GEMEEHE EN HET AHRONHiSSEIENT SNEEK. 'NIEUWS- EN WERTENTIE-BEAD FOOR HE o VJ mI ïsL IR w Vs j iS o' B 1875. DERTIGSTE J A A R G 21 APRIL. WOENSDAG I No. 32. @0 tan te Ê- Ü- 'e- L, K. SXEEKE (Gr. Crt.) Mr. W. F. S. I! i VX E V L15 S>. een even a ontstond de geest- l. tot leden der commissie voor dat examen i G 6 G G G ra, d. sch rdt, int; or- ke ke IA Mj ou- te te iV. >0- en Ü- da ne ■in 1W™ ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents voor eiken regel daarboven 7'/2 Cents. Alle brieven en stukken, de uitgave of redactie betreffende worden franco ingewacht. dam te arresteren. Deze was van Rotterdam naar zijne woonplaats teruggekeerd. A SN EEK, 20 April. In de afgeloopen week is het hoofdonderwij- zers-examen o. a. met gunstig gevolg afgelegd door J. van der Veen te Sneek. zer dan al de spoken van af het jaar nul tot op heden. ne- te iu- loff ‘■P- Spoken behoorden derhalve tot de onzichtbare gebreken van een huis, welke grond opleveren tot ontbinding van het contract, ongedierte daar entegen niet, daar zij wel een gebrek opleveren, doch een dat zichtbaar is. De hedendaagsche rechtsleer is juist omgekeerd: voor ongedierte wel ontbinding (althans volgens vonnis van vele rechtbanken), voor spoken niet. De heer Victor Driessens bericht aan het Hbl. dat hij eerlang met zijn gezelschap de «Vorsten school” hier te lande hoopt ten tooneele te brengen en dat mej. Beermans de rol van Ko ningin Louise zal spelen. Het berichtdat zij die rol zou hebben geweigerd, is dus onjuist. Omtrent de geruchtmakende zaak van den boek houder Roelin kunnen wij thans nog mededee- len dat de justitie er ook in geslaagd is zijn medeplichtige zekeren S. de Boer te Appinge- De heer M. S. Bromet te Amsterdam, die ƒ1000 vraagt, om door middel van zingen op straat te evangeliseeren, heeft daarvoor ƒ41,75 als eerste bijdrage ontvangen. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementspiijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, builen de Stad franco ƒ1.90. «MManKni! ii-i.i» l Men schrijft uit Harderwijk aan het U. D. dat in de laatste dagen de aanwerving van vreemde lingen voor het Indisch leger slechts 47 heeft bedragen, en datals dit zoo voorlgaat weldra geen detachementen meer naar Indië zullen kun nen gaan. Aan de leden van de Tweede Kamer is rond gedeeld de memorie van antwoord der regee- ring op het voorloopig verslag der afdeelingen nopens de herziening der kiestabel. De slotsom is als volgt Door de vermeerde ring der bevolking 3,761,822 zielen kun nen 3 nieuwe leden verkozen worden. Voor Amsterdam wordt het getal van 7 afgevaardigen behouden, door bijvoeging, van eenige weinige gemeenten, in verband met de vermeerderde be volking in 1874. Het nieuwe district Bergen-op- Zoom, met eenige wijziging behouden en overi gens een nieuw district Groenlo gevormd. Dit omvat Groenlo, Winsterwijk, Eisbergen, Borculo, Neede, Aalten, Lichtenvoorde, Goor, Stad Delden, Ambt-Delden, en Haaksbergen, en is zamenge- steld uit 32322 zielen uit het district Zutfen, 9451 uit dat van Amelo en 2335 uit Goor. Herziening der kieswet moet bij alzonderlijke voordracht la ter plaats hebben. Deze gewijzigde kiestabel kan volgens den minister zeer goed bij de perio dieke verkiezingen van Juni in werking kernen) 1875 het eind-examen voor de hoogere burgerscholen in Friesland zal worden gehouden te Leeuwarden 2. tot leden der commissie voor dat examen benoemd de heeren dr. C. P. Burger, directeur der rijks hoogere burgerschool te Leeuwarden voorzitterdr. S. R. van der Leij, directeur van- en A. van Vier houten en B Selhorst, leeraren aan de hoogere burgerschool te Sneek P. J. Alberts, directeur der hoogere burgerschool te Harlingen dr. H. J. Nassau Noordewierdirecteur der rijks hoo gere burgerschool te Heerenveen; dr. E. A van der Burg, mr. S. J. Cohen er F. F. W. Koch, leeraren aan de rijke hoogere burgerschool te Leeuwarden; dr. J. Sirks, leeraar aan de hoogere burgerschool te Deventer; H. J. H. Groneman, leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Gro ningen. Binnen enkele dagen zal het wetsontwerp tot regeling van de rechtspersoonlijkheid der coöpe ratieve vereenigingen aan de Tweede Kamer wor den ingediend. Het ontwerp bestaat slechts uit eenige weinige artikels. In hoofdzaak is het Belgische systeem gevolgd. De vereenigingen zul len volkomen vrij worden gelaten in haar keuze tusschen de hoofdelijke en de beperkte aanspra kelijkheid. Verder zal ook zooveel mogelijk de regeling der bijzonderheden aan het goedvinden der oprichters worden overgelaten. De Minister heelt zich niet kunnen vereenigen met hel Duit- sche systeem waarbij alles tot de kleinste bij zonderheden in de wet zelf wordt geregeld. (Vad.) Buitengewone vergadering der Kamer van koophandel en fabrieken te Sneekvan 18 April 1875. Als een gevolg van een in de gewone zitting van 13 April jl. genomen besluit, wordt thans be sloten tot de verzending van het volgende advies aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal »De belangstelling, die het wetsontwerp van de heeren mr. J. Kappeijne van de Coppello c. s. in alle oorden des lands heeft opgewekt, wordt door ons ten volle gedeeld. Wij hadden echter reeds zoo dikwijls aangedrongen op voorziening in de steeds klimmende behoefte aan uitbreiding van het Nederlandsche Spoorwegnet, dat het bij na overbodig kan worden geacht U onze sympathie te kennen te geven voor het gebruik dat door vier Uwer leden van het recht van initiatief is gemaakt. «Onze ingenomenheid met hunne voorstellen kan u ten duidelijkste blijken uit ons advies aan Zij ne Excellentie den Minister van binnenlandsche zaken, van 25 November 1874, no. 774, waarvan aan ieder uwer leden een afdruk is toegezonden. Bij dat advies vereenigden wij ons met het ge voelen der Staten van Friesland, strekkende dat vóór 1880 de volgende spoorwegen in deze pro vincie in exploitatie behooren te komen HarlingenBolswardSneekHeerenveen Duilschland StavorenSneek en Sneek Grouw. «Ongeveer dezelfde lijnen komen in het wets- Elke stad, vlek of dorp, van eenige beteekenis en ouderdom heeft zijn spookhuis of huizen spookhoeken en hoornen. Hoe ouder een plaats is, des te meer spoken een bewijs, dat het geloof aan spoken afneemt. Plaatsen, in den lateren tijd verrezen, zijn meestal spookvrij. Rotterdam, Amsterdam, ’s Hage, Tiel, Nijme gen, Kuilenburg enz. zijn rijk aan spookhuizen. Zoo leelijk als een spook, is wel beschouwd eene uitdrukking, die getuigt van ’s me^schen ondankbaarheid jegens die bovennatuurlijke we zens, welke hun dikwijls groole diensten bewijzen en voordeelen aanbrengen. In menige stad zijn huizenstallen plaatsen tuinen of wat dies meer zij waar het spookte hard spookte. Doorgaans verdween het spook op een zekere plek, doch zóó, dal slechts een be paald persoon, door het spook daartoe uitverko ren, die plek zag. Uit zekere wenken wen dingen en andere gebaren werd het den door het spook begunstigde duidelijk dat hij graven moest, doch natuurlijk niet vóór middernacht te middernacht zijn de spoken op hun best. Het miste den spookbevrienden graver dan nooit, een schat te vinden, waarna het spook ver- 1 dween. Een spook nainelijk heeft een nauwgezet geweten en is veelal een menschenvriend.. Heeft het nu zelf in zijn leven een schat begraven, of weet het er een liggen, dan kan het niet rusten, voordat het zijn geheinr aan den rechten man heeft me degedeeld. Hel. kan lang duren eer de rechte man ter wereld komt, zelfs komt hij vaak eerst na eeuwen, daarom spookt het op sommige plaat sen zeer lang en houdt eensklaps het spoken op, terwijl iemand, zonder dat men de oorzaak weet, van arm rijk geworden is. Zijn dat geen brave, menschlievende spoken Waarlijk, acht de spoken niet te licht, en voor al gij niet, die gelooft aan dingen nog veel dwa- Bij koninklijk besluit zijn benoemd tot leden van het dijksbestuur van Wijmbritseradeel c. a., contributie zeedijken (de steden Sneek .en IJlst daaronder begrepen), K. K. Kooy en M. H. Tromp. Sedert het goochelen wat meer populair is ge worden, vele goocheltoeren bekend zijn en door liefhebbers worden uitgevoerd, is hel geloof aan spoken en aan andere bovennatnurlijke dingen viij wat verminderd. Het. goochelen is daarom dan ook zeer terecht gehaat bij de geloovers aan spoken en andere dingen; goochelaars en geloovers zijn in zeker opzicht concurrenten. Evenwel moet ik den goochelaars dit recht doen wedervaren, dat zij den geloovers niet las tig vallen, niettegenstaande deze het hun wel doen. De concurrentie is uit dien hoofde aan de zijde der goochelaars eerlijker, dan aan de zijde der geloovers. De commissaris des konings in deze provincie heeft bepaald 1. dat voor Te Eist heeft het aantal kiezers een groole verandering ondergaan. Minstens 30 personen hebben patent aangevraagd en dank zij dit patent, bedroeg hunne belasting het cijfer, dat als cen sus voor de plattelandsgemeenten is aangenomen, terwijl het van bekendheid was dat zij, die het patent hadden aangevraagd, het beroep niet uit oefenden, waarvoor het moest, gelden, ja dat an deren de verhooging voor hen betaalden. Met 7 tegen 3 stemmen heeft de gemeente raad die personen van de kiezers-lijsten geschrapt. Hoe billijk dit besluit zij of het veel baten zal is een tweede vraag. Zeker heeft de wetgever op een dergelijke manoeuvre niet gerekend, tegen betaling van het overtollige te waken zou dwaas heid zijn. Op nieuw blijkt er uit hoe verkeerd het is de census te stellen als maatstaf van kies bevoegdheid maar ook tot wal vreemdsoortige toepassingen de patentwet aanleiding geeft. (Arnh. Crt.') legioenen spokenzonder De overgroole meerderheid der Natie verwerpt het geloof aan spoken en heeft medelijden met den sukkel, die bang voor spoken is. Zij gaat j meestal nog verder, zij bespot den spookgeloofs- lijder en veracht hem. Maar diezelfde meerderheid zal niet te bewe gen zijn bij een donkeren avond alleen over kerkhof te gaan. Zij spreekt van eerbied voor de dooden, maar is in haar hart voor schimmen en geesten bang, als de spookgeloofszieke, die evenwel op rechter is dan zij, daar hij rond voor zijn kwaal uilkomt, er over redeneert en anderen deelge- 1 noot van zijne zielsafwijking wil maken. Spoken zijn er niet; maar schimmen, geesten ja, wie weet het, de ziel is toch onsterf lijk geestverwantschap Wel zeker, ik ben er; zoo klopperij en de mediums. De bedriegers pakten de geloovers in en deze houden ter goeder trouw met hand en tand staan de, dat spiritisme waarlijk bestaat. Zie daar het spoken-geloof der vorige eeuwen in een modern kleed gestoken. 1 Het is nu niet langer de domme of min be schaafde menigte, die zich laat misleiden en zich zelve misleidt, maar het zijn de meer, zelfs meest ontwikkelden, die het doen. Te goeder trouw, zeer zeker; even als de lij der aan delirium tremens allerlei afschuwelijke gedrochten duidelijk ziel, even zoo waar als de amfioen-schuiver hemelsche gewaarwordingen on dervindt, ja even zoo waar als de spookgeloover heusche spoken ziet. De vraag iszijn er spoken Indien tol het bestaan van iets alleen mag be sloten worden uit de gezamenlijke waarneming met alle zintuigen, dan is het spokengeloof even dwaas I als alle ander geloof; dan is het spokengeloof dat, wat de gewone geloovers bijgeloof noemen; doch mag men tot het bestaan van iets concluderen uit het waarnemen met één of twee zintuigen dan zijn er voor den waarnemer wel degelijk spoken. Spoken worden gezien en gehoord, doch ge voeld, geroken of geproefd niet. Aan het spokengeloof zijn twee zeer gebruike lijke overdrachtelijke zegswijzen ontleend: zoo leelijk als een spook, of spook-leelijk, (men denke eens aan het spook van Idskenhuizen) en het spookt (stormt) builen, op zee enz. «Hel geloof kan bergen verzetten” is op psychisch gebied volkomen waar; van daar spoken. Wie 1 aan spoken gelooft, ziet en hoort ze overal, waar I hij wil; wie er niet aan gelooft, kan er- nooit een j’ ontmoeten, hoe gaarne hij er ook mede in aan- T raking wil k®men. Met geloof zijn er I dat, is er geen een. Terecht nam de oude Romeinsche jurispruden- tie (Pandecten) aan, dat spoken in een huis aan- leiding geeft tot ontbinding van het huurcontract. Want zoo redeneerden die oude practische 1 rechtsgeleerden voor hen, die spoken in hun huis zien, is inderdaad dat huis onbewoonbaar.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1875 | | pagina 1