MEliWS IA ABVlfflTIR-BLAD VOOR BE I "L GEHEEm EN HET ARROMMSSEMEYT SMJA. SS No. 38. WOENSDAG N OT A ft I A A T. EN, 0 4 6° N icuw-tonnenstelsel. $1 wal d. I te 'okje impe K te au ■og .de Kil s\ni ossa zij vrije concurrentie Mr. W. F. S. van Galigastraat. fl* 111'."'.. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementspi ijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. In zulke gevallen wel ga 1 ihoir K. \fep- vard itrus irns. edn. Hikje 18 Jitze allen «e van l. \pril Jelle I Ger- rjp- i e v. I iper- z. v. Itje eide 1 en "e. je 3) D. i. in het Romeinsch en Kanoniek recht; nu beteekent het in het Rem. en hedendaagsch recht. tot wijziging van den van verzamelingen Sekreten welk besluit is Februari 1875; Hebben, op voorstel der Commissie van beheer over de exploitatie der faecale stoffen besloten z. 1. te bepalen dat het gewiiziade art. 8 en de a. zen bewoond door 11. W. ChossenT." Dokkum, H. Vrolijk H. Hoekstra Mr. B. S. Stiensfra van bekwamen, opdat alles na de afschaffing van het voor te stellen, (droit dé te bepalen dat het gewijzigde art. 8 en de intrekking van art. 9 der gemelde Veror dening op MAANDAG 31 MEI 1875 in werking zullen treden voor de volgende gedeelten der Gemeente (2e reeks) den Oosterdjk, met uitzondering der hui lt. i. oe ouae iwemarm, met uitzondering van het huis bewoond door Johs. Prins doch met inbegrip van het hoekhuis bewoond door J. W. Hingst. k. van het Grootzand, de huizen bewoond door G. N. Bouma, T. P. de Jong P. Binkes, J. Houwink, M. Veltman en K. Vrolijk. l. de Scharnensteeg Havenstraat (achter 't Gasthuis), Wijnkanstraat en Galigastraat. Het hoofdkarakter van den nolaris is, dat hij r in den voorgeschreven vorm, in schrift brengt hetgeen partijen verklaren; hij is dus de officiële klerk der partijen. Hij moet voor den vorm instaan, doch geens zins voor den inhoud, alhoewel menigeen nog van meening is, dat wat in eene notariële akte slaat waar is en men zoo’n akte alleen mag aan- vallen om den vorm. Het is zelfs nog zoo lang niet geleden, dat de Rechtbanken en Hoven, god beter ’t diezelfde dwaalmeening huldigden, en tegen den inhowd der notariële akten alleen de betichting van valsch- heid (inscription en faux) toelieten. Als de notaris in een testament verklaarde L. dat de testator gezond van hersenen en geheel bij zijn verstand was, dan mocht daartegen niet bewezen worden. De notaris was op die wijze psijchiatricus. Hij beoordeelde den hersentoe- stand zijner cliënten. Nu wil ik niet zeggen, dat een gewoon per soon dat niet even goed kan doen als een spe cialiteit in het vak, maar de notaris heeft er L niets mede te maken hij noteert in den voor geschreven vorm; hij beoordeelt niet. De notaris is een geprivilegieerd notuleerden die meestal levens monopolist is. De voor eenigen tijd in de Tweede Kamer ge- voerde debatten hebben o. a. ten aanzien van vele Haagsche heeren, heel wat leelijks aan hel licht gebrachtzoo leelijk, dat, indien de aan klacht, daar gedaan, benaamd en bewezen wierd, het tuchthuis het gevolg er van zou worden. Die zaak is niet verder gegaan dan tot de open bare bespreking en alhoewel het parket er dus zoo goed als gesaisisseerd van was, is er geen ver volging ingesteld wat jammer is. lioen francs en zelfs meer. vormt zich eene vereeniging^ van geldschieters (commanditaiie vennootschap), die aandeel in de winst krijgen. Het notarisambt is bijna altijd zeer winstge vend, doch het inkomen van een notaris te be rekenen is hoogst moeielijk. Meestal maakt hij binnenkantsche winst, z. a. provisie op advertenliön, drukwerk en loonen doch zij steken ook niet altijd in hun eigen zak, wat de cliënt hun betaalt. Er bestaat een ras van beunhazen, die posten aanbrengen en daarvoor belooning erlangen; niet zelden ook maakt deze of gene, die eens anders zaken beheert, een accoord met den notaris, dat deze hem zooveel van ’t salaris zal afstaan. Zulk knoeien of slooien is meer in gebruik, dan men denken zou. Iedereen kan zeer wel begrijpen, dat de cliënt er nadeel bij heeft; want het moge gaan gelijk het wil, de notaris draagt wel zorg, dat hij zelf niet te kort komt. Door dergelijke praktijken betaalt de cliënt per slot van rekening aan twee personen voor één dienst. Hij betaalt wel niet dubbel, doch altijd heel wat meer, dan anders ’t geval zou geweest zijnwant de kosten van den beunhaas zijn voor hem, althans voor ’t grootste deel. V M. ■lei. '6 In Frankrijk is het notariaat doorgaans koop waar, ook nu zelfs nog recht om zijn opvolger présenter son successeur). Een Fransch notaris, zijne betrekking willende nederleggen, biedt zijne praktijk bij advertentie te koop aan (étude a vcndre). Is hij het eens geworden met den gading makende, dan levert hij de verkochte zaak, zoodra hij zekerheid heeft, dat de kooper zal benoemd worden. Van de koopsom heft de schatkist een vrij hoog recht. Indien de kooper geen eigen geld heeft, maar als ijverig bekend staat, kan hij dit overvloedig krijgen. Soms beloopt de koopprijs een half mil- 2) Bijv. Gronovius, vader, zoon en kleinzoon; Hemsterhuis vader en zoon; Voet, vader, zoon en kleinzoon; Arntzenuis, vader en zoon; Brueijs vader en zoon; v. Heusde, vader en zoon; Nu- man, vader en zoon; Bake, vader en zoon; Ro- yaards, vader, zoon en kleinzoon; ScilULTENS, va der en zoon, «piz. enz. enz. BURGEMEESTER en WETHOUDERS Sneek Verdere uitvoering gevende aan het 3e lid van ’s Raads besluit van 6 Februari 1875 no. 12 de Verordening op het hou- i van mest en op de afgekondigd den 24 L. T. Visser en T. Jongbloed. b. van het Kleimand, het huis bewoond door mr. C. W. A. baron van Haersolte. c. de Brecde Burgstraat voor zoo ver de invoering aldaar niet reeds heeft plaats gehad. d. van de Kruizcbroederslraat noordzijde de huizen staande tusschcn de breede Burgstraat en de LeeuwardcrpijpsteCg benevens het huis bewoond door D. Hansma. e. van de Kruizebroedprstraat, zuidzijde, de huizen tusschen de breede Burgstraat en de kleine Kerkstraatmet uitzondering van het O. B. Weeshuis., de kleine Kerkstraat met uitzondering van het huis bewoond door J. Nauta en het Huis van Arrest. g. de Marktstraat met uitzondering der hui zen, bewoond door L. Schuijt Korver, J. G. A. Wissel en B. de Jongh. de Groote Kerkstraat. de oude Koemarkt, met uitzondering VERGADERING van den Gemeenteraad van SNEEK, op Woensdag 12 Mei 1875 ’s namiddags 6 uur. Punten ter behandeling: 1. Resumtie der notulen. 2. Mededeeling van goedgekeurde raadsbeslui ten, ingekomen stukken, enz. 3. Voorstel van Burg, en Weth. omtrent den afkoop van grondrenten. 4. Als boven tot indiening van een adres aan de Tweede Kamer der S.-G., ten gunste van het spoorweg-wetsontwerp-Kappeyne c.s. (Staking van stemmen over een amendement.) 5. Als boven tot uitvoering der voorgenomene verplaatsing van het Stads-Werkhuis. (Aange houden.) 6. Als boven omtrent de heffing van school geld aan de op te richten openbare fransche meis jesschool. (Staking van stemmen over een amen dement.) Het meeste werk, dat een notaris verricht, kan een klerk even goed doen. Het is eigenlijk al leen het privilege, dat waarde geeft aan notariële akten. Het is echter goed, dat de wet eischen stelt; het is echter de vraag, of zij genoeg waarborg vraagt en zeer zeker is het verkeerd, dat zij het notariaat heeft gemonopoliseerd. In tijden van overouds waren er notarii pri vate en notarii publicide eersten waren ge woonlijk de schoolmeester, tot de laatsten wer den het liefst aangesteld de »tot Mechelen ge gradueerden in der beide 3) rechten.” De notarissen privaat werden niet aangesteld; zij oefenden hunne betrekking vrij uit, en het ging goed. En waarom zou hetzelfde-nu ook niet kunnen geschieden, mits er bewijzen van bekwaamheid geleverd zijn Er bestaat geen enkele plausibele reden, om den candidaat-notaris de bevoegdheid te onthou den tot het opmaken van notariële akten. Waartoe dat monopolie- en privilége-stelsel langer gehandhaafd Het is eene onbillijkheid jegens hen die de bekwaamheid hebben, en eene onbehoorlijkheid ten opzichte van het publiek. Even goed zou het getal van geneesheeren, advokaten artsenij-middelbereiders civiel-inge- nieurs en van allen, die een vak uitoefenen, waar toe wettelijke bekwaamheid gevorderd wordt moeten beperkt en vastgesteld worden. Er zij in den vrijen Staat, vrije uitoefening van beroepgeen monopolie, geen privilege er Het notariaat, zooals het in Nederland bestaat, deugt niet. Er is te veel sleur. Niet zelden zijn de akten door langdradigheid, nuttelooze omschrijvingen en herhalingen, door dubbelzinnige stadshuiswoorden, zoo onduidelijk, dal elke regel slof genoeg ople vert voor een langdurig proces. Men herinnere zich het testament van v. Brie- nen, van den Ulrechtschen notaris Stevens, enz. Indien alle notariële akten ter beoordeeling van den Rechter wierden gebrachtwee dan het ge beente der partijen, die vertrouwden, dat haar zaak in orde was. Er zijn notarissen geweestdie nooit eene rechtsgeldige akte hebben gemaakt. Er bestaat eene notariële akte, waarin de no taris verklaart, dat de koopers haar niet hebben kunnen onderteekenen, als hebbende het schrijven niet geleerd. Onder die koopers, welke dat natuurlijk niet Men denke eens aan het zooveel gerucht gemaakt hebbend geval van den Maassluischen I predikant P. J. R. Laan, die, herhaaldelijk door den Hooggeleerden Utrcchtschen hoogleeraar t in krankzinnigheid v d. Lite voor gek ver- klaar d, toch gebleken is heel wijs te zijni hadden verklaard, bevond zich de hoofdonderwij- zer van het dorp. Tegen die akte had eene inscription en faux kunnen en behooren genomen te worden doch de zaak is gesust. Volgens de Fransche Wet (ook bij ons lang van kracht geweest zijndet. w. tot 9 Juli ’42) gold de getuigenis van één notaris in eene nota riële akte even zooveel als van twee gewone ge tuigen. Zij vereischte namelijk een notaris met twee getuigen of, als er geen getuigen waren, twee notarissen. Men zegt, dat in Frankrijk van die zonderlin ge bepaling veel misbruik is gemaakt. Bij ons te lande volgt de zoon, candidaat-no taris, doorgaans zijn vader in het notariaat op. Op die wijze is hel notariaat nagenoeg erfelijk zooals voorheen het hoogleeraar-ambt.2) In het geprivilegieerde ambt bestaan dus daaren boven nog privileges. Men zegt, tot verdediging van deze bevoorrech ting, dat dit voor de betrokken cliënten des va ders nuttig is. Den notaris zijn veelal familie geheimen bekend. Het is dus beter, dat deze op den zoon over gaan, dan dat een vreemde ze te welen komt. Die grond is valsch. Juist wanneer de zoon den vader opvolgt, geraken die familiegeheimen in gevaar, indien die familie het ministerie van een ander notaris dan van den zoon inroept. Om des geheimswille zijn de leden eener der gelijke familie gedwongen bij den zoon ter markt te komen, op poene van geheimsopenbaring. De eed beteekent ook in dit opzicht in het ge heel niets, daar men geheimen op vele andere manieren dan door ze te vertellen kan mededeelen. Het zou integendeel in het belang der cliënten zijn, dat de zoon zijn vader niet mocht opvolgen. Maar ook al ware dit niet zoo, dan nog is die opvolging streng af te keuren. Zij is nepotisme en eene onrechtvaardigheid jegens de overige candidate!!, die geen notaris zoons zijn. XL2 ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarboven 7 */a Cents. Alle brieven en stukken de uitgave of redactie betreffende worden franco ingewacht. KJ

Sneeker Nieuwsblad nl | 1875 | | pagina 1