GEMEENTE EN HET ARROWSSMT N1EIWS- D ADVERTENTIE BLAD VOOR DE a No. 40. I VERKIEZING. 11 et Kiesstelsel. I i COURANT. SXIIhlii .-S m 3, K 0 a 1. den Sneeker- 5 b B I X N K .V L, A V I» i. /IL UI» 7 3, 8 i a 8- 1S t. je Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. 5 O Uit Twen the wordt aan de N. R. C. geschre ven, dat de heer Haffmans, lid der Tweede Ka mer, een gedeelte van het kiesdistrict Almelo heeft bezocht, met de bedoeling, de stemmen zijner geestverwanten voor den heer Gorver Hooft te winnen. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarboven 7’/2 Cents. Alle brieven en stukken, de uitgave of redactie betreffende, v.orden franco ingewacht. De Arnhemsche kiesvereeniging, welke zich bij de eerste stemming voor een lid der Tweede Kamer van aanbeveling onthield, stelt thans Mr. A. F. de Savornin Lohman, antirev., candidaat. De Utrechtsche Kiezersvereeniging beveelt den heer J. N. Bastert aan. De volgende week zal het Vad. een drietal hoofdarlikelen plaatsen van den generaal Verspijck, onder den titel: «Loudon en Atchin. Een woord van protest.’* De ultramontaansche kiesvereeniging de Een dracht, te Utrecht, heeft Mr. Kien aanbevolen. Jhr. mr. Carel van Nispen van Sevenaer heeft het lidmaatschap der Tweede Kamer als afgevaar digde voor Nijmegen aangenomen. Voor Breda zal de nieuwe verkiezing plaats hebben op Dinsdag 29 Juni a.s. en de herstem ming, zoo noodig, op Dinsdag 13 Juli d. a. v. De studentenfeesten te Leiden zijn Maandag voorm. 11 ure begonnen met de uitreiking van een vaandel, door de Leidsche dames aan het studentencorps geschonken. Mej. Polano, dejofig- ste dochter van den professor, overhandigde dat vaandel met een korte, welsprekende rede, waar op een storm van bijvalsbetuigingen volgde. De praeses van het corps aanvaardde de banier, en beantwoordde de spreekster. De muziek besloot deze plechtigheid, deze schoone inwijding van de feesten. Ten eene ure vereenigden zich de reü nisten in de ruime loods op de Ruine, afkomstig van hel Rotterdamsche muziekfeest, die naar zegt, 5000 personen bevatten kan. Zij waren ten ge tale van 11000 opgekomen uit alle oorden des lands en werden van het station afg'fehaald. Daar hadden opwekkende ontmoetingen plaats. Het 300-jarig feest toch, bracht vrienden, die elkaar in jaren niet hadden weergezien, te Leiden weer Volgens de Amst. Ct. hebben de heeren Gres- nisch Co. te Amsterdam een proefhoudend middel tegen den paalworm uitgevonden. Hanige Harlingsche heeren, Jggen wie/proces verbaal was opgémaakt 'omdat* .zij op het perron, van*’t spoorwegstation hadden gelolopen zondfcr*^ voorzien te zijn van plaafekaartenj, zijn door den’ kantonrechter vrijgesproken, omdat het hun tep' laste gelegde door het reglement alleen is verbo den aan «reizigers terwijl de bedoelde heeren niet in deze qualiteit, maar alleen om een vriend weg te brengen, op het perron waren geweest landbouwer, die zijn grond zóó versnippert, han delt als een dwaas. Hetzelfde heeft de Grondwetgever en na hem de Kieswetgever gedaan, tot groot nadeel van de natie en hare belangen. Als overgang zou het misschien te verdedigen zijn: elke provincie voorloopig afzonderlijk te doen stemmen, doch dan behoort het kiesrecht ook al gemeen te zijn, althans als regel. Door afschaffing van kiesdistricten zullen de districts-specialiteiten uit de Kamer geweerd wor den en echte specialiteiten zullen er zitting krijgen. Juist om die districts-specialiteitenvrees ik echter, dat een algemeen kiesstelsel in ons land veel tegenkanting zal ondervinden. Mr. W. F. S. Volgens de N. R. Crt. zijn de berichten om trent de arrestatie van den bekenden Jut niet geheel Volgens de waarheid in de verschillende dagbladen medegedeeld. Wel heeft de arrondis- sements-rechtbank te Rotterdam rechtsingang met bevel tot gevangenhouding verleend tegen genoem den H J. Jut en C Goedvolk, ter zake van den moord op de weduwe Van der Kouwen en hare dienstbode en den daarop gevolgden diefstal. Den census als eenigen maatstaf van bevoegd heid aan te nemen, was eene onzedelijke domheid doch het kwaad werd nog erger gemaakt door de verdeeling van het land in kiesdistricten. De artt. 74 en 76 der Grondwet zijn met el kander in lijnrechten strijd. De Staten-Generaal heeten het geheele Nederland- sche Volk te vertegenwoordigen. Zij vertegen woordigen inderdaad slechts eenige kiezers, zelfs niet eens de kiezers eener bepaalde richting. De jongste verkiezingen hebben dit op nieuw geleerd. De aanhangers van de leer des heeren Gefken zijn velen; het groote aantal stemmen, op hem uitgebracht, bewees dit, en toch mocht hij niet gekpzen worden. Nu zegge men niet: het is ge lukkig voor het land, dat Gefken niet gekozen is, want dat is de vraag niet, maar wèl of ons stelsel goed is. De versnippering der kiezers in districten geeft aan een behendig minister het middel in handen, om de kiezers zóó te verdeden, dat hij de Kamer in zijne macht heeft. Wel beschouwd wordt geen enkel district ver tegenwoordigd. Van daar dal telkens variëren van richting, zoo opmerkelijk in Amsterdam, dat dan eens liberaal en dan weer conservatief is, of wel even veel Van de eene en even veel van de anderp kleur afvaardigt, en eigenlijk dus niet wordt vertegenwoordigd. Zal* de bepaling van art. 74 der Grondwet eene waarb’eid wordendan zij Nederland slechts één kiesdistrict, namelijk het geheele land; dan worden al die perkjes opgeruimd en tot een geheel ver- eenlgcK Een kleine akker, die in een groot aantal strook jes verdeeld is, levert weinig vruchten op een BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sn eek brengen ter kennis der ingezetenen: dat de heeren I. Fennema en M. Reidsma hun ontslag hebben genomen als leden tan den Gemeenteraad, dat de heer Fennema had moeten aftreden in 1877 en de heer Reidsma in 1879, en dat de verkiezing van twee Raadsleden, om hen te vervangen, zal plaats hebben gelijktijdig met de a. s. gewone verkiezing van vier leden op Dinsdag 20 Juli 1875. Sneek, 12 Juni 1875. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. ten CATE. De Secretaris, H. FENNEMA. VERGADERING van den Gemeenteraad van SNEEK, op Zaterdag 19 Juni 1875 ’s namiddags 6 uur. Punten ter behandeling: Resumtie der notulen. 2. Mededeeling van goedgekeurde raadsbeslui ten, ingekomen stukken, enz. 3. Verslag der Commissie van Leeuwarder trekweg, omtrent hare jaarlijksche inspectie. 4. Adres van R. D. Boersma, om vergunning tot het maken van een stalt, onder Goënga. Idem van M. de Jong, aangaande den cur- tot opleiding van hulp- tot hoofdonderwijzers. Idem van den Schuttersraad der d.d. Schut- om subsidie voor de kosten van het Moziek- volle genot van Recht d 5. sus 6. terij, i corps. 7. Af- en overschrijving op de Gemeente-be- grooling, dienst 1874. 8. Voorste] van heeren Commissarissen der stedelijke Muziek- en Zangschool, tot reorganisatie dier inrichting. 9. Benoeming van een lid der directie van het Stads-Werkhuis. 10. Idem van een lid der Plaatselijke School commissie. De Noordbrdbanter geeft in een stuk over den uitslag der verkiezingen duidelijk te kennen, dat de Candidaten der anti-revolutionairen en con- x servatieven het alleen aan de hulp der katholie ken te danken hebben, dat ze in sommige dis tricten gekozen, in andere in herstemming ge komen zijn Dat is geen nieuws en ons allen goed bekend. Maar de heeren anti-revolutionairen en conservatieven zullen wel begrijpen, dat het blad daarmee meer >yil geven dan een herinne ring. Alwie aan een partij zijn verkiezing te danken heeft, kan ook door die partij vallen als hij niet naar haren zin handelt. Zou T geen waarschuwing zijn «Wanneer het stemrecht, door wie ook uitge oefend het karakter van gemeen recht verliest om dat van voorrecht te erlangen, gaal men te gen de streek der hedendaagsche vaart lijnrecht in.” Zoo schreef Thorbecke in zijn brochure: Over het hedendaagsch Staatsburgerschap. Hel is intusschen gebleken dat de groote Staatsman niet altijd handelde, zooals hij sprak. Waarlijk Aart Admiraal overdrijft niet, als hij de Nederlandsche Kieswet de lamste noemt waaraan ooit eene milde Grondwet het aanzijn gaf. De Nederlandsche Grondwet is eene liberale doch niet in alle opzichten. De bepaling, dat ie der Nederlander, die 30 jaren oud eri in het vol le genot der burgerlijke en burgerschapsrechten is, verkiesbaar is tot lid der Tweede Kamer, (art. 79) is liberaal, doch de vraag mag ge daan worden, wat het beteekentte zijn in het ^burgerschapsrechten" duidelijk is dat niet, want er kan uit afgeleid worden dat de verkiezing van iemand aan wien de uitoefening dier rechten ontnomen is, geen geldigheid heeft, doch ook, dal hij, die geen vol-kiezer is, niet mag verkozen worden. In praktijk is die vraag stilzwijgend opgelost door het aannemen eener active en passive kies bevoegdheid eene onderscheiding, die evenwel uit de Grondwet niet blijkt. De praktijk heeft wel ingevoerddat niet-kie- zers verkiesbaar zijn, doch met de Grondwet in 'de hand blijkt die bevoegdheid niet; te minder, daar in die van 1815 geen sprake was van bur ger- of burgerschapsrechten. De interpretatie ten dezen opzichte aan de Grondwet gegeven, is liberaal. De beperking van het kiesrecht (in actieven zin) tot hen, die een zeker bedrag (ƒ20ƒ160) in ’s Rijks directe belastingen betalen, is illiberaal en anticipeert daarenboven op het belastingstelsel. Indien eens die directe belastingen wierden af geschaft, en nergens in de Grondwet is voor geschreven dat zij moeten geheven worden dan zouden er geen kiezers langer zijn, en bij- i gevolg de vertegenwoordiging van land, gewest en gemeente eene onmogelijkheid worden. De kiesbevoegdheid van het betalen eener ze kere belasting te doen afhangen, is dwaas en on billijk zij is daarenboven gevaarlijk, omdat zij eene plutocratie in het leven roept. In Nederland heeft slechts één op vijf-en-der- tig ingezetenen recht tot verkiezing, dat is van zeven huisgezinnen zijn zes uitgesloten. De census maakt, dat de plattelands bevolking Teel grooter invloed heeft op den gang der za ken van Staatdan die in de steden. In de .hoofdstad is de toestand het treurigst, daar er op 72 inwoners slechts één kiezer voorkomt. -- In zijne brochure Dr. A. Kuyper is geen vertegenwoordiger van het Nederlandsche Volk, >1. 5. De treurige gevolgen van het censusstelsel wa ren lang voor de Grondwet van 1848 bekend Belgie had ze toen reeds ondervonden sedert 17 jaren. Nogtans werd dat systeem in Nederland als regel zonder eenige uitzondering aangeno men en mocht zelfs Thorbegke’s voorstel: hoe mager, schraal en zuinig dan ook om den gepro moveerden stemrecht te gevenniet doorgaan. De gevolgen van onze ellendige kieswet zijn bekend en sedert lang verkeeren wij daardoor in eene onhoudbare toestand van malaise en fainé- antisme op politiek terrein. Ik beweer nietdat Thorbecke eene goede Kieswet had kunnen maken dat belette hem de Grondwet, doch zij had minder slecht kunnen zijn en daarenboven is de Grondwet, uit wel ke al die ellende voortvloeit, grootehdeels zijn werk. Op hem rust zedelijk dus voor een gedeelte de schuld van den wrakken toestand, waarin ons staatsbestuur verkeert. Dit is te erger omdat van verbetering niet veel komen kan daar de Grondwetgever zich zelf als onfeilbaar heeft beschouwd en iedere ver andering, hoe gering of noodig ook, zoo goed als onmogelijk heeft gemaakt. Men leze, het elfde hoofdstuk der Grondwet en men zal inzien, dat herziening feitelijk nagenoeg ge heel is uitgesloten.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1875 | | pagina 1