NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR DE 1 GEMEENTE EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. A 1875. No. 51. 26 J U N I. ZATERDAG De Herstemmingen. I, SVKKKKK (OULU 1 - I Ne- handelen moet Van de 2232 kiezers hebben daar - niet minder dan 2190 hunne stemmen uitgebracht. den mensch steunende op de Een po- Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementspnjs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. wat ons dadelijk op den weg der reactie zou brengen De natie heeft gevoteerd: «legen het clericalis- me I” de liberale mannen in de kamer aan draaier in dien kerkdijken dos. Want de man tel is nog altoos zeer in eere. Niettegenstaande alles wat er gebeurd is acht de Nederlandsche natie den verdediger van den Godsdienst en in hare goedige lichtgeloovigheid geeft zij vrij spel aan allerlei politieke intriganten, mits dezen haar wien zij op nieuw haar vertrouwen schonkmo gen pal staan voor hare rechten en vrijheden als deze soms bedreigd mochten worden door Rome of Dorth. Maar niet alleen inook buiten de Kamer blijve iederdie de vooruitgangdie de toe komst van zijn vaderland en die zijner kinderen liefheeft voortdurend op zijn hoede voor het gevaar, dat onze vrijgevige staatsinstellingen nog altijd van de zijde der kerkelijke partijen bedreigt. Is het gevaar voor hun overheerschenden invloed voor ’t oogenblik afgewend, het is daarom nog volstrekt niet geweken. «Tegen het liberalisme 1” was de strijdleus, waarmeê de volgelingen naar de stembus werden gezweeptwelnu die leus zal te morgen of te avond op nieuw dienst doen, en de aanval, die thans mislukte, zou dan misschien wel eens kunnen gelukken indien de vijand ons niet voortdurend waakzaam vond. Inderdaader kan niet te vaak op gewezen worden, dat alleen door eendrachtige samenwer king en voortdurende waakzaamheid der, libera len, het steeds dreigend gevaar kan worden af gewend. Wat vóór de verkiezingen door de Prov. Gr. Ct. in een opmerkelijk artikel geschreven werd, is ook thans nog van volle kracht. «De woelingen der clericalen” zou lezen we daar «de woelingen der clericalen maken ons voor de toekomst van ons Vaderland bezorgd. «Wij willen daar niet mede te kennen geven dat de waarachlig liberale beginselen nu reeds ge vaar loopen met wortel en tak te worden uitge roeid. Het gewicht van het resultaat, door de afge- loopen stemmingen verkregen, behoeft zeker niet aangetoond te worden. De meerderheid, waarover de liberale partij thans beschikt, is sterk genoeg om het ministerie te doen begrijpen, dat, als het leven wil, het leven moet mét en door de libe ralen dal de balanceer-polftrék van den heer Heemskerk voorbij moet zijn en er niet langer ge koketteerd dient te worden met de clericalen maar steun gezocht bij de liberalen. Op deze laatsten rust thans evenwel eene zware verplichting. Nu het dreigend gevaar voor kerkelij- ke supprimalie is afgewend nu de natie op nieuw de liberale partij in de Kamer heeft gehandhaafd, niettegenstaande zij in de laatste jaren dikwijls gelegenheid had tot klagen over de houding dier partij; nu heeft de natie ook het recht, te ver wachten dal door de liberalen veel zal worden goed gemaakt, wat vroeger door verdeeldheid in ei gen boezem bedorven werd. Vóór alles dient de li berale partij in de Kamer zich thans krachtig aan een te sluiten en flink en doortastend handelend op te treden, waar ‘het geldt het tot stand bren gen van zaken, die dringend voorziening verei- schen. Geen oppositie quand même gevoerd tegen het ministerie; maar het evenmin een enkele con- De oude conservatieve heer Kien scheen vast geroest te zitten op zijn zetel. Telkens op nieuw vergissen we ons niet: reeds sedert 1848 vertoonde zich in de Kamer de hooggepluimde slaapmuts van dezen «geachten afgevaardigde” uit Utrecht als een bewijs voor de bestendig conserverende aspiraties van de Ut rechtsche kiezers 1 Thans evenwel is het blaad je omgekeerd en daarmeê het bewijs geleverd dat ook in dat district het liberalisme zéér in kracht is toegenomen, zelfs zóó, dat het in staat was de overwinning te behalen. Doet hel ons leed, dat Almelo, ook ondanks de meest mogelijke krachtsinspanning der kiezers1) voorloopig voor de liberale zaak geheel verloren is, en dat dit district gedoemd schijnt het conser vatisme te conserveeren wij hebben weer alle reden tot tevredenheid als we bedenken dat dit verlies voor de liberale partij elders dubbel vergoed werd. Dank zij den uitslag der herstemmingen in de districten Arnhem en Utrecht beschikt de libera le partij thans in de Tweede Kamer over eene meerderheid van 43 van de 80 leden. De conservatieve partij in de kamer is ineen gekrompen tot 9 leden, de antirevolutionaire par tij heeft het thans tot 12 leden gebracht en de ultramontanen blijven beschikken over 16 stem men, als nl. de vacante zetel in Breda weder door een ultramontaan wordt bezet, wat niet twijfelachtig is. op den duur. Maar met de liberale beginselen is juist ’t tegenovergestelde ’t geval zij rekenen op den ijver en den goeden wil van allen., op de macht van ware verdraagzame vaderlandsliefde, van be langstelling en medewerking van allen van ge lijk recht voor allen. De liberaal gelooft aan de macht van het goede, aan de-waarheid, aan het vermogen van kennis en wetenschap aan den plicht van den Staat om door de welgestaafde uitkomsten der wetenschap het openbaar volks leven te verhoogen en te verbeteren. «Maar niettegenstaande dit ons goed vertrouwen op de innerlijke veêrkracht der liberale beginse len is het toch onloochenbaar, dat de reactie het hoofd met buitengewone driestheid opsteekten dat de clericale mantel haar een bijzonder ge vaarlijk uiterlijk verleent, ’t Is zoo licht dien cle ricalen mantel om te hangen,' en de goè gemeen te eert om het kleed den man, al steekt ook de cessie gedaan ter wille der kerkelijke partijengevaarlijkste volksmenner, de bedriegelijkste rad- Daarvoor vreezen wij niet; ze zijn immers in beginsel en in strekking goed, gebouwd op de edele zijden van beste kanten van zijn hoofd en hart litiek stelsel dat op ’s menschen lagere eigen schappen rekent, heeft altoos wel een oogenblik- kelijke kans van zegepraal, maar nooit L 1 gevaar loopt. Hoe vaak heeft nu de ondervinding het niet geleerddat er geen gevaarlijker leuze als deze is; toch grijpt zij nog altoos in het hart des volks in en verblindt het. Hoewel, zelfs uit het oogpunt van den Godsdienst, geen ongelukki ger lijden kunnen opgenoemd worden dan juist die jaren onzer vaderlandsche geschiedenis, waar in de Godsdienst de gedragslijn der staatsman nen heette te wezen hoewel als paddestoelen jn vochtige bosschen schijnheiligheid en naam- godsdienst den bodem overwoekerdenhoewel réeds nu, meer dan genoeg, en meer dan een kalm gemoed verdragen kan, in de Tweede Kamer der Staten-Generaal als advocaten van den gods dienst mannen opstaan, in wier mond dit heer lijke Woord bijna een blasphemie moet heeten geen ervaring van dien aard baat, de tooverkracht van het woord is groot genoeg om de onkundi gen te verschalken, en met een ijver, eener be tere zaak waardig, loopen zij te wapen om de vesting van den godsdienst te verdedigen.” Wat moet er dan gebeuren, om het gevaar af te keeren, dat ons onder zulke omstandigheden voortdurend bedreigt Dat allen, die het streven der clericalen inzien zich vereenigen om hen van het staatkundig ge bied terug te dringen. Dat ieder met vaste hand het éénige middel daartoe aangrijpe en de oogen des volks opene voor het dreigend gevaar. Men late de leidslieden aan hun lot over, maar men bemoeie zich voortaan meer met de schare, die door hen wordt aangevoerd. «Over het geheel, zegt de schrijver in de Gr. Ct. zeer terecht over ’t geheel laten de man nen van gezag, van rechtmatigen invloed in de niaatschappij zich te weinig gelden. Het is nu eenmaal geen gewoonte, zich persoonlijk te men gen in het werk der verkiezingen zelfs in de publieke zaken niet, tenzij men lid is van het Lichaam dat zich met de behartiging daarvan ziet ,lr j.. belast. Aan de pers wordt dit punt, oyergelaten. en aan de enkele Kiesvereenigingen;De liberkle partij heeft daardoor een grooten'..ö'vervloed van'll zelfstandige vriendenp'maaY bittèt Weinig sameh-fla hang en niets, absoluut niets wat naar organist- tie zwëemt. In haar edelaardig vq^trouweny op de macht der waarheid laat zij de verdediging der goede staatkundige beginselen aan zich-zelve over. Persoonlijk daarvoor in de bres te sprin gen, door het woord op de overtuiging te wer ken, wie die er aan denkt? Maar daarmede wordt juist ruim baan gelaten aan de leiders der cleri- cale partijen, die het oor des volks w4nnen, om dat er niemand, bijna niemand is die het hun be twist ‘Zietdaar nu een wehneenend woord, dat de li berale partij tot nadenken en stemmen. Inderdaader moet gehandeld worden want werkeloosheid zou leiden tot vernietiging. Het is niet genoeg dat de liberale partij thans de over winning behaalde, er moet ook den weg ge baand worden om die voor de toekomst te ver zekeren. Het middel daartoe is ons aangewezen. Dat ieder in zijn kring zijn plicht doe, en nie mand indommele op de lauwerkransen van de hebben kunnen diets maken dat de Godsdienst thans behaalde zege ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarboven 7’/2 Cents. Alle brieven en stukken, de uitgave of redactie betreffende worden franco ingewacht. „Strijdenstrijden door talrijkedoor alge- meene opkomstdoor het uitbrengen van alle stemmen op den éénen anti liberalen candidaat, zie daar wat op 22 Juni in de districten waar een herstemming noodig is opnieuw moet geschieden. Dan zal ook de uitslag tegen het liberalisme val len en het bewijs zal voldingend zijn geleverd, dat Nederland in het liberalisme noch bet heil van bet heden noch den waarborg van de toekomstnoch zijn staatkunde noch zijn godsdienst erkent. Dit is het groote pleit dat door deze herstemmingen moet worden voldongen de vrijmaking van derland uit de banden der liberale tyrannic” Zóó schetterden de heeren van de Tijd aan den vcoravond der herstemmingen nog eens hun ne gehoorzame volgelingen in ’t oor, en ’t is in derdaad niet aan hen te wijten, dat het markt geschreeuw tegen de «lyrannie van het liberalis me,” bij de stembus geen betere resultaten heeft opgeléverd. De heeren hebben hun best gedaan met schreeuwen en kladschilderen en de kiezers hebben getrouw het hun gegeven consig ne gevolgd zij zijn nog talrijker dan bij de eer ste stemmingen opgekomen om den anti-liberalen candidaat onverschillig of deze een volgeling was van Rome of Dorth, of wel tot de wegster vende garde der conservatieven behoorde de overwinning te verzekeren. En de uitslag nu? Heeft die thans het vol dingend bewijs geleverd, dat Nederland in het liberalisme noch het heil van het heden, noch den waarborg van de toekomst, noch zijn Staat kunde, noch zijn godsdienst erkent? Of hebben de herstemmingen soms ook juist weer op voldingen de wijze hel tegendeel bewezen Hei liberalisme, mijnheeren van de Tijd, treedt zegevierend uit het strijdperk. Het middel van verdachtmaking heeft niet gebaat. Nederland zal, gelukkig, bewaard blijven voor kerkelijke over- heersching, het zal zich niet behoeven te krom men onder de reeds opgeheven tuchtroede van het clericalisme 1 Zietdaar het niet te lobchenen'feit van den dag 1 De liberale partij, die -door de kerkelijke drij vers met eene hartstochtelijkheid werd aangeval len, tot nu toe zonder voorbeeld behalve misschien in 1853, toen zij «tyranniek” genoeg was ook voor de rechten der Katholieken in de bres te springen die alléén stond in den ver kiezingsstrijd tegenover de meest onzedelijke coali tie, welke onze parlementaire geschiedenis misschien heeftaan te wijzen; de liberale partij, die vernie tigd moest worden zij ziet thans integendeel hare gelederen -versterkt, en talrijker dan vóór de ver kiezingen zal zij in de Kamer kunnen optreden, ter bescherming van onze bedreigde staatsinstel- lingen en vrijheden. De uitslag der herstemmingen is een ware triomf voor haar, nu zij te Arnhem en Utrecht de overwinning mocht behalen en de heeren Geertsema en Bastert hare gelederen komen ver sterken. Vooral de verkiezing van den laatste is eene beteekenisvolle overwinning, omdat Utrecht tot nu toe steeds voor de liberale partij een ver loren post was. s I- n 1. e

Sneeker Nieuwsblad nl | 1875 | | pagina 1