GEMEENTE EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. NIEUWS- EN ADVERTENTIE BLAD VOOR RE f f 1875. No. 44. 2 JUN I. L r IA A I s 11'. t: k e op te richten die doel een onbeschaamder! eisch II. Volkotnen stem ik e a Burgemeester B I Ki» E iV I. A IB- Datums. Dagen. Wijken. a zijn ullramontaansche en n t u Bij dcxe Courant wordteen bijblad uit gegeven. IBr. A. KUYPER is geen vertegenwoordi ger van bet Aedcrlandschs Volk. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. 2—4 2—3 2—4 2—3 7 8 9 10 11 12 14 16 17 18 19 9—12 10—12 9—12 1. z. e, Na afgelegd examen zijn als candidaat-notaris door het Hof van Friesland toegelaten: mr. S. L. Andrece te Heerenveen, mr. A. Andrece te Kol- lum, P, Peereboom te Bolsward en D. Burgi te Dronrijp. Een is afgewezen. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarboven 7’/2 Cents. Alle brieven en stukken, de uitgave of redactie betreffende worden franco ingewacht. Gelet op het besluit Konings dezer Provincie no. Openbare instellingen. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 dat de Het Hof in Overijssel behandelde Zaterdag de zaak van mr. W. J. Engels, oud 36 jaren, rech ter plaatsvervanger en procureur bij de Recht bank te Almelo, beklaagd van aan mr. Kann, Uren voor- na middag. Blijkens een bij het Departement van Koloniën ontvangen telegram van den Gouverneur-Gené- raal van Nederlandsch Indie was de gezondheids toestand in Afjin in het. laatst weder ongunstiger. Aan den Generaal-majoor Pel is, tot herstel van gezondheid, een verlof van drie maanden naar Buitenzorg verleend. Hij wordt tijdelijk door den kolonel Wichers van Kerchem vervangen. ten. een gemeenten, die toch reeds zooveel voor ’t onder wijs doen moeten, dan haar kassen konden gaan dunnen om standaardscholen te doen verrijzen De gemeenten vooral zouden er onder lijden om dat zij zouden moeten missen van het dat nu het rijk haar toestaat uit de rijksbelasf.ingen. Zoo ver is ’t gekomen, niet alleen dat zij zooiets durven eischen dit zegt niet veel, want het kon voor een zaak zijn die dient tot heil des volks en dan kon er over gesproken worden; neen. Dat geld wordt opgeëischt om de volksschool om te kee- ren tot seminarie en langs dien weg de bestaan de regeering te dwingen tot buigen voor kerke lijke dwingelandij. De maatschappij van Land-ontginning te Apel doorn is bezitter geworden van al de bouwter reinen langs de Avenue Brugmans te Brussel ter waarde van 7 millioen francs. in met het geschrift des heeren Aart Admiraal. Het bevat waarheid de volle waarheid en niets dan de waarheid; het gloeit van vaderlandsliefde en menschenmin want werden Kuyper en de zijnen baas over de volksschool, Nederland zou ras Spanje evenaren in domheid, godsdiensthaat en slechtheid. Wie ’t wèl meent met het vaderland en diens toekomstbestrijde Kuyper eh onze Abra- hamisten met alle kracht, die in hem is. Mr. W. F. S. van den heer Commissaris des van den 24 Mei 1875, Sa afd. 444 brengen, door deze, ter kennis van de belang hebbenden Dat het onderzoek over de verlofgangers van de militie te land in deze Gemeente zal plaats heb ben op Maandag, den 7den Juni e. k. des voormiddag* ten 10 ure, voor het gemeentehuis; Wie gevoelt al het gevaarlijke niet van zulk deurwaarders-exploit Het fraaiste is dat de en smeedt een aanslag op rijks- en gemeente- middelen en verbreekt hel verbond waarin hij j als Nederlandsch burger was toegetreden. Weg mat zulke hatelijke manieren! Weg met de kle- rikalen: Dr. A. Kuyper en zijn ultramontaansche vrienden! Zij vertegenwoordigen het leger van Don Carlos, maar niet het Nederlandsche volk.” KENNISGEVING. NATIONALE MILITIE. BURGEMEESTER de gemeente Sueek 5 Juni gewichten alleen op BEKEND M AKIN G. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek, gevolg gevende aan eene uitnoodiging van den heer IJker der maten, gewichten en weegwerktuigen te Leeuwarden, d.d. 16 Mei'1875 no. 102, brengen ter kennis van de ingezetenen: dat, voor den herijk der maten en gewichten en voor de stempeling der weegwerktuigen, in deze gemeente zal worden gevaceerd aan de Pol, ten huize bewoond door de Wed. J. LOUWMANS, als volgt Tot ons genoegen vernemen wij, dat de minis ter van Financiën van zins is bij wijze van proef aan eenige postkantoren de gelegenheid te ope nen tot het inbrengen en terug ontvangen van spaarpenningen. De spaarbanken zouden geheel vrij en onafhankelijk haren tegenwoordigen werk kring blijven vervullen doch voor zooverre zij zich bereid verklaren om gelden aan te nemen en met bijbetaling van rente uit te keeren ook van en aan hen, die gelden daartoe inbrengen bij de postkantoren of die aldaar komen opvragen, zouden zij in overleg met de postdirectie moeten aannemen een vast model voor de inrichting der livretlen en voor de met de postdirectie te houden correspondentie. De minister heeft aan de besturen der bestaan de spaarbanken een ontwerp der inrichting en regeling van de postspaarbanken gezonden, om daarover hunne opinie te vernemen. (N R. Cl.) De karakterschildering, welke de schrijver van «onzen” Abraham als openbaar persoon geeft is waarlijk niet voordeelig. Bijvoorbeeld, sprekende van Kuyper als chris- telijk-hislorisch mensch en lid der Kamer, zegt hij: Als echt antirevolutionair zoekt hij de omwen teling. Als christelijk-historisch Standaardschrijver, zoekt hij de band der ultramontanen. Als echt evangeliedienaar werpt hij twistappe len om zich heen. Zulk een karakter keurt de rechtschapen Ne- 1 derlander af. Heel wel. ’t Is geen karakter. Maar in het troebel water dat onze staatsburger lijke toestand nu biedtzal Kuyper visschen. ’t Is om de volksschool te doen en de kans staat schooner dan ooit. Onder allerlei vormen en namen poogt hij toegang tot de kinderen te krij gen voor zijn zendelingen en zijn pakken Stand aards. De jongste vorm heet restitutie. Het walgt den schrijver dan ook over Kuyper’s stelsel te spreken, en terecht, maar hij doet het om de goede zaak. Wat is eigenlijk dat reslitu- tie-stelsel Het is een woord. En een woord is rook en klank. Het is een woord van twist. En dat is satanswerk. De ultramontanen juichen hel toe en dat bewijst hoe diep Kuyper is gezonken door zijn klerikale1 hartstochten. Tot heden heeft de vooruitgangspartij in de kamer nog de meeste wijsheid in acht genomen door het niet te ken nen. Zij toont bewust te zijn van de onedele poging die er in ligt iets op te werpen wat be lachelijk is, ten einde tweedracht over de volks school te weeg te brengen in den boezem der- genen die ons de volksschool schonken. Het woord restitutie-stelsel is een verzinsel, en die leugen heeft geen ander doel dan den Staat de rekening te doen betalen voor geleverde Standaards, preêken, Calvijnsche encyklieken, benevens witte dassen en hoogstaande boorden voor de kinderen. Reuter’s vertelling van den conrector van Nieuw Brandenburg en diens zwager, den bier brouwer die »’t maar eens beproeven wou”, hebben wij hier in praktijk. Vervolgens levert de schrijver het betoog, dat »het land” de rijkskas en dus allen aangaat; dat de Staat een verbond is, dat door geen afzonder lijke eischen of eischjes mag gestoord worden. De voorstanders van het restitutie-stelsel zijn de verstoorders dier orde. Wat willen zij De schrijver zegt hetZij willen of liever de klerikaal Kuyper wil dat uit de gemeentekas sen zal worden gezorgd voor het voorlezen van de Standaard in de zendelingscholen die zij willen oprichtep om hun kinderen vroeg te leeren twis- WETHOUDERS van Zaterdag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag Maandag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag onjuist bevondene verzoek der belanghebbenden, tegen dadelijke be taling van een vasfgesteld loon, ten bate van ’s Rijks kas worden gejusteerd dat de ter herijk aangebodene maten en ge wichten om te kunnen worden onderzochtbe hoorlijk schoon en droog moeten zijn dat er, tijdens den herijk, nog gelegenheid be staat tol stempeling der weegwerktuigen. Sneek 22 Mei 1875. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. TEN GATE. De Secretaris H. FENNEMA. Daarom zal elke gemeente zich met kracht ver zetten tegen dit verraad aan de geheele Neder landsche burgerij en haarzelve Ie plegen. Willen de ultramontanen en hun vriend Kuyper hun kin deren het gif der leertwisten ingieten, zeer wel, maar dat zij dan zelf die liefhebberij betalen. Bij de toekomstige verkiezing zie ieder goed toe. De leus is niet meer liberaal of konservatief, maar vóór of tegen kerkelijke dwingelandij Er is hier juist aanwezig wat noodig is om te gevoelen en te toonen dat Dr. A. Kuyper geen volksvertegenwoordiger is. Als leeraar van zijn dogma der onverdraag zaamheid is hij éénig in zijn soort. De Amster-4 damsche hervormde gemeente kan elk oogenblik van den dag getuigen, hoe thans de gemoederen tegen elkander zijn verhit, zoodat er niets aan ontbreekt dan openbaar geweld. Dat de geloofs verdeeldheid in de harten is gedreven, zoodat de onverdraagzaamste der kudde niets meer te wen- schen overheeft. Bij priester-bemoeiing is het belang bij dom heid te groot, dan dat er van natuurlijke ontwik keling sprake kan zijn. Den kerkdijken eisch «leer de kinderen niet denken”, mag de Staat niet inwilligen. De vraag is zal de volksschool overgaan in de handen der priesters Ja, zeggen Kuyper en vrienden. Neen, zegt elk liefhebbend ouderhart. Die warme ouderharten maken onze hoop en ons vertrouwen uit. Duizenden in ons land zul len bij de verkiezingen mij nazeggen: »Ons voor geslacht heeft gestreden om het priesterjuk af te schudden; wij zijn nog even wars van priester- regeering, wij zullen dien strijd voortzetten.” Willen de klerikalen hun belasting terug hebben? Dan zijn zij geen burger meer, de rijksschatkist en de gemeentekassen zijn voor iets anders be stemd dan ons over te leveren in de handen der priesters. Als wij de kinderen gymnastiek en muziek willen laten leeren, dan zijn wij niet zoo dwaas om te zeggen tot den staat: «geef ons wat van onze belasting terug, want wij willen onze kinderen iets laten leeren wat in de volksschool niet kan gegeven worden.” Wij betalen zoo iels zelf, even als ons godsdienstonderwijs. Wie van zijn belasting wil terughebben om Standaardscholen Dat aan dat onderzoek zullen belmoren deel te nemen de Mililiens-Verlofgangers van de vi^r oudste lichtingen, voor zoo ver zij vóór den Islen April j 1. in het genot van onbepaald verlof zijn gesteld Dat de verlofgange.r bij het onderzoek moet verschij nen in uniform gekleed en voorzien van de kleeding- en uitrustingstukken hem bij zijn vertrek met verlof medegegeven van zijn zakboekje en van zijn verlofpas Dat behoudens het bepaalde in art. 130 dier wet i een arrest van twee tot zes dagen door den Militie' Commissaris kan worden Opgelegd aan den verlofganger 1° die, zonder geldige redenen niet bij het onder' zoek verschijnt 2°. die daarbij verschenen zijnde zonder geldige redenen niet voorzien is van de hiervoren vermelde voorwerpen 3°. wiens kleeding of uitrustingstukken bij het on derzoek niet in voldoenden staat worden bevonden 4°. die kleeding- of uitrustingstukken, aan een ander toebehoorendeals de zijne vertoont. Aan de verlofgangers wordt herinnerd, dat nu er maar één onderzoek in het jaar wordt gehouden, zij be paaldelijk moeten opkomen en dat. de staf bepalingen van art. 144 der wet strengelijk zullen worden toege past op de zoodanigen, die zonder geldige redenen niet verschijnen en dat zoodanige verlofgangers, die zich in eene andere gemeente gaan vestigen de verplichting wordt voorgehouden welke aan hun bij art. 134 der wet is opgelegd. Sneek den 28en Mei 1875. en Wethouders voornoemd. J. ten GATE. De Secretaris, H. FENNEMA.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1875 | | pagina 1