft dat toe aan het klimaat, doch staat, volgens S., in die meening alléén. Het klimaat was er betrekkelijk zeer goed, doch misplaatste zuinigheid had de uitrusting al te bekrompen doen zijn. De gevolgen daarvan kon den niet uitblijven. Het kampement te Penajoeng was slecht ge kozen en nog slechter ingerichtgeen privaten slecht drinkwaterontoereikend voedsel; slecht toezicht slecht logies; treurige ziekenverpleging; verwaarloozing der dwangarbeiders. Alles, zegt S. moet geweten worden aan de gevloekte zuinigheid; om eenige tonnen gouds te besparen, heeft men het leger geknakt. Er was slechts gezorgd voor 2% in plaats van voor 15% zieken, zoodat 13% niet verpleegd is geworden. Wie moet daarvoor verantwoordelijk gesteld worden? Wie anders dan de Opperbevelhebber? zegt S. terecht. Toen van Swieten zag, dat de zaak erg stond, detacheerde hij een half bataillon naar de over zijde der rivier, doch liet de rest in den pesl- poel liggen. Dat half bataillon, onder majoor Pel, had het goed in alle opzichten; toch liet van Swieten de overigen in het kamp Penajoeng blij ven bivouacqueren. Zij logeerden er op hun eigen kerkhof En nu het bezetten der kratons. De generaal had van «paleizen” gedroomd en vond een on- reinen poel. Bij behoorlijke informatie had hij den waren toestand kunnen kennen, volgens S. In plaats van die paleizen (d. z. onreine hok ken) op Ie ruimen en de beste plekken voor de magazijnen en de kleine bezetting uil te kiezen wégen te begrinden en het gras te laten groeien, moest er eene (nuttelooze) versterking gemaakt sloten worden op Europesche wijze, ten koste der ge zondheid van duizenden. De kraton is lijk bezet door nomen worden, slagen heeft.” Uit dit alles concludeert S. dat het bewijs is geleverd, dat van Swieten de oorzaak is ge weest van de groote verliezen en de moeielijk- heden, waarmede wij thans te worstelen hebben. Ten slotte zegt hij «Had hij gedaan, wat ie dereen reeds in Januari wildé een havenhoofd door Engelschen laten bouwen te Oleh-leh; de uitgemergelde kettinggangers vervangen door de werkzame Niassers had hij den kraton gelaten en dien niet omgeschapen in het ongezonde Kot ta-Radja, en tegelijkertijd de voornaamste pun ten in den omtrek bezet, dan zouden onze troe pen daar toen en later wél bij gevaren zijn; de Kocroeng-daroe ware‘in ons bezit gebleven, die nu natuurlijk is afgedamd door den vijand, onze halve strijdmacht, onder betere conditiën gebracht, had niet behoeven te vluchten uit het verpeste Penajoeng, en zou nog een paar maanden heb ben kunnen helpen, en Atjeh ware niet uitge mergeld geworden zoo als nu. Het is niet mogelijk vol te houden, dat deze oorlog met humaniteit is gevoerd, noch wat be treft onze eigen landskinderen, noch tegenover onzen vyand. Wij hebben de onderwerping ver daagd tot wie weet hoe lang, terwijl wij onze ge duchte strijdmacht beter hadden gebruikt en be hoorlijk op de been hadden gehouden. Al zal Atjeh in ons bezit komen, wij kunnen aan ge neraal van Swieten wijten dat een verloopen en gedecimeerd volk, een door den langen strijd verarmde streek, mettertijd onder onze heerschap pij zal zijn gebracht met onnoodige opoffering van onze beste sappen, vroeger, nu en nog lang hierna. Wie zegt ons hoe dat alles weer zal moeten worden goedgemaakt Men vergelijke het stuk van generaal Booms in de Gids van Februari en het vroegere stuk van generaal Knoop. STATEX-fcEAKtui Tweede Kamer. Zitting van Vrijdag 19 Februari. In de zilliug vau heden is na langdurige discussie met 42 tegen 26 stemmen verworpen de conclusie van de meerderheid der commissie van onderzoek der stuk- ken nopens de koffi-enquête op Java en zonder stem ming aangenomen de conclusie der minderheid lot dank zegging aan den minister en aanneming der stukken voor kennisgeving. lugekomen is een ontwerp tot amortisatie van schuld dat in verband staat met het vroegere tot belegging van kasgelden. Tegen Dinsdag te 1 uur zijn onderscheidene wetsontwerpen aan de orde gesteld. Daarna ufdceliugs-ondetzoek van hut voorstel tot wijziging der kiestabel en van bel spoor- wegvoorstel van de heeren Kappeyne c.s Tegen Maan dug den lu Maart is de wet tot toezicht op de spoor wegdiensten aan de orde gesteld Morgen te 11 uur zal de conclusie omtrent de zaak te Striip met het daarop voorgestelde amendement van den heer van 11 oa ten worden behandeld. Zitting van Zaterdag 20 Februari. In de kamer is eene breedvoerige juridieke beraad- sHgiug gehouden over do Zaak te Stryp Je comm.a- sie uit de kumer die do iuliebliugen vau deu minister van binucnlandsche zaken had onderzocht, concludeerde lot dankbetuiging aau den minister voor de vernlreklö inlichtingenop grond, dut noch de zegccriug, uoch do kamer in deze zaak konden lusscheubeide treden bet was eene rechts- of politie-kwestie. De heer van Houten had vuorgesteld dat de kamer zou verklaren dat voor zoover het bezit of beheer van kerkhoven welke van oudsher als algemeene begraafplaats waren gebruiktaan de kerkelijke gemeenten publiek rechter- voorzien zijn van tonnen met trech ters die van geineente-wege kosteloos worden verstrekt en onderhouden. Het gebruik van andere tonnen, bakken, vaten of wat hel ook zij is verboden doch degenen die, bij hunne Sekreten, eigen tonnen in gebruik wenschen te nemen zullen hiertoe bevoegd zyn onder de volgende, bepalingen.: a. dat hunne, tonnen overeenkomen met eep bij de gemeente aangenomen model b. dat zij met den naam des eigenaars zijn gemerkt c. dat bij elk sekreet twee tonnen behooren. Art. 9. der gemelde verordening in te trek ken. 3. de bepaling van het tijdstip waarop de gewijzigde artikelen in werking zullen ‘reden aan Burgemeester en Wethouders op te dragen op de voorwaarde dat indien voor de geheele gemeente niet hetzelfde tijdstip kan worden aan gewezen vóór het einde des jaars 1875 da in voering van het nieuwe stelsel geheel zij tot stand gebracht, 4. de strafbepaling van art. 11 der betrekke lijke Verordening ook op het nieuwe art. 8 toe passelijk te verklaren. Dit besluit zal binnen 2 maal 24 uren afschrift aan heeren Gedeputeerde Staten Friesland worden medegedeeld. Gedaan te Sneek in de openbare zitting van 6 Februari 1875 no. 12. (Get.) J. TEN GATE Voorzitter. H. FENNEMA Secretaris. Zijnde deze verordening aan de Gedeputeerde Staten van Friesland volgens hun bericht van den 18en Februari 1875 no. 58 in afschrift medegedeeld. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 24 Februari 1875. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. ten GATE. Re Secretaris. H. FENNEMA. Mues»» C

Sneeker Nieuwsblad nl | 1875 | | pagina 1