GERE BE EN MET ARRONDISSEMENT SNEEK. NIEUWS-1 r EN ADVERTENTIEBLAD VOOR DE 1873. No. 37. y Z ATERDAG 1 Gemeente-ont vanger. Nieuw-tonnenstelsel. l j ÜIR1V SAFERKK pr I I BI W E X L A N D. 1. i i Sneek van i a. op- Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. i t r 5 Zondagavond 11. is de trein van de Staatsspoor wegen, komende van Venlo in de nabijheid, van Maastricht, in botsing gekomen met een trein van den Grand Central-Belge. Verscheidene perso nen zijn gekwetst. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Gents, voor eiken regel daarboven 7 /2 Cents. Alle brieven en stukken de uitgave of redactie betreffende worden franco ingewacht. Bij Koninklijk besluit van 3 Mei is, met in trekking van het Koninklijk besluit van Febru ari 1875, n°. 1. benoemd tot burgemeester der gemeente IJlst jhr. H. H. A. J. de Geer. Betreffende de oproeping der schutterij te Maas tricht voor de aanstaande St. Servaliusprocëssie, waarover dezer dagen vrij wat geschreven is, is aldaar een Koninklijk besluit ingekomen, waarbij aan burgemeester en wethouders wordt te ken nen gegeven dat de roeping der schutterij gee- ne andere is dan de handhaving der orde, dat art. 44 der wet op de schutterijen door art. 185 van de gemeentewet stilzwijgend is afgeschaft en bij gevolg de burgemeester de eenige bevoegde persoon is om ingeval van stoornis der orde, de schutterij te requiröerén. Diensvolgens wordt de zienswijze van den burgemeester gehandhaafd en het door de wethouders genomen en door Gedep. Staten van Limburg on-lei steende besluit in de uitvoering geschorst. De Maastrichtsche schutterij wordt daardoor, en o. i. zeer terecht, vrijgesteld van de gedwon gen bijwoning van een kerkelijk feest. Wij vinden deze koninklijke beslissing zeer rationeel. en alle medewerking men bij den Gemeente-Architect dat artikel bedoeld, ke macht tot schorsing of vernietiging ook hier I heid; tegenover de orde, het krampachlig vast- van toepassing. toch wordt deze daar gegeven maar in derne richting. Volgens onze wetgeving moest de staat houden schoolmeester te wezen. De wet van 1857 heeft beweert spreker Zitting vaft Woensdag 5 Mei. De verslagen der commissiën van rapporteurs zijn gereed omtrent het voorstel-Kappeyne en nopens het ontwerp houdende maatregelen tot beteugeling der hondsdolheid. De dag der dis cussie zal nader worden bepaald. De Kamer heeft heden voorts de discussie over de aitikelen van het ontwerp tot regeling van het toezicht bij ’t oprichten van fabrieken voort- gezet. Art. 1 bevattende het beginsel der benoodig- de vergunning van 't Gemeentebestuur is aan genomen met 4<> tegen 23 stemmen. Art. 2, bevattende de lijst der 18 inrichtingen met hare onderdeelenin art. 1 bedoeld, is me de aangenomen nadat daaruit enkele onderwer pen zijn vervallen als de hennep- en vlasrote- rijen de spinnerijen en weverijen. Voorts zijn ook uitgezonderd kleine stoomwerktuigjes tot ver schillende doeleinden. Uit artikel 4 isin overleg met den Minister weggelaten de verplichting tot goedkeuring door Ged. Staten van de plaatsehjke verordeningen m De heer Douwes Dekker heeft te Goes een voordracht gehouden over liet 114e zijner Ideën, luidende: »Elke deugd heeft onechte zusters die de familie schande aan doen.” Die deugden en hare spotvormen stelde spreker tegenover elkaar. Tegenover de waarheidsliefde, het te onpas uit flappen van allerlei waarheden, op plaatsen en oogenblikken waar ze slechts schade kunnen doen; tegenover den moed, de dolle onbesuisdheid; te genover het gevoel, de ziekelijke gevoeligheid; te- Wegen, voor zoo ver die bij de betrok- BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek brengen ter kennis van de ingezetenen dat het KANTOOR VAN DEN ONTVANGER dier gemeente, te rekenen van DINSDAG 4 MEI a.s., zal worden gehouden in eene beneden achterka mer van den heer H. Westerhof, met INGANG AAN HET GROOTZAND, door de steeg tus- schen de huizen bewoond door R. T. Zijlstra en de Wed. J. G. Kraij. Sneek, 30 April 1875. J. ten CATE Burgemeester. H. FENNEMASecretaris. Door het hoofdbestuur der schippers-vereeni- ging Schuttcvaèr is aan den raad der gemeente Harlingen een adres gezonden, inhoudende, dat op de algeineene jaarlijksche vergadering, dit jaar gehouden te Groningen, den 27 Januari, klachten zijn ingekomen over het heffen van vuurgeld te Harlingen. Aangezien toch het vuur is vervallen en het alzoo. niet meer ontstoken wordt, zoo werd aan het hoofdbestuur opgedragen zich tet dien raad te wenden, ten einde deze onrechtmatige heffing van het vuurgeld te doen ophouden, niet twijfe lende of aan dit alleszins billijk verzoek zal be reidwillig worden voldaan. STATEX-ft EXERJUL. Tweede Kamer. Zitting van Dinsdag 4 Mei. De Kamer heeft heden de geheële zitting ge wijd aan de algemeene beraadslaging over hel ontwerp tot re„eling van het toezicht op de op richting van fabrieken. Verschillende amende menten zijn aangekondigd. De algemeene dis cussie is gesloten. Morgen behandeling der arti kelen. I blijvende alzoo de Koninklij- genover de bedaardheid, de ziellooze gevoelloos honden aan hetgeen eenmaal gewoonte geworden is; tegenover de spaarzaamheid, de zieldoodende schrielheid; tegenover de kuischheid, de belachelij ke preutschheid; tegenover de vaderlandsliefde de vaderlandsbluf van een Victor Hugo en andere verheerlijkers van la belle France; tegenover de zindelijkheid, de boen- en schrobmanie van Nè- derlandsche huismoeders en zeelieden; tegenover de gezelligheid, het kroegloopentegenover de weldadigheid een woord van zoo schoonen zin het gedachteloos wegwerpen van eenig geld in den schoot van armbesturen of instellin gen van liefdadigheid, tegenover de politiek (in goeden zin, volgens Multatuli, ook eene deugd) de politieke tinnegieterij. Ten slotte werd den spreker door eenige ver eerders, uit wier naam de heer mr. J. de Wilt Hamer het woord voerdeeen geschenkeen pracht-exemplaar van Doré’s Dante, aangeboden. Onder het opschrift «restitutie-stelsel” wordt in een ingezonden stuk in de Zierikzeesche Nieuws bode het voornemen aangekondigd der bewoners van Schouwen en Duiveland om als er geen spoorweg over hunne eilanden komt restitutie te vragen voor hetgeen zij in de grond- en an dere belastingen aan de spoorwegen bijdragen berekend volgens Bartjes. ue wei van joo/ neen beweert spreker ver- der, aan hare voorstanders reeds ontzettende te- zal steeds blijven afstui- van verschillende gods- leurstelling bezorgd en ten op den vrijheidszin dienstige gezindten. Hij wekte de mannen van het anti-schoolwet- verbond dan ook op te volharden in hun stre ven. Zoolang hij nog overal in den lande men- schen ontmoet met het merk en veldteeken van den heer Jezus Christus op het voorhoofd heeft hij goeden moed op de toekomst. Ten slottede dikwijls geopperde vraag rele- veerende wanneer de regeering ophield scholen te leveren wat zou er dan van de scholen en van het ouderwijs worden wees hij o.a. op Amerikawaar het onderwijs voornamelijk in handen is van particulieren. Na deze rede, die door een zeer talrijk pu bliek met belangstelling was aangehoord werd S N E E K 7 Mei. Wij zouden over meer ruimte moeten kunnen beschikken, als ons ten dienste staat, om een gedetailleerd verslag te geven van de openbare 1 vergadering van de Afdeeling Sneek van het An- I ti-Schoolwetverbondgisteren avond in de Con certzaal alhier gehouden. Toch meenen we een beknopt overzicht van het aldaar verhandelde niet achterwege te mogen laten. Als spreker voor dien avond trad op professor A. Brummelkamp Sr. van Kampen. In eene uitvoerige rede zette spreker de grie ven uileen, welke bij hem en zijne geestverwan ten bestonden tegen de schoolwet van 1857 welke grieven geleid hadden tot de oprichting van het anti-schoolwetverbond. Hij trachtte aan te toonen, hoe die wet van den eenen kant met zich-zelf in tegenspraak is en aan den andere het onmogelijke wil. De openbare school, die toegankelijk is voor kinderen van al le godsdienstige gezindten en die tevens moet Strekken om hen op te leiden tot alle christelij ke en maatschappelijke deugden, kan z. i. niet neutraal zijn zij geeft voor den één te veel en voor den ander te weinig. De christenen hebben iets anders noodig dan zoodanig staats-onderwijs. De staat mag zich op dat terrein niet bewegen. Men beweert dat de staat er groot belang bij heeft welk geslacht wordt opgekweekt maar heeft de staat er niet evenzeer het grootste belang bij dat de jeugd godsdienstig-zedelijk ontwikkeld zij Hij verlangt geen godsdienst in de staatsschool toch wordt deze daar gegeven maar in mo- Bij Zijne Majesteits besluit van 3 Mei, zijn be noemd tot rechter in de arrondissements-recht- bank te Sneek, mr. J. W. Telling, thans substi- tuut-griffier bij die rechtbank, en mr. D. J. R. Brands, thans kantonrechter te Raalte. VERGADERING van den Gemeenteraad van SNEEK, op Zaterdag 8 Mei 1875 *s namiddags 6 uur. Punten ter behandeling: Resumtie der notulen. 2. Mededeelingen van goedgekeurde raadsbe sluiten, ingekomen stukken, enz. 3. Verzoek van H. van Dijkom eervol ont slag als hulponderwijzer. 4. Idem van L. Knoth, om eervol ontslag, met pensioen, als muziekonderwijzer. 5. Af- en overschrijving op de gemeentebe- grooting, dienst 1874. 6. Voorstel van Burg en Welh. tot indiening van een adres aan de Tweede Kamer der Staten- Generaal, ten gunste van het Spoorweg-wetsont- werp Kappeijne c. s. 7. Als boven lot uitvoering der voorgenome- ne verplaatsing van het Stadswerkhnis. 8. Als boven omtrent de benoeming van een Concierge voor het Ziekenhuis. 9. Als boven in zake de oprichting eener open bare fransche meisjesschool, met de daarover uitgebrachte rapporten en adviezen. der huizen, bewoond door de Wed. van Wiche- ren Jorrit Kuipers H. Pijltersen Tz.P. K. Dwarshuis en H. Veen. n. de Zuidzijde der Peperstraat, en van Nieuwenoord de huizen bewoond door de Wed. F. Slager, W. Haanstra en de Wed. Boomsma. o. de westzijde van het Schapenplein, en van de oostzijde de huizen bewoond door J. R. Feen- stra en Gebr. Boots. p. de kene hoofdstraten behooren. 2. aan de betrokkene ingezetenen te kennen te geven dat hunne Sekreten vóór 31 Mei as. zoo danig behooren te zijn ingericht dat de nieuwe tonnen er in geplaatst kunnen worden dat zij of hunne timmerlieden daaromtrent en inlichtingen kunnen beko- en bij den Sloepopzichter der exploitatie van faecale stoffen. Sneek 7 Mei 1875. Burgemeester en Wethouders van J. TEN GATE. De Secretaris, H. FENNEMA. BURGEMEESTER en WETHOUDERS Sneek Verdere uitvoering gevende aan het 3e lid van ’s Raads besluit van 6 Februari 1875 no. 12 tot wijziging van de Verordening op het hou den van verzamelingen van mest en op de Sekreten welk besluit is afgekondigd den 24 Februari 1875 Hebben, op voorstel der Commissie van beheer over de exploitatie der faecale stoffen besloten 1. te bepalen dat het gewijzigde art. 8 en de intrekking van art. 9 der gemelde Veror dening op MAANDAG 31 MEI 1875 in werking zullen treden voor de volgende gedeelten der Gemeente (2e reeks) den Oosterdijk, met uitzondering der hui zen bewoond door H. W. Cnossen T. Dokkum, H. Vrolijk H. Hoekstra Mr. B. S. Stienstra L. T. Visser en T. Jongbloed. b. van het Kleimand, het huis bewoond door mr. C- W. A. baron van Haersolte. C. de Breede Burgstraat voor zoo ver de invoering aldaar niet reeds -heeft plaats gehad. d. van de Kruizebroederstraat noordzijde de buizen staande tusschen de breede Burgstraat en de Leeuwarderpijpsteeg benevens het huis bewoond door D. Hansma e. van de Kruizebroederstraat, zuidzijde, de huizen tusschen de breede Burgstraat en de kleine Kerkstraat met uitzondering van het O. B. Weeshuis. de kleine Kerkstraat met uitzondering van het huis bewoond door J. Nauta en hel Huis van Arrest. g. de Marktstraat met uitzondering der hui zen, bewoond door L. Schuijt Korver, J. C. A. Wissel en B. de Jongh. h. de Groote Kerkstraat. i. de oude Koemarkt, met uitzondering van het huis bewoond door Johs. Prins doch met inbegrip van het hoekhuis bewoond door J. W. Hingst. k. van het Grootzand, de huizen bewoond door G. N- Bouma, T. P. de Jong P. Binkes, J. Houwink, M. Veltman en K. Vrolijk. l. de ScharnensteegHavenstraat (achter ’t Gasthuis), Wijnkanstraat en Galigastraat. tn. de Wip en Leeuwenburg, met inbegrip

Sneeker Nieuwsblad nl | 1875 | | pagina 1