liEliKEiïfE EMIET IRlffliSSEIIEiW S^EEL NIEUWS- EN ilWERTENTIE-BLID VOOR IIE I 1875. No. 20. WOENSDAG LETTERDIEVERIJ. J IH HAM S N E E K 35 R 1 ■t KENNISGEVING. e i 2 daarna gedrukt BI NN E.M.ANB. e e Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnemontsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. Men heeft ook te Brussel, Antwerpen, Leuven i Multatuli's Vorstenschool” ten tooneele te voeren. I e a 3 STATEA-GEXEliAlL. Tweede Kamer. 1 8 1 a ADVERTENTlEN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarboven 7‘/2 Cents. Alle brieven en stukken de uitgave of redactie betreffende worden franco ingewacht. Voor de rechtbank te Amsterdam hebben te recht gestaan een student in de theologie aan de Utrechlsche boogeschool, oud 30 jaren geboren te Soerabaija, en een werkman wonende te Am sterdam. Dit jonge mensch, wiens studiën in de letteren eenige jaren geleden door hel faillisse ment zijns vaders waren afgebroken, had, na een paar jaren met les geven den kost te hebben verdiend zich laten overschrijven als student in de theologie. Om de noodige geldelijke midde len te vinden tot het voltooien zijner studie, be gaf hij zich met een brief, waarin zijn toestand De arrondissementS'-rechtbank te Maastricht verklaarde dat de gehouden processiën strijding zijn met de wet en veroordeelde den pastoor-deken der Servatiuskeik in de kosten van het rechtsge ding. Naar men verneemt heeft het wetsontwerp tot wijziging der rechterlijke organisatie ten aan zien van het getal Gerechtshoven ten doel, dat getal tot vijf te beperken, gevestigd te Leeu warden, Arnhem, Amsterdam, 's Gravenhage en ’s Bosch. Een landbouwer te Beekbergen is krankzinnig geworden door het verlies van een proces, dat over de ƒ100 liep, terwijl hij naden afloop ƒ500 aan proceskosten te betalen had. Dit bericht geeft ’t Wagen. Weekblad aanleiding tot de vraag, of de Regeering niet indirect schuldig is aan de ramp van dezen ongelukkige?Aanne mende dat naar strikt recht is gehandeld en rechter, procureur noch advocaat de zaak op de lange baan geschoven hebben, dan blijft niettemin het feit bestaan, dat om een kwestie van ƒ100, het vijfdubbele aan proceskosten verslonden is. »Dat is een gruwel, zegt ’t W. W.; dat is even goed alsof men decreteerde: in burgerlijke zaken wordt het procedeeren verboden. Dit zou velen tot een zegen zijn en bepaald dezen man waar schijnlijk voor krankzinnig te worden beveiligd hebben. Toch zou zulk een verbod ieder be seft het tegelijker tijd den eenen burger aan de willekeur en de misleidingen van den ande ren burger overgeven. Daartegen moet recht te bekomen, zijn maar andersbeter, sneller en goedkooper recht dan dit thans mogelijk is. Hier te Lande schijnt het er vroeger bepaald op te zijn aangelegd, om advocaten en procureurs in de gelegenheid te stellen, zich ten koste hun ner cliënten te verrijken. Die tijd dient echter voorbij te zijn; goed en goedkoop recht is een onafwijsbare eisch des tijds. En 't is een schan de voor Nederland en voor de Regeeringen der laatste jaren, gelijk voor de Kamers, dat zulke ongerechtigheden blijven bestaan. Mogen we de aandacht van den Minister van Justitie op deze zaak vestigen. Het zal hem tot onvergankelijke eer zijn, indien het hem gelukken mocht de aan gewezen ellende uit ons midden weg te doen.” De burgemeester van. Urk is in conflict geko men met eenige leden van zijn gemeenteraad. Deze laatste verlangen bestendiging der gewoonte om de raadsvergaderingen des avonds tq houden, en willen niet verschijnen in de zitingen, die door den voorzitter tegen 11 uren des voormid- dags worden belegd. De raadsleden hebben den Commissaris des Konings van deze gewichtige quaestie in kennis gesteld. Het Börsenblatt meldt dat de rijkskanselier van Duitschland door den Bondsraad is gemach tigd geworden tot het sluiten van een letterkun dig' tractaat met de Nederlanden. Naar wij vernemen is bij den Raad van Sta te ingediend een wetsontwerp tot droogmaking 'van 't zuidelijk deel der Zuiderzee. Zitting van Vrijdag 5 Maart. De discussie over de spoorweg-politiewet is gevorderd van art. 13 tot art. 29- Het amendement van den heer Lenling op art 13 is ingetrokken, nadat de regeering aan zyn denkbeeld eenigetmate was te gemoet gekomen. De minister is teruggekomen op de bevoegdheid de rezeering bij art. 29 gegeven, tol het bevelen van ver laging der tarieven Morgen voortzetting. Zitting van Zaterdag 6 Maart. Bij de kamer zijn ingekomen wetsontwerpen tot wij ziging der wet omtrent den wijn-accijns en tot goed keuring van bet handelstractaat met Portugal De beraadslagingen aangaande de spoorweg politiewet ziju voortgezet. De gisteren door den minister inge trokken bepaling, dat de regeering ten allen tijde tariefs verlaging kan bevelen, is bij een amendement van den beer van Kerkwijk wederom in de wet opgenoman. Al de overige artikelen 29—74 zijn aangenomen. Einde lijk is de gehecle wet aangenomen met 30 tegen 23 stemmen. Zitting van Maandag 8 Maart. De Kamer heeft het ontwerp lot bekrachtiging eener overeenkomst ter regeling der zaak aangaande de Am- sterdamsche kanaalmaatschappij aangenomen met 46 tegen 11 stemmen. Doch voorloopig genoeg I Sai.OMo’s wijsheid was plagiaatde dagbladen en Gent het plan tnn Innnonln tn vt\c plagiëren elkander en misschien is, wat ik nier ter neder schreef, verre van nieuw. Mr. W. F. S. Volgens een brief uit ’s Hage aan ’t Utrechtsch Dagblad zouden de heeren burgemeesters van de residentie en van Arnhem niet willen toestaan dat de «Vorstenschool” aldaar wordt opgevoerd. ’t Zal spoedig blijken of djl bericht waarheid bevat. En Salomo was wijs door overneming van bet- i geen hij gehoord of gelezen Had. De Gothische (eigenlijk Moorsche) bouwstijl is nieuw en toch ouder dan acht eeuwen. Wat is dus oud en wat nieuw Ook letterdieverij is zeer oud, getuige Grieken en Romeinen, en toch is de vorm, waarin zij ge schiedt, en de omstandigheden waaronder, soms i heel nieuw. Vondel’s beroemd stuk «Gijsbrecht van Am stel” was niet nieuw; Bilderdijk’s Ondergang der eerste wereld evenmin, en zoo gaat en ging het met bijna alle geschriften, die niet op waar neming, geschiedenis of onderzoek berusten. Van hetgeen geschreven en daarna gedrukt wordt, is een groot deel geletlerdiefd. Van Lennep, len onrechte als groot auteur ge- Zelden lazen wij echter van onbeschaamder let terdieverij dan die welke door den boekhandelaar J. J. Hansma, in de Lecuio. Cl. van heden (9 Maart), op de kaak wordt gesteld. De beer II. schrijft daar „Dezer dagen heb ik ook in uw blad geadverteerd een werkje, getiteld: Beelden uit de Natuur en de Heilige schrift door E. H. Oorter te Bochum dat ZEd voor cigeu rekening en op verzoek met mijn naam als uit gever in het licht heeft gezonden. Geheel ter goeder trouw en omdat Gorter stadgenoot was leende ik mijn naam daartoe aber dezer dagen zendt de beer .1 J. Telchuiis, uit Poortvliet in Zeeland mij een boekje, r in 1858 verschenen met zoo ongeveer denzelfden titel als hel bovengenoemde maar wat het mooiste vaiwie zaak is Gorter heeft het werkje van den heer Telchmje bijkans letterlijk gecopieerd en durft nog we) in de voor rede te zeggen van zijn eigen ufschrijverij Ga dan l „mijne eerstelingen” de wijde wereld in Gods zegen I vergezelie u 1” vierd, smaalde vinnig op Heinrich Heine, ver taalde diens schoone dichtstukjes en gaf ze voor eigen werk uit. Voor «Publiek” waren ze nieuw. Van Lennep schreef vadei landsche romans, die Walter Scott vroeger gemaakt had en toch voor echt Nederlandsch doorgingen, en nog doorgaan. Hieronymus van Alphen gaf kindergedichtjes om er «mede te springen naar de woning.” Hij heeft ze op twee of drie na vertaald uit het Duitsch; een Duitscher heeft ze weer in zijn taal overgebracht. Ten Kate vertaalde zijn «oorspronkelijk” ge dicht »Ahasveros op den Grimscl" uit hel Duitsch en behandelde hel origineele als een stuk versche kaas, dat in warm water heeft gelegen hij lag het op een rekbed, en sloeg er munt uit. De Braga bevat vele staaltjes van lel terdieverij. Tot de merkwaardigste reken ik dien welke reeds in den 16e eeuw gepleegd is op een «oor spronkelijk” gedicht van van Lennep. Ja lezer drie eeuwen te voren had reeds zeker Schot den Hollandschen auteur bekrabbediefd. Zekere juf frouw Smits vertaalde al in de helft der voor gaande eeuw een goed gedeelte van v. Lennep’s Pleegzoon en noemde hare letterkundige diefstal- bij-anticipatiede Pastorie te Lindisfarne. Couranten, tijdschriften en allesWat lot de periodieke litlteratuur behoort, bestaan voor 70, 80, soms 100% uit letterdieverij. De Wetenschappelijke bladen en de Globe ko men er ridderlijk voor uit. Hoe heeft men v. Eff^n’s Spectator geplagia- teerd en hoe heeft van Effen: Steele, Addison en anderen geplunderd I De een plundert den ander. Soms loopt mijnheer Plagiarius er wel cens in soms wordt wel eens een fuik uitgezet om letterdieverij-liefhebbers te vangen. Zoo heeft Jenny Lind’s wonderkind den gang door de pers gemaakt, om één te vangen, doch de aanslag mislukte, omdat allen er in liepen zelfs de vischvanger zelf, die dat mirakel, na ver loop van een week twee drie, reproduceerde en dus zijn eigen lokvinken in zijn eigen net ving. Op zulke wijze komen canards (eenden) in de wereld en ze worden geslikt zoo als eenden alles slikken (donner comme a un canard). De een neemt over van den ander, verminkt een bericht, voegt er aan toe, phantaseert er bij of borduurt er op, en klaar is Kees; doch enke le malen staat Kees verlegen over zijn eigen werk, als hem gevraagd wordt, hoe hij aan dit of dat komt. Zeker bladte Amsterdam uitkomende; heeft de gewoonte aangenomen, onze hoofdartikels over te nemen en te plaatsen als eigen werk met den naam van den schrijver er onder, en met (S. C.) in den linker hoek, als ware dit de plaats van afzending. Soms zelfs wordt naam en (S. G.) weggelaten en aan het hoofd een nieuwe titel gegeven, bijv., in plaats van Nekrologie, »Onze dooden.” Voor ons blad is dit vrij vereerend, doch gaar ne hadden wij dan ook, dat het certificaat van oorsprong niet dubbelzinnig ware en men, in stede van S. C., voluit schreef Sneeker Courant. Er is niets nieuws onder de zon. Al het oude is voorbij gegaan en weder nieuw geworden. Toen Salomo bovenstaande woorden uitsprak was hij zeker in een kwaad humeur mogelijk over zijne kat, die uit overmaat van wijsheid van de trappen viel en hem toen deze domme on waarheid deed zeggen. Alles is nieuw voor dengene, die het nog niet weet, of niet gezien heeft. Sommige dingen, die zeer oud zouden zijn, zoo ze nog bestonden, zullen nieuw worden, zoodra ze herontdekt zullen zijn geworden. Men denke eens aan de deur sluitingen bij de Spartanen, het Grieksch vuur, het glasschilderen en meer andere dingen, die oud waren, doch van welke de kunst vergeten is, zoodat zij, wederge- vonden wordende, nieuw zullen zijn. t Veel van 't geen nieuw heet of heette, is oud. Toen Terentius en Plautus hunne tooneel- stukken schreven, waren ze nieuw voor de Ro meinen, en toch waren ze oud, want ze waren navolgingen der Grieken. Van Racine en Corneille geldt hetzelfde. Breederoo schreef kluchtspelen, die voor Hol- land spiksplinter nieuw waren en toch oud daar ze navolgingen waren van Terentius en Plautus, die, zooals we zagen, de Grieken had- I den geplunderd. Hooft stal uit Tacitus, en Tacitus leende van 1 Thucijdides. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek brengen door deze ter kennis der inge zetenen dat bet Kohier van belasting op de binnen de Gemeente Sneek gehouden wordende Honden dienst 1875 door den Gemeenteraad in zijne vergadering van den 6e dezer maand is vastge steld en thans gedurende den tijd van acht dagen te rekenen van den 10de dezer maand ter Secretarie voor een ieder ter inzage zal liggen. dat binnen dien termijn van acht dagen re clames op ongezegeld papier tegen het door den Raad vastgestelde Kohier kunnen worden inge diend bij de Gedeputeerde Staten van Friesland. Sneek 9 Maart 1875. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. TEN CATE. De Secretaris, II. FENNEMA.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1875 | | pagina 1