NIEUWS- EN AIIIEIITENTIE-ilUII) VOOR HE GEMEENTE EN BET ARRONDISSEMENT SNEEK. wW» r No. 27. DERTIGSTE 1875. ZATERDAG 3 APRIL. FEESTDAGEN. IN. Longziekte. Nieuw Tonnenstelsel. L - ;i tli I I IJ i" v' b. I a ,50 en op eon slap Mr. W. F. S. !i IX NE.X I). a. ik Z «I io Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementspiijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. rp dies rten ii o 16 '0 a 08 en, t. S1E E K E R ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarboven 7'/2 Cents. Alle brieven en stukken, de uitgave of redactie betreffende worden franco ingewacht. Eene regeerings-telegram uit Atchin meldt: In Groot-Atchin viel in den laatsten tijd niets bijzonders voor. Over het algemeen was de ge zondheidtoestand niet verbeterd, maar de cholera was zeer verminderd. Pedawa Bezar (noordoost kust) had de Nederlandsche vlag geheschen. en Wethouders van Sneek J. TEN CATE. De Secretaris, II. FENNEMA. F- rns. 27 Ians I lans j end Ca- Hijl- Bar- d. v. z. v. irne- inna ld. F-, 1F- ielis bu ikje (jen tse- DE BURGEMEESTER van Sneek, ontvangen hebbende eene missive van den heer Commissaris des Konings in Friesland van 22 Maart 1875 (Prov. blad no. 36), Brengt ter kennis van belanghebbenden dat, ten gevolge eener aanschrijving van den heer Minister van Binnenlandsche Zaken, van 19 Maart 1875geene vergunning mag worden verleend tot vervoer van van longziekte ver dacht Vee uit de Stal naar de Weide. Sneek1 April 1875. De Burgemeester voornoemd J. TEN GATE. hprvatt,.£.tr Het JHieuw benoertid lid mr. II. J. Carsten is toegelaten en heeft zitting genomen. Van de Tweede Kamer zijn ontvangen de laat stelijk door haar aangenomen wetsontwerpen, die naar de afdeelingen zijn verzonden. Zitting van Woensdag 31 Maart. In de Kamer is heden het ontwerp tot nadere wijziging der wetten op de militaire pensioenen bij de zeemacht, dadelijk in behandeling geno men en na korte discussie unaniem aangenomen. DW. >op en ijs tra ♦je te i en d. rns. aske BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek brengen, ter nadere toelichting hunner /publicatie van 15 Maart 1875, aangaande de in voering van het nieuwe tonnenstelsel voor een gedeelte der gemeente, onder de aandacht van de ingezetenen dat voor de uitzondering, die voor eeni- ge bepaaldelijk aangewezene huizen aan het Kleimand, het Grootzand en het Cin- gel is gemaakt, geene andere reden bestaal als deze, dat die huizen, ten aanzien der afhaling van sekreetmestonder andere KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Gemeente Sneek brengen bij deze, ter ken nis van de ingezetenen 1°. Dat de uitreiking dér billetten en declara- toiren voor de beschrijving van de personeele belasting en het patentrecht over het dienstjaar 1875/76 zal plaats hebben in de mhand Mei dezes jaars, en wel op den 13e dier maand; en v!. Hui-: dat, met de weder inzameling daarvan,'acht da; gen daarna een aanvang zal worden genlaakt 2°. Dat evenwel hiervan zijn uitgezonderd de Pdtenlplichtigen vermeld onder No. '.rf— 40 van ta'bel 14 der 'Wet van 21 Mei 1819 (Staats blad no. 34), zijnde slijters in wijnen, dranken en likeuren in ’t klein, tappers, kroeghouders en koffiehuishouders, aan welke door dé Ontvangers, dadelijk na den ingang van het dienstjaar, dat is op den eersten Mei aanstaande een declaratoir zal worden bezorgd hetwelk na verloop van drie dagen, van hen weder zal worden afgehaald 3°. Dat degenen, welke, bij het aanbieden of bezorgen der billetten of verklaringen, of ook bij het terughalen er van machten zijn voorbijge gaan of overgeslagen, zich in geen geval op zoo danig verzuim mogen beroepen, maar integendeel gehouden zijn de vereischte en behoorlijk inge vulde verklaringen vóór of uiterlijk op den 31 Mei e. k., in te dienen ten Kantore der Ontvan gers, alwaar de billetten ter invulling steeds ver krijgbaar zullen zijn 4°. Dat de patentplichligen van de tabellen 7 en 16 (zijnde Kramers vreemde Kooplieden en Schippers of gezagvoerders van Vaartuigen) zoomede de debitanten van Loterij-briefjes voor zooveel zij hun beroep niet voor het eerst uitoe fenen, ter bekoraing van patent aangifte belmo ren te doen bij de Hoofden der Plaatselijke be sturen aan de plaatselijke Secretarie en vóór de expiratie van den termijn voor de ophaling der gewone declaratoiren van patent bepaald In Nederland zijn de feestdagen over ’t alge meen onuitstaanbaar. Doodsche stilte, zondags- gezichten, waarin geen leven schijnt te zijn; alle beweging heeft schier opgehouden, overal heerscht vervelingzelfs de hond heeft het land en de bloemen hangen flens en flets. Zelfs de meest luie schooljongen wou dat de dag maar om was, want, hij behoeft, wel is waar, niet te leerenmaar spelen mag hij ook niet nog veel minder de deur uit. of Gewoel, gejoel en geschreeuw van af den vroe gen morgen tot aan den laten avond, een af schuwelijk straatgelol, waardoor zelfs de doofste onder de kwartels verschrikt wordt en de snoep- lustigste uit het gansche kattengeslacht de ge stolen melk laat staan. De jeneverwoede schijnt losgebroken en over allen vaardig te zijn geworden; de politie zelve ook niet finaal vrij van sterken drank, verschrijft haast een riem papier om processenverbaal óp te maken. ST A TEX-ft ENER AAL,. Eerste Kamer. Zitting van Dinsdag 30 Maart. De Kamer heeft heden hare werkzaamheden n S. i Het is eene waarheid, dat de grootste onzede lijkheid daar bestaatwaar de zeden het stijfst schijnen te zijn. Men knijpt aldaar de kat in het donker en smult met toedeur. In Zeeland bijvoorbeeld komen vergelijkender wijze de minste onechte geboorten voordoch ten platten lande zijn huwelijken builen noodzaak geen regel. Dat de Staat medewerkt tot het euvel waar aan de viering van feestdagen lijdt, is onverstan dig en impolitiek, omdat een vroolijk volk bijna altijd tevreden, rustig en dankbaar is; wanneer namelijk al het overige gelijk slaat. Onze volksvermakelijkheden zijn ruw vaak wreed en menschonleerend. Men denke eens aan het kat-knuppelen, haan- sabelen, palingtrekken, koekhappen, kuipjesteken, prikken rapen, boegsprietloopen, loopen om het hardst door oude vrouwen enz. stel daartegen over eens het beugelen, bollen, kolven, kaatsen kastispelen, het pleien, pletten, boogschieten, dan sen op den kouter enz. bij de Belgen straten zijn gerangschikt, even als bijv, eenige huizen van de Breede en Smalle Burgstraten en het Schapenplein bij de Suupmarkt zijn gevoegd. (Zie de aange haalde publicatie sub b.); dat onder de stegen bedoeld sub i. der gemelde publicatie, moeten worden ver staan die, welke uitloopen op het Klein- zand, de Suupmarkt, het Grootzand, de Pollen, de Potterzijlen, het Cingel en het Achterom, de Kleinepalen en het Hoogënd, voor de naaste aan die hoofdstraten lig gende helft. Sneek, 1 April 1875. Burgemeester Gaarne erken ik dankbaar, dat in de laatste jaren echter veel ten goede is veranderd. In de volksvermaken is verbetering gekomen. Volksvoorlezingen, volksconcerten, volkscome- dies, volksvoorstellingen, voorstellingen in hel goo chelen enz., hebben reeds zeer gunstig gewerkt, en het ware te hopen, dat zij meer algemeen wierden. Vergis ik mij niet, dan is deze verandering uitgegaan van de modernen onder de predikan ten zeer zeker althans bevorderen deze haar daarom breng ik hun in deze welverdienden lof toedoch is er nog zooveel te doen. De oude geest van mufheid, het domperige het huichelachtige en gemeene is nog te veel re gel, dan dat men zou kunnen zeggen, dat de ver andering ten goede algemeen is. Dat het eenmaal beter zal zijn, daaromtrent bestaat geen twijfel, want alles gaat vooruit op" den goeden weg' of komt ér. vr^*t’r 'S maaF>',10e llet spoedigst tot het doel te geraken. De zede» kan men niet afschaffen, wel leiden zoodoende vormen, doch.slechle wetten, waar toe de Zondagswet behoort, zijn gemakkelijk te ruimen. Zoo dat geschiedde, was men reeds verder. 5°. Datvoor de onder ten 4en gemelde pa- tentschuldigen op vertoon van de kwitantie van de betaalde rechten uitgezonderd degenen die hun aanslag bij termijnen kunnen betalen aan welke zonder vertoon van kwitantie het patent kan worden afgegeven, de patenten dadelijk ver krijgbaar zijn wordende de patentplichtigen vermeld onder No. 3740 van tabel 14, bij de ze tevens opmerkzaam gemaakt dat het patent overeenkomstig art. 2 der Wet van den 24 April 1843 (Staatsblad no. 16), niet aan hen mag wor den afgegeven dan nadat zij de helft van hun nen aanslag voor het dienstjaar hebben betaald en het verschuldigde van het voorafgaande jaar ten volle zal zijn aangezuiverd; terwijl zij boven dien wanneer zij in gebreke blijven de paten ten af te halen telken reize, dat zij de vereischte patenten of afschriften van dien aan de bevoegde ambtenaren niet kunnen vertoonen volgens art. 21 1 der Wet van 21 Mei 1819, vervallen in eene boete van 15. 6°. Datingevolge art. 29 2 der Wet op het personeel van 29 Maart 1833 (Staatsblad no. 4), tot tegenschatlers dezer Gemeente zijn benoemd SIPKE van der WERF MEINSE MOLENAAR PETRUS MOLENAAR en ABE VISSER. Wordende de ingezetenen voorts indachtig ge maakt op de wijzigingen welke een der vrij stellingen van vrouwelijke dienstboden bij art. 5 der Wet van 9 April 1869 (Staatsblad No. 59) hebben ondergaan, en op die, welke in de twee eerste paragrafen van art 27 der Wet van 29 Maart 1833 (Staatsblad No. 4) bij art. 7 derzelf- de Wet van 1869 zijn gebracht, waaromtrent de uit te reiken beschrijvingsbilletten de noodige inlichtingen zullen bevitten; voorts dat bij de be zwaarschriften ingevolge art. 1 der Wet van 4 April 1870 (Staatsblad no 60), een duplicaat van hel aanslagbiljetdat tegen betaling van 5 Cent bij den Ontvanger verkrijgbaar is, moet worden overgelegd. En zal deze worden afgekondigd zóoals gebrui kelijk is. -• Sneek den 2 April: 1875. B.uv.gemooster eW^Wefhouders voornoemd, g <5. TüN CATE'. De Se^fóris^/FÊNN'EMA-- Het moge misschien wat minder ruw of wat minder vervelend zijn, dan ik hier ter neerschreef maar waarheid is ’t, dat in Nederland de feest dagen meestal stijf of walglijk worden door gebracht. Voor Noord-Brabant en Limburg maak ik eene uitzondering. In die beide provinciën weet men prettig de feestdagen door te brengen, zonder uit te spat ten men is er vroolijk; men geniet en geeft toch weinig uit. Van waar die misselijke manier in Nederland van feestdag vieren Even als voor alle toestanden meerdere oor zaken zijn, die dien toestand in het leven rie pen zoo is het ook hier gelegen. Bij ons en ook in andere landen, is het den kleermakersgezel niet geoorloofd des Zondags zij ne in de week krom gezeten beenen in een wals uit te strekken; maar wanneer hij zich dronken drinkt of zich op nog erger wijze verliederlijkt dan heeft niemand er iets op te zeggen. I In Nederland is die verkeerde gewoonte in- heemsch en, als om haar te sanctioneren hielp de ongrondwettige Zondagswet krachtdadig mede. In Nederland is het leven van den zoogenaam-t den minderen man vrij vreugdeloos en eentoonig; vandaar, dat hij zich op feestdagen doorgaans zoo beestachtig aanstelt. Het gaat hem als den matrozen die na eene lange en vervelende zeereis in de haven zijn te- ruggekomen. De stijve Calvinistische richting, die gaapdeweg meer en meer wordt aangekweekt en met wipst geëxploiteerd, brengt ook het hare bij om den missëlijken toestand te bestendigen, ja.'meer nog: uit te breiden. De huichelarij van velen sterkt het'.wanbegrip L van anderen, tot groot nadeel van zedelijkheid en humaniteit.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1875 | | pagina 1