.1 r GEMENTE EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. NIEUWS- EN IDÏERTENTIE-BUD NOOR DE ty. .69 :|l o No. 17. 1875. ZATERDAG FEBRUARI. EN. '4 '7,. 7< 57. J17« >17,, 7.. 27 t Si I ft ft E X I. A ft' D- 9,00 f J f- 4 r SM', Eh. A M. Feb. Donderdag 25 Februari. van 8TATEN.CENERAAL. Tweede Kamer. SCH OEP. van ingezetefieu belaxt den in den regel liberale een deel van Gouda gen 1 te den ire- ■ver t 38 eren, 5 bij - i ere) ADVEIITENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarboven 7 /2 Cents. Alle brieven en stukken de uitgave of redactie betreffendeworden franco ingewacht. Zitting van Dinsdag 23 Februari. In de Kamer is beden hét ontwerp tot verbetering der marine-peusioeuea aangenomen met algemeene stem tnen. Vooraf was aangenomen ren amendement van de heeren Fabius en Nierstrasz lot meerdere verhooging der pensioenen vau de onderofficieren doch verworpen hun amendemeui, oin aan de algemeene verhooging eene terne werkende kracht te geven to' 1859 Morgen elf uur ziju andere ontwerpen Zitting van Woensdag ‘24 Februari. 5% aau de orde ue te dr.po- Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementspi ijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco f 1.90. In eene vergadering van de liberale kiesver- eeniging «Eendragt maakt Magt”, te Groningen werd gezegd, dat de leden der Tweede Kamer hooger schadeloosstelling behoorden te hebben voor den lijd enz. door hunne betrekking geëischt. Die meening werd bestreden, ook om deze re den: »de leden zouden dan nog langer spreken.’’ Men herinnert zich l ‘van Kinsbergen te een zijner makkers 5,00, 2,50 4,00 Te ’s Gravenhage is in den ouderdom van "58 jaren overleden, dr. L. II. Verwey, wiens naam op geneeskundig en ander gebied, o. a. ook in verband met het «Roode Kruist”, eervol bekend was. Eene hoogst treurige zaak hield in hare laat ste zitting eenigen tijd de aandacht der Arn- hemsche rechtbank bezig. I dat onlangs op hét instituut Elburg een leerling door werd doodgeschoten deze laatste "nu stond de zer dagen deswege terecht, beklaagd van man slag door onvoorzichtigheid en onbedrevenheid: Uit het gehouden getuigenverhoor'en de volledi ge bekentenis des beklaagden is gebleken, dal deze, met overtreding van het uitdrukkelijk op dit punt op school bestaande verbod, in hot be zit was van een pistool, hetwelk hij op 20 Janu ari rnede had genomen naar school, om er me de te schieten op vogels gedurende de wandeling, an- Het weigerde welke hij wegens zijn leeftijd (17 jaar) met dere jongens, zonder opzicht mocht maken, pistool was geladen met hagel, maar zesmaal af te gaan, nadat er een percussion was opgezet. De beklaagde nam er daarna de per cussie af en, tehuis gekomen, maakte hij gebruik van eene korte afwezigheid van een ondermees ter uit de leerzaal, om het uit speelschheid aan te leggen en al te dpukken op een zijner beste vrienden. Tot zijn nameloozen schrik ging thans het schol ?fzijn vriend werd a bout portant gewond en hoewel de beklaagde zelf en de’ iiïï middels toegeschaten directeur van het instituut ijlings geneeskundige hulp haalden, overleed de gewonde nog denzelfden avond aan de gevolgen van het schot, dat hij vlak in het gezicht had ontvangen. Een getuige a décharge verklaarde, dat het tot de bijna nooit voorkomende zeldzaamheden be hoort, dat het schot op een peivussiewapen af- gaat, wanneer ar geen dopje op zit; dat dit ech ter kan geschieden, wanneer eerst de percussie heeft geweigerd, maar zich eeuig donderpoeder door den veroorzaakten dmk heeft losgelaten en op het schoorsteentje van het pistool is blijven zitten, hetgeen in dit geval waarschijnlijk was geschied. De directeur van het instituut verklaar de, dat de beklaagde vooral in het laatste jaar een uitstekend leerling was geweest. De substiluut-officier van justitie, mr. Nahuijs betoogde dat hier volgens de bewezen omstan digheden was gepleegd een doodslag uit onvoor- Thans wordt stellig verzekerd dat de eerste opvoering van Multaluli’s Vorstenschool zal plaats hebben te Utrecht op 1 Maai tde tweede te Rotterdam den volgenden dag. De auteur heeft het derde bedrijf eenigszins bekort en hiei en daar eenige andere .wijzigingen aangebracht ter wille van de scènerie. schen, door den minister Heemskerk in zake den spoorwegaanleg aan het consortium der 17 ban kiers gesteld, niet onbillijk. Waarom, vraagt het blad, konden de bankiers de waarborgen niet geven, die de regeering verlangde De minis ter vroeg hun terecht.»Gij, heeren bankiers die een zoo hoogen rang in uw vak inneemt, waarom waarborgt gij niet persoonlijk het ver- eischte kapitaal Met andere woorden «Waar om zal ik u de voordeelen der concessie en bo vendien nog eene belangrijke bijdrage uit ’s lands kas geven, wanneer daartegenover niet een geè- venredigde prestatie uwerzijds staat De vóri ge regeering scheen tevreden te zijn met de ver zekering van een moreelen waarborg. De legen- wooordige minisier niet en het Amst. Eff. blad gelooft dat hij gelijk heeft. Zoodanige verzeke ring in financieele aangelegenheden is menigeen al duur te staan gekomen. De ondervinding der laatste jaren kan daarvan getuigen. Ook het Hand.bl. laat zich in den geest uil en herinnert de woorden die den tegenwoordi- gen minister als kamerlid op 5 Mei 1873 sprak. Dezq luiden: tegenover ondernemingen die niet van rich Staat uilgaan, kunnen alleen zoodanige gesteld worden, waardoor aanleg eene xploilatie vast verzekerd zijn, wanneer men ze inwilligt.” Was van een lid der Kamer zoo vraagt het Hand die aldus oordeelde, iets anders te wach- ten, dan dat hij, minister geworden, vóór geen concessie staatssubsidie zou willen voortdragen, De minisier een .mi de hoofdbezwaren van en lilzerda werd tegemoet gekomen, zoo- zijn amendement. inlrok en de wel. met Eveneens Let niet om over te gaan lot de orde Zeggen voor de gegeven inlichtingen en bel adres mei deze ier griffii neeren. Zitting In de heden gehouden zitting is de discussie over de wijziging van arl. 16 der wel van 8 Juli 1874 tot uit oefening der veeartsenijkunde voortgezet, bestreed hel amendement Tak. dpeb leverde zelfs gewijzigd artikel, waardoor de heeren Tak dat de eerste algemeene stemmen werd aangenomen, ontwerp lot veihooging der slaatsbegrooling 187* hoofdstuk 6 mei 60 duizend, wegens de kosten lol. wering der besmettelijke veeziekten. Daarna heeft sec tie oudeizoek plaats gehad van vroeger bepaalde onder werpen. Voorzitter meedeelde, dat de heeren Kappeyne, j en Tak een ontwerp tot aanleg staatsspoorwegen hadden ingediend. Wat bracht die mededeeling een sensatie te weög 1 Slechts enkelen schenen in ’t geheim te zijn. De minister achter de groene tafel keek of hij ’t, in Keulen hoorde doinleren; van uit do banken der rechterzijde worden don heer i\appeyne woeden de blikken tocgeWO) p Voor Heemskerk is dan ook zeer zeker dat wetje geen aangename verrassinghel bezorgt hem één van die onaangename oogenblikken, die, zooals gisteren de heer Kappeyne spottend op merkte zelfs een minister van Binnenlandsche Zaken niet worden gespaard. Door dat kleine wetje is een groot deel van 's ministers spoorweg- illusiën den bodem ingeslagen. Hij Stond zoo rustig op de locomotief, ongenegen om het sein te geven tot vertrek, voordat de trein met kiezers zou zijn aangekomen en zie, daar komt onver wachts de heer Kappeyne opdagen en roept den ongeduldige passagiers toe stapt maar in ais gij met mij meegaat behoeft gij niet op den kiezers-trein te wachten Wat zal nu de minister doen Zal hij ook van batterij veranderen en eveneens terstond het sein tot vertrek geven In dat geval zou het j hém zeker niet moeilijk vallen om den heer Kappey- ne te bewegen van de voorgenomen concurren- lie af te zien maar men zegt dat hij daarvan niets wil hooien. En toch is er geen tijd te verliezen reeds binnen eenige dagen gaat het ingediende ontwerp naar de secties en zoo zou het wel ééns kunnen gebeuren dat de heer Kap peyne en de zijnen reeds op de plaats van be stemming waren aangekomen, voordat Heeinskeik zijn trein met kiezers in ’t verschiet kreeg. Te beklagen is evenwel onze minister van Binnenlandsche Zaken niet. Zijn diagnose van de spoorweg-koorts in Nederland is bepaald zeer slecht geweest, want anders zou hij wel gemerkt hebben dat de ziekte reeds te hoog was geklom men om tot Juni met het toedienen van een geneesmiddel te kunnen wachten. Wat er nu dezer dagen van ’s ministers onderhandelingen met het bankiers-consortium is uitgekomen, geeft den doorslag. De groole bladen hebben daarvan reeds het een en ander meegedeeld dat een zóó treurig licht spreidt over ’s ministers spoorweg- politiek dat zelfs het Haagsche Dagblad wat misschien nog nooit is gebeurd gemeend heeft den heer Heemskerk een les te moeten toedienen. Ik voor mij weet niet waarover ik mij meer moet verwonderen over ’s ministers onhandigheid dan wel over zijn dubbelzinnigheid. Stel u voor dat hy eerst de concessie-aanvra gers in den waan heeft gebracht dal zij in hoofd zaak de concessie op dezelfde voorwaarden kon den verkrijgen als in het spoorweg-ontwerp van Geerlsema waren bepaald en dat hij eenige we ken later niets meer of minder dan den eisch heeft gesteld dat zij vóór de indiening van het wets ontwerp de bewijzen moesten overleggen dat al de millioenën voor de onderneming’ benoodigd reeds waren ingeschreven een eisch waaraan natuurlijk onmogelijk kon worden, voldaan. De gewijzigde begrooting van uitgaten roor de vol- tooling van hel veitmgsie.sel thans door den Minisier van Oorlog aau de Tweede Kamer ingezonden is van 4 op 3 inulioen teruggebrachlin hoofdzaak doordien memorieposicu zijn uiigeirokken voor den aanleg van de forten te West broek Bureveld en Oudwulven en «an de werken Voor de vetbeleriug van hel offensief te Kaarden. De Regeering heeft de begreotiug aldus gewijzigd eensdeels uil zucht om bet gemeen overleg Ie bevor deren anderdeels wegens het thans tot rijpheid geko men voornemen om een gedeehe der Zuiderzee droog te leggen en daartoe weldra beslissende stappen te doen. De Minister zal aan eene commissie het onderzoek opdragi n of bovengc oe.mde forten van zoo groot ver dediguigsveimogen eu dus ook zoo groole susi baarheid iioodig zijn. De Kamer hoeft heden onderscheidene webontwerpen aangenomen. Langdurige discussion zijn gevoerd over het ontwerp tot wijziging der wet van 8 Juli 1874 op de uitoefe ning der veeartsenijkunst. Tegen de strekking tot vergemakkeliug der toelating van ongediplomeerde vee artsen werd veel bezwaar gemaakt doch deze werd anderzijds verdedigd. Tengevolge van een amendement van den heer Tak waartegen de Minister voorloopig geen principieel be zwaar bad maar welks redactie hij nog wil nagaan werd op zijn verzoek de verdere beraadslaging tot morgen verdaagd Aau bet einde der zitting beeft de commissie geweest met het onderzoek der inlichtingen van Minister vuu Binueidamischc Zaken op bet adres der van ’s Bosch wegens bet verbod van op voering der opera: „Pariser Leben”, de conclusie van haar rapport voorgelezen, luidende dal zij zich geheel vereenigl met de uitlegging van den Minister aan arl. 188 der gemeentewei gageven. Ook naar bol inzien der commissie heeft de waar nemende burgemeester van llertogeubosch ten deze gehandeld binnen den kring zijner bevo'gdheid en is hij te dier zake bij de wet aau geeueriei controle vau hooger autoriteit onderworpen De commissie acht zich niet geroepen te treden iu een onderzoek over de wenscheiijkheid van wijziging van art. 188 der gemeentewet en b v. hooger beroep van de uitspraak des burgemeesters op eene hoogere autoriteit toe te lalen. Hierover bestond verschil De commissie stelt met bet oog op dat verschil voor niet om over te gaan lo’, dc orde van den dag maar den Minister dank te Het Vaderland is niet bijzonder ingenomen met hel ontwerp tot wijziging in de kiestabel. De opmerking van den minister dat het kies district Amsterdam bijna 12000 zielen overheeft en het daarom geraden schijnt uit dit overschot een nieuw district te vormenweerlegt hel blad met de mededeeling dat Rotterdam meer dan 12000 zielen over heeft en het dus eerder voor een vierden dan Amsterdam voor een zevenden vertegenwoordiger in aanmerking kwam. Het feit dat Amsterdam reeds 6 leden kiest en dat de cencus daar zeer hoog is waardoor een betrekkelijk gering getal personen kiezers zijn, pleit mede niet voor het ontwerp. Voorts doet het blad nog opmerken dat de verschikkingen door den minister gemaakt wel is waar klein en niet talrijk zijn maar een kleine verschikking onoordeelkundig aangebracht kan meer nadeel te weeg brengen dan alle andere wijzigingen te zamën. En dit is met Amsterdam het geval. Hel kiest nu afgevaardigden. Door er Utrecht Amersfoort en Haarlem bij te voegen kunnen voor de zes liberalen allicht, zeven anti liberalen gekozen worden en die kleine verschui ving zou dan een revolutie in die politieke ver houdingen ten gevolge kunnen hebben. Natuurlijk kan de minister dit niet willen. Het is hem alleen om afronding gelijkmaking en vereenvoudiging te doen. Hij toone zich nu conservatief in de goede beteekenis en poge niet door verschikkingen op het papier een volk tij delijk in een andere richting Ie dringen. Dit moge voor een poos ongestraft geschieden, maai de reactie moet volgen en die kan allicht te on stuimig zijn. Men schrijft uit den Haag aan de Zutp. Ct. Aan politieke discussiën op dit oogenblik geen gebrek. Zelfs in kringen, waar in den regel de politiek contrabande is, wekt thans de spoorweg- pohtiek van den minister Heemskerk belangstelling, ik was Donderdag juist in de Kamer toen de eene kwestie van eersten en 1 i de Roo, Mackay 1 van staatsspoor liet Amsterdamsch Effectenblad acht de ei- I Bij de loting te Kuilenburg gehouden, konden van de 63 jongelieden 3 lezen en niet schrijven, 13 lezen noch schrijven. Ons onderwijs schynt dus nog wel wat te wen- sdlien over te laten, zegt de Arnh. Ct., daar in liet midden van ons land 22 percent jongelieden van pl. m. twintig jaar de eerste beginselen van het onderwijs niet kenden. De berichtgever der Amst. Ct. die uit Eiber- j gen meldde dat een varken een kind had opge- I gelenheeft zich eenigszins vergist. Hel kind heeft met zijne ouders het varken opgege ten. Het is maar vierden naamval. tot het kapitaal inderdaad aanwezig ware Voor het overige oordeelt hel blad minder gun- tig over de geheimzinnigheid vgn den minister bij de interpellatie-Van Kerkwijk, en juicht het ini tiatie! door de hh. Kappeyne c. s. genomenten zeerste toe.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1875 | | pagina 1