1 Hl J JU NIEUWS- EN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE GEJIEEiYFE EN HET ARROXDISSEIENT SNEES. I I 1875. 30 JUNI. WOENSDAG GEHEUGEN. No. 52. Marktgelden. SU BE DE WOLF terwijl, bij de invordering der marktgelden, als zijn gemachtigde is toegelaten Eilke Boelens. I Nieuw Tonnenstelsel. ffeiiiMiiïiiiiiiiMiiwiM f- ö- I I I. i. i. 2. I 1. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van >chool. =C= d. Het geheugen kan beschouwd worden als een e. h. i. k. veel goeds, maar B I Ai N K X L, A verbazend een b. c. verder alle gebouwen langs de of an- i reis, eene 1 kun- goed Wethouders voornoemd J. TEN GATE. De SecretarisH. FENNEMA. 7,17 7,53 3,43 9.- door 9,15 door 9,34 9 51 door door door 014 geheugen Charles en later als pu- -- is te boek gesteld, dat hij al de talen sprak der volkeren over welke hij heerschte, dus 23 in getal. - Mezzofanti, later kardinaal, leerde, terwijl hij te geven dat hunne secreten voor 15 Juli a. zoodanig behooren te zijn ingericht, dat de nieu we tonnen er in geplaatst kunnen worden en dat zij of hunne timmerlieden daaromtrent alle medewerking en inlichtingen kunnen beko men bij den Gemeente-architect en bij den Stoep- opzichter der exploitatie van faecale stoffen. Sneek19 Juni 1875. J. TEN CATE Burgemeester. II. FENNEMA Secretaris. S. H. i Co.; Dorn- b‘j d. by J bij de Het veel onthouden is misschien geen voor deel. Menigeen zou misschien gaarne wenschen ge^n herinnering te hebben van vroegere gebeur tenissen. Niet altijd toch is het meminisse juvat van Virgilius (het zich herinneren, is aangenaam) een genot. Soms is het onaangenaam zich dingen te her inneren, die gebeurd zijn, zoowel om de personen die er bij betrokken waren, als' om de feilen zelf. Het geheugen kweekt dankbaarheid maar ook haat en wraakzucht. In beide gevallen is dit eene praktische uiting van het herinnerings-vermogen. Het geheugen is de bron van ook van veel kwaads. Ook in dit opzicht moet het geheugen als een zesde onder de zintuigen worden gerangschikt. Mr. W. F. S. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek brengen ter algemeene kennis, dat de Marktgelden wegens staanplaatsen voor het uit stallen van waren en ten dienste van openbare vermakelijkheden gedurende het tijdvak van 1 Juli 1875 tot 30 Juni 1876, zijn verpacht aan Sneek, 26 Juni 1875. Burgemeester en n dere d. i. aar FEN. te boek stellen 2,50 i 1 f—- K A M. Juni. 2% A D2’/4 01'/a 27,o >'A l’7.t i'7.t '0% .94 die in ZIC- alhier, ikoud- 'g ge- n het over- mijne 1 Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarboven 7'/2 Cents. Alle brieven en stukken» de uitgave of redactie betreffende worden franco ingewachl. ’t Utrechtsch Dagblad heeft deze beschouwin gen »De uitslag der verkiezingen zij eene les voor de kerkelijke partijen. »De Christelijk-historische partij had nimmer den candidaat der R.-Gatholieken moeten over nemen. Sommige menschen hebben sterk geheugen. Van Mithridates Sa- oegen an bo- zesde zintuig. Terwijl de smaak, het gehoor, gevoel, gezicht en de reuk zich alleen met het tegenwoordige bezig houden, heeft het geheugen alleen te reke nen met het verleden. Het geheugen is de schakel tusschen het ver- ledene, hef. tegenwoordige en het toekomende. De geschiedenis is de uiting van het geheugen, welke door het geschreven woord aanschouwelijk ter D. gemaakt en bewaard wordt. Zeer juist zeiden de Romeinen: memoriae pro- aan ’t geheugen overleveren voor i d. i. geschiedenis schrijven. Daar hel geheugen niet altijd zuiver is, is ook de geschiedenis vaak niet overeenkomstig de fei len. Aan menigeen speelt het geheugen parten. Niet alleen ontsnappen gebeurtenissen aan het geheugen, maar het verwart niet zelden het eene feit met een ander en vult gapingen aan door gissingen en persoonlijke opvattingen. Naarmate die fouten ouder zijnwordt her stel moeielijker. De kritiek is het geneesmiddel tegen deze kwaal, doch zij is volstrekt geen specificum daar voor eene goede uitoefening der kritiek de kennis der omstandigheden noodig is, en zonder deze geen herstel mogelijk is. Wel levert de kritiek in zulke gevallen een palliatief, doch het is gewoonlijk beter geen ge neesmiddel aan te wenden, dan een palliatief te gebruiken. Door palliatieven wordt de kwaal bijna altijd erger. Ik noemde het geheugen een zésde zintuig, zoowel om zijn aard zelf, als ook omdat het met hel verstand niets te maken heeft. Geheugen bezitten alle dieren, van den mensch af tot aan den visch toe. -Van het geheugen bij olijfanten, paarden, hon den, katten, spinnen, slangen, leeuwen, visschen, ja bij welke diersoort niet, zijn treilende voor beelden bekend. Het geheugen kan, even als de overige zintui gen, geoefend worden. I De gewone oefening is het van buiten leeren, waarmeê ik echter niet veel op heb, daar zij doorgaans wordt overdreven en het denken be- SgQ I lemmert, den geest dus verstompt, en van het 6,554 edelste, waardoor de mensch zich van zijne me- de-dieren onderscheidt, een dood werktuig maakt. De mnemotechniek, eene soort van geheugen- stenographie, heeft weinig opgang gemaakt. Zij was trouwens te moeielijk, om ze in praktijk te brengen. Voor een halve e'euw geleden woonde in Mas- sachussetts een geneesheer, die Milton’s Para dise lost in zijn geheel van buiten kende, niette genstaande hij het in geen 20 jaren onder de oogen had gehad. Euler, de groote mathematicuskontoen hij blind geworden was, de geheele Aeneis opzeg gen, met vermelding van den eersten en laatsten regel op iedere bladzijde der uitgave, welke hij gelezen had. De voormalige Groninger hoogleeraar Gabinus de Wall was zóó sterk van geheugen dat hij niet alleen wist, waar elk boek zijner rijke bibli otheek stond, maar zelfs, terwijl hij aan zijn werk bezig was, den dissertatie-zwangeren juris utrius que doctorandi aangaf, op welke bladzijde zij een citaat konden vinden, dat in hun ne kraam te pas kon komen. De weinig vredelievende hoogleeraar Vreede is in dat opzicht misschien nog sterker dan zijn Groninger voorganger. voor priester studeerde, Latijn, Grieksch, He- breeuwsch, Arabisch, Spaansch, Fransch, Duitsch en Zweedsch. Als hoogleeraar leerde hij er ve le talen bij op 43 jarigen leeftijd las hij er 20 en sprak er 18. In 1841 (hij was toen 67 jr. oud) sprak bij. behalve de genoemde, Portugeesch, Engelsch, Deensch, Russisch, Poolsch, Boheemsch, Servisch, Magyaarsch, Turksch, lersch, Waalsch, Wallachijsch, AlbanischBulgaarschIllyrisch, Letlisch, Lapsch en leerde hij er nog Persisch, SanskritKoordsch Georgisch Syrisch, Chal- deeuwsch, Samaritaansch, Chineesch, Koptisch, Ae- thiopisch, Abyssinisch, en andere Aziatische en Afrikaansche talen bij. Toen hij in 1849 stierf kon hij in meer dan 70 talen welsprekend schrijven en vloeiend spre ken. John Kemble kon, even als generaal Christie, een geheel nomrner van de Morning Chronicle in 4 dagen van buiten leeren en zonder fout op zeggen. Robert Dillon heeft meermalen ’s morgens vroeg 6 kolommen leiterlijk opgezegd uit een blad, dat den vorigen avond was verschenen. Gedurende het He/ieaf-debat in 1834 schreef een parlementslid een redevoering staande de zitting hij zond haar onmiddellijk naar de pers en sprak haar denzelfden nacht uit. Er ontbrak geen woord aan, en er was ook geen te veel. John Fuller een landagent in Norfolk, kon, ’t huis gekomen, eene preek, die hij gehoord had, woordelijk opschrijven, zonder zich in iets te ver gissen. Hetzelfde kan gezegd worden van den Utrecht- schen hoogleeraar van Oosterzee. Scaliger (l’Escdilde) herhaalde honderd en meer verzen, die een ander had voorgedragen. Seneca repeteerde 2000 woorden, zonder dal er zin aan of samenhang in behoefde te wezen. Magliabechi werd eens op eene zware geheu- gen-proef gesteld, die hij echter roemvol door stond. Iemand had hem nl. een handschrift, van groot belang, geleend; hij had het terug gekregen maar hij gaf voor, dat hij het verloren had. Hij verzocht hem dus er zooveel van op te schrijven1 als hij er van onthouden had. M. schreef het geheel op, zonder eenige uitlating of bijvoeging. De Utrechtsche Romanist en Handelsgeleerde Holtius citeerde uit de Digesta en den Codex altijd uit het hoofd, zonder zich ooit te vergissen in woorden, titel, iex of zelfs den jurist, van wien, of het geschrift, waaruit het afkomstig was, voegde hij er doorgaans bij. Gurus de groote kende den naam van ieder zijner soldaten. Het is bekend, welk een Dickens had, zoowel als reporter blicist. Thorbecke had ook een sterk geheugen, al heeft hij dan ook wel eens vergeten te doen wat hij beloofd had. Een jongen op Corsica kon zonder haperen 40,000 woerden opzeggen, zoo als ze hem waren voorgezegd, zin of geen zin, van voren naar ach teren en omgekeerd. Sneek Verdere uitvoering gevende aan het 3de lid van ’s raads besluit van 6 Februari 1875, no. 12, tot wijziging der Verordening op het houden van verzamelingen van mest en op dc sekreten, welk besluit is afgekondigd den 24 Februari 1875; Hebben, op voorstel der Commissie van be heer over de exploitatie der faecale stoffen, be sloten 1. te bepalen dat het gewijzigde artikel 8 en de intrekking van art. 9 der gemelde Verorde ning op DONDERDAG 15 JULI 1875, in wer king zullen treden in de volgende gedeelten der gemeente (3e reeks) a. van den Oosterdijk de huizen bewoond door H. W. Cnossen, T. Dokkum, H. Vro- lijk, H. Hoekstra, mr. B. S. Stienstra, L. T. Visser en T. Jongbloed. al de stegen tan den Oosterdijk noodzij- de, en verder alle gebouwen, langs de ha ven, loopende van de Boterhoek (bij de Oosterpoortsbrug) naar de Pollen. de Kruizebroederstraatvoor zoo ver de invoering aldaar niet reeds heeft plaats ge had, en i - haven, loopende van de Leeuwarderpijp- steeg naar het Posje.1 de Wijde en nauwe Noorderhorne, met uitzondering van de huizen, bewoond door A. Stam van Lankhorst en Jobs. B. Posma. buiten de Noorderpoortsbrug, de huizen aan weerszijden van den weg naar Bolsward, binnen de fjospitaler brug, met uitzonde ring der huizen bewoond door M. Hoek stra en A. v. d Weij. van de Marktstraat, de huizen bewoond door B. de Jcngh, J. C. A. Wissel en L. Schuyt Korver; van de kleine Kerkstraat het huis bewoond door J. Nauta en het Huis aan Arrestde Peperstraat, noord zijde, en verder alle gebouwen langs de Neltj eshaven. aan het Oude Kerkhof, de woningen be boerende aan de Wed. J. C. C. Erbé, en die bewoond door H. Berensen en T. Bast; voorts de beide schoolgebouwenen de huizen bewoond door B. Groeneveld, H. Zelle, J. Bootsma, Velthuis en A. Postma. het Zuidënd; van de Oude Koemarkt het huis bewoond door Johs. Prins, en de hui zen aan de oostzijde der Nieuwe Koemarkt, aan den Lemster Straatweg, de huizen bewoond door F. A. Boomsma, Wed. T. SevensmaP. P. van der Heij, G. P. v. d. Goot, D. D. Bouma, H. .1. Jaarsma, S. Bokma J. H. van der Woude, L. Boot sma en D. Bisschop. de stegen, voor zoover die niet reeds zijn aangeduid en bij de opgenoemde hoofd straten behooren. aan de betrokkene ingezetenen te kennen s.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1875 | | pagina 1