GEMEENTE EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. ■NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BliD VOOR DE I fl 8| I I i i 1 1 V 1873, No. 39. DERTIGSTE J 15 MEI. TERDAG llet Kestitutie-stelsel. 1 I 4: 37 r. ff fl a SLEEKER (OllltVI en 50, 00 Hi XX K A I. A A B». 0 5 na- Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, builen de Stad franco ƒ1.90. te tje :es lts en >r- 10- 15 i; van, dusrestitutie. De republikein is tegen het koningschap, dus restitutie. De niet-geloovers zijn tegen de kerk, dus res titutie. Hel «stelsel” is dus onzin. Mr. W. F. S. dt- en ir- G 6 6 0 8 iet de an il ke is- )0, 50 50 iet Ja, it, ,e- le- I. •n- i. a 32 m, De Staat moet zorgen, dat overal in het Rijk van overheidswege voldoend openbaar lager on derwijs wordt gegeven, (art. 194, Grondwet.') Dat is, dunkt mij, duidelijk. Maar, zeggèn de vijanden van dat onderwas wij maken er geen gebruik van, dus moeten wij er ook niet voor betalen, en derhalve restitutie ^ontvangen. Sneek heeft geen spoorweg, dus hebben de in gezetenen recht restitutie te vorderen. Velen, verreweg het grootste gedeelte der lie, is tegen de soldaterij, dus restitutie. Het hooger onderwijs kost een half millioen gulden ’s jaars; slechts 1200 maken er gebruik begrooting aangenomen met 61 tegen 1 stem. Morgen kleine wetsontwerpen. Zitting van Donderdag 13 Mei. Nadat in de zitting van heden zeven aan de orde gestelde wetsontwerpen waren aangenomen is op het einde der zitting eene langdurige dis cussie gevolgd over ’t al of niet in behandeling nemen van het voorstel-Kappeyne tot aanleg van spoorwegen. De minister van binnenlandsche zaken heeft andermaal verklaard, dat een regeeringsvoorstel in behandeling is en dat de behandeling van het andere voorstel den aanleg van spoorwegen niet zou bevorderen. Ten slotte is het voorstel van den president, om het voorstel-Kappeyne te be handelen, verworpen met 35 tegen 30 stemmen, ’s Konings commissaris in Drenthe de heer Gregory, is op zijn verzoek eervol en onder dankbetuiging als zoodanig ontslagen. Denoemd tot ’s konings commissaris in die provincie de heer van Kuyk, lid der Tweede Kamer. Tot secretaris van de gemeente Wonseradeel is benoemd de heer E, Jansen, adjunct-commies ter secretarie der gemeente Leeuwarden. Bij zijner majesteifs besluit zijn benoemd tot procureur bij de arrondissements rechtbank te Heerenveen de heer mr. van Heloma, advocaat aldaar; tot procureur bij het provinciaal gerechts hof van Friesland en de arrondissements-recht- bar.k te Leeuwarden, de heer mr. Murray Bak ker, advocaat aldaar. o I I Tegenover het aftredend lid in hel hoofdkies district Sneek de heer A. Moens, worden van anli-revolutionaire zijde als candidaten voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer der Staten- Generaal genoemd, de heeren dr. Kuyper thans afgevaardigde voor Gouda, en J. Binkes oud-se- cretaris van Wonseradeel. Volgens het Dagblad v.an Friesland moet ook de dezer dagen te Bols- ward opgerichte R. Catholieke vereeniging zich met laatstgenoemde keuze vereenigd en de heer Binkes de candidatuur aanvaard hebben. Van liberale zijde blijft men zich algemeen tot de candidatuur van den heer Moens bepalen. fl fl De verkiezing en herstemming, zoo noodig, van een lid der prov. staten in het hoofdkiesdistrict Sneek, in plaats van den heer L. P. Oppedijk, overleden, is door ged. staten op 8 en 22 Juni bepaald. Men schrijft uit ’s Hage aan de Arnh, Crt. dat de kiestabel in de afdeelingen der Tweede Kamer, zoowel van liberale als van conservative zijde, zeer ongunstig is ontvangen, zoodat dit wets ontwerp zeer zeker zal worden afgestemd als het niet gewyzigd wordt. Inlusschen is het nu zeker, dat de verkiezingen in Juni volgens de te genwoordige tabel zullen plaats hebben. Voorts schrijft de genoemde correspondent het volgende Men zegt, dat men van de zijde der Regeering niet voornemens is, om meer spoorwegen aan te leggen dan de Friesch-NoordHollandsche lijnen (Leeuwarden Stavoren Enkhuizen Amster dam), den spoorweg van Dordrecht naar E|st ep STATEA-CJEAERAAL.. Tweede Kamer. Zitting van Dinsdag 11 Mei,. De Kamer heeft heden, na afhandeling van alle nog overige artikelen het ontwerp regelende ’t toezicht bij de oprichting van fabrieken enz. aan genomen met 52 tegen 17 stemmen. Ter beantwoording van de interpellatie van den heer Nierstrasz omtrent den toestand van het In disch leger met het oog op Afjin, heeft de Mi nister van Koloniën breedvoerige mededeehngen gedaan van zeer geruststellende strekking aan gaande de sterkte, de aanwerving en de maatre gelen tot bevordering daarvan, zoo hier als in Indie. Er zijn ook zeer goede berichten omtrent den actuelen toestand van den legercommandant ontvangen. Na korte repliek is de interpellatie afloopen. De Kamer heeft bepaald, dat de interpellatie van den heer Kuyper over de wijziging der wet op het lager onderwijs zal plaats hebben na af loop der behandeling van het tractaat met den Oranje Vrijstaat. Daarna zal het tijdstip worden bepaald voor de behandeling van het voorstel- Kappeyne. De Minister van Binnenl. Zaken heeft verklaard positief nog in deze zitting een voorstel betreffen de spoorwegaanleg te zullen doen. De Regee ring zal hare vroegere belofte bepaald vervuilen. Morgen is de credietwet voor de vervanging van den Gouv-Generaal aan de orde. Zitting van Woensdag lc2 Mei. De Kamer heeft heden langdurige en levendi ge discussiën gevoerd bij de behandeling der credietwot tot verhooging der Indische begrooting, over de vervanging van den Gouverneur-Gene- raal. De heer Gratama keurde het ontslag van den heer Loudon zeer af. De heer Nierstrasz was er zeer mede ingeno men maar liet zich hoogst ongunstig uit over de benoeming van den heer van Lansberghe zoodat de voorzitter hem eenige malen verzocht niet daarmede voort te gaan. De heer Mirandolle besprak hoofdzakelijk de verhouding tusschen het Opperbestuur en den Gouvernëur-Generaal, die zelfstandig moet kunnen handelen. De heer Insinger en na hem anderen drongen aan op heffing van het geheim der Atjineesche stukken enz. nu de adjudant van den afgetre den Gouverneur Generaal de Rochemont zoo veel hepft publiek gemaaktdat algemeen afge keurd werd. De heer van de Putte ondersteunde de ophef fing zeermaar niet op grond der brochure van de Rochemont, maar wegens de veranderde om standigheden. De heer Kuyper klaagde over dubbelzinnigheid van den Minister en bleef den oorlog in Atjin als ongerechtvaardigd beschouwen waartegen de heer Rutgers opkwam. De heer van Zuylen verlangde intrekking der vergunning, aan de Rochemont verleend tot toe gang in het Rijks Archief. De Minister van Koloniën gaf nader de rede nen op, die hem in de smartelijke noodzakelijk heid hadden gebracht, het ontslag van den Gou- verneur-Generaal Loudon aan te raden na diens herhaalde en laatstelijk onvoorwaardelijke aan vraag. De Minister heeft al de sprekers zooveel noodig beantwoord, doch den heer Nierstrasz niet gevolgd in zijne kritiek over de benoeming van den heer Lansberghe. Hij zou overigens ernstig overwegen, of hij den Koning zou voorstellen het geheim der aan de Staten-Generaal medegedeelde stukken omtrent den Oorlog in Atjin op te heffen. Na nog korte replieken en rectification is de discussie gesloten en de verhooging der Indische Bij Zijner Majesteils besluit van 8 Mei, is be noemd tot commissaris van politie te Leeuwarden de heer J. G. Wichers, thans commissaris van politie en commissaris van Rijks politie te Vlaar- dingen. ADVERTENTIÊN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarboven 7'/2 Cents. Alle brieven en stukken, de uitgave of redactie betreffende worden franco ingewacht. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek roepen bij deze op: alle manspersonen, binnen deze gemeente woonachtig, welke op den 1 Januari 1875 hun 25e jaar waren ingetreden, en mitsdien allen die geboren zijn in het jaar 1850 om zich voor den schutterlijken dienst te doen inschrijven zullende daartoe door en na mens heeren Burgemeester en Wethouders, op de Secretarie der gemeente, worden gevaceerd Woensdag den 26 Mei 1875, ’s morgens van 9 tot 10 uurc voor die van Wijk 2 en 3 n 10 M 11 M M 4( 5 6 11 1 i> 71 8 9 10. i. Dr. A. Küijper heeft zich het vaderschap van dien onzin toegeëigend, doch ten onrechte; niet l»Onze Abraham” maar pater Gastel is de va der van het. misgeboorte. Het moet trouwens niemand verwonderen, dat de UHramontaansche partij zich zonder verzet door de Groeniaansche laat depossederen; beiden joch zijn dochters eener zelfde moeder, hebben f’t zelfde doel en dezelfde vijanden, dus moeten zij elkander wel helpen, waar het een gemeen schappelijk doel geldt. Beiden willen openbaar onderwijs en verdraag zaamheid zoo spoedig en radikaal mogelijk uit Nederland verjaagd hebben, om, door burgertwist en onkunde geholpen, hun doel te bereiken. Divide et impera (verdeel en heersch)het doel heiligt de middelen is aan beide partijen even eigen als humaniteit en liberaliteit: de waar heid en den vrede, de verlichting en het alge- meene welzijn beoogen. Het reslitulie-stelsel is geen confessionele uit vinding maar eene ultramontaansche. Doch wat is hel eigenlijk Restitutie is teruggave van wat te veel of on verschuldigd is betaald; de vordering, daaruit voort spruitende, heet condictio indebiii en wordt uit .de Wet geboren, art. 1396 volgg. Burg. Wetb, Wat Dr. Kuijper verlangt is echter geheel iets anders. De gemeenten betalen het openbaar lager on- i derwijs. Om dat te kunnen doen hebben zij na tuurlijk een inkomen noodig, voortkomende zoo wel uit hoofdelijken omslag, als aandeel in rijks personeel, opcenten op de rijksbelastingen enz. Ieder betaalt er wat aan, doch, hoofdelijke om slag uitgezonderd, kan van niemand gezegd wor den, hoeveel hij opbrerrgt; niet de deelen, maar diet geheel brengt op; niet de deelen ontvangen het opgebrachte terug, in: veiligheid, bestuur, werken van openbaar nut, onderwijs, enz., maar het geheel. De een betaalt voor den ander en allen voor elkaar. Zonder dien toestand zou eene maatschappij .onmogelijk zijn. Die toestand is de praktische tegenhanger van het clericale «verdeel en heersch”, dat algemeene samenwerking, menschlievendheid, zedelijkheid en eendracht uitsluit. 7 M 10 11 11 12 ’s middags om 12 uur Verder wordt ter kennis van belanghebbenden gebracht: dat degenen die vroeger in andere gemeenten ingeschreven sedert de inschrijving van het vo rige jaar, binnen deze gemeente zijn komen wo nen, zich insgelijks op dien dag zullen moeten laten inschrijven, in het register, loopende over een der jaren 1841 tot en met 1849 waartoe zij volgens hunnen ouderdom behooren. Dat een ieder, hetzij hij al of niet verneemt tot de vrijgestelden of uitgestotenen te behooren, tot deze inschrijving verplicht is. Dat voor ingezetenen worden gehouden alle Nederlanders, alhier hun gewoon verblijf houden de, alsmede alle vreemdelingen, binnen deze ge meente woonachtig, welke hun voornemen, om zich binnen dit Rijk te vestigen, zullen hebben aan de dag gelegd, hetzij door eeye uitdrukke lijke verklaring, hetzij door het werkelijk over brengen van den zetel van hun vermogen en de hoofdmiddelen van hun bestaan. Dat zij die in meer dan in eene gemeente hun gewoon verblijf houden of den zetel van hun vermogen hebben gevestigd, tot de inschrij ving verplicht zijn binnen die gemeente, alwaar eene dienstdoende Schutterij aanwezig is. Dat de registers ter inschrijving op den 15 Mei e. k. geopend en op den 1 Juni daaraanvolgende gestoten worden, en dat allen, die bevonden wor den, zich alsdan niet te hebben doen inschrijven volgens art. 9 der wet op de Schutterijen, door het gemeentebestuur ambtshalve zullen worden ingeschreven, en door den Schuttersraad tot eene geldboete worden verwezenterwijl zij boven dien zonder loling bij de schutterij zullen wor den ingelijfd, indien het zal geblyken, dat er, tij dens de verzuimde inschrijvinggeene redenen tot uitsluiting of vrijstelling te hunnen aanzien bestonden. Dat eindelijk een ieder die binnen deze ge meente niet geboren is, wordt aangemaand, zich tijdig van een geboorte-acte te voorzien en zich aïzoo van zijnen juisten ouderdom te verzekeren, ten einde de inschrijving naar behooren geschie de, en hij alzoo niet kome te vallen in de straf bij het aangehaald art. 9 bepaald. En, opdat niemand hiervan eenige onkunde zal kunnen voorwenden zal deze worden afgekon- digd zoo als gebruikelijk is en geplaatst in de Sneeker Courant. Sneek den 11 Mei 1875. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. TEN GATE. De SecretarisH. FENNEMA.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1875 | | pagina 1