NIEUWS- EK IRVERTEKTIE-BLID TOOR DE GEJIEWE Eil HET ARRONDISSEMENT SNEEK. 1875. No. 24. WOENSDAG 24 MAART. N. 'n het id- as- jn- Verkeerde gewoonten. Niéuw tonnenstelsel. - 2. G. 1. I SHEERER (01 IMA l< =x heel gezelschap kan de exploitatie der faecale stoffen, besloten r e. i. t B C I T E X L A X OVERZICHT. I rf- iTOimtoi 16 >h. 4MKX- - BnXEXLA^D. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementspi ijs voor 3 maanden i* binnen deze Stad ƒ1.65, buiten, de Stad franco ƒ1.90. ze ze tid ing tiet t 'l der nd- ent nut I a IA bij ju te te A ne- te ZM- iolf K. ep- i en len uid PP udt ien het kt. 'D- ff- h. og- Volgens den Haagschen correspondent van de Zutfensche Courant zouden de kiestabel en het spoorwegontwerp Kappeijne na het Paaschreces in de Kamer bahandeld wórden. Het laatstgenoemd ontwerp moet krachtig verdedigd, maar ook hevig aangevallen zijn, zelfs dóór afgevaardigden, ko mende uit districten, die door de voorgeslelde lij nen zeer gebaat zouden zijn. Het wetsontwerp op het hooger onderwijs zal wel op het menu blijven voor hel volgend jaar. SNEEK, 23 Maart. Naar wij vernemen zal door de gascommissie aan den Gemeenteraad worden voorgesteld, om tegen 1°. Juli e. k., den prys van het gas met twee cents te verlagen en alzoo te brengen op 10 cents. Hebben, op voorstel der commissie van beheer over M. 7. i 16 I Yi seh ■dl, int. Blijkens een bij het Département van Koloniën ontvangen telegram van den Gouverneur-Gene- raal van Nederlandsch Indiö, dd. 17 dezer, heeft de generaal-majoor Pel aan de Indische' Regee- ring bericht, dat de gezondheidstoestand in Atjin in de laatste dagen aanmerkelijk is verbeterd.^ -LU Dezer dagen overleed te zuidland (eiland Voorne) de landbouwer Lodewijk Bijl, die zijn aanzienlijk vermogen, hetwelk op meer dan een millioen be groot wordt, aan zés inrichtingen en stichtingen, allen te Rotterdam, vermaakt heeft. Verder heeft gemelde Bijl de volgende legaten vermaakt, als: aan zijne huishoudster een inkomen van ƒ5000 's jaars, aan zijne beide knechts 2000 ieder en aan twee vroegér bij hem gewoond hebbende knechts ieder- 1000' ’s jaars. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarboven 7 '/2 Cents. Alle brieven en stukken de uitgave of redactie betreffendeworden franco ingewacht. De N. Veend. Cf.’bevat de volgende Corres pondentie »Voor de tweede maal ontvingen we eene ver- lovings-advertentie ter plaatsing komende van Stadskanaal. Beide briefjes zijn met den naam van den bruidegom onderteekend en wij zouden derhalve geene zwarigheid maken bedoelde an nonce te plaatsen zoo wij niet van de daarin aangewezen bruid het dringende verzoek hadden ontvangen om alléén op haar order dé verlo ving publiek te maken; aan welk verzoek wij zul len voldoen." onderwerp af, om er later wel eens op terug te komen. Hel onderwerp is ryk genoeg en niet onprak tisch; doch te veel op eens doet denken aan een maaltyd voor ze» personen met een voorraad voor achttiendaarom tot wederziens. Mr. W. F. S. Het Gemeentebestuur van Sn eek brengt ter kennis aan de ingezetenen dat, ter Provinciale Griffie te Leeuwarden, voor de» prijs van 25 ^-nts, afdrukken verkrijg baar zijn gesteld van provinciaal blad no. 32, in houdende het reglement op het onderhoud en bestuur van Wumbritseradeels c. a. contribu tie Zeedijken, de steden Sneek en IJlst daar onder begrepen, 'met opneming der in dal re glement ge .taakte wijzigingen en aanvullingen. Steek, 23 Maart 1813. J. ten GAXE Burgemeester. H. FENNEMA, Secretaris. Plaatsgebrek noodzaakte ons in het vorig num mer een groot gedeelte van ons overzicht ach- I lérwége te laten, waaronder een resumé van het voorgevallene in het Pruisische Huis van 1 Afgevaardigden bij de eerste beraadslaging over de wel belt effende het intrekken van staatssub- sidiön aan de katholieke geestelijkheid. Wj mee nen daarom thans nog even van die merkwaar dige zitting van Woensdag j.l. melding te moe ten maken. «TATEV-GEXERAAL. Tweede Kamer. Zitting van Vrijdag 19 Maart. In de avondzilting zijn unaniem aangenomen de wetsontwerpen tot verhooging van hét hoofd stuk indijking van deii Dollard, aanhechting van Ameland enz., voorts die tót goedkeuring yan het tractaat met Portugal en de wijziging der wet op den Wijnaccijns en den afstand van grond te Nieuweschans. De Kamer is op recès ge scheiden. is de grappenmaker, die een amuseren. Hij geeft raadsels op zegt bon mots, reciteert verzen, kent een dozijn ol wat aardige voorval len, doet kunstjes met kaarten, dominosleenen messen, lepels, lei en krijtje; hij is op de hoogte van allerlei gezelschapspélén, plaatselijke nieuwt jes enz. Hij kan met iederen leeftijd sexe of stand omgaan, doch verveelt, na een keer of wat, iedereen. Aardig zijn is eene gave van den geest wie er een gewoonte van maakt, werkt het tegendeel uit van ’t geen hij bedoelde, en wordt zeer geeste loos. De aardigheids-jachtmaker, die een geheel ge zelschap weel te amuseren, verveelt ten slotte iedereen en komt, wat den uitslag betreftden albedillen zeer nabij. Soms is hij voorzichtig. Ik zou een artillerie-officier kunnen noemen (hij is intusschen al lang dood), die een zeker aantal zoogenaamde Baardigheden” kende, deze bij eene en dezelfde familie achtereen debiteerde, en dan nooit terugkwam. Op deze wijze bleef hij altijd in zijne aardighedensrol. »Onze kat is niet valsch, zooals andere katten, en dan onze groenten uit onzen tuin, die zoo malsch, smakelijk en vroeg zijn, en onze kinde ren, die nooit dwingen, krakeelen, snoepen, zich nooit bemorsen en altijd tevreden zijn. ïO 1 gij moet bepaald eens bij ons komen eten, dan zult gij ’t zelf wel zien.” Nu, ik zag het zelf, en begreep heel goed waarom ik vóór den eten onderdrukte kreten die aan geniepige kneepen deden denken, hoorde, en waarom de kinderen vóór de gasten moesten bediend worden en de huisvrouw zich niet kon begrijpen, dat Jantje die altijd zoo stil en Kaatje, die altijd zoo netjes was nu zoo heel anders waren. Het zou waarschijnlijk zijn, omdat ze aan vreem den niet gewoon waren nu, daarom waren niet minder; ’t was een bewijs, hoe gehecht waren aan pa en ma. De zoo even aangestipte gewoonte is niet al leen eene verkeerde, maar vrij misselijke en in strijd met alle goede gewoonten. Om niet te vervallen in langwijligheid (eene zeer verkeerde gewoonte) stap ik voorloopig van dit De bemöéial is onaangenaam zijn tegenhanger van tenu een klein tenu. De ware bemoeial vereenigt in zich het emplooi van bedillen en bedrillen. Niets ontgaat hemgeen poot van een hond geen schoorsteen van een huis hij is een soort van nivelistdaar hij met zijn bedillen en be drillen alle zaken en menschen gelyk maakt voor hem is alles gading, niets uitgezonderd. Hij behandelt de klompen van buurmans loop- meisje op gelyke wijze, met even veel zorg en nauwlettendheid, ais een besluit van den minister oorlog, dat voortaan de knoopsgaten van groot derde streep breeder, zullen zijn dan bij De bedillendebednllende bemoeial is overal tegelijk hij is alles in alles en tegelyk niets. Als men hem ziet aankomen, gaat men uit den weg om aan het gevaar, van in zijne bemoeizee schipbreuk te-lyden, te ontkomen. vg De winkelbedienden zijn bang voor hem, want hij kost hun heel wat tijd en, als hij er is, is de patroon allyd uit-jyii humeury-zóó zelfsdat hij hel verrichte af keurt, dat hy zelf bevolen heeft. De allebedril, alledil en bemoeial is een ware tnenschenplaag. O menschl gij die met deze zeer kwade ge woonte behebt zijtleg haar af en bemoei u al léén met u-zelvenof verhuist naar de Pepo- eilanden om de inboorlingen tot het christen dom te bekeeren;altijd als gij vet zijt, want ma gere zendelingen smaken hun niet lekker, ze zijn te taai tusschen de tanden en verteel en slecht! III. Sommige menschen hébben de leelijke gewoonte van bedillen en bedrillen. Zij bemoeien zich met wat een ander koopen, eten, dragen, lezen, doen of niet doen moet. Zij hebben, volgens zich zelf, wél niet de wijs heid in pacht, maar meenen hel toch zoo goed met hun naaste. Ja zoo goed dat zij volgaar ne over alles en allen den baas zouden spelen. Als iemand der kennissen-of buren welgeslaagd isof een buitenkansje heeft gekregen, dan is zulks door hun toedoen gekomen. Is het tegenovergestelde het gevaldan is dit te wijten daaraan, dat men hun raad niet gevolgd heeft. Zulke lieden hebben van alles verstand, bren gen over alles advies uitdoch laten meestal hunne eigen zakén in de war loopen. Als men maar naar hun raad geluisterd had dan zou Hamburg nooit zijn afgebrand, Frankrijk den Elzas nog bezitten, de Spaansche coupon betaald zijn geworden de winter niet zoo laat nog zijn ingevallen, Atjeh reeds lang zijn verne derd; als zy maar iets te zeggen hadden, dan zou men eens wat anders zien Op het stuk van opvoeding zijn ze zeer sterk; van het eerste tandje af tot aan de eerste vrijaad- je toe, zyn ze in den weer. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek, Uitvoering gevende aan het 3e lid van 's Raads besluit van 6 Februari 1875, no. 12, tol wijzi ging der verordening op het houden van ver- zamelingén van mest en op de Sekreten welk besluit is afgekondigd den 24 Februari 1875 te bepalen dat het gewijzigde art. 8 en de intrekking van art. 9 der gemelde ver- ordéhing op DONDERDAG 15 APRIL 1875 IN WERKING ZULLEN TREDEN VOOR DE VOL GENDE GEDEELTEN DER GEMEENTE a. het Kleinzand, met uitzondering der huizen bewoond door de heeren S. H. Geertsnia G. J. Brunings, J. A. J. Ver- stege, mr. L. U. de Sitter en mr. G. W. A. baron van Haersolte. b. de Suupmarkt in baar geheel, en van de Breede en Smalle Burgstraten en Schapenpleinde huizen bewoond door de heeren Johs. Gorter, M. Wilbers, R. Prins K. H. Fortuin J. Godthelp G. Stockmann Zonen, Mejufvrouw de Wed. Vogelzang en den heer Johs. Feenstra. c. het Gröotzand, rnet uitzondering der huizen bewoond door de heeren G. N. Bouma, T. P. de Jong, P. Binkes, J. Hou- wink, M. Veltman en K. Vrolijk; voorts van Leeuwenburg de huizen bewoond door de heeren J. Droge, W. A. van Gent en H. Westerhof; en van het Hoogënd het huis bewoond door J. Siksma. d. de Pollen voor het geheel, en van de Breede Burgstraat het huis bewoond door Mejufvrouw de Wed. R. Gorter. de Potterzijlen voor het geheel en van den Oosterdijk het huis bewoond door den heer W. O. Brunings. het Qingel en het Achterom, met uit zondering van het huis, bewoond door den heer dr. K. Dorama. de Kleine palen voor het geheel. van het Hoogënd de geheele Zuidzijde met inbegrip van het huis bewoond door den heer Teetse Gonggrijp, en de Noord zijde van den hoek tegenover de Kleine palen tot het hoekhuis, bewoond door den heer B. Haga Az. de stegendie op de genoemde hoofd straten uitloopen, voor de naaste aan die hoofdstraten liggende helft. aan de betrokkene ingezetenen te kennen te geven dat de nieuwe sekreettonnen tegen ge- melden dag in hunne sekreten zullen wor den geplaatst - dat :y dus behooren te zorgen, dat die sekreten tijdig zoodanig zijn ingericht als voor de plaatsing der nieuwe tonnen nogdzakelyk is en dat zij of hunne timmerlieden daar omtrent alle medewerking en inlichting kunnen bekomen bij den heer Gemeente- arciutect, en bij den Stoepopzichter der exploitatie van faecale stoffen. Sneek, 15 Maart 1875. Burgemeester en Wethouders voomoemd J. TEN GATE. De Secretaris. H. FENNEMA.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1875 | | pagina 1