m EN MET ARRONDISSEMENT ML IEIV, S- EN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE f i w 1873. G- •23 JUNI. WOENSDAG MESSEN. Uo. 50. Nieuw Tonnenstelsel. m i f- fe< L sm; l it r it (oiitisr, i k. B I XXK X M S a b. c. d. e. Vrijdag is 9- een h. i. ii r F i Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementspi ijs vdor 3 'maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. Door de Stalen van Noord-Holland is gekozen tot lid der Eerste Kamer de heer C. A. I. den TexBurgemeester van Amsterdam, met 48 van de 64 stemmen. r r 5 I V - van geklopt was king' zullen treden in de volgende gedeelten der gemeente (3e reeks) a. De gewestelijke verqeniging Friesland van ’t Ned. Onderwijzersgenootschap heeft tot afgevaar digden naar de algemeene vergadering benoemd de heeren H. de Jong te Stiens en J. Bergmans te Sneek. den hals, kortom overal, ,en dat wel op tamelijken afstand. Het was een vreesaanjagend gezicht, doch zoo wel de werper als de geworpene waren zeker van hun werk. Even misselijk of nog misselijker acht ik hei inslikken van messen, en wat daarbij behoort of het kerven van eigen vleesch, dat de oude Israëlieten deden, als zij grooten rouw bedreven, niettegenstaande dat verminken streng verboden was. En hiermede sluit ik dit artikel, den lezer aan radende met messen voorzichtig te zijn. Mr. W. F. S. Gevaar voor Middelburg en Haarlemmer meer!” roept de Standaard. En de oorzaak »Naar men wil zegt het blad zou het nog onzeker zijn of de heeren de Jonge en van Heemstra hun mandaat zullen aanvaarden.” Vrijdag is voor het gerechtshof te Amsterdam het verhoor van de 104 in de zaak der valsche munters gedagvaarde getuigen ten einde gebracht. Daarop erlangde het O. M. bij monde van mr. J. Spoor, het woord. Uitvoerig lichtte deze het requisitoir toe, dat strekte tot schuldigverklaring der beschuldigden aan de hun ten laste gelegde feiten en veroordeeling van W. Bolhoven tol 10 jaren tuchthuisstraf en 136 geldboeten, elk van ƒ50, vrouw Bolhoven tot 5 jaren tuchthuisstraf en 4 geldboeten, elk van ƒ50, de weduwe van Tophoff tot dezelfde straf en 10 geldboeten elk van f 10, en M. Bolhoven tot gelijke straf en 2 geldboeten elk van ƒ2; de boeten bij niet-beta- ling te vervangen elk door een gevangenisstraf Aan den Amsterdamschen gemeenteraad is thans dooi- burgemeester en wethouders voorge steld, het Reguliersplein aan te wijzen als plaats voor het Thorbecke-standbeeld. Rembrandt zal dan verhuizen hetzij naar de Botermarkt, hetzij naar de Stadhouderskade. van den Oosterdijk de huizen bewoond door H. W. Cnossen, T. Dokkum, H. Vro lijk, H. Hoekstra, mr. B. S. Stienstra, L. T. Visser en T. Jongbloed. al de stegen tan den Oosterdijk noodzij- de, en verder alle gebouwen, langs de ha ven, loopende van de Boterhoek (bij de Oosterpoortsbrug) naar de Pollen. de Kruizebroederstraatvoor zoo ver de invoering aldaar niet reeds heeft plaats ge had, en (Verder alle gebouwen langs de haven, loopende van de Leeuw arderpijp- sieeg naar het Posje. de Wijde en nauwe Noorderhorne, met uitzondering van de huizen, bewoond door A. Stam van Lankhorst en Jobs. B. Posma. buiten de Noorderpoortsbrug, de huizen aan weerszijden van den weg naar Bolsward, binnen de Hospitaler brug, met uitzonde ring der huizen bewoond door M. Hoek stra en A. v. d Weij. van de Marktstraat, de huizen bewoond door B. de Jongh, J. C. A. Wissel en L. Schuyt Korver; van de kleine kerkstraat het huis bewoond door J. Nauta en het Huis aan Arrestde Peperstraat, noord zijde, en verder alle gebouwen langs de Neltjeshaven. aan het Oude Kerkhof, de woningen be- hoorende aan de Wed. J. C. G. Erbé, en die bewoond door H. Berensen en T. Bast; voorts de beide- schoolgebouwenen de huizen bewoond door B. Groeneveld, H. Zelle, J. Bootsma, Velthuis en A. Postma. het Zuidënd; van de Oude Koemarkt het huis bewoond door Johs. Prins, en de hui zen aan de oostzijde der Nieuwe Koemarkt, aan den Lemster Straatweg, de huizen bewoond door F. A. Boomsma, Wed. T. Sevensma, P. P. van der Heij, G. P. v. d. Goot, D. D. Bouma, H. J. Jaarsma, S. Bokma J. H. van der Woude, L. Boot sma en D. Bisschop. de stegen, voor zoover die niet reeds zijn aangeduid en bij de opgenoemde hoofd straten behooren. 2. aan de betrokkene ingezetenen te kennen te geven dat hunne secreten voor 15 Juli a. s. zoodanig behooren te zijn ingericht, dat de nieu we tonnen er in geplaatst kunnen worden en dat zij of hunne timmerlieden daaromtrent alle medewerking en inlichtingen kunnen beko men bij den Gemeente-architect en bij den Stoep- opzichter der exploitatie van faecale stoffen. Sneek, 19 Juni 1875. J. TEN GATE Burgemeester. II. FENNEMA Secretaris. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarboven 7'/2 Cents. Alle brieven en stukken, de uitgave of redactie betreffendeworden franco ingewacht. Volgens eene correspondentie uit Middelburg in het Haagsche Dagblad, circuleert in Middel burg een adres van hulde aan den gevallen volks vertegenwoordiger mr. Tak van Poortvliet. Bo ven aan de lijst der namen staat Graaf van Lijn den, ’s Konings Commissaris in de provincie Zeeland. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek Verdere uitvoering gevende aan het 3de lid van ’s raads besluit van 6 Februari 1875, no. 12, lot wijziging der Verordening óp het houden van verzamelingen van mest en op de sekreten, welk besluit is afgekondigd den 24 Februari 1875; Hebben, op voorstel der Commissie van be heer over de exploitatie der faecale stoffen, be sloten 1. te bepalen dat het gewijzigde artikel 8 en de intrekking van art. 9 der gemelde Verorde ning op DONDERDAG 15 JULI 1875, in wer- Een paar jaren geleden werd te Rotterdam een doctor in de geneeskunde veroordeeld tot eene celstraf van zes maanden, wegens verregaande roekelooze handelwijze bij de bevalling eener vrouw, die aan de gevolgen overleed. De veroordeelde nam toen de wijk naar Amerika. Thans bevindt hij zich echter in de cellulaire gevangenis te Rot terdam. Door den hoogen nood gedreven, heeft hij zich zelven in handen gesteld van den Neder- landschen consul te New-York, en is aldus onder het bereik der strafwet gekomen. mene bruid. Zij droeg dat aan eene ketting, even als bij ons. Het dragen van een mes aan een ketting is nog lang in gebruik gebleven, vooral in Friesland. Engeland was het land, waar de beste messen werden vervaardigd en is dat nog. Sheffield en Hallamshire staan in de messen fa brikaten boven aan. Gedurende het continentaal-stelsel hebben voor al de leerlooiers dit ondervonden. De messen die zij uit Solingen kregen, lagen spoedig om, en waren nagenoeg onbruikbaar. Tegenwoordig echter staat het Duitsche fabri kaat vrij hoog, o. a. dat uit Solingen, Grafrath Remscheid, Suh], Ruhla, Dresden, enz. Fransche messen zijn weinig waard. In Nederland staat de messenmakerij zeer laag, uitgezonderd die van grove brood- en vleesch- messen. Voorheen had de messenmakerij y>de Klok” te Utrecht, in dat opzicht Nederlandsche vermaard heid. Op de gansche wereld staat deze industrie het hoogst in Japan. Oogheelkundige fijne mesjes worden daar ge slepen tot betere dan nieuwe. Het ten geschenke geven van een mes (of ei genlijk van al wat snijdend is) beschouwt het bijgeloof als onheilspellend: het snijdt de vriend schap af. Men geeft een cent terug, dan is het koop en verkoop. Het bijgeloof verstaat de kunst van transigeren, zooals hieruit alweer blijkt. In ’t Gooi heerschte tot nog vóór niet vele ja ren het gebruik, om in de herbergen een mes op te hangen. Wie er wat lang naar keek of het aanraakte moest met hem, die het had opgehangen, bek- keshijden. Aan zekeren vreemdeling viel die dwang te beurtdoch hij nam geen mes, maar een oud dubbeltje en een slof. Met den slof ving hij de sneden op en hij sneed den uitdager met het dubbeltje halve maanjes in den eenen wang en gaf op den anderen een slag met den slof. Dit hield zoolang aan, tot de bekkesnijder professie in zijn gezicht gekorven en als biefstuk. Aan den deken Beer te Eemnes (of hij nog leeftweet ik niet) is voor een groot deel het verdwijnen van dat bekkesnijden te danken. De Wet vermocht hier niets tegen de gewoon te, maar deze was niet bestand tegen het ont zag. Het spelen met, het kruiselings leggen van mes sen, behooren tot de kwade voorteekenen. Wie zoo iels doet, dien overkomt zeker ongeluk. In het werpen met messen zijn de Chinezen zeer sterk. Menig onzer heeft gezien, hoe de Chinesche jongleurs iemand, die met uitgestrekte armen en uitgespreide handen tegen een houten beschot stond, geheel in eene lijn van tweesnij dende vlijmen zetten tusschen de vingers, langs De messen spelen in hel leven geen geringe rol Zonder mes kan niemand; het is een noodza kelijk en onmisbaar gereedschap. Geen wonder dus, dat zij in de hoogste oud- fheid voorkomen, al waren ze ook niet altijd van [staal. L De Grieken gebruikten, tijdens den Trojaan- schen oorlog, scheermessen van koper. Zippora, uit het Oude Testament, had een slee- nen mes, zoo scherp als een scheermes. Het maken van goede stalen messen bleef lang het geheim der Venetianen doch de Dalmatiërs iwaren ook vrij wel op de hoogte van het mes sen maken. De eerste, die in Engeland goede messen heeft gemaakt (verhaalt Stowe) was Richard Mat- Ithews op de Flete-bridge te Londen. In het 5e jaar der regeering van Elisabeth wist hij een verbod te verkrijgen tegen invoer ▼an messen van over de zee. Tot op dien tijd voerden de Vlaamsche schip pers veel messen in. Richard Matthew was zoo dom niet, hij wist wel, wat hij deed. Monopolie vroeg hij niet, maar door ’t verbod kreeg hij het toch, daar hij de eenige was, die goede messen kon maken. In het register van inkomende rechten tijdens Hendrik VIII, leest men van knijves of Almagne (Duitsche messen), knijves of France knijves of Collogne. Als corporatie (gilde) komen de messenmakers het eerst voor te Londenonder Hendrik V a°. 1417. Beroemd waren in het laatst der 16e eeuw de mesjes uit Hallamshire, van welke de graaf van Shrewsburij met grooten ophef gewag maakt in een brief, dien hij, in 1575, schreef aan lord Burleigh, en welke nog aanwezig is. Messen met meer dan één lemmer waren zeld zaamheden, zooals blijkt uit Misson's New Voy age to Italy, I, 618, waarin hij zegt, dat in 1688 te Scarperia, nabij Florence, messen werden ge maakt met 2, 6 en 12 lemmes in één heft, iets, wat elders onbekend was. Mr. Gough maakt in zijne History of Croyland Abbeij, bl. 73, melding van een gebruik om op St. Bartholomeus dag aan iederen bezoeker dier abdij een mesje te geven. Op dien dag kwamen er legio bezoekers. John de Wisbeach die er ten tijde van Eduard IV abt wasschafte dat gebruik af, waardoor hij zich zelf van groote uit gaven vrijmaakte. s Bartholomeus was levend gevild met een mes je; van daar dat gebruik. In de abdy, die een bouwval is, en in de beek, die er langs vloeit, heeft men in lateren tijd eene menigte mesjes van verschillende grootte en soort gevonden. Geschenken van messen waren in Engeland zeer in zwang. -■sEeae bruid was zonder mes niet eene volko-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1875 | | pagina 1