fifflEENTE EN HET ARRONDMIENT SNEEK. NIEUWS- EN AHTERTENTIE-REAO VOOR DE 1875. No. 18. De nieuwe Kiestabel. IN. 00, ,50 ,25 g-, laiiMiiWBi r SNEBK en- ffl LEUGEN door de ak- SS K A K A rw Kohier der belasting op de honden, dienst -4 een wor- de- g- $T.tm-CEXEK.UL. Tweede Kamer. >P, ma te te en urk a ,00 en ans de rre ge, Sla in, arl. d., itg. 27 nes v. v. Eli- M. 't. /.6 8 8 ^6 '16 16 l 6 a O 46 en, ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents voor eiken regel daarboven 7'/2 Cents. Alle brieven en stukken, de uitgave of redactie betreffendeworden franco ingewacht. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Ahonnementspiijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. De Standaard laat tegenwoordig geen gele genheid voorbijgaan geen nummer ongebruikt waarin zij niet ageert tegen de volksschool. Het schijnt dat hare lezers van die colossale onder drukking, waarvan zij herhaaldelijk gewaagt, nog niet zoo bijzonder overtuigd zijn anders zou dat opzweepen dat bewerken der kiezers maan den vooruit dat kunstmatig agileeren niet zoo hoog noodig zijn. Gaat zij zoo voort, dan vree- zen wij dat zij tegen den strijd der verkiezing geen schryvensslof meer zal hebbengeen enke len toon meer zal kunnen aanslaan, dien zij niet reeds vroeger aangeslagen heeft geene enkele variatie op dit thema meer kan aanbrengen. Dankbaar een nieuw beeld aangtijpende past zij zelfs het verhaal van den rijken man en het ooi lam op de schoolqnaestie toe. De rijke man is de liberale partij zij heeft zeer vele scholen en leermeesters. De arme daarentegende christe- lijk-historïsche, zij heeft niet dan een eenig klein schoolwezen haar ooilam dat ze met de eigen penningen betaald heeft en gevoed dat het groot geworden is. Als uitheemsche gast doet het It’SiliT. Blijkens een gisteren ontvangen telegram van den gouverneur-generaal van Ned.-Indié heeft generaal-majoor Pel den 25 Februari aan de In dische regeering bericht, dat de cholera in Afjin verminderde. toe aan Amsterdam, dat reeds een zesvoudig di strict is, slechts kiezers tellende voor drie afge vaardigden. Daarenboven, kiesdistrictsgewijze gesproken, be- hooren bij Amsterdam geene dorpen teegevoegd te wordenreeds Diemen en Watergraafsmeer zijn heterogene bestanddeelen, wier bevolking gansch andere belangen dan Amsterdam heeft. Mr. W. F. S. VERGADERING van den Gemeenteraad van SNEEK, op Zaterdag 6 Maart 1875 ’s namiddags 6 uur. Punten ter behandeling: Resumtie der notulen. van goedgekeurde raadsbe- Hoe de wetgever vijfjarige herziening heeft kun- i nen vaststellen met het oog op de vierjarige zitting der gekozenen, is mij raadselachtig doch misschien heelt hel tientallig stelsel (ditmaal ge halveerd) hem parten gespeeld; anders, dacht "mij, zou vier of tweejarige herziening wel zoo goed gestrookt hebben met de inrichting der ver tegenwoordiging zelve. De kunst van cijfer-samenvoeging is in het po litiek goochelspel van even groote waarde als het «slaan der volte in dat andere, hetwelk Bamberg Bosco, Houdin Robin en anderen speelden en neg spelen. Wie de cijfercombinatie-volte goed slaan kan is meester van de bewondering zijner toeschou wers en begoochelt ze tot biologëring toe. Nederland heet liberaal te zijn en ik geloof, dat het volk, over ’t geheel genomen, dit ook is doch uit de verkiezingen kan men geen bewijs putten De natie kiest niet; er zijn kiezers en van de zen blijven er velen t’huis daarom is onze «Volksvertegenwoordiging” én in beginsel èn in ■uitvoering LEUGEN. De werving voor het Indische leger heeft geen gunstige resultaten opgeleverd. In het geheel hebben de wervers uit de verschillende garnizoens plaatsen 26 manschappen aangebracht. De 13 jongelieden van de gestichten te Veenhuizen zijn daaronder begrepen. De meeste wervers keerden zonder manschappen in hun garnizoen terug. zwaar beladen vaartuig kreeg een belangrijk lek, waardoor Op het hulpgeschrei gin gen, niettegenstaande duisternis en harden wind, terstond 4 wakkere mannen scheep en hadden het geluk 5 personen aan een anders wissen dood te ontrukken. Van de 4 overige ontkwa men er 2 over het ijs, doch een man, die drie onverzorgde kinderen achterlaat en een jonge ling van 21 jaren verdronken. Zitting van Woensdag 3 Maart. Bij voortgezette beraadslagingen over de spoorweg politiewet is art. 3 door de regeering eenigzins gewij zigd aangenomen met Al tegen 30 stemmen na ver werping van het amendement Godefroi met 51 tegen 20 stemmen en nader voorgcsteld amendement Smidt met 42 tegen 29 stemmen. Art. 4 is goedgekeurd art. 5 over het gemeenschappelijk gebruik van verschil lende spoorwegen en stations gaf tot velerlei woorden-, wisseling aanleiding vier amendementen daarop zijn verworpen en ’t artikel is aangenomen. Morgen voorzetting. Zitting van Donderdag 4 Maart. In de zitting van heden zijn de beraadslagingen over de spoorweg politiewet voortgezet. Artt. 69 zijn deels met geringe wijziging of bijvoeging goedgekeurd Daarop is de discussie aangevangeu over het 2e hoofd stuk en de onderdeden daarvan betreffende het toe zicht op de spoorwegdiensten. Bij de algemeene be. raadslaging over liet hoofdstuk is teruggekomen op da te greote macht der regeering in de huishoudelijke aangelegenheden der spoorweg-ondernemiugen. Morgeu voortzetting over de artikelen. Te Zaandam heeft Zaterdag j. 1. een droevig ongeval plaats gehad. Om 8 uur des avonds begaven zich een negental nachtarbeiders naar aan de overzijde der Zaan staande oliemolens in een schuitje door het daartoe in hel ijs aan wezige slop. Het halverwege de Zaan het begon te zinken. Af- en overschrijving op de Gemeente-be- grooting voor 1874. 7. Voorstel der Curatoren van de Latijnsche Scholen en der Commissie van toezicht op het M. O.tot verandering der lesuren van de na- middaglessen. 8. Idem van den Gemeenteraad van Bols ward, tot eene gewijzigde regeling van het beheer over den Mac-adamweg van Sneek naar Bolsward. 9. Idem van den Gemeente-ontvanger tot ge rechtelijke invordering van huur van L. Jaal- sma. 10. Brief van den Raad van State, omtrent het door den Gemeenteraad van Wijmbritseradeel in gestelde beroep bij den Koning, in zake het on derhoud der Nijlanderzijl. 11. Verzoek van het Hoofdbestuur der Frie- sche Maatschappij van Landbouw, omtrent het geven van landbouwkundig onderwijs aan de II. B. School in Friesland. 12. Adres van L. T. Visser en J. de Graaf om grond voor het bouwen van 4 woningen. 13. Adressen van H Walinga en D. Gorter om benoemd te worden tot beurtschipper van Sneek op Amsterdam. 14. Adres van den heer R. Dijkstra, om eer vol ontslag als Leeraar aan de H. B. School. Het was een ongelukkig idéé van den Grond wetgever ons land in kiesdistrict-perkjes te ver deden (art. 76, Grondwet) en op die wijze de kiezersstemmen te verdeden, zoodat nóch de kie zers nóch de gekozenen een geheel uitmaken. Onze Tweede Kamer maakt evenmin een geheel uit als tachtig losse steenen een muur vormen. Of de «vaderen” eendrachtig waren, weet ik niet, zelfs zijn er bewijzen genoeg voor het te gendeel even zoo goed als hunne deugd niet bijzonder groot was, doch men is nog zeer ge woon te stoffen en te pochen op der «vaderen” eendracht en hun spreuk «eendracht maakt macht.” De Grondwetgever zeker zich zelf des on bewust heeft die eendracht wat het verkie- zingswerk betreftonmogelijk gemaakt, toen hij beval het land in even zoovele snippers te snij den als er 45,000 inwoners of veelvouden van dien waren. Consequent gehandeld zijnde zou Nederland thans uit 82 kiesperkjes moeten bestaan, daar de bevolking ruim 45,000 maal zoo groot is. Er zijn 41 kiesdistricten, onder welke 8 enke le (Groningen, Zuidhorn, Winschoten, Steenwijk, Haarlemmermeer, Brielle, Goes, Zierikzee) 2 drie voudige (Sneek, Rotterdam) 1 zesvoudig (Amster dam), de overigen zijn dubbele. De Kieswet (art. 99) beveelt vijfjarige her ziening van de perkjes in den Nederlandschen kiestuin. Niet altijd is dat geschiedde tuinman zag er wel eens tegen op de spade te steken in het werk zijns voorgangers, of wellicht begreep hij dat dit voor de vrucht, die hij verlangde, niet goed zoudo zijn dat zijn belang medebracht het oude te behouden. De wet is er evenwel en moet derhalve den gehandhaafd. Zitting van Dinsdag 2 Maart. In de Kamer kwam heden na de voortzetting der algemeene beraadslaging over de spoorweg-politiewet waarbij de Minister o a meedeelde dar. de Koning een besluit genomen heeft, waarbij het loopen van con ducteurs op loopplanken onder de verboden handelingen wordt opgenomen art. 1 in discussie, waartegen veler lei bezwaren werden in het middeu gebracht door de heeren Storm ’s Jacob Messchert en Godefroi, terwijl de heer Kappeyiie en dc Minister van Justitie de be paling verdedigden. De strijd liep uitslnitend over de verantwoordelijk heid der ondernemers van spoorwegdiensten voor de schade door pesouen of goederen bij de uitoefening der dienet geleden, tenzij de schade buiten hunne schuld of die der beambten zij ontstaan eene bepaling gelijk, luidend met art 1 der bestaande wet van 1859. Na korte re en duplieken werd art- 1 met G1 tegen 11 stemmen aangenomen. 1. 2. Mededeelingen sluiten, ingekomen stukken enz. 3. Verslag van den toestand van het middel baar onderwijs, over 1874. 4. Idem idem van het lager onderwijs, over 1874. 5. 1875. 6. LEUGEN door de Wet, en praktijk. Volgens de laatste volkstelling had Nederland eene bevolking van 3’579.529 ingezetenen en daaronder 105.452 kiezers, dus op ieder 34 kop pen één kiezer, op 1318 kiezers één vertegen woordiger. Maar naar dien maatstaf zijn er te veel kiezers in de districten Groningen, Zuidhorn, Appingadam Leeuwarden, Sneek, Steenwijk, Almelo, Deven ter, Zutphen, Arnhem, Tiel, Amersfoort, Utrecht, Hoorn (2 leden op 3473 kiezers), Alkmaar (3051), Leiden Gouda (3200), Delft, Gorichem (3102) Middelburg, Goes, Zierikzee, Breda (3902), Til burg (3152) en ’s Bosch te weinig in Winscho ten, Assen, Dockum, Zwolle, Nijmegen, Haarlem, Haarlemmermeer, Amsterdam (zes leden op 3964 kiezers), Rotterdam (2515), Brielle (1152),’sHa- ge (2033), Dordt (2037), Eindhoven (2146), Maastricht, Roermond (1893) en Boxmeer. De verdeeling is dus niet goed, of de census deugt niet, of beide is waar. Het laatste (indeeling en census deugen niet) houd ik voor de waarheid, ja voor zóó waar, dat mij de lust bekruipt, om Doedes na te zeggen MIHI CONSTAT. Wie de politieke volte goed slaan kan, heeft het bij deze gegevens in zijne macht de distric ten zóó in te richten, dat hij van een liberaal district een behoudend, van een conservatief een vrijzinnig maakt. Voor eenige jaren hebben de anli-liberalen die nu aan het bewind zijn, er zelf op gewezen. Amsterdam dat zes leden afvaardigt, is vol gens de praktijk der perkjes-theorie eigenlijk niet vertegenwoordigd. ïndien Amsterdam niemand afvaardigde, zou ’t er niets toe- of afdoen, daar van de zes afge vaardigden drie liberaal en ook drie anti-liberaal zijn. De eene helft vernietigt de andere. Zij leggen te zamen geen gewicht in de poli tieke schaal. Doch door bijvoeging van eenige dorpen, wier bevolking het ontbrekende van 7 x 45,000 in woners aanvult, is veel te doen. Daardoor kan de vertegenwoordiging van Am sterdam gemaakt worden tot wat men wil. R.: Doe wat minimum-census-kiezers bij wat maximum-idem, roer het om, laat het trekken tot dat de kleur vaalgroen is en de reuk naar ’t conservatieve trekt, en dien het dan toe aan «Neêrlands hartader” (die wat flauw klopt) en het doel is bereikt. Dat de minister Heemskerk van de kiesdistrict- verdeeling gebruik maakt, om de vertegenwoordi ging naar zijn zin in te richten, daarin kan hij van zijn standpunt gelijk hebben, doch de ver tegenwoordiging mag er niet in berusten. Zij zou, anders handelende, hare plicht verza ken en de rol van commere in de politiek spe len. De bevolking is toegenomen met 2 maal 45000; welnu men volge dan ook den geest en den let ter der Grondwet en richte twee nieuwe distric ten op, zooveel mogelijk daar, waar overvloed van kiezers isen voege geenszins een nieuwe

Sneeker Nieuwsblad nl | 1875 | | pagina 1