SiHWS- H JllltliTEWIE-BlIll IM BE 11--- M J||;f I No. 33. I 1 1875. D E hi T T E J ZATERDAG T< R I T I E K. r I •h J Mr. W. F. S. Wie kritiek B 1 .V X M X L, A X IS- ■I sluit iMiillfeiiUGii;! f 1 1 2. i 1- ---- Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnenentspiijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. .b O overschrijvingen, op de gemeente-begroo Wethouders, om- 1874. en F., omtrent den scheepvaart in de Onwillekeurig vereenzelvigt men den persoon des auteurs mei zijn werk. Die persoon trekt aan of sloot af, al naarmate men sympathie voor hem gevoélt, of het tegen deel. De criticus heeft zekere voorliefde, en is dus eenigermate, hoe gering willicht ook bevooroor deeld hij staat derhalve hoogst zelden op een volkomen onzijdig 'standpunt. Vooral is dit waar, als het een werk van smaak (bellelrie) geldt. Ook db politieke richting heeft invloed op de kri tiek, om van meer maar niet verder te spreken. De commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer heeft het wenschelijk geoordeeld dat het ontwerp tot herziening der kiestabel, na de daar in gebrachte veranderingen op nieuw in de af- deelingen worde onderzocht. plaats 8. wen van 9. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarboven 7 '/2 Cents. Alle brieven en stukken de uitgave of redactie betreffende worden franco ingewacht. I en moet dus in allen gevalle de gekritiseerde het recht hebben zich op de geleverde kritiek te verdedigen. Anti-kritiek is een onvervreemdbaar rechtdat de auteur heeft. Daarom handelt het. tijdschrift de Gids afkeurenswaard, door geen anti-kritieken op te nemen dan tegen betaling, na goedkeu ring door de redactie, d. i. zoowat hetzelfde als na goedkeuring door den recensent zelven. De Gids is uit dien hoofde veelal een letter kundig abattoir. De ci-devant liberaal Cd. Busken Huët was een uitstekend goed criticus zooals hij zijn er weinigen. Soms is het vermakelijk te zien, hoe kritiek gebruikt wordt om alle kritiek af te weren. Men herinnere zich hierbij, ’t geen de Géne- STET over orthodoxe bijbelkritiek dichtte Kritiek mag alles onderzoeken gebracht, dat zij, die hun 34e jaar hebben voleindigd, of gedurende vijf jareu bij de réserve hebbên gestaan desverkiezende kunnen worden ontslagen, wordende dus elk, die van dit recht weuscht gebruik te maken, aan gemaand, om zulks uiterlijk vóór den 30 J uni aanstaan de ter Secretarie aan te geven. En opdat niemand hieromtrent eenige onkunde zoude kunnen voorwenden, zal deze worden afgekondigd eu geplaatst in de Sneeker Courant. Sneek den 23 April 1875. Burgemeester en Wethouders van Sneek J. TEN GATE. De Secretaris. H. FENNEMA. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente Sneek Gelet hebbende op art. 7 van Zijner Majesteits be sluit van den 7e September 1828 (Staatsblad no. 55), roepen bij deze op: alle personen. welke, als gehuwd of als weduwnaar met kind of kinderen, in de tweede klasse van de Algemeene Rol der Schutterij, in het vo rige jaar opgemaakt, zijn gebracht, doch sedert dien tijd, door bet overlijden van hunne vrouwen of kinderen, de bevoegdheid hebben verloren, om in die klassen te ver blijven, eu dus als nu in de eerste klasse der voor dit jaar te formeeren algemeene Rol gerangschikt moeten worden, om van zulke veranderde omstandigheden ter Secretarie dezer gemeente kennis te geven vóór den 15 der volgende maand zullende, bij verzuim dezer aangifte, de belanghebbenden, ingevolge art. 8 van voor meld Koninklijk besluit, bij de Schutterij worden inge- lijfd en bovendien tol eene geldboete en gevangenisstraf verwezen worden Voorts wordt ter kennis vau de belanghebbenden Uit Harderwijk wordt aan het Handelsblad medegedeeld, dat thans ongeveer 300 man aldaar op vertrek wachten en nog dagelijks nieuwe manschappen worden aangenomen voor het Ned. Indische leger. Het schijnt dus dat de berichten omtrent de minder gunstige resultaten die de wer ving voor dat leger zou hebben opgeleverd, eenigs- zins overdreven zijn geweest. S N E E K, 23 A p r i 1. In de Woensdag avond j.l. gehouden vergade ring van het dept. Sneek der Maatschappij tot Nut van ’t Algem. is tot lid der directie benoemd, ?n plaats van den heer Dr. M. Niemeijer, die aan vAlleenig maar ’t kritiekste niet.” De kritiek is een voornaam middel, om tot waarheid te geraken zij is de wan, die hel kaf van het koren scheidtdaarom is menigeen zoo bang voor kritiekdus ook voor openbaar heid. De Senaat van Venetie had het zoover gebracht, dat hij alle kritiek over zijne regeeringsdaden streng strafte. Hij redeneerde aldus het volk heeft geen recht mijne daden te laken, dus mag het die ook niet prijzen, want wie prijzen mag, kan hel ook nalaten en dus stilzwijgend laken- Potemkin had Zuid-Rusland slecht bestuurd zoodat de bevolking er zeer schraal was; op uren afstand was dikwijls geen woning te vinden en toch rapporteerde hij aan zijne Czarin Elisabeth, dat alles er bloeide. Zij werd daardoor belust, om dat gedeelte van haar rijk eens te gaan bezoeken. Potemkin bracht daar wel vele bezwaren tegen in, doch ’t hielp hem niet veel. Wat te doen Als Elisabeth zag hoe het er gesteld was, zou zij op haar gunsteling zeer zeker kritiek op zijn Siberisch gaan uitoefenen. Om dat te voorkomen liet Potemkin, op verre afstanden van den weglandwaarts in, in aller ijl geschilderde planken oprichten, die vrij wel op dorpen geleken en zoo ontsprong hij den dans naar Siberie. De lezers van Le Sage’s Gilblas de Santillane zullen zich herinneren, dat de held van het stuk in dienst kwam bij den bisschop van Cordova die hem nadrukkelijk gelastte acht te geven op zijne homiliën en daarover rondborstigopen en vrij, zonder aanzien van zijn persoon, een oordeel uit te brengen. Toen nu Gilblas voor de eerste maal een wel gemeende en zeer goede aanmerking op eene ho milie des bisschops maakte, keek deze hem aan, en zeide, dat hij zich in het verstand van Gilblas vergist had, gaf hem zijn loon en ontsloeg hem. Zulken als die bisschop van Cordova zijn er ve len, zeer velen. Geheel onpartijdige kritiek is als den schrij ver bekend is, meestal onmogelijk. SVKKKER COlftAA 3. Rapport aangaande verbeid, om subsidie enz. voor eene op te richten meis jes industrieschool (aangehouden^ 4. Rapport aangaande de rekeningen der ontvangene leges, begravenisrechten, wik-, weeg- eu marktgeldeu aan de waag en walgelden; de rekening van heeren Brand meesters, en af- en overschrijvingen op de begroetingen van heeren Arm- en Weesvoogden, alles over 1874. 5. Adres van het bestuur der „Vereenigiug tot alge meene beveiliging tegen brandgevaar”, om bestrating van den weg naar de bewaarplaats van petroleum. 6 Idem van G. S. Boonstra, om een strookje grond op de Steenklip- 7. Idem van L. van Kampen, om te worden aange steld als beurtschipper van Sneek op Amsterdam, in de van S. de Vries. Idem van G. A. Visser om grond voor het hou twee woningen. Af- en ting voor 1874 10. Verslag van Burgemeester en 1 treat den toestand der gemeente, over 11. Idem van de kamer van K toestand van nijverheid handel eu gemeente, over 1874. 12. Benoeming van een lid der commissie van toe zicht op het Middelbaar ouderwijs. 13. Idem vau een Leeraar aan de Hoogere Burger school. 14. Reclames bij heeren Gedeputeerde Staten tegen het kohier vau den floofdelijken omslag, dienst 1875. STATEN-ftENERAAL. Tweede Kamer. Zitting van Dinsdag 20 April. De Kamer hééft heden haar werkzaamheden hervat. Behalve de reeds bekende ontwerpen zijn nog ingekomen wetsontwerpen tot nadere lijdelijke vooiziening omtrent het Nederlandsch muntwezen. Daarna zijn de afdeelingen samengesteld. Tot voorzitters er van zijn gekozen de heeren Jonck- bloetWintgens, Begram, van de Putte en Kap- peyne. Naar aanleiding van het nemen van-patent door de inwoners van Eist.ten einde kiezer te wor den maakt men de Arnh. Crt. de volgende juiste opmerking De te Eist tot kiezer gemaakte personen of zij die hen door hun geld tot kiezer gemaakt hebben zijn wel onnoozel geweest zoo zij de aanslagen in het patent hebben betaald. Dit is niet noodig om de verlangde personen toch kie zers te doen zijn. Alle nonvaleurs komen op de kiezerslijsten Voor,' mits hun aanslag groot genoeg zij. Wil men b. v. in Arnhem het aantal kiezers met een paar honderd vermeerderen laat dan door elk der invaliden te Bronbeek eenige paar den der eerste klasse aangeven. De ontvanger moet ze aanslaan, zij ontvangen biljet, waarschu wing, aanmaning en dwangbevel; daar blijft het bij; de deurwaarder maakt een proces-verbaal van onvermogen op, de aanslagen worden op staten van oninbare posten gebracht, maar desniettemin op de censuslijsten waaruit kiezerslijsten gefor meerd worden. Tegen deze fout der kieswet behoort te worden te velde getrokken en dan de kunstmatige kiezersteelt door belalendcn straf baar te worden gesteld. VERGADERING van den Gemeenteraad van SNEEK, op Zaterdag 24 April 1875 ’s namiddags 6 uur. Punten ter behandeling: Resumtie det notulen Mededeeling van goedgekeurde raadsbesluiten ingekomen stukken enz. 3. Rapport aangaande een verzoek van het Dept. Sneek der nederl. maatschappij Ier bevordering van Nij. y>La critique est aisée et Tart est difficile” is maar half waar. Om goed te beoordeelen, moet de beoordeelaar niet alleen zoo hoog staan als de auteur, dien hij beoordeelt, maar zelfs hooger, daar hij anders geen goed oordeel kan uitbren gen, maar niet veel meer dan wat leuterpraatjes, zoowat kalibrali voor den dag brengt. Wie eene beoordeeling in het licht zendt maakt daardoor alleen reeds aanspraak op de hoedanigheid van meer te beteekenen dan de au teur dien hij beantwoordt. Kritiek is volstrekt niet gemakkelijk. Ik spreek hier natuurlijk niet van kriticasters of van kritiek-makers, tegen zooveel cent per regel. Velen oefenen evenmin kritiek uit, als de hout hakker kunstenaar is of de orgeldraaier muzikant. Vaak wordt kritiek misbruikt om aan persone le vete bot te vieren en gekrenkte eigenliefde te wreken. Dergelijke kritiek loopt over van gal en gift en is dikwijls doorspekt met scheldwoorden en als zoodanig dienst doende bijvoegelijke naam woorden, zooals: jammerlijk, deerniswaard, ijdel- tuitig, en hoe men het mag heeten. oefent op die wijze staat niet hooger dan een auteur, die veil is zulke kritiek is beneden alle kritiek. Meermalen krijgt men kritiek onder de oogen, waaruit men niet wijs kan worden. Bijv.het ■werkje voorziet in een ware behoefte; den schrij ver komt alle lof toe echter is de censor het niet op alle punten met den auteur eens er staat het een en ander in, dat niet iedereen zoo maar grif zal toegeven; veel ontbreekt er, dat men er in gewenscht had uitvoering laat niets te wenschen over alhoewel er een paar zinstoren de drukfouten over ’t hoofd zijn gezien. Eilieve, wat weet de lezer dan nog Is dat werkje nu goed of afgekeurd De beoordeelaar heeft de geit en de kool ge spaard, doch den lezer, wien hij kritiek zou leve- t ren, en die daar dus recht op had bedrogen. Zulke kritiek is evenmin kritiek als een mooi prater te vertrouwen is zij die op deze wijze kritiseren zijn Laodicaeërs en eters van twee wallen. Kort en krachtig is de volgende kritiek »In het werk van komt veel goeds en veel nieuws voor doch het goede is niet nieuw en het nieuwe niet goed.” De beoordeelde kon het er meê doen doch tevreden was hij natuurlijk niet. Wie auteur is, moet kritiek verwachten, en er zelfs mede ingenomen zijn als zij ter goeder trouw geschiedt. Zij is hoogst nuttig en noodig voor hem daar hij als auteur zijn uil zeker voor een valk aanziende, niet weet welke gebre ken hij heeft en welke- fouten zijn arbeid aan kleven. Wie kritiek vreest heeft veel weg van een schurftig paard, dat bang is voor den roskam. Maar kritiek kan ook oneerlijk geoefend worden,

Sneeker Nieuwsblad nl | 1875 | | pagina 1