MEI WS-1 IRFERTEïïIE-BEiR FOOR HE No. 31. ZATERDAG •u. IN. ‘r De voorgestelde wijziging der Militiewet. tó.i «'pl. s n r i; it en 00, ,00 - a Mr. W. F. S. B IV X E M. AX en jens >cht. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementspi ijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco /1.90. den etze Ize, lan- 18 -a 8; k. 49 25 er, a G 10, a e) 40 en, '■U. 50, )75 ,50 \pr. 1 i en ien- !ries uin. te de na De boekhouder bij het agentschap van de Gel- dersche credietvereeniging te Groningen A. A. Roelin een man van 33 jaren, is met de noor derzon verdwenen, maar om, als de justitie haar zin krijgt daar onder goede bewaking terug te keeren. De man had in 't begin dezer maand 3 V. Men schrijft het volgende, dd. 10 dezer aan ’t Handelsblad «Storing van een godsdienstoefening behoort in den laatsten tijd niet tot de zeldzaamheden wel dat een predikant zelf de rechtstreeksche oorzaak daarvan is. Toch is zulk een geval op Zondag 4 April 11. voorgekomen te Heen dorp je in de nabijheid van Harderwijk. De predi kant, die niet zeer bemind is bij deze gemeente, had met een der kerkeraadsleden een geschil gehad hetwelk eindigde met de verklaring van het kerkeraadslid, »dat hij dominé voor een leu genaar hield.” De predikant koos tot tijdstip zij ner verdediging de ochtendbeurt van gemelden Zondag en maakte de gemeente met de beschul diging, tegen hern ingebrachtbekend en wel in dier voege dat hij den persoon (die zich ook onder zijn gehoor bevond), met naam en toenaam aanwees. »Dit voorval verwekte zulk een groote opschud ding onder de gemeente dat de meesten van hunne plaatsen ópstonden en de kerk verlieten. Wanneer bedoelde predikant niet openlijk in de kerk de woorden die hij in die ochtendbeurt van 11 April tot het kerkeraadslid gesproken heeft, als niet gedaan maakt en dus zijn ongelijk belijdtzal hij als verstoorder der godsdienst oefening bij liet classicaal kerkbestuur worden aangeklaagd.” Of inderdaad deze voldoening is gegeven is ons nog niet gemeld. I Den minister van binnenlandsche zaken kan niot verweten worden, dat hij niets doet doch tusschen niets doen en iets doen bestaat dikwijls een even groot verschil als tusschen goed- en kwaad doen. Het is verkieselijker voor de maatschappij niets, dan kwaad te doen; half werk is geen goed werk; half werk is lapwerk Spaorweg-onliverp Kappeijne. Aan het voor- loopig verslag zijn ontleend de volgende beschou wingen omtrent de in Friesland voorgestelde lijnen: Een spoorweg van -Grouw langs Sneek naar Stavoren. Velen keurden de richting goed. Maar in plaats van de aansluiting te Grouw werd de aansluiting Ie Leeuwarden in overweging gege ven. Al noemde de wet Grouw, door het leg gen van een dubbel spoorweg van Grouw naar Leeuwarden loopt de weg toch van Stavoren naar Leeuwarden. De provinciale Staten van Fries land, die dezen weg en den weg sub b hebben aangegeven, stelden wel de aansluiting te Grouw voor, doch bij hen schijnt toch de overtuiging levendig te zijn geweest, dat dan later de lijn SneekLeeuwarden wel volgen zal. De lijn Sta vorenSneek moet evenwel beschouwd worden in verband met de Hollandsche lijn sub d voor gesteld. Het is van groot belang, dat dealstand LeeuwardenAmsterdam zooveel mogelijk wor de ingekort, en daarom is de richting Sneek— Leeuwarden een vereischte. Andere leden brachten de lijnen sub d en a in verband met eene lijn door dat gedeelte van Groningen en Friesland, dat begrensd wordt door den spoorwegdriehoek MeppeiLeeuwarden GroningenMeppei de lijn SneekGrouw zou dan moeten worden doorgetrokken over Dragten naar Groningen en daarna verder over Appinga- dam naar Delfzijl Eene kruising .van den Staats spoorweg MeppeiLeeuwarden ware volgens som migen daaitoe zelfs doelmatiger iels ten zuiden van Grouw. Wederom anderen zouden indien beoogd werd Holland door Friesland met Gro ningen nader te verbinden de voorkeur geven van zijn chef verlof bekomen om zijne moeder te Deventer die volgens zyn voorgeven ernstig ongesteld was te bezoeken. Die ziekte is nu echter gebleken slechts een voorwendsel te zijn geweest. Te Deventer presenteerde hij een wis sel ten bedrage van 8000, welke som hem ook uitbetaald werd maar al spoedig bleek dat de handteekening valsch was. Aan de justitie is hiervan kennis gegeven, die zich nu moeite geeft den oplichter op ’t spoor te komen. De officier van justitie verzoekt opsporing, aanhouding en bericht. Volgens later bericht is de voortvluchtige ta Liverpool gearresteerd. Dat men zich licht aan een proces kan bloot stellen als men bij het huren niet voorzichtig te werk gaat blijkt uit het verhaal, medegedeeld in het Paleis van Justitie, van een rechtzaak welke velen tol waarschuwing kan strekken, die een zomer buiten willen doorbrengen. Een Am sterdammer, die met zijn gezin te Baarn zou ver blijf houdenwerd reeds den eersten dag op slecht eten en het gezelschap van ratten onthaald. Hij verkoos daar niet langer te blijven en ver trok dadelijk onder aanbod van ƒ10 voor al het goede dien dag genoten. Dit aanbod werd ech ter niet aangenomen; maar eenige maanden later ontving de teleurgestelde stadbewoner een dag- vaardiging, om zich te hooien veroordeelen tot betaling der volle huur voor acht weken. Of schoon hij beweerde, dat zulke overeenkomsten, waarbij de prijs voor het verblijf op zooveel per dag bepaald was, ook eiken dag konden worden afgebroken, o. a ook als het verblijf niet beviel, werd zijne verdediging door den kantonrechter niet als juist aangenomen, maar de eischer toe gelaten om te bewijzen, dat inderdaad het con tract voor eenige weken gesloten was. Maandag middag ontstond te Assen brand in de drukkerij der Assh' Courant. Binnen weini ge uien was een groot gedeelte van bet gebouw I en het materieel vernield. Op den zolder, op de plaats ongeveer waar de schoorsteen van de stoommachine staal, werd het eerst de brand ontdekt; en daar zich hierop eene verbazende massa papier bevond, stond in weinige oogen- Hel spreekt van zelf, dat bij de vermeerdering van het getal militiens het aantal redenen tot vrijstelling moest worden verminderd. De minister wil dan ook, dat voortaan vaneen loneven getal broeders, de grootste helft diene en niet, zoo als tot nu toe, de kleinste. M. i. behoorden er nóch vrijstellingen, nóch loting, nóch plaatsvervanging te zijn dat ieder In staat zij zijn land te verdedigen, zooals in Kwitserland, Duitschland en de Vereenigde Staten van Noord-Amerikamaar weg met de solda terij Zij is een pest voor ieder, die er mede jn aanraking komt. De. afschaffing van de vrijstelling van éénige ionen isj in verband met het wansysteem der Het antwoord des Konings op de bezwaren der ingezetenen van Indië, die zich bij adres tot den Koning hadden gewend ter zake der plan nen tul het invoeren van nieuwe Indische belas tingen geplaatst in de officieele Javasche Cou rant van ‘2 Maart jl. luidt als volgt »Op verzoek van Zijne Excellentie den Min. van Koloniën, wordt aan de onderteekenaren van het aan den Koning gericht adres d. d. Batavia Aug. 1874, langs dezen weg kennis gegeven dat Zijne Majesteit dit adres als voorbarig min voegzaam, op onjuiste gronden steunende en al- zoo niet vatbaar voor eene beschikking ter zijde heeft gelegd.” w Beleefd 1 Zou dit de ijzeren hand in den flu- weelen handschoen zijn die de Min. voor Indië noodig heeft Of hebben we in dit kort, hoog hartig antwoord aan de ingezetenen die langs wettigen weg hunne belangen voorgedragen, niet veeleer een onhandigheid te zien die verbittert, niet verbetert? Gelukkig, schrijft men uit Indië, dat hel klimaat zoo kalm maakt 1 en lapwerk deugt nooit. Zet nieuwe lappen op oude kleeren, ze scheuren bij den naad af. De minister is voornemens eenige nieuwe lap- I pen op eene oude slechte Militiewet te zetten. I De vraag is, of die lappen nog niet slechter zijn, j dan het oude kleedwaarop ze zullen moeten I genaaid worden. Er wordt nog geen geld genoeg aan de sol daterij verknoeid en daarom zeker oordeelt de minister, dat er nog maar eenige millioenen be lmoren te worden weggeworpen 1 Vijf en vijftig duizend militiens is een onvol doend getal om hel Vaderland te verdedigen 1 Ik wil dat gaarne gelooven, doch stel de vraag hoevelen dan genoeg zijnhonderd duizend tweemaal honderd duizend soldaten? of moet soms de geheele mannelijke bevolking tusschen 16 en 65 jaren voortaan bij de soldaterij worden ge annexeerd En, indien zulks geschiedde, zou dan het land zelfs nog wel te verdedigen zijn Een specialiteit in denkbeeldig vechten, verde digen en overwinnen, heeft er een werkje over geschreven, waaruit al even weinig geblijkt als van zijne heldendaden ooit iets gebleken is. De verdedigbaarheid van een land hangt niet af van de soldaterij, maar van de gezindheid der bevolking en hare energie. Zwitserland heeft geen leger, en toch zal geen mogendheid bel durven aanlasten, omdat, in ge val van nood, de geheele natie één leger is. Zulk een volk is onoverwinnelijken wie daar vroeg naar verdedigbaarheid zou allicht voor half wijs of landsvijandig worden aangezien. Voor de geheele weer- en verdedigbaarheid geeft Zwitserland van zijn budget (na aftrek der rente van schuld) ruim 26%, Nederland bijna |59°/0; en nóg is het niet genoeg 1 blikken het geheele dak en de daarnevens staan de turfschuur in brand, waar 50 duizend lurven geborgen waren. Dak en zolder der drukkerij en schuur zijn verbrand en daardoor zullen de letters vrij wal geleden hebben of voor een groot gedeelte vernield zijn. De stoommachine zelf heeft weinig of niets geleden en daar men nog al een massa stapels, die rondom zwart gebrand waren, naar buiten kon werpen, zal misschien de snel pers er ook goed afgekomen zijn. 300 riem pa pier is verbrand. Het smeulen van de gedeeltelijk gebluscbte turf duurde nog tot laat iti den avond voort. De courant was aan de eene helft afge drukt en de andere helft reeds gezet en is niet verschenen, maar de firma van Gorcum G°, heeft hare drukkerij ter beschikking gesteld, zoo- dat heden weder een nommer is verschenen, be vattende aan de builen pagina’s het overgeblevene van Maandag, en aan de binnen pagina’s, het nieuws van Woensdag. wet, zeer goed te keuren, daar zij tot mindere ongelijkheid leidt doch wat baat het den lijder aan den lintworm, als deze van zijne vele ellen lengte een halve duim verliest "Wat helpt het tot het droogmaken van een koortsverwekkend moeras, als dit met een paar liters stinkend water wordt verminderd Wat geluk brengt het den tot levenslang ge vangenisstraf veroordeelde, als hij één, zelfs tien of meer jaren, afslag krijgt? De minister, de afschaffing éénigen zoon kind invoeren. den eenigen zoon dus tot soldaat. Een brcêr, wien dat bijv, op zijn 18e jaar over komt, heeft een prettige dag die hem lang heugen zaL Juist omdat dit stelsel niet deugdeis het afgeschaft. Vreemd voorwaar dat de minister het weer wil invoeren. Beperking van plaatsvervanging keur ik in zooverre goed dat zoo zij consequent wordt doorgezet en uilgebreid, zij voor het vervolg ge heel en al zal ophouden plaats te hebben. Er is evenwel tegen den voorgestelden maat regel vrij wat te zeggen. De minister wil geen plaatsvervangers boven 25 jaren oud. Daarvan is het natuurlijk gevolg, dat het ge tal, ’t welk zich aanbiedt, veel kleiner moet wor den dan het reeds was, en derhalve de prijs aan zienlijk moet rijzen. Tegenwoordig kunnen slechts gegoeden hunne zoons «vrijkoopen”; voortaan zullen, als het ont werp wet wordtalleen zeer gegoeden het ver vullen van seen eerste plicht” kunnen uitbeste den. De beperking zal dus een sterk geprononceerd plutocraliesch karakter hebben. Intusschen moet ik de opmerking maken, dat het mij reeds voor ruim een jaar bekend was dat de minister van oorlcg bij een paar aan schrijvingen hel aannemen van plaatsvervangers zoo moeilijk mogehjk gemaakt heelt. Hel beste wat men daarvan kan zeggen isdat die maat regel een halve wasen dus, uit dien hoofde alleen beschouwd, reeds slecht is. Hoe het met dit ontwerp gaan zal, weet ik niet. Waarschijnlijk komt het zelfs niet in behandeling, want, als de ontwerpen, welke de prioriteit heb ben, vóór dit behandeld worde, dan is hel mini sterie waarschijnlijk reeds door een ander ver vangen, of zijn de Kamers reeds ontbonden. De weldra ophanden zijnde verkiezingen zullen in deze beslissen. van vrijstelling van voorstellende, wil die van éenig De geboorte van een zusje maakt ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents voor eiken regel daarboven 7% Cents. Alle brieven en stukken’ de uitgave of redactie betreffende worden franco ingewacht.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1875 | | pagina 1