c GEMEENTE ENHET ARRONDISSEMENT SNEER. (IEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR DE 1875. 26 MEI. WOENSDAG No. 42. EN. 3,00, 2,50 4,50 Nieuw-tonnenstelsel. 4 V SM.I k I. 8lWllll»^ SSZi j partementalè scholen, iwnciAAn fr» vArlAAnai BINNEXL AX Datums. Wijken. Dagen. 1. a. 0 a Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementspi ijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. "■M- iVol- ilske van den minister voor de gegeven genomen en aangevangen. ver was Nu de Minister van Binnenl. Zaken zich tegen het restilutiestelsel heeft verklaard en de Stand- aard-partij van de restitutie als verkiezingsleuze afziet, heeft het hoofdbestuur van Volksonderwijs liesloten de voorgenomen meeting tot bespreking van het restitutiestelsel op 30 Mei a.s. niet te doen doorgaan. van Ant- dries van met s de van met inga, hem. Ikjen van 9—12 10—12 9—12 2—4 2—3 2—4 2—3 te Nij- Rein men 7 8 9 10 11 12 14 16 17 18 19 leide der met opke mds- met )- allen cols- lidus ling- met l M. fei. Men verhaalt dat een burgemeester in Gro ningerland onlangs de volgende boodschap zond aan een onderwijzer, van wien hij vermoedde dat hij zich met «krantengeschrijf” had opgehou den «Beschuldigde zorge er voor, dat dusda nige berichten uit deze gemeente niet weer in de krant geschreven worden, op straffe van de ongenade des burgemeesters.” Bijna alle bladen bevatten beschouwingen over de onderwijs-interpellatie van Kuyper. De liberale organen zijn zonder uitzondering verontwaardigd over ’s ministers dubbelzinnigheid. De Standaard is woedend, omdat haar resti- tuliestelsel bij het ministerie geen genade heeft gevonden. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents voor eiken regel daarboven 7 ‘/2 Cents. Alle brieven en stukken de uitgave of redactie betreffende worden franco ingewacht. uw kracht op een 5 Uren voor- na middag. Naar men verneemt, stelt het spoorweg-ont- werp der Regeering, dat bij den Raad van State aanhangig is, voor, om de volgende lijnen van Staatswege aan te leggen: Harlingen—Heerenveen, ZwolleAmelo, DordrechtEist, Enkhuizen HoornZaandam, BredaTilburg door de Lang straat naar ’s Bosch. Tengevolge van onvoorzichtigheid is de heer II. A. G. bazarhouder te Harderwijk door een jongeling die zich voor ’t Indische leger wilde verbinden en een bij dien heer gekochten revol- wilde beproeven, doodgeschoten. Het wapen door G. zelf vooraf geladen. In de algemeene vergadering der Maatschappij tot Nut van ’t Algemeen op 10 Augustus te Am sterdam te houden, zullen behalve de huishoude lijke werkzaamheden, reglementen worden vast gesteld op het verleenen van toelagen voor on derwijs, uit de kas der Maatschappij, op het toe kennen van eervolle onderscheidingen en op scha deloosstelling aan afgevaardigden ter algemeene vergadering voor reis en verblijfkosten. Verder komen onderscheidene voorstellen in behandeling. Deventer doet een voorstel om de oprichting van Crèches te bevorderen; Hhaften stelt voor, aan het hoofdbestuur een crediel te verleenen van ƒ25000, om de oprichting van voorschotbanken te bevorderen; hetzelfde departement wil aan dringen bij de Hooge Regeering op wettelijke regeling der coöperatieve vercenigingenDelft wil een veizameling van boekwerken, beti effende het Sociale vraagstuk, aan de bibliotheek der Maat schappij toevoegen en tevens een congres ter bespreking van het spaarbankwezen. Door Amers- Jhr. mr. C. van Foreestsedert vele jaren lid der Tweede Kamer voor ’t district Alkmaar is Zaterdag, na een korte ongesteldheid, te ’s Gra- venhage overleden. Tegen den kantonrechter te Zevenbergen, den griffier en den ambtenaar bij het openbaar mi nisterie van dat kantongerecht, benevens den ont vanger der registratie aldaar, is proces-verbaal opgemaakt, wegens het niet voldoen aan hunne verplichting als pomper bij de brandspuit. mTEN-CiENEKAAL. Tweede Kamer. Zitting van Vrijdag 21 Mei. De discussie over het gewijzigd wetsontwerp ter voorziening tegen hondsdolheid is aangevan gen en art. 1 aangenomen. Over de verdere artikelen werden zeer uiteenloopende woorden wisselingen gehouden en voorstellen gedaan tot .wijziging van redactie, aan sommige van welke de minister toegaf. In den loop der zitting is bepaald dat de discussie over het verhoogings- onlwerp, hoofdstuk 5, begrooling'1875 (boringen in de Zuiderzee en golfbreker in het Noordzee- kanaal) zal volgen na de muntwet. Wijders zijn ingekomen twee ontwerpen 1. wijziging van sommige artikelen in hel Burgerlijk Wetboek, betreffende ’t hypotheekrecht en 2. wijziging der wet van 13 December 1843. Aan het einde der zitting is het gewijzigd ont werp ter voorziening tegen hondsdolheid aange nomen. De minister van binnenlandsche zaken heeft meêgedeeld dat de overeenkomst met de maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwe gen gesloten is. Maandag zijn andere wetsont werpen aan de orde gesteld. Zitting van Maandag 24 Mei. Bj de Kamer is ingekomen het wetsontwerp lot voorziening tegen den Colorado-kever. Eenige tegen heden aan de orde gestelde kleine wetsontwerpen zijn aangenomen. De conclusie op hét adres van den heer Franckenberg en Proschlitz c. s., tegen Vacantiën op de rijksschool te Maastricht op onderscheidene Roomsch-Katho- lieke feestdagen (waaromtrent de minister schrif telijke inlichtingen had gegeven) heeft tot vrij uitvoerige woordenwisseling aanleiding gegeven. Ten slotte is de conclusie tot dankbetuiging aan inlichtingen aan- foort wordt voorgesteld, de onderwijzers aan de- is de discussie over de muntwet De heeren de Bruijn Kops en Mees verdédigden het ontwerp. De heer Teding van Berkhout verwacht nadere inlichtingen ter tegemoetkoming van vele bedenkingen. Morgen voortzetting. Zaterdag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag Maandag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag onjuist bevondene 5 Juni gewichten alleen op De rentmeester van het O. en N. gasthuis te Zutphen is door den gemeenteraad aldaar op slaanden voet ontslagen, omdat bij onderzoek ge bleken is dat hij een tekort van 4272,42 in de kas van het gesticht had. De Standaard schudt zijne geestverwanten wakker met het oog op de aanstaande verkiezin gen; vooral raadt het blad hen aan, zich met het Centraal Comité in verbinding te stellen adres Kruijt, Nieuwendijk 67, Amsterdam (hel bureau van de Standaard.) Van dit Kabinet zegt de Standaard is niets te wachten, noch tegen de scherpe resolu tie noch voor ’f. restitutie-slelsel. Hel Kabinet ziet de banierdragers der moderne theorie naar de oogen insteë van hen ridderlijk in het aan gezicht te weerstaan, ’t Ministerie is dus tegen over hel radicalisme zwak en kan als het getij slechts verloopt tot alles verlokt of gedwongen worden. De Christelijke, vrije school staat dus Ongewa pend en weerloos. De toeleg moet' dus wezen uit de Kamer te werén wie de vrije school wil onderdrukken, en in de Kamer te bréngen man nen die de vrije school met hand en tand wil len handhaven bij naar wel verzekerde .rechten. Hiermeé is elk getwist over het restitulie-stel- sel vervallen. Zoolang er nog mogelijkheid be stond dat het Kabinet het beginsel aanvaardde kon er bij de stembus invloed aan worden ge geven; nu de Regeering zich van het restitulie-stel- sel heeft losgemaakt, kan na de verkiezingen Het beginsel weder bestudeerd worden. Daarvoor is nu de tijd te kort. Op de vraag ten slotte wie kan thans onze candidaat zijn? geeft de Standaard dit antwoord: «Zie eerstof ge een volbloed anti-revolutio- nair kunt afvaardigen. »Kan dat niet, vereenig dan bekend voorstander van het Christelijk onderwijs »En kunt ge ook daarin niet slagen zorg dan voor het minst, dal er een man uit uw dis trict naar de residentie gadie nooit voor de scherpe resolutie zal stemmen, zonder gelijktijdig verlichting te gunnen aan uw druk. «Nu we niets positiefs verkrijgen kunnen is tegenhouden van het dreigend kwaad de van zelf geboden gedragslijn. «Daartoe kan ieder onzer medewerken. Ook zij die thans in het denkbeeld van restitutie zich nog niet thuis vinden.” Te Oudshoorn is dezer dagen een brutale dief stal gepleegd. In het kantoor der heeren ge broeders Piek is volgens het Vaderland f 135,000 aan waarde ontvreemd. De dieven hebben zich behoorlijk den tijd gegeven' om hel gestolene te schiften want verscheidene stukken, die niet van hun gading waren, heeft men aan den kant van de sloot teruggevonden. Duizend gulden is uit geloofd aan hem, die de schuldigen ontdekt. na volbrachten diensttijd pensioen te verleenen, door Boskoop een ver duidelijking der wet; 's Gravenhage stelt voor een prijsvraag uit te schrijven omtrent lijkenver- branding, en den Helder wil een werkje aankoo- pen ter bestrijding van de uitroeiing van ver schillende vogelsoorten. Door Groningen wordt voorgesteld aan dat departement een subsidie van 10,000 te verleenen tot oprichting eener kweek school voor onderwijzeressen. van den heer IJker der maten, gewichten en weeg werktuigen te Leeuwarden, d.d. 16 Mei 1875 no. 102, brengen ter kennis van de ingezetenen: dat, voor den herijk der maten en gewi hten en voor de stempeling der weegwerktuigen, in deze gemeente zal worden gevaceerd aan de Pol, ten huize bewoond door de Wed. J. LOUWMANS, als volgt B E K E N. D M A K I N G. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek, gevolg gevende aan eene uitnoodiging Openbare instellingen. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 dat de verzoek der belanghebbenden, tegen dadelijke be taling van een vastgesteld loon, ten bate van ’s Rijks kas worden gejusteerd dat de ter herijk aangebodene maten en ge wichten om te kunnen worden onderzochtbe hoorlijk schoon en droog moeten zijn dat er, tijdens den herijk, nog gelegenheid be staat tol stempeling der weegwerktuigen. Sneek 22 Mei 1875. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. TEN GATE. De Secretaris H. FENNEMA. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek Verdere uitvoering gevende aan het 3e lid van *s Raads besluit van 6 Februari 1875 no. 12, tot wijziging van de Verordening op het hou den van verzamelingen van mest en op de Sekreten welk besluit is afgekondigd den 24 Februari 1875 Hebben, op voorstel der Commissie van beheer over de exploitatie der faecale stoffen besloten te bepalen dat het gewijzigde art. 8 en de intrekking van art. 9 der gemelde Veror dening op MAANDAG 31 MEI 1875 in werking zullen treden voor de volgende gedeelten der Gemeente (2e reeks) den Oosterdijk, met uitzondering der hui zen bewoond door H. W. Cnossen T. Dokkum, H. Vrolijk H. Hoekstra Mr. B. S. Stienstra L. T. Visser en T. Jongbloed. b. van het Kleimand, het huis bewoond do mr. C. W. A. baron van Haersolte. c. de Breede Burgstraat voor zoo ver de invoering aldaar niet reeds heeft plaats gehad. d. van de Kruizebr o eder straat noordzijde de huizen staande tusschen de breede Burgstraat en de Leeuwarderpijpsteeg benevens het huis 1 bewoond door D. Hansma. e. van de Kruizebroederstraat, zuidzijde, de huizen tusschen de breede Burgstraat en de i kleine Kerkstraatmet uitzondering van het O. I B. Weeshuis. de kleine Kerkstraat met uitzondering van het huis bewoond door J. Nauta en het I Huis van Arrest. g. de Marktstraat met uitzondering der hui- zen, bewoond door L. Schuijt Korver, J. C. A. Wissel en B. de Jongh. I h. de Groote Kerkstraat. i. de oude Koemarkt, met uitzondering van het huis bewoond door Jobs. Prins doch met inbegrip van het hoekhuis bewoond door J. W. Ilingst. k. van het Grootzand, de huizen bewoond door G. N. Bouma, T. P. de Jong P. Binkes, J. Houwink, M. Veltman en K. Vrolijk. l. de ScharnensteegHavenstraat (achter ’t Gasthuis), Wijnkanstraat en Galigasiraat. m. de Wip en Leeuwenburgmet inbegrip der huizen, bewoond door de Wed. van Wiche- ren Jorrit Kuipers H. Pyttersen Tz.P. K. Dwarshuis en H. Veen. n. de Zuidzijde der Peperstraat, en van Nieuwenoord de huizen bewoond door de Wed. F. Slager, W. Haanstra en de Wed. Boomsma. o. de westzijde van het Schapenplein, en van de oostzijde de huizen bewoond door J. R. Feen- stra en Gebr. Boots. p. de Wegen, voor zoo ver die bij de betrok kene hoofdstraten behooren. 2. aan de betrokkene ingezetenen te kennen te geven dat hunne Sekreten vóór 31 Mei as. zoo danig behooren te zijn ingericht daj de nieuwe tonnen er in geplaatst kunnen worden en dat zij of hunne timmerlieden daaromtrent alle medewerking en inlichtingen kunnen beko men bij den Gemeente-Archit eet en bij den Stoepopzichter der exploilatie van faecale sloffen. Sneek 7 Mei 1875. Burgemeester en Wethouders van Sneek I. TEN GATE. De Secretaris, II. FENNEMA.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1875 | | pagina 1