rm liEME EX HET ARROADISSEMT SNEEK. NEWS- EN AIHERTENTIE-BIAD TOOR DE 1875. No. 40. 19 MEI. WOENSDAG Ilet Restitutie-stelsel. Nieuw-tonnenstelsel. Weer naar den doofpot. ii. BURGEMEESTER en WETHOUDERS 1 i (onm SNEER 1 r a waar van I Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementspiijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. i r e 3 1 1 j, r 5 f Y Het doel van het restitutie-stelsel is geen an der, dan om de jeugd aan de neutrale school te onttrekken, en geschikt te maken tot blinde werk tuigen der clericalen door ze ten aanzien van kennis en wetenschap zooveel mogelijk onkundig te laten en voor ’t overige te misleiden. De Jezuïten van Rome en Dordrecht azen op de «lieve” jeugd, wel wetende, dat zij, bij deze slagende, een geheel toekomend geslacht in hun ne macht hebben. Wie baas is over ’t onderwijs, kan de wereld vervormen, schreef eens, zeer terecht, de groote Pestalozzi. Er bestaat intusschen weinig vrees, dat de koel-verstandige Nederlandsche Natie zich zal la ten idiotiseren door de verstandsdompers, daar zij zeker wel zal inzien, waarop het restitutie- stelsel moet uitloopen. Met dr. A. Winkler Prins ben ik het volko men eens als hij zegt: «Van restitutie kan onmogelijk sprake zijn, want wie bijzondere scholen stichten, hebben dit ge daan voor hunne eigene kerkelijk-leerstellige lief hebberij, waarmede de neutrale Staat niets te ma ken heeft. «Daarom houd ik het opwerpen van het resti tutie-stelsel kende om, Maar gesteld eens, dat het restitutie-stelsel in derdaad welgemeend ware en kon worden aan genomen, dan nog rijst de vraag: is het uitvoer baar Wie zal bepalen, welke gemoedsbezwaren recht geven tot het vorderen van restitutie hoe groot het getal gemoedsbezwaarden zal moeten zijn om hunne medeburgers te dwingen tot het op brengen van meer belasting. Van meer belasting, zeg ik, want om het geld der burgers is het te doen. y>Geld geld geld I y>Dat roept de gansche bende” zegt het straatliedje, en zoo is ’t ook hier. Geld is in deze de hoofdzaak en geen won der, daar na den dood des Heeren van Boetze- laar voor de gemoedsbezwaarden een rijke bron van inkomsten heeft cpgehouden te vloeien. Op de openbare school geen bijbel dus ge moedsbezwaren en restitutieop de openbare school geen Staathuishoudkunde, dus gemoeds bezwaren en restitutieop de openbare school geen onderwijs in het kaartspeldus gemoeds bezwaren en restitutieop de openbare school geen opleiding in liegen en huichelen dus ge moedsbezwaren en restitutie op de openbare school geen onderricht in zakkenrollen en raad sels oplossen, dus gemoedsbezwaren en restitutie. Maar die voorstelling is onhoudbaar Precies hetgeen ik aantoonen wilde. Waar beginnen de gemoedsbezwaren en eindigen ze Het recht moet voor allen gelijk zijn dus heeft dr. Kuijper gemoedsbezwaar met restitutie, ik en ieder ander mag ze ook hebben. De leer der gemoedsbezwaren is even onwaar en ongemeend, als hel restitutie-stelsel onmoge lijk is. Het zijn leuzen meer niets. Mr. W. F. S. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarboven l/t Cents. Alle brieven en stukken» de uitgave of redactie betreffende worden franco ingewacht. ST iTE V-MiXERA AL. Tweede Kamer. Zitting van Vrijdag 14 Mei. In de Kamer heeft de Minister van Binnen- landsche Zaken heden, in antwoord op de inter pellatie van den heer Kuyper, verklaard, dat hy vasthoudt aan het behoud van art. 194 der grond wet en aan het hoofdbeginsel der onderwijswet, zijnde de openbare school toegankelijk en bruik baar voor allen, met volle vrijheid voor ’t bij zonder onderwijs. Daarom is de openbare school nog niet godsdienstloos. Het zoogenaamde restitutiestelsel vindt in den Mi nister geen voorstander. De Hegeering zal ter ge schikter tijd een wetsontwerp indienen. belang soms weer aan bijzonder- en partij-belang ten offer werd gebracht? T Heeft er al den schijn van, alsof de heele, halve en kwartvriend- jes van de regeering, den minister a tout prix hebben willen sauveeren. Dat de heer Heemskerk, die even scheutig is in ’t doen van beloften, als langzaam in ’t volbrengen daarvan, niet gaarne door ’t initiatief van enkele kamerleden, tot han delen wil gedwongen worden, laat zich nog ver klaren, maar minder verklaarbaar komt het ons voor, dat de meerderheid der kamerleden die talmende houding schijnt goed te keuren en zich op nieuw met het kluifje in ’t riet laat sturen «ik herhaal mijne verklaring dat de regeering en mesure is, over, deze hoogst gewichtige zaak een wetsontwerp bij de Kamer in te dienen.” Te recht verweet de heer Fransen v. d Putte aan de regeering dan ook hare ontwijkende politiek. «Het is bijna een jaar geleden”, zeide de heer v. d. Putte, «dat op uitbreiding der spoorwegen hy de regeering is aangedrongen en de minister sprak van twee voorwaarden, die nog vooraf moe ten worden vervuld als 1°. de voorafgaande vaststelling der wet, regelende het toezichten 2°. de verzekering van de exploitatie. Thans vernemen wij van den minister een orakelspreuk: de regeering is en mesure. Wat wil dat zeg gen Wil dat zeggen, dat het contract met de exploitatie-maatschappij is gesloten, dan zou spre ker tegen het aan de orde stellen van het voor- slel-Kappeijne stemmen, maar anders niet.” En wat antwoordde de heer Heemskerk op die dui delijk geformuleerde vraag? Hij antwoordde... met een beroep op art. 89 van de Grondwet.2) Men moet een minister Heemskerk zijn om zich met zoo’n vreemd huismiddeltje af te maken van ’t beantwoorden van vragen, waarop men geen antwoord wil geven al hebben ze dan ook in ’t algemeen belang nog zooveel recht van bestaan. Hoe de meerderheid der Kamer daarmeé ech ter vrede kon hebben, is, wij herhalen het, ons onbegrijpelijk, tenzij men hier te denken hebbe aan bijzondere sympathien en antipathiën, welke helaag 1 zoo vaak de algemeene belangen beheersch- ten. Hoe T zij de zaak ligt er toe: het voorstel- Kappeyne is voor eerst apart gezet en de zaak der spoorwegen misschien weer een jaar vertraagd. De regeering toch zal wel te laat met hare voor stellen komen, om die nog in dit zittingsjaar te kunnen behandelen. Of zou ons soms aan den vóóravond der ver kiezingen nog eene ministerieele verrassing be zorgd moeten worden? Wie weet hetIn ’t ka der der parasitische laveer-politiek kunnen vaak allerlei surprises dienst doen 1 z) Dit artikel is aldus luidende: „De ministers ge ven aan de kamers, het zij mondeling, hetzij schriftelijk, de verlangde inlichtingen waarvan het verleende met strijiiig kan worden geoordeeld met het belang en de zekerheid van het Kijk, de koloniën en bezittingen van het rijk in andere werelddtelen.” Sneek Verdere uitvoering gevende aan het 3e lid van ’s Raads besluit van 6 Februari 1875 no. 12 tot wijziging van de Verordening op het hou den van verzamelingen van mest en op de Sekretenwelk besluit is afgekondigd den 24 Februari 1875 Hebben, op voorstel der Commissie van beheer over de exploitatie der faecale stoffen besloten 1, te bepalen dat het gewijzigde art. 8 en de intrekking van art. 9 der gemelde Veror dening op MAANDAG 31 MEI 1875 in voor eene vilaine manoeuvre, strek- zoo mogelijk, het neutraal onderwijs in den grond Ie boren.” Maar er is meer de verkiezingen zijn op han den de clericalen hebben eene leus noodig, om zich zelf te handhaven en allen, die hen niet blindelings volgen en hun, zonder na te denken of tegen te spreken, gehoorzamen, te wippen. Zij moeten een slag slaan, een coup verrich ten aanvallen op de «Staatsschool” (wat leugen iser is geen Staatsschool) helpen niet langer men kent de onwaarheid der aantijgingen tegen het neutraal onderwijs ingebracht. De God van Nederland heeft ui!gediend men lacht er omen zij zelven waarschijnlijk het hardst. In eigen boezem bestaat verdeeldheid men denke eens aan de Stemmen voor Waarheiden Vrede aan hel Wageningsch Weekblad, de Con fessioneel (of hoe heet dat blad aan ds. Cra mer, Tinholt, Kuijper, Bronsvelt en anderen aan Nahuijs en het Schoolverbond. Er is eene leuze noodig, om schijn van een dracht te geven en die zoo smakelijk mogelijk te maken. «De heeren clericalen (zegt v. Bosse) hebben eene leuze noodig voor de verkiezingen. Met een «Schlagwort” doet men groote dingen als ’t er op aankomt den grooten hoop zand in de oogen te strooien. De groote hoop moet nu in den waan worden gebrachtdat het restitutie- stelsel hem geldelijk voordeel zal aanbrengen. Het tegendeel is waar de groote hoop zal het moeten betalen gemoedsbezwaarden even goed als voorstanders van de openbare school een klein getal gemoedsbezwaarden slechts zal er voordeel van hebben.” Het heeft over ’t algemeen in ’t land een pijn lijken indruk gemaaktdat de Tweede Kamer ge weigerd heeftomingevolge het voorstel van den voorzitter, het spoorweg-ontwerp van de hee ren Kappeijne c. s. aan de orde te stellen, na afloop der interpellatie van den heer Kuyper. Het kon de vertegenwoordiging toch niet on bekend zijn, dat men allerwege het voorstel Kap- peyne c. s. met belangstelling en sympathie heeft begroet, als eene welmeenende poging om in de lang gevoelde behoefte aan uitbreiding van het spoorwegnet, te voorzien. Aan adressen van ad- haesie heeft het althans niet ontbroken. Toch vindt do Vertegenwoordiging goed, het voorslel- Kappeijne, dat rijp was voor behandelingmaar ad calendas graecas te verschuiven m. a. w. in den doofpot te doen 1 Het besluit daartoe werd genomen met 34 tegen 31 stemmen1) en als men de lijst der tegenstemmers nagaat, dan rijst onwillekeurig de vraagof het algemeen Onder de tegenstemmers merken we op, de heeren Godefroi, Mees en Stieltjes, als ook den heer van Naa men, die onder de gematigd liberalen wordt gerekend. Veertien kamerleden, waaronder zich tot onze ver wondering en ons leedwezen ook twee onzer Friescbe afge vaardigden bevonden, u.l. de heeren de Roo en Wij ben ga schitterden door afwezigheid. werking zullen treden voor de volgende gedeelten der Gemeente (2e reeks) a. den Oosterdijk, met uitzondering der hui zen bewoond door H. W. Cnossen T. Dokkum, H. Vrolijk H. Hoekstra Mr. B. S. Stienstra L. T. Visser en T. Jongbloed. b. van het Kleinzand, liet huis bewoond door mr. C. W. A. baron van Haersolte. c. de Breede Burgstraat voor zoo ver de invoering aldaar niet reeds heeft plaats gehad. d. van de Kruizebroederstraat noordzijde de huizen staande tusschen de breede Burgstraat en de Leeuwarderpijpsteeg benevens het huis bewoond door D. Hansma. e. van de Kruizebroederstraat, zuidzijde, de huizen tusschen de breede Burgstraat en de kleine Kerkstraatmet uitzondering van het O. B. Weeshuis. de kleine Kerkstraat met uitzondering van het huis bewoond door J. Nauta en het Huis van Arrest. g. de Marktstraat met uitzondering der hui zen, bewoond door L. Schuijt Korver, J. C. A. Wissel en B. de Jongh. h. de Groote Kerkstraat. i. de oude Koemarkt, met uitzondering van hel huis bewoond door Johs. Prins doch met inbegrip van het hoekhuis bewoond door J. W. Hingst. k. van het Grootzand, de huizen bewoond door G. N. Bouma, T. P. de Jong P. Binkes, J. Houwink, M. Veltman en K. Vrolijk. l. de ScharnensteegHavenstraat (achter ’t Gasthuis), Wijnkanstraat en Galigastraat. m. de Wip en Leeuwenburg, met inbegrip der huizen, bewoond door de Wed. van Wiche- ren Jorrit Kuipers H. Pijttersen Tz.P. K. Dwarshuis en H. Veen. n. de Zuidzijde der Peperstraat, en van Nieuwenoord de huizen bewoond door de Wed. F. Slager, W. Haanstra en de Wed. Boomsma. o. de westzijde van het Schapenplein, en van de oostzijde de huizen bewoond door J. R. Feen- slra en Gebr. Boots. p. de Wegen, voor zoo ver die bij de betrok kene hoofdstraten behooren. 2. aan de betrokkene ingezetenen te kennen te geven dat hunne Sekreten vóór 31 Mei as. zoo danig behooren te zijn ingericht dat de nieuwe tonnen er in geplaatst kunnen worden en dat zij of hunne timmerlieden daaromtrent alle medewerking en inlichtingen kunnen beko men bij den Gemeente-Archit eet en bij den Stoepopzichter der exploitatie van faecale stoffen. Sneek 7 Mei 1875. Burgemeester en Wethouders van Sneek I. TEN GATE. De Secretaris, H. FENNEMA.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1875 | | pagina 1