T 1 1 l NIEUWS- EN ARFERTENTIE-BLID VOOR DE GEMEENTE EN RET ARRONDISSEMENT SNEEK. 1875. No. 23. N 20 MAAKT. ZATERDAG Verkeerde gewoonten. Nieuw tonnenstelsel. I I ii. i en an- 2. D< KENNISGEVING. kwaadspreker. i Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Ahonnementspiijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. cm 17 van nieuwsgie- waren. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents f voor eiken regel daarboven 7 '/2 Cents. Alle brieven en stukken f de uitgave of redactie betreffende worden franco ingewacht. t ot-erschrijven. 56 81 «38 «30 8.25 «34 26 *b I zeer winkels vaste prijzen hebben en dus niet meer overvragen. dit erg. Men bleef waarop men trots was. Velen logen daarom uit hun zak en verkleinden den besteden prijs, om zich te hooren prijzen over hunne pingelvaardig- heid. Er is wat tijd zoek gebracht met al dat gepingel, en geld ook! De winkelier was wel ge noodzaakt te overvragen, zou hij verkoopen en geen schade lijden. Op kermissen werd verbazend overvraagd en afgedongen. Het was eene leelijke gewoonte. Gelukkig is zij bijna verdwenen, althans als regel. Op zekere waren wordt echter nog steeds over vraagd en afgedongen, zooals op visch, groenten, vruchten, en dergelijke. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek maken door deze bekend dat het door hen voorloopig vastgestelde Kohier van den hoof- uit hel lijf. van twee voet lelterlengte, stonden gel bloot. nalaten. «Kan ’l niet wat minder,” lag hun in den mond bestorven. Sommige dames konden zoo dingen, dat eene vischvrouw er zich voor geschaamd zou hebben. Zekere juffrouw bood uit pingelzucht een zeeuw op iets, waarvoor een acht en twintig werd ge vraagd en was zeer in haar schik, toen haar bod werd aangenomen. Goed te kunnen afdingen ging voor eervol door, Het afdingen is zeer verminderd sedert de meeste winkels vaste prijzen hebben aangeno men en dus niet meer overvragen. Voorheen was dit erg. Men bleef over en weer op een halve cent dood en pingelde elkander het hart Zelfs winkels met nvasle prijzen'1 aan ’t gepin- Sommige menschen konden het niet verkeerde gewoontedie al menig huisgezin in ellende heeft gebracht en steeds een voorname bron van rampen blijven zal. Verkeerd en kostbaar is de gewoonte van pron ken. Aan pronk en opschik wordt meer verdaan dan de gezamenlijke slachters ontvangen. Pronk en opschik zijn, even als snoeplustde oorzaak van veel bedrog. Het volgende, bijvoorbeeld, komt dikwijls voor bij de zoogenaamde hoogere standen. Mama en mama’s dochters hebben jaarlijks over een zekere som voor kleeding te beschikken. Niet zelden is die som grooter dan het inkomen van een nijveren burger, en toch noch ma ma noch mama’s dochters, komen er mede uit. Er moet dus iets op gevonden worden, want pa pa wil niet meer betalen dan bet eens vastge steld bedrag. Is de rekening hooger, dan waait het uil het noorden en wordt er gedreigd met ver mindering van periodieke pretmakerij, z. a. di ners soirées, bals, logeren, opera en wat .dies meer zij. Daartegen moet dus gewaakt en het budget niet overschreden worden. Goede raad is duurmaar mama heeft die i toch De praktijk is deze: af- en 1 Costume 18 el gros de Napels a 4/2 1 Napolitaine 1 dozijn glacé handschoenen 3 meter imitatie-Malines a 2% 1 Polonaise 1 Sortie De poets- en schóonmaak-gewoonte is zoo al gemeen, dat zij een voorname rol in ’s menschen leven speelt. De groote schoonmaak in de lente, het uitha len tegen den herfst, en dan nog iedere week een 4 twee dagen voor den gewonen schoonmaak in huisbehalve nog die welke op straat ge schiedt. Ja, sommige huismoeders drijven dit zoover dat haar geheele leven één schoonmaak is, waar van ’t gevolg is dat het in zulke huizen nimmer schoon is, nimmer net, nimmer frisch. Fokke Simonsz gaf in zijn »De vrouw is de baas” een uitmuntend goede beschrijving van schoonmaak-razende huismoeders, wier huis altijd vuil en een ware plaag voor allen is. Ik heb eene juffrouw gekend, wier man een kaarsenmaker zich van kant heeft gemaakt ten gevolge van haar schoonmaakwoede. Met hare beide zoons liep het niet beter af. Toen zij op sterven lag, beschikte zy nog over den schoonmaak na haar dood. Zij moest in den gang worden gekist, de dra gers moesten, in huis komende, de schoenen af leggen, de vloermatten (met was geboend) moes ten omgekeerd wordende gordijnen mochten niet geheel vallen, om de franjes niet te beder ven, de «vrienden” moesten in zeker nabij gele gen logement bijeen komen, want anders zou het huis vuil worden. Haar huis was heel zindelijk doch had veel van een hel op aarde. Men zag haar nooit zon der stofdoek, zeemenlap of stoffer. Zij was een ware plaag voor haar zelf deren. Hare verkeerde gewoonte was inderdaad mis dadig. Voor 't overige was zij een goed mensch, doch zij leed aan schoonmaakwoede, erger dan de dol- lehondswoede, omdat zij meer slachtoffers maqkt Een dolle hond kan men ontloopen een schoonmaakdolle onmogelijk. Hondsdolheid duurt niet lang, schoonmaakdol- heid is eeuwig en neemt gaandeweg toe. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek, Uitvoering gevende aan het 3e lid van ’s Raads besluit van 6 Februari 1875, no. 12, tot wijzi ging der verordening dp het houden van ver zamelingen van mest en op de Sekreten welk besluit is afgekondigd den 24 Februari 1875 Hebben, op voorstel der commissie van beheer over de exploitatie der faecale stoffen, besloten: 1. te bepalen dat het gewijzigde art. 8 en de intrekking van art. 9 der gemelde ver ordening op DONDERDAG 15 APRIL 1875 IN WERKING ZULLEN TREDEN VOOR DE VOL GENDE GEDEELTEN DER GEMEENTE a. het Kleinzand, met uitzondering der huizen bewoond door de heeren S. H. Geertsma C. J. BruningsJ. A. J. Ver- stege, mr. L. U. de Sitter en mr. C. W. A. baron van Haersolte. b. de Suupmarkt in baar geheel, en van de Breede en Smalle Burgstraten en Schapenpleinde huizen bewoond dooi de heeren Johs. Gorter, M. Wilbers, R. Prins K. 11. Fortuin J. Godthelp G. Stockmann Zonen, Mejufvrouw de Wed. Vogelzang en den heer Johs. Feenstra. het Grootzand, met uitzondering der huizen bewoond door de heeren G. N. Bouma, T. P. de Jong, P Binkes, J. Hou- wink, M. Veltman en K. Vrolijk; voorts van Leeuwenburg de huizen bewoond door de heeren J. Droge, W. A. van Gent en H. Westerhof; en van het Hoogënd het huis bewoond door J. Siksma d. de Pollen voor het geheel, en van de Breede Burgstraat het huis bewoond door Mejufvrouw de Wed. R. Gorter. e. de Potterzijlen voor het geheel en van den Oosterdijk het huis bewoond door den heer W. O. Brunings. het Cingel en het Achterom, met uit zondering van het huis, bewoond door den heer dr. K. Dorama. g. de Kleine palen voor het geheel. h. van hel Hoogënd de geheele Zuidzijde met inbegrip van het huis bewoond door den heer Teetse Gonggrijp, en de Noord zijde van den hoek tegenover de Kleine palen tot het hoekhuis, bewoond door den heer B. Haga Az. i. de stegen die op de genoemde hoofd straten uitloopen, voor de naaste aan die hoofdstraten liggende helft. aan de betrokkene ingezetenen te kennen te geven dat de nieuwe sekreettonnen tegen ge- melden dag in hunne sekreten zullen wor den geplaatst dat zij dus behooren te zorgen, dat die sekreten tijdig zoodanig zijn ingericht als voor de plaatsing der nieuwe tonnen noodzakelijk is en dat zij of hunne timmerlieden daar omtrent alle medewerking en inlichting kunnen bekomen bij den heer Gemeente- architect, en bij den Stoepopzichter der exploitatie van faecale stollen. Snoek, 15 Maart 1875. Burgemeester cn Wethouders voornoemd J. ten GATE. De Secretaris. 11. FENNEMA. ƒ273.25. Maar het budget zegt dat ƒ250 het maxi mum is. Welnu de sortie kan weg gelaten worden, om plaats te maken voor een stuk lin nen (huishoudel.-rekening) of de gros de Napels kan van 4'/2 op 2’/2 worden gebrachtten bezware van 1 tafellaken met 24 servetten die laatst noodig zijn geweest, toen Edouard bij ons dineerde Edouard, de zoon van zeker iemand, die algemeen gezegd wordt in kennis te zijn met een ander iemand, die een groot getal iemanden zou kennen, welke met den minister van oorlog liet geheel onbekend zyn, waarvan dus mama’s oon, de broêr van mama’s dochters, kan profi leren, omdat hij te Breda is. Het budget is dus niet overschreden en toch lebben mama en hare dochters haar zin dooi f- en overschrijving hebben zij haar doel bereikt. Sommige winkeliers zijn gedwongen uit dien oofde «dubbele” boeken te houden. Om langs anderen weg tot hetzelfde resultaat e komen, wordt van oude ponden wel eens kilo- rammen gemaakt. Zeker voogd kon niet sluiten met zijne eind- skening, hij kwam ƒ84 te kort, welke hij no- 1 -erde voor mosterd, die zijn pupil had veror- i erd. Pronk- en opschik-zucht zijn nauw verwant ’an modezucht. Zij zijn te gaèr een en dezelfde «Nieuwsgierigheid wacht kwaad bescheid,” en zeer te recht, want nieuwsgierigheid is al eene zeer kwade gewoonte. Bijna altijd gaat zij ge paard aan babbelzucht en is zij oorzaak van de grootste onaangenaamheden. Nieuwsgierigheid is vaak het noodzakelijk gevolg van babbelzucht. Immers, om te kennen babbelen, zijn nieuwtjes noodig, zoodat de babbelaar, als hij aan zijn ge kakel bot wil vierennieuwsgierig moet zijn. Dit is hem even onmisbaar, als den hengelaar het aas. De nieuwsgierige is niet zelden gevaarlijk. Te ’s Hage woonden vóór eenige jaren drie ou de juffrouwen, in wier dienst een geheel leger van naaisters en schoonmaaksters stond. Deze waren goedkooper dan de overigen van dat gild, en verdienden toch meer, daar zij van twee kanten werden betaald, ééns om te werken en ééns om te luisteren en af te loeren. Op die wijze lag menig huisgezin op straat, zonder dat men het zelf wist. In kleine plaatsen en ten platten lande is men gewoonlijk nieuwsgieriger dan in groote steden, tenzij de huizen van elkander afgelegen zijn, zoo dat er minder gelegenheid tot beloering en inkij ken bestaat. Ik heb eens een paar staaltjes righeid bijgewoond, die ergerlijk Kleine kinderen werden ingeroepen, gestreeld en getracteerd, met het doel ze uit te hooren. Een andermaal was men op den kippenloop geklommen om bij den buurman in den tuin te spionneren en het gesprek tusschen man en vrouw af te luisteren. De latten van den loop waren niet sterk genoeg, zij braken, en juffrouw Onbe schaamd lag onmiddellijk op den grond. Haar buurman, dien zij beloerde en die ge neesheer was, werd gehaald, om naar de kneu zingen te zien, die zij zich zelve had op den hals gehaald. Hij wist zeer goed hoe zulks ge komen was. Spoedig wist de geheele plaats hoe de «vrome” ziel dien Zondag-morgen had besteed. De geneesheer wist tevens ook, hoe zijne huis houdelijke zaken op straat geraakten, en ging verhuizen. Zulke buren zijn schadelijk voor de verhuur ders van huizen daar zij nog meer geschuwd worden dan vocht, rook, water in den kelder en dergelijke lastige zaken. Zulke buren zijn ware plagen. De nieuwsgierige babbelaar is in de meeste gevallen een lasteraar en altijd een m i hi is (diiin I I i i c. j- e iunümlllMiuUiu ilèfiluifLuiia iV A I'

Sneeker Nieuwsblad nl | 1875 | | pagina 1