I MENU EN HET AWCiWISSEm'T SNEEK. IEUWS- EN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE x; w I v', No. 48. WOENSDAG X. a 1. 1875. a- VERKIEZING. jjamiMK J ia a, van o. IS I A A K X I. A A ffi. ouze vrij- »Wie wordt in de Tweede Kamer door dr. 0 55Ó 17 3 3 o 5 16 6 te le n zuiverings-proces kan dus nuttig zijn voor de toe komstige verkiezingen. e n a it Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementspiijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. :e O ie je te s i>r 15 or 14 1 >r ir ir 1 en g) e- ot n. e- D. e- 16 9 I. ii. 6 van velen onzer Hun een- I De Schoonh. Crt. weet nog omtrent den herber gier Juten diens vrouw, die verdacht worden be trokken te zijn bij den moord op mevrouw van der Kouwen in den Haag, te verhalen, dat zij na den moord een buitenlandsche reis hebben gemaakt en veel geld hebben uitgegeven, waarop Jut een koffiehuis op het Elaagsche Veer te Rotterdam voor hoogen prijs heeft gekocht. Toen de politie argwaan kreeg, heeft zij J. en diens vrouw on gemerkt doen bewaken, zelfs zoo, dat zij eene dienstbode in huis hadden, die, zonder dat het echtpaar het eenigszins vermoedde, met de poli tie in betrekking stond. Men verhaalt verder, dat verschillende voorwerpen, van mevrouw van der Kouwen afkomstig, ten hunnen huize zijn gevon den zoo zou o a. een kistje met effecten of kostbaarheden onder den vloer, op de plaats van het biljard, zijn opgegraven. Curieus is hel, dat Jut onlangs bekeurd was wegens het niet-aan- geven voor de belasting van de dienstbode, die hem door de politie onlangs was in huis gespeeld. van U niet vorderen werden de aanvallers terug geslagen. Met ver pletterende meerderheden werden de liberale <*an- didaten hier overal herkozen. Het noorden van ons land heeft op nieuw ge toond, het bolwerk te willen blijven, waartegen de steeds klimmende overmoed der clericalen het hoofd zal moeten stooten. Hier althans is bij de stembus een ondubbel zinnig antwoord gegeven op de vraag: vClericaal of anti-clericaal T’ Gemeenteraad, dat de heer Fennema had moeten aftreden in 1877 en de heer Reidsma in 1879 en dat de verkiezing van twee Raadsleden, om hen te vervangen, zal plaats hebben gelijktijdig met de a. s. gewone verkiezing van vier leden op Dinsdag 20 Juli 1875. Sneek, 12 Juni 1875. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. ten GATE. De Secretaris, H. FENNEMA. PUBLICATIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente Sneek Gelet op artikel 17 der algemeene Politie-ver- ordening voor deze gemeente vergunnen door deze op den 17 dezer maand, zijnde de geboorte dag van Hare Majesteit onze geëerbiedigde Ko ningin zwervers en voetzoekers af te steken doch niet vóór zeven uur des avonds. En zal deze worden afgekondigd geplaatst in de Sneeker Courant, en in afschrift gezonden aan den heer Commissaris van Politieom te zorgen voor de naleving. Sneek, den 15 Juni 1875. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. TEN GATE. De Secretaris H. FENNEMA. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarboven 7’/2 Cents. Alle brieven en stukken, de uitgave of redactie betreffende worden franco ingewacht. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek brengen ter kennis der ingezetenen: dat de heeren I. Fennema en M. Reidsma hun ontslag hebben genomen als leden van den „Tegen het liberalisme 1 Tegen de mannen, die hun candidaten ^anbeveien met een Pruisischen ge leibrief, die ons komen zeggen ludien gij dezen niet kiest, hebt gij Duitschland tot vijand 1 Tegen de regeerders, die ons zouden doen bloe den onder de schorpioenen van leerplicht en school dwang 1 Tegen de partij die geen recht kent dan voor haar geen vrijheid dan voor haar die den zuur verdienden belastiiigpenniiig uit de handen van den werkman breekt om diens kind te stelen voor de school of voor de kazerne In naatn van onze eer ons recht en heid tegen het liberalisme 1” ’t Lust ons niet, thans nog commentaar te le veren op de schandelijke insinuaties, welke de liberale partij hier naar ’t hoofd worden geslin gerd, al komt het ons dan ook voor, dat de li beralen het aan hunne R. Katholieke medeburgers hier te lande werkelijk niet verdiend hebben, door hunne hoofdorganen te worden uitgescholden maar tegen de lage beschuldiging alsof de li berale partij »geen recht zou kennen dan voor haar, geen vrijheid dan voor haar” meenen wij bij dezen toch nog met innige verontwaardi ging te moeten protesteeren. Och mijnheeren van de Tijdvertelt toch eens eerlijk aan Uwe geloofsgenooten, aan wie zij eigenlijk hunne kerkelijke en burgerlijke vrij heden hier te lande te danken hebben 1 Een beetje «goede trouw” s. v. p Zeker van Uwe kerkelijke tegenvoeters de mannen van Dorth, niet waar, met wien ge thans armpjes-om maakt, omdat ge elkaar op ’t oogenblik aardig kunt gebruiken ter bereiking van hetzelfde doel ondermijning, en zoo mogelijk! om verwerping van onze neutrale staatsinstellingen Of zoudt ge die vrijheden misschien dank moe ten weten aan die partij, »die geen recht kent dan voor haar, geen vrijheid dan voor haar Die partij mijnheeren begeert van V geen dank zij heeft eenvoudig gehandeld zooals zij, ingevolge haar beginsel moest handelen en zoo als gij niet zoudt gehandeld hebben; dat blijkt 1 maar zij mag daarom toch wel van U vorde ren, dat ge haar niet met vuil werptdal ge haar niet belastert Foeimijnheeren het jaar 1853 Js ’t niet van de Tijd, foeiDenkt aan het jaar 1858 en schaamt U altijd als dat nog mogelijk is, want het onmogelijke kunnen we natuurlijk Op deze en dergelijke wijze nu, heeft men de kiezers trachten op te zweepen tegen, en hen afkeerig zoeken te maken van de liberale partij. Ook in ons kiesdistrict heeft hel wapen van I verdachtmaking en vreesaanjaging dienst moeten doen. Zoo lazen wij bijv, in een strooibillet, ’t welk we zeer toevallig in handen hebben ge kregen, daar men het slechts aan de «geestverwan ten” schijnt te hebben toegezonden de volgende zielknijpende regels „De banden zijn gesmeed inkerkering wordt reeds genoemd ais dwangmiddel ten opzichte van U, o chrislen-ouders, die gehoorzaam wilt blijven aan het Woord des Heeren, en den Doop Uwer kinderen indachtig wilt blijven. „De straf, welke ouders of voogden kan opgelegd word'en, bestaat in boete of subsidiaire gevangenisstraf, bij herhaling binnen bet jaar te verhoogen, en bij voortdurende herhaling gevolgd door ontzetting der burgerschapsrechten” luidt met even zoovele woorden het tegen ont worpen besluit. Hoe jammer, dat de doodstraf bij ons is afge schaft, anders had de galg ook nog dienst kun nen doen als vogelverschrikker Gelukkig echter, heeft de meerderheid der kie zers zich hier niet laten intimideeren door derge- Jijke insinuaties en bangmakerijen; gelukkig heeft het gezond verstand gezegevierd over al het alarmgeschreeuw der kerkelijke drijvers Vooral de noordelijke provinciën, waartegen hoofdzakelijk de aanval gericht was, hebben thans de meest doorslaande bewijzen gegeven van hun liberalen zin. Krachtiger dan ooit te voren was de aanval, maar ook niet minder krachtig In welke Nederlandsche wet of ontwerp van wet komt die strafbepaling toch voor Of hebben die soms alleen voor de verkiezin gen dienst moeten dóen, als... citaat een aanwinst van ééne stem, terwijl nog vier hunner Candidaten in herstemming komen, nl.te Delft: Vaillant te Arnhem Geerlsema te Almelo van Pallandt en te Utrecht Bastert. I Neem nu het ongunstigste geval, namelijk: dat de herstemmingen allen ten nadeele der liberale partij uitvallen, en ’t zou ons niet bevreem den, indien dit geschiedde ook dan nog zal zij in de Kamer in getalsterkte niet verloren heb ben. De verhouding is op ’t oogenblik als volgt Van de 21 aftredende liberalen zijn 18 herko- ten en drie (de heeren Rutgers, Tak en Brou wer) gevallen. Nieuw gekozen zijn 3 liberalen, [te Amsterdam en Alkmaar.) Van de conservatieven traden 8 af, waar aan slechts 2 dadelijk herkozen zijn, n.l. de hee ren Wintgens en Begram; terwijl 3 zijn geval len (van Reenen, ’s Jacob en van Zuylen.) De 8 aftredende ultramontanen zijn allen her kozen. Die partij heeft dus gewonnen, noch ver loren. Echter is in twee districten (Nijmegen en Breda) dezelfde persoon gekozen; in één daarvan tal dus een nieuwe verkiezing noodig zijn. Ook de vier aftredende anti-revolutionaire le den zijn allen herkozen. Deze partij die steeds tin haar isolement” haar kracht heette te hebben, leeft zelfs, door »de gratie van Rome”, twee le ien gewonnen en wel te Haarlemmermeer en Middelburg. De conservatieven hebben dus weer het gelag noeten betalen. Hunne reeds zoo zeer verzwakte 'elederen zijn op nieuw gedund, en op nieuw is [ebleken, dat de conservatieve partij heeft uitge- |iend. Des te beter misschien 1 Wij komen nu al- hans op meer zuiver terrein en kunnen vriend vijand thans duidelijker onderscheiden. Dat De strijd, die thans gestreden isliep beslist over het vraagstuk «clericaal of anti-clericaal?” De liberale partij stond alléén, of althans na genoeg alléén, tegenover de clericalen van Rome en Dorth, die een krachtig vereënigden aanval beproefden op hare gelederen. En ’t mag een feit van groote beteekenis genoemd wordendat de liberalen dien aanval zoo krachtig hebben we ten af te slaan. De moreele beteekenis hiervan springt te meer in het oog, als men bedenkt wel ke machinatiën zoo al niet door de kerkelijke drij vers beproefd zijn, en met hoeveel hartstocht zij hunne volgelingen overal hebben opgezweept te gen al wat liberaal heet. Ziethier een enkel staaltje van hun wijze strijdvoeren. Aan den vóóravond der verkiezingen gaf de Tijd het hoofdorgaan der ultramontanen a. de volgende regels ten beste „Waaneer dit nummer in handen lezers komt, is de strijd reeds aaugevangea. echter die het nog bereikt roepen wij nog maal toe: Stemmen, stemmen, stemmen! Hierop komt alles aan. Met de leus „tegen het liberalisme” ter stembus te gaan is de plicht eere- en gewetensplicht der Katholieken. Voordien plicht moet alles zwijgen alles wat de eendracht en de samenwerking kan schaden. Het betere, bet beste moet worden opgeofferd aan het mogelijke want het mogelijke is onverbiddelijk noodzakelijk. Het liberalisme moet worden verslagen. Onze toekomst de toekomst van het vaderland staat op het spel. Tot nu toe s cdt o I d e u de liberalen ons: vaderlandloos; indien zij overwiunen, zuilen zij ons vaderlandloos make n. De katholiek die heden niet medegaat in den strijd tegen het libe ralisme heeft morgen geen recht tot klagen als de overwinnaar hem het recht op een vaderland ontzegt. Daarom stemmen en eendrachtig stemmen voor lederen candidaat, welken ook die het liberalisme verwerpt 1“ Nu de verkiezingen zijn afgeloopen en de strijd behoudens in een viertal districten Delft Arnhem, Almelo en Utrechtwaar herstemmin gen moeten plaats hebben beslist is en de verschillende partijen reeds hunne winst- en ver liesrekening opmaken, nu wenschen ook wij pog een enkel woord in ’t midden te brengen over den uitslag der verkiezingen. I ’t Doet ons veel genoegen te kunnen consta- teeren, dat die uitslag voor de liberale partij, over ’t geheel genomen, gunstig te noemen is. Wel is waar gingen Middelburg en Haarlemmermeer het eerste, zoo ’t schijnt, door lauwheid en on verschilligheid der kiezers voor de liberale zaak verloren en moeten dus de heeren Tak van Poortvliet en Rutgers van Rozenburg hunne plaatsen inruimen voor twee politieke tegenstan ders, maar tegenover dit verlies staat de be langrijke aanwinst, door de liberalen te Amster dam verkregen, waar de heeren van Reenen en ’s Jacob vervangen werden door de heeren de Vries en Vening Meinesz, terwijl nog te Alk maar, in de plaats van den conservatieven van Foreest, de liberale mr. van der Kaag met groo te meerderheid uit de stembus kwam. Er is dus lot nu toe voor de liberalen Q

Sneeker Nieuwsblad nl | 1875 | | pagina 1