T W GEMENE EHET ARROWSE W SM. MEI RS- El IIIIERTEITIE-OLIO VOOR DE B 1875. No. 28. WOENSDAG 7 APRII lets over de lijfstraffen bij de Ncderlandsche Marine. Longziekte. Nieuw Tonnenstelsel. ,oo, >,50 ',25 COUttAN s\i:ih Mr. W. F. S. 4. de exploitatie der faecale a r*«t evenmin i een zee- a. b. uit eigen van Toen de welbekende zeekapitein Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementspiijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco 1.90. ver meer velen, zoo als bij is, zal 't ook wel bereikt wor den. tnen in en M. nl. i /.o J 16 16 i DE BURGEMEESTER van Sneek, ontvangen hebbende eene missive van den heer ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents voor eiken regel daarboven 7’/? Cents. Alle brieven en stukken, 'de uitgave of redactie betreffendeworden franco ingewacht. -- f. oor- len- ieze icht, ont wen igen ‘nde dien en v of ver zen, snd, Itijd mer i. ,85, een nnge - >den der Mei I aan S. stelt voor matroos le kl. soldij per maand f 25, 2e 18, 3e ƒ12, jonge of lichtma troos 9. zij half en drie kwart deden dood-ranselen. Gelukkig voor het zedelijk gehalte van de ma- rine-officieren. dat zij, die bij de administratie be- hooren, tegen dat menschonteerend slaan ijveren. De marine-officieren kunnen inderdaad nog veel leeren van die administratie-officieren, welke «man netje aan mannetje werken”gelijk een slaan- zuchtig man van «officiële eer” hen betitelde. pensioen; 8°. verhooging van noot); 10°. niemand beneden 16 jr. in dienst men. Tegenwoordig heeft men binders van jr. aan boord, die zich-zelf niet kunnen schoon houden, om officieren en adelborsten te bedienen; 11°, verbetering van onderwijs; bibliotheken aan boord niemand aannemen die niet kan lezen en schrijven; 12°. gratificatie voor uitrusting aan wie als onderofficier aan boord komt, of er toe bevor derd wordt 13°. zorg voor goede qualiteit en geen aanneming van voormalige tuchthuis boeven en dergelijken; 14°. openstelling van sommige qualiteiten om te dienen voor onbepaalden of kor ten tijd zonder premie en met uitrusting voor eigen rekening. De S. beperkt, de straffen, welke voor het slaan konden in de plaats treden, en geeft aan, hoe met de boeten kon gehandeld worden. De S. heeft veel studie gemaakt van het ma- rine-strafwezen in alle Staten, geene uitgezonderd, en deelt mede, dat het stelsel van slaan afge schaft js, in: Noord-Amerika, 17 Juli 1862; Oosten rijk, Duitschland Frankrijk, Zweden en Noor wegen, Turkije, Italië, Spanje, Portugal, Brazilië. Alhoewel in Engeland en Rusland lijfstraffen voor matrozen en onderofficieren bestaan, staat Nederland in wreedheid en willekeur nog boven aan. Nederland maakt ook in dit opzicht eene treu rige uitzondering. Wie het wel meent met moraliteit en humani teit, zal den S. dank weten voor diens brochure. De heer L. C. Duhne beoogt het goedemet 3. tekas. 4. Verslag over stoffen in 1874. Reclames van de heeren G. J. Ekkart en Jhr. Mr. A. J. Rethaan Macaré tegen de herziene kiezerslijsten. 6. Rapport enz. aangaande het verzoek van het dept. Sneek der Neder), maatschappij ter be vordering van Nijverheid om subsidie enz. voor eene meisjés-industrieschool. 7. Voorstel van de Gascommissie om ve la- ging van den gasprijs voor particuliere verbruikers. 8. Idem van den hoofdonderwijzer den heer Geel, tot toekenning der hoogere toelage aan den kweekeling F. Keulen. 9. Idem van Burg, en Weth. omtrent den af koop eener grondrente. 10. Idem van dezelfden omtrent eene kor ting in den huurprijs van een stuk land in ge bruik bij L. Jaalsma. 11. Idem van dezelfden tot regeling der op te richten fransche Meisjesschool. 12. Kohier van den hoofdelijken Omslag, dienst 1875 met de daartegen ingebrachte bezwaar schriften. VERGADERING van den Gemeenteraad van SNEEK, op Woensdag 7 April 1875, ’s namiddags 6 uur. Punten ter behandeling: Resumtie der notulen. 2. Mededeeling van goedgekeurde raadsbeslui ten ingekomen stukken, enz. Proces-verbaal van vérificatie der gemeen- Dezer dagen ontving de redactie een brochure van den heer L. C. Duhne, offi. v. adm. 3e kl. ter beoordeeling welke tot titel heeft»Een woord ten gunste van de afschaffing der lijf straffen bij de Nederl. Marine"-, Nieuwediep L. A. La ure ij, 1875. De brochures van de H.H. C. J de Vriese en I. C. Joekes gaven den schrijver den spoorslag, om het «slaan”, bij de Marine in zwang, te bespre ken en wel omdat hij met J. van overtuiging verschilt, dat het schrijven over dit onderwerp tegen hel belang der Marine zou zijn. Ik ben het ééns met den heer D.dat open baarheid nuttig is. Slechts voor datgeen, wat slecht is .of geheim, is openbaarheid gevaarlijk. De marine is de zaak der gansche natie, zij kan derhalve geen geheim zijn en mag slecht wezen. S. geeft verder een résumé van hetgeen van hooger ambtswege geschied is tot afschaffing van het slaan. Hij is een voorstander van celstraf en boeten, bijv, op een strafschip. Joekes is ook voor een strafschip, mits er in dubbele mate worde gesla gen. Men walgt van zoo iets cynisch en zou zich bijna schamen mensch te zijn, omdat een »mensch”(?) zoo iets durft verdedigen. De S. geeft vervolgens uitmuntende wenken ten opzichte de verbetering van het marine-ma- trozen-wezen. Hij wil 1°. belangrijke verhooging van gage 2°. vermindering van premiën en aanbrenggelden; 3°. geheele afbetaling van soldij, als er geen na- deelig saldo is; 4°. gelijkstelling van soldij voor matrozen le kl. en kwartiermeesters; 5°. na 5 of 6 jaren dienst tractementsverhooging; 6°. ti tulaire rangsverhooging voor matrozen le kl. na 10 jr. dienst; 7°. beter ingerichte aanspraak op pensioen; 9". (zie ne- 13 Kamerlid Fabius, het slaan der matrozen dage lijks werk was. Hetgeen later is voorgevallen aan boord Toutenhoofd was misschien nog erger. Toen de welbekende zeekapitein en auteur Marryat tegen het slaan en het pressen ijverde, viel hij in ongenade, doch dit kon niet beletten, dat Marryat’s oordeel grootendeels als het eenig juiste is gehuldigd geworden. Sommige kommandanten zoeken naar allerlei middelen om te laten slaan. Zoo verbood een zeker slaanliefhebber te zin gen.’ «Die Wacht am Rhein" en deed de over treders van zijn verbod met handdagen afranse len. Terecht zegt de S., bl 3: «Het slaan is eene straf, die in dezen lijd niet meer past en niet is overeen te brengen met begrippen van vrijheid en menschelijkheid. Zij moge goed zijn om wilde dieren te temmen, en boosaardige menschen, in een enkel geval, voor ’t oogenblik van kwaad doen terug te houden verbeteren doet zij de schepelingen niet in plaats daarvan heeft zij juist het omgekeerde gevolg, want zij verbittert en verhardt, en wekt op tot onverschilligheid, nijd en wraak.” Zoo is ’t: ’t kwaad wordt er in geslagen en het goede er uit. De heer D. heeft grooter dunk van de eervol heid der Ned. marine-officiers, dan de heer Joe kes, daar hij dezen die zegt, dat 90% van hen voor het slaan is, tegenspreekt. Dat er nog voorstanders gevonden worden, is al erg genoeg en bewijst alleen, dat het stand punt van velen niet hoog is. Die voorstanders werken het verval der marine in de handhet getal matrozen wordt al kleiner en kleiner; zij zijn menschen, geen beesten, en willen zich dus niet engageren, om als wilde die ren te worden afgeranseld, ook al wordt hun een hooge premie als lokaas voorgehouden. Zee-militiens mogen niet worden afgeranseld van daar, dat. er zoo’n groot getal liefhebbers is, terwijl bijna geen hunner over te halen is als matroos bij de marine over te gaan. Het verschil tusschen marine-matroos militien is dan ook zeer groot. Zeker lang gediend hebbend matroos le klasse had in gemeenschap met een zeemilitien hetzelf de vergrijp gepleegd; gene ontving 50 slagen met handdagen, deze werd twee dagen in de boeien gesloten. De hr. Joekes wil oude matrozen slaan om dat zij als jongens insgelijks zijn afgetouwd. Fraaie redenering voorwaar Zou die heer van meening zijn, zelf ook nu nog in de kinderstoel te moeten zitten omdat hij als kind er in gezeten heeft Als hij consequent is, moet hij er beweging in gaan zitten. Het slecht gedrag van sommige matrozen is juist het gevolg van de slechte opvoeding der jongens aan boord. Het gedrag van mariniers en vuurstokers is zooveel beter, ólndat zij niet op jeugdigen leeftijd aan boord worden bedorven. De S. geeft voorbeelden van de liederlijke wreed heden en lage ransellust van eenige kommandan ten, wier namen wel niet genoemd worden, doch genoeg bekend zijn. Anathema over dezulken 1 zij staan in mijne waardering lager dan de «onverbelerhjken” die 1 dwenen en heeft ruim baan gemaakt menschelijke gevoelens. Op school mogen sedert 1806 geen kinderen meer afgeranseld worden en sints 29 Juni 1854, is het Souverein geeselbesluit van 11 December- 1813 ingetrokken. Maar wal voor stoute kinderen en groote deug nieten als verkeerd en ondoelmatig verworpen is,, blijft voor de Koninklijke Nederlandsche Marine, I itdien vervollen stand bij uitnemendheid!’ be- I stendigd. De heer Joekes is van meening, dat zonder slaan de krijgstucht aan boord niet te handhaven is; D. meent van wel en heeft ook recht om jnee te sprekendaar hij reeds ruim veertien jaren bij de Marine dient. Hij is thans voor Atjeh. Terecht zegt D., dat, zoo ’t waar is, dat er schepelingen zijn, die alleen door slaan te regee- ren zijn men beter deed dezulken te ontslaan doch het bestaan van zulke onverbeterlijken moet vóór alles worden bewezen. Zoolang er geslagen wordtzullen dezulken worden afgestraft, doch ’t is juist de vraag, of de straf niet de oorzaak van die zoogenaamde on- verbelerlijkheid is. Op sommige schepen wordt veel, op andere minder en op enkele in hel geheel niet geslagen. Bijna alles hangt af van de zienswijze des kom- mandants. Ik haal hierbij aan dat bij het tegenwoordig BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek brengen, ter nadere toelichting hunner publicatie van '15 Maart 1875, aangaande de in voering van het nieuwe tonnenstelsel voor een gedeelte der gemeente, onder de aandacht van de ingezetenen dat voor de uitzondering, die voor eeni ge bepaaldelijk aangewezene huizen aan het Kleinzand, het Grootzand en het Cin- gel is gemaakt, geene andere reden bestaat als deze, dat die huizen, ten aanzien der afhaling van sekreetmeslonder andere straten zijn gerangschikt, even als bijv, eenige huizen van de Breede en Smalle Burgstraten en het Schapenplein bij de Suupmarkt zijn gevoegd. (Zie de aange haalde publicatie sub l>.); dat onder de stegen bedoeld sub i. der gemelde publicatie, moeten worden ver staan die, welke uitloopen op het Klein zand, de Suupmarkt, het Grootzand, de Pollen, de PoUerzijlen, het Cingel en het Achterom, de Kleinepalen en het Hoogënd, voor de naaste aan die hoofdstraten lig gende helft. Sneek, 1 April 1875. Burgemeester en Wethouders van Sneeft J. TEN GATE. De Secretaris, H. FENNEMA. Sommige lieden gaan nog van de meening uit, dat zonder «slaan” geen heil te verkrijgen is. Voorheen was die meening algemeen het I slaan begon al bij kinderen van 2 jaren en nog jongeren, en eindigde nooit. Gelukkig is die meening grootendeels t voor

Sneeker Nieuwsblad nl | 1875 | | pagina 1