1 IJ Gi:HEEi\TE E\ ili;rAIUUIMHSSEIHM SMI1 NIEUWS- EN AIIIEIÏTEÏÏIE-llllll VOOR DE w in. No. 25. J D B R T N Gr ZATERDAG k- E- te [G 4 1875. Nieuw tonnenstelsel. so. l a h I, =a 4 ■'f T I COIIIAXT. S V E E L. ’«nd ’JWlltlW»” "VI’WIniiliiHIHilul'Uinuihl" van BIVXEV I. 1 N i ,00 i. 2. B V ITE XL AND, OVERZICHT. is K. t. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementspiijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, builen de Stad franco ƒ1.90. <7- h. Men schrijft Onlangs Van de schrijfster van Der Sturz des Hauses Alba is bij den heer Dannenfelser een nieuw treurspel Johann de Wiltter perse. 00, ,(X) ,75 i e) 04 en, 16 -4 Het na- een van j i. ;i AFKONDIGING. Herziening dor belastbare opbrengst van de r gebouwde eigendommen. Aan het station Boxtel heeft eene ontsporing plaats gegrepen. Toen de machinist Wilkes den laatsten trein naar ’s Bosch had vervoerd en met de locomotief en den sleenkolenwagen naar Box tel terug stoomde had hij het sein niet opge merkt dat de baan onveilig wastengevolge waarvan de locomotief tegen en op eene andere stoomde waardoor de machinisten eenige lichte kneuzingen bekwamen en aan de tenders enz. schade werd toegebracht. De machinist Wilkes is inmiddels in zijne be trekking geschorst en zal waarschijnlijk wegens onvoorzichtigheid vervolgd worden. Bij het departement der Maatschappij tot Nut van ’t Algemeei^ te Rotterdam bestaat het plan om een huur- en verhuurkantoor voor vrouwelij ke dienstboden op te richten. Vyf leden der maatschappij, waaronder drie dames, zullen met het bestuur belast worden. Registers voor dienst boden en meesters, die een dienst of een bedien de verlangen, zullen aangelegd worden. Beide partijen zullen zich aan zekere verplichtingen moe ten onderwerpen, welke door het bestuur in hot wederzijdsch belang worden vastgcsield. Wie ‘daaraan niet voldoet, wordt niet meer door het kantoor geholpen. Voor langdurigen en trouwen dienst in hetzelfde gezin worden aan de dienst boden belooningen toegekend. brengt bij deze Ier kennis van de ingezetenen dat ter Secretarie van de gemeente, gedurende dertig dagen, te rekenen van heden, voor de be langhebbenden ter inzage zal liggen eene opga ve van wijzigingen de uitkomsten der herziening van de belastbare opbrengst der gebouwde ei gendommen, overeenkomstig artikel ‘21 der Wet van 22 Juli 1873 (Staatsblad no. 116.) Sneek den 27 Maart 1875. De Burgemeester voomoemd J. TEN GATE. Ingevolge van het Koninklijk besluit, houdende verbod omtrent het loopen over de treeplanken terwijl de spoortrein in beweging is, is met 26 Maart op den Hollandscheu Spoorweg een nieuwe wijze van controle ingevoerd zoodat de reizigers vijf minuten vóór het vertrek van den trein aan het staition moeten tegenwoordig zijn. Thans verneemt men dat hetzelfde voorschrift met 26 Maart ook op de Staatspoorwegen wordt tóegepast. Vijf minuten vóór het vertrek worden geen plaatskaarleu meer uitgegeven en 15 minu- Men schrijft uit Rotterdam aan het U. D. dat te ’s Gravenhage geen spoor bestaat van opposi tie tegen de opvoering van Vorstenschool. De weigering om er den schouwburg voor af te staan is eenvoudig een consequente toepassing van het stelsel van protectie waarin de heer Valois zich verheugt. Te Arnhem daarentegen is de weigering wel degelijk gegrond op het stuk zelf, ’t Is evenwel niet de burgemeester dier stad, die hier als cen sor optreedt, doch de commissie voor den schouw burg welke het stuk «nog al flauw” heeft ge vonden. Dezelfde berichtgever meldt dat mevrouw ten Hagen binnen kort zal optreden in de rol van «Louise.” ADVEHTENTIEN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarboven 7 Cents. Alle brieven en stukken de uitgave of redactie betreffende worden franco ingewacht. aan de Wins. Cl. werd uil de te Sijppemeer gelegen Multatuli heeft in het studentengezelschap «Vrije studie” te Delft een voordracht gehouden over kritiek en kritiseerde daarbij ook zijn drama «Vor stenschool.” De grootste fout noemde hij do misteekende figuur van den koning. Die fout had zijn oorsprong gevonden in het volgende feit. Het 1ste, 2de en 4de bedrijf wa ren reeds gereed en hier en daar gelezen toen Multatuli tot de overtuiging kwam dat men in zekere zoogenaamde democratische kringen zijn schets beschouwde als ’t beeld van een of ander levend vorst. Hij nam zich toen voor als hij ooit «Verstenschool” voltooide, het laatste bedrijf zóó te schrijven, dat dergelijk misverstand, waar tegen hij ten steikste opkwam, onmogelijk werd. Vandaar een Koning m het laatste bedrijfdie niet te lijmen is aan den Koning uit de eerste bedrijven. Bij de opvoering was die fout even wel zoo goed als verdwenen daar de schrijver het zeer zeldzame geluk had gehad dat die rol was vervuld door een acteur die in staat was geweest aan de Koningsfiguur in het tweede be drijf eqnige intelligentie en noblesse te schenken, zoodat de fout bijna niet merkbaar was. Hij vermaande echter jeugdige of toekomstige dichters niet op zulk een gelukkig toeval te re kenen, want zijne Koningin die hij meende dat onberispelijk was had een tegenovergesteld lot getroffen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS Sneek, Uitvoering gevende aan het 3e lid van ’s Raads besluit van 6 Februari 1875, no. 12, tot wijzi- t ging der verordening op het houden van ver zamelingen van mest en op de Sekreten welk I besluit is afgekondigd den 24 Februari 1875 Hebben, op voorstel der commissie van beheer over 1. Uit Urk schrijft men, d. d. 19 Maart, aan het Vaderland; Mocht men vroeger het middernach telijk uur voor het sprookuur houden, tegenwoor dig verschijnen de spoken zelfs op klaarlichten dag. J.l Zondag namiddag deed een bejaarde Urker eene wandeling rondom het eilandtoen hij halverwege is gekomen, verrijst er een ver bazend groot dier uit het water, (volgens ’s mans eigen verklaring grooter dan een olifant); het wa ter begint er van te golven en te klotsen, dier richt zijne schreden naar den man, die tuurlijk doodsbenauwd wordt en brengt kind ter wereld zonder hoofd; naar gissing den man was het 10 jaren oud. >Hel dier neemt het kind op, verwijdert zich op eenigen afstand en keert daarna terug, wat het eenige malen her haalt, totdat het voor 's mans oogón verdwijnt. Meer dood dan levend komt de man in zijne woning en verhaalt omstandig zijn wétlervaren. Hoe treurig, dat er in deze eeuw van verlichting nog menschen gevonden worden, die aan zulke grillen gelooven als werkelijk beslaande. ’t Is stilletjes aan den politiekeu hemel. Nieuws er bijna niet, nu de volksvertegenwoordigers overal vacantie namen, om de aanstaande Paascb- dagen in den kring hunner familiën door te bren gen. De F r a n s c h e Nationale Vergadering ging reeds Zaterdag jl. uiteen zonder beslissing te hebben genomen over de twee in de laatste da gen aanhangig gemaakte onderwerpen: de ontbin ding en de aanvullingsverkiezingen. De Rechtbank te Maastricht heeft jhr. BI. van Fr., 1ste luit, der inf., wegens het in een twee gevecht aan jhr. W. S. moedwillig en met voor bedachten rade toebrengen van kwetsuren be letsel van te werken gedurende meer dan 20 da gen tengevolge hebbende veroordeeld tot 15 dagen cell, gevangenisstraf, en de vier getuigen H. D.zeepfabrikant, jhr. mr. L. M. v. K.adv. en welh. te Roermond T. baron d’A de B. en p. von E., 2de luit, der inf., wegens medeplich tigheid van genoemd wanbedrijf, veroordeeld tot 50 boete. De eisch was en 14 dagen De gezondheidscommissie te Amsterdam moet zich verklaard hebben voor de wederinvoering van de keuring der levensmiddelen in die gemeen te. Toch hebben B. en W. voorgesteld daartoe niet over te gaan. Dit besluit zal menigeen be vreemden, die weet hoe tegenwoordig met de levensmiddelen wordt orngesprongen. ten vóór dat vertrek wordt geen bagage meer aangenomen. Uitzondering wordt alleen toege laten voor reizigers met aansluitende treinen aan gekomen, die zich aan de perronzijde van het bureau van kaarten kunnen voorzien. Blijkens een bij het departement van koloniën ontvangen telegram van den gouverneur-generaal van Nederlandsch Indie, heeft de militaire en ci viele bevelhebber in Atjin generaal-majoor Pel den 18 dezer het navolgende aan de Indische regeering geseind Den 10 en 12 dezer zijn punten aan den Oos- terrand van Lemboeg door ons bezetde tegen stand was gering. Luitenant Dauzon ligt ge wond. De nieuwe radja van Pasangan heeft ons gezag erkend. Door Edi-Ketjil is den 11 dezer de Nederlandsche vlag geheschen de blokkade dier haven is opgeheven. De gezondheidstoestand is sedert den 7 dezer belangrijk verbeterd en de cholera veel verminderd. 2 maanden voor den eerste voor de vier overigen. Men deelt mede, dat de Tweede Kamer hoogst waarschijnlijk op den tweeden Woensdag na Pa- schen hare zittingen zal hervatten en de wijzi ging der kiesdistnct-indeeling onmiddellijk in be handeling zal komen. Ook is het mogelijk dat het wetsontwerp op ’t hooger onderwijs daarna m beraadslaging zal worden gebracht. fabriek van den heer W. A. Scholten een hoe veelheid van 337 liter brandewijn uitgeslagen waarvoor bij visitatie der ambtenaren een docu ment werd aangeboden van 218 liter, zoodat volgens de wet de géheele partij als ongedekt was te beschouwen. De beide personen met den vervoer belast, zijn dan ook bekeurd en de volle boete ten bedrage van 874.50 werd bij transac tie door de administratie toegepast. gebouwde eigendommen. De BURGEMEESTER van de gemeente Sn k de exploitatie der faecale stollen, besloten te bepalen dat het gewijzigde art. 8 en de intrekking van art. 9 der gemelde ver ordening op DONDERDAG 15 APRIL 1875 IN WERKING ZULLEN TREDEN VOOR DE VOL GENDE GEDEELTEN DER GEMEENTE bet Kleinzand, met uitzondering der huizen bewoond door de heeren S. H. Geertsrna C. J. Brunings J. A. J. Ver- stege, mr. L. U. de Sitter en mr. C. W A. baron van Haersolte. b. de Suupmarkt in baar geheel, en van de Breede en Smalle Burgstraten en Schapenpleinde huizen bewoond door de heeren Johs. Gorter, M. Wilbers, R. Prins K. 11. Fortuin J. Godthelp G. Stockmann Zonen, Mejufvrouw de Wed. Vogelzang en den heer Johs. Feenstra. c. het Grootzand, met uitzondering der huizen bewoond door de heeren G. N. Bouma, T. P. de Jong, P. Binkes, J. Hou- wink, M. Veltman en K. Vrolijk; voorts van Leeuwenburg de buizen bewoond door de heeren J. Droge, W. A. van Gent en H. Westerhof; en van het Hoogënd het huis bewoond door J. Siksma. <1. de Pollen voor het geheel, en van de Breede Burgstraat het huis bewoond door Mejufvrouw de Wed. R. Gorter. de Potterzijlcn voor het geheel en van den Oosterdijk het huis bewoond door den heer W. O. Brunings. het Cingel en het Achterom, met uit zondering van het huis, bewoond door den heer dr. K. Dorama. de Kleine palen voor het geheel. van het Hoogënd de geheele Zuidzijde met inbegrip van het huis bewoond door den heer Teetse Gonggrijp, en de Noord zijde van den hoek tegenover de Kleine palen tot het hoekhuis, bewoond door den lieer B. Haga Az. de stegendie op de genoemde hoofd straten uitloopen, voor de naaste aan die hoofdstraten liggende helftA aan de betrokkene ingezetenen te kennen te geven daf de nieuwe sekreettonnen tegen ge- melden dag in hunne sekreten zullen wor den geplaatst dat zij dus behooren te zorgen, dat die sekreten tijdig zoodanig zijn ingericht als voor de plaatsing der nieuwe tonnen noodzakelijk is en dat zij of hunne timmerlieden daar omtrent alle medewerking e.n inlichting kunnen bekomen bij den heer Gemeente- architect, en bij den Stoepopzichter der exploitatie van faecale stoffen. Sneek, 15 Maart 1875. Burgemeester en Wethouders voomoemd J. ten CATE. De Secretaris. H. FENNEMA. De oud-minister van buitenlandsche zaken, graaf van Zuylen, die een paar maanden geleden in ’t Utrechts Dagbl. twee open brieven plaatste, waarin hij waarschuwde voor toegevendheid te genover de ultramonlanen, heeft thans zijne mee- ning verder uiteengezet in eene brochure geti teld «De staatkundige partijen in de Tweede Kamer.” De schrijver wenscht, dat, terwijl de ultramon- tanen gedurende jaren de liberalen hebben ge steund om later tot de conservatieven over te gaan, thans de conservatieven zich met de libe ralen zullen verstaan, om het ultramontanisme te bestrijden. «Laat ons zegt graaf van Zuylen aan het slot de vele zegeningen waardeeren, die ons vaderland onder het doorluchtig stamhuis van Oianje in vergelijking tot andere Natiën nog zoo ruimschoots ondervindtkrachtig en in rui men zin het beginsel van gewetensvrijheid hand haven, maar op staatkundig gebied even krach tig in verzet komen tegen eiken vreemden dus ook tegen ultramontaanschcn invloed.”

Sneeker Nieuwsblad nl | 1875 | | pagina 1