GEMEENTE EN HET ARRONDISSEMENT SNEER - nieuws- en ideertentie-bead voor de ima, Si 'No. 47. 12 N I. EN. 1,5 O i 0 J 57 16 24 138 150 133 140 23 114 197 183 278 82 275 438 271 50 - a re) 160 ren, O 4 A 1 KENNISGEVING. SNEEK 11 Juni. IS I XX E X E A X bevat de volgende ad- 4313 In het verslag der maatschappij tot exploitatie '‘uk 4 Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. 50 ,55i 17 53 43 ƒ16 7 a 15; zoo- wer- ’,00, 3,00 r,oo Opgekomen kiezers. 295 425 54 156 419 187 130 16 18 129 134 105 107 20 102 178 162 247 75 250 351 221 x>r ,15 ror 34 51 io r or or 14 ,50; 0 a Zee d. Air ier i en rust na ma, en uwe Door de plaalselijke schoolcommissie te Zwolle is gelast, dat, wanneer de thermometer meer dan 80° F. warmte teekent, geen school zal worden gehouden. In het N. v. d. D. lezen wij dat tegen de ver kiezing te Haarlemmermeer wegens beweerde on regelmatigheid protest is aangeteekend. s /ia '16 M. ni. 'Zo 1 s Ifllk- gen. ^ge >nne ziJP. Illg. I nsje I rke- e te j1** ir- ma, met De ambtenaar en de fcantongerechter te Zeven bergen hebben den Koning vernietiging gevraagd van het besluit van den gemeenteraad aldaar, waarbij hun verplichte dienst bij de brandweer is opgelegd. dat de teruggang van de was. de ver- J. de W., gepatenteerd veearts en koopman te Wijhe, is door de rechtbank te Deventer tot één jaar celstraf en tot het betalen van geldboeten veroordeeld, wegens het verkoopen van nagemaakt antiek porselein voor echt antiek. Hij heeft hoo- ger beroep aangeteekend. Bij de Dinsdag j. 1. gehouden stemming ter verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer der St-Gen. in ons hoofdkiesdisfrict, waarvan we den uitslag per afzonderlijk blaadje reeds aan onze abonnés hebben meègedeeld hebben van de 4313 personen, die op de kiezerlijst voor kwamen, niet minder dan 3781 hunne slembillet- ten ingeleverd. De verhouding is als volgt Kiezers op de lijst. "306 476 60 170 486 196 Een vreeselijke gebeurtenis heeft eergisteravond te Amsterdam plaats gehad. In een manufactuur winkel aan de Prinsengracht, bewoond door den heer Kok, ontstond te ruim negen ure brand. De oorzaak moet hierin gezocht worden, dat de in de winkelkast uitgestalde goederen in aanraking gekomen zijn met de zich daarin bevindende gas vlam. Toen de eigenaar gewaarschuwd werd dal de gasvlam te hoog stond (een stuk lint brand de toen reeds), was het te laat, en een oogen- blik was voldoende om den geheelen winkel in vlam te zetten. Het met papier beplakte plafond van dien winkel was spoedig doorgebrand, en de vlammen, aangewakkerd door den vrij sterken wind, bereikten snel de tweede, derde en vierde verdieping. Op eene daarvan en wel op de derde, woonde de bakkersknecht J. Olie met zijne vrouw en een jongske van 10 maanden. Van het oogen- blik gebruik makende dat haar man sliep, was vrouw Olie, na het slapend kindje naast haar echtgenoot te hebben nedergelegd, uiigegaan, om eenige benoodigdheden te koopen. Naar huis gaande, hoorde zij dat hare woning in brand stond, en op de plaats des onheils aangekomen vertelde men haar, dat alle zich in het huis be vindende menschen gered waren, zoodat zij aan vankelijk te dien aanzien gerust gesteld was en er geen bijzondere pogingen zijn aangewend tot redding van haar man en kind, die, zooals later bleek, zich nog in het brandende huis bevonden; toen was echter redding te laat. Ten ongeveer één uur dacht men den brand gebluscht te hebben, en eenigen tijd daarna wnrd een aanvang gemaakt met het opruimen, waarbij men de lijken van den bakkersknecht Olie en zijn kind vond, het eerste geheel verkoold en in knielende houding. Om oploop te voorkomen heeft ze door den gang van de school aan de Lauriergracht, welke met de achterzijde gemeen schap had, uit het verbrande perceel gedragen en onder toezicht der politie naar een begraaf plaats vervoerd. Te drie ure echter moest de dienstdoende brand weer weder de hulp der brandspuiten, die inmid dels vertrokken waren, inroepen, omdat de vlam zich op nieuw vertoonde en eveneens moest dit gistermorgen te half tien geschieden, daar een ge deelte van de bovenverdieping op nieuw brandde. (N. v. d. D.) Na volbracht examen te Leiden is de acte van bevoegdheid van hulpapotheker uitgereikt aan E. H. Hamersmavan Uitwellingerga. Sn eek Wijmbritseradeel Ulsl Bolsward Wonseradeel Hennaarderadeel Hemelumer Oldephaert en Noordwolde Stavoren Hindeloopen Workum Lemsterland Gaasterlaud Doniawerstel Sloten Rauwerderhem Utingeradeel Haskerland Schoterland ïEngwirden Opsterland Weststellingwerf Ooslstellingwerf De minister van Binnenl. Zaken heeft bepaald dat de herstemming voor een lid der Tweede Kamer in de hoofdkiesdistricten Utrecht, Arnhem, Delft, (zoowel voor de periodieke aftreding als voor de buitengewone vacature) en Amelo zal plaats hebben op Dinsdag 22 Juni a.s. lulionairen ook behielden wat zij hadden Haar lemmermeer’ wonnen en te Arnhem de kans der herstemming hebben, en 4. dat de conservatieven van hun weinige getrouwen drie hebben zien vallen, te Utrecht en te Delft moeten herstemmen, en alleen te Almelo dank zij de kracht der ul- tramontaansche partij kans van aanwinst heeft, de uitslag zoover bekend is dus volgens de N. R. C. »dat de liberale partij, zooal niet of niet belangrijk in stemmenkracht zedelijk zeer belangrijk is versterkt.” De ijver der liberalen vooral in 't Noorden, was voorbeeldig. Na Am sterdam de eer aan de liberalen van Sneek. Naar de teugels van ’t bewind grijpt de liberale partij op ’t oogenblik nietdoch dit resultaat is verkregen, dat de heer Heemskerk zoo hij wil blijven regeeren, te regeeren heeft niet naar den wil der clericalen maar liberaal. Clericaal of liberaal tusschen deze twee heeft het ministerie te kiezen. ADVERTENTIÉN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents voor eiken regel daarboven 7'/2 Cents. Alle brieven en stukken de uitgave of redactie betreffende worden franco ingewacht. De Delfsche Courant vertentie «Heden overleed te Delft, ten huize van den WelEd. heer mr. ’s Gravesande Guiclierit, benoemd als universeel erfgenaam, (tot groote teleurstelling zijner wetttige neven en nichten, waaronder we duwen en weezen zijn, zonen van zijn eenigen overleden broeder), de WelEd. heer mr. Jacob Evera, gepensioneerd Rijksontvanger sedert 1855. «Dordrecht, 29 Mei 1875. «Jacob Evera Tz. droogist. «om bijzondere redenen eerst heden geplaatst.” Te Assen heeft Vrijdag j. 1. een vergadering plaats gehad van Burgemeesters uit de provincie Drenthe ten einde over gemeentelijke belangen van gedachten te wisselen voornamelijk het la ger onderwijs betreffende en met het oog op de steeds toenemende schaarschte van hulppersoneel. veel zorg verdient moest kweeken. «Over onze kunst was slechts ééne stem, wel wat de keuze als de rangschikking der ken betreft.” Bij Zijner Majesteit* besluit van 7 Juni, is, met ingang van 15 Juni 1875, benoemd tot griffier bij het kantongerecht Ie Sneek, mr. H. de Ranitz, thans griffier bij hel kantongerecht te Lochem. Men meldt aan de H. Ct. uit Rotterdam dat bij verschillende haiszoekingen ten huize van den bekenden Rotterdamschen herbergier Jut zaken zijn gevonden die grond gaventot voorloopige in hechtenishouding ter zake van den moord op mevr. v. d. Kouwen en haar dienstbode gepleegd. Hij was tijdens den moord kellner in het Scheve- ningsche Badhotel en zijn vrouw vroeger dienst bode bij mevr. v. d. Kouwen. Zij woonden nu sedert eenige maanden op het Haagsche Veer te Rotterdam, doch waren van plan die stad weder te verlaten, toen zij gearresteerd werden. Wij kunnen er nog bijvoegen zegt het Vad. dat de vrouw van den Rolterd. herbergier en de bewoonster van het huis in de Jacobcat- straat te ’s Hage, waar de vorige week een huis zoeking heeft plaats gehad, zusters zijn. Zijn wij •goed ingelicht dan is een derde zuster eenigen tijd na den moord met een bloedverwant van mevr. v. d. Kouwen naar Noord-Amenka ver trokken. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente Sneek maken aan de ingezetenen dier gemeente bekend: dal de alphabétische-naamlijst van de perso nen, die in dit jaar aan de loting voor de schut terij moeten deelnemen ter visie zal liggen op de Secretarie van de gemeente, van Maandag den 14e tot en met Zaterdag den 19e Juni 1875 des voormiddags van 9 tot 12 uur ten einde elk in staat te stellen om ingeval hem eenige personen of omstandigheden mochten voorkomen, die op de lijst nog zouden behooren te worden ^aangeteekend of daarvan weggelaten zulks aan het gemeentebestuur te kennen te geven dat de loting zal plaats hebben op het gemeen tehuis op Woensdag den 23en Juni 1875 des voormiddags elf uur, voor hen die geboren zijn in 1859, terwijl daarna dadelijk zal worden over gegaan tot de naloling der ingeschrevenen van de jaren 1840 lot 1849. Wordende ieder ingeschrevene opgeroepen, om bij de loting tegenwoordig te zijn en redenen |van vrijstelling hebbende, die alsdan op tegeven. En, opdat zulks kome ter kennis van de belang hebbenden zal deze worden afgekondigd en ge plaatst in de Sneeker Courant. I Sneek, den 11 Juni 1875. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. TEN GATE. De Secretaris H. FENNEMA. Maandag j. 1. had te Amsterdam in het Paleis voor Volksvlijt door Prins Hendrik de plechtige uitreiking plaats van onderscheidingen aan Ne- derlandsche inzenders op de wereldtentoonstelling van 1873 toegekend. Ook de Min van Binnenl. Zaken was daarbij tegenwoordig en voerde bij die gelegenheid tweemalen het woord namelijk tot opening en sluiting van de plechtigheid. In de sluitingsrede zei de Min. o.a. «Het meest werden in den vreemde gehuldigd: de Indische landbouw, met name de kinacultuur, de fijne instrumenten de likeuren de kaarzen de tapijtende openbare werken van onzen wa terstaat en, niet het minst, de beschrijving van ons volksonderwijs van dat onderwijs dat zoo- en geen strijd maar liefde In haar overzicht van den uitslag der verkie zingen kent de N. R. C. de eer van den dag toe aan Amsterdam, dat met verpletterende meerder heid tegen de clericale en de clericaal-gezinde richting partij koos. Twee mannen om talent en karakter geëerd vielen niet omdat zij van clericale gevoelens werden verdacht, doch omdat zij te zwak waren gebleken de drijving hunner partij «die in het dienen van ultramontaansche belangen het rampzalig middel van levensbehoud zoekt”, te weerstaan. Dit feit stelt al het andere in de schaduw. Toch stipt' de N. R. C. nog even aan 1. datop twee districten na al de aftredende liberalen zijn herkozen, en bijna over al met klimmende meerderheid. De heeren Fa- bins en Schimmelpenninck van der Oije zijn daarenboven zedelijk gevallen. 2. dat de ultra- rnontanen hun plaatsen zoo goed als zonder te genstand hebben behouden 3. dat de anti-revo- 3781. In de bussen zijn echter bevonden 3785 bill. Het onweder, dat zich gisteren avond over deze gemeente en omstreken ontlastte en verge zeld ging van een geweldigen regen, schijnt ook elders hevig te hebben gewoed. Wij vernemen althans, dat gisteren avond omstreeks elf uur de bliksem is geslagen in eene boerenhuizinge onder Balk, bewoond door den heer J. B. van der Goot. Huis en schuur moeten geheel zijn afgebrand. Binnen onze gemeente zijn heden morgen door den geweldigen wind een paar boomen ontwor teld. Overigens vernamen we hier niet van on gelukken, door het onweder veroorzaakt. der staatsspoorwegen leest men van de opbrengst per rijtuigkilomeler eerste en tweede klasse zeer aanzienlijk Dit resultaat wordt toegeschreven aan plichting der spoorwegen om nu in alle treinen afzonderlijke afdeelingen van rijtuigen der le en 2e klasse te plaatsen, waar het rooken is verbo den en voor alleen reizende vrouwen bestemd. Er zijn, zoo leest men, om een paar voorbeel den te noemen, op het gedeelte HarlingenLeeu warden in 1874 in het geheel vervoerd circa 4000 reizigers le klasse of nog geen 11 per dag. Daar er nu tien treinen daags loopenis er ge middeld op iederen trein één reiziger le klasse geweest, waarvoor de maatschappij verplicht was twee coupés beschikbaar te stellen, namelijk één voor niet rooken en één voor vrouwen. Nage noeg dezelfde verhouding bestaat op alle sectiën van ons Noorder- en Zuidernet. Het merkwaardigste echter is de sectie Alme loEnschedé; over dat gedeelte werden per dag gemiddeld vervoerd 3 reizigers le klasse; er loo pen des zomers 12, des winters 10 treinen, ge middeld was er dus per trein 0,3 reizigers le klasse of met andere woorden: van elke drie trei nen waren er twee met twee compartimenten le klasse geheel ledig, terwijl van den derden trein een compartiment eveneens ledig en het andere door één reiziger bezet was.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1875 | | pagina 1