NIEUWS- KN ADVERTENTIEBLAD VOOR DE 1 gil GEMEENTE EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1875. No. 53. ZATKRDAG PLUTOCRATIE. N. Nieuw Tonnenstelsel. Marktgelden. SIJBE de WOLF terwijl, bij de invordering der marktgelden, als zijn gemachtigde is toegelaten Uilke Koelens. I f- o O 04 k. wordt 00, van B1V X EX LAM>. a ,50 4 bewijst het toch, dat van vroeger, genoeg harmonica te tot op dezen a. het te willen c. d. e. is g- h. i. Terwijl dezer dagen eene vrouw te Deventer, piepjong akademie-luitenanfje het op een gepensio neerd kapitein doet. schurk in een geldkist »IIij komt er als een banjer 2) weder uit” toepassing; in Nederland Het lid der Tweede Kamer voor Zutphen, Mr. J. Dam, is overleden. 18 a 8; Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementspiijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. 5aó 17 3 ,3 or 15 or 14 il >r >r ir 4 50, ,75 ,00 »lf- im; J. ap, n en. en an, m- zan •tg. kje m- b. 0, en, H. ni. 6 6 ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Gents, voor eiken regel daarboven 7 '/2 Cents. Alle brieven en stuiken, de uitgave of redactie betreffendeworden franco ingewacht. 10 16 I 4 j Aan het dezer dagen te Amsterdam gehouden hulp-apothekers-examen is o. a. met gunstig ge volg voor het Mat.-Litter. gedeelte deelgenomen, door den heer Sluyterman van Sneek. alzoo eene tweeéénheid vormt. Heeft hij zijn geld verloren, dan moet hij op ’“zich-zelf met dezelfde minachting neèrzien, als een in 't niet terug, waartoe hij behoort. De plutocraat bestaat door en om het geld, hij is zelf het gouden kalfdat hij aanbidt. Voor zich zelven heeft hij slechts in zooverre achting, als hij zich-zelf met zijn geld tot één rekent en Uit Harderwijk zijn sedert den 23en dezer maand niet minder dan twaalf kolonialen voor ’t mee- rendeel Franschen gedeserteerd. Eerst zijn door den jachtopziener te Nunspeet drie aangehouden, daarna vier door de Zwolsche politie. Eergiste ren zijn er weer vyf op den loop gegaan. De politie is druk in de weer deze laatsten op te sporen. Voor eiken deserteur wordt bij aanhou ding ƒ3 premie uitbetaald. Bij de Donderdag te Heerenveenter gelegen heid van het Landhuishoudkundig Congres ge houden harddraverij met paard en chais is de prijs, een zilveren thee- en koffieservies, ter waar de van 300 gewonnen door «Pandoer” van baron van Tuijl van Serooskerken te Velzen, pi keur J. de Boer. De premietwee kristallen karaffen met zilver gemonteerd en kristallen gebakschaal werd be haald door «Wilhelmina? van T. Koopmans te Akkrum pikeur H. Hijlkema. De, laatsten hebben vier maal geloopen. i i 16 Eigenlijk een paal in de weide, waartegen het vee zich, wrijft, scheukt,1 van daar in ab jecte beteekenis op den mensch overgebracht. 3) Geldersch voor baanderheer s= baron verwant aan ban, heirban, banderole. ze- van «geld BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek Verdere uitvoering gevende aan het 3de lid van ’s raads besluit van 6 Februari 1875, no. 12, tot wijziging der Verordening op het houden van verzamelingen van mest en op de sekreten, welk besluit is afgekondigd den 24 Februari 1875; Hebben, op voorstel der Commissie van be heer over de exploitatie der faecale stoffen, be sloten 1. te bepalen dat het gewijzigde artikel 8 en de intrekking van art. 9 der gemelde Verorde ning op DONDERDAG 15 JULI 1875, in wer- Bokma J. H. van der Woude, L. Boot- sma en D. Bisschop. de stegen, voor zoover die niet reeds zijn aangeduid en bij de opgenoemde hoofd straten behooren. 2. aan de betrokkene ingezetenen te kennen te geven dat hunne secreten voor 15 Juli a. s. zoodanig behooren te zijn ingericht, dat de nieu we tonnen er in geplaatst kunnen worden en dat zij of hunne timmerlieden daaromtrent alle medewerking en inlichtingen kunnen beko men bij den Gemeente-architect en bij den Stoep- opzichter der exploitatie van faecale stoffen. Sneek, 19 Juni 1875. J. TEN GATE Burgemeester. H. FENNEMA Secretaris. king zullen treden in de volgende gedeelten der gemeente (3e reeks) van den Oosterdijk de huizen bewoond door H. W. Cnossen, T. Dokkurn, H. Vro lijk, H. Hoekstra, mr. B. S. Stienstra, L. T. Visser en T. Jongbloed. al de stegen van den Oosterdijk noodzij- de, erj verder alle gebouwen, langs de ha ven, loopende van de Boterhoek (bij de Oosterpoortsbrug) naar de Pollen. de Kniizebroederstraatvoor zoo ver de invoering aldaar niet reeds heeft plaats ge had, en verder alle gebouwen langs de haven, loopende van de Leeuwarderpijp- steeg naar het Posje. de Wijde en nauwe Noorderhorne, met uitzondering van de huizen, bewoond door A. Stam van Lankhorst en Johs. B. Posma. buiten de Noorderpoortsbrug, de huizen aan weerszijden van den weg naar Bolsward, binnen de Hospitaler brug, met uitzonde ring der huizen bewoond door M. Hoek stra en A. v. d Weij. van de Marktstraat, de huizen bewoond door B. de Jongh, J. C. A. Wissel en L. Schuyt Korver; van de kleine Kerkstraat" het huis bewoond door J. Nauta en het Huis aan Arrestde Peperstraat, noord zijde, en verder alle gebouwen langs de Neltjeshaven. aan het Oude Kerkhof, de woningen be- hoorende aan de Wed. J. C. C. Erbé, en die bewoond door H. Berensen en T. Bast; voorts de beide schoolgebouwen, en de huizen bewoond door B. Groeneveld, H. Zelle, J. Bootsma, Velthuis en A. Postma. het Zuidënd; van de Oude Koemarkt hel huis bewoond door Jobs. Prins, en de hui zen aan de oostzijde der Nieuwe Koemarkt. aan den Lemster Straatweg, de huizen bewoond door F. A. Boomsma, Wed. T. SevensmaP. P. van der Heij, G. P. v. d. Goot, D. D. Bouma, H. J. Jaarsma, S. is op Engeland niet van meestal wel. In Engeland geeft geld wel macht, doch geen aanzien. Voor geld kan men daar veel gedaan krijgen doch volstrekt niet alles, of zooveel als in Neder land. Alhoewel het spreekwoord nHet geld, dat stom is, Maakt recht, wat krom is”, in praktijk niet opgaat, zoo het volk wel die kracht aan het geld toekent. En inderdaad zijn er uit de geschiedenis der Nederlandsche republiek en bewijzen te putten, dat voorheen in ons land bij de blinde Themis, de door Plutus begunstigden veel gedaan konden krijgenah zij op hunne beurt klinkende bewijzen gaven, dat zij Plutus in zijn doen navolgden. y>Ben je h... of ben je dief »Heb je geld, ik heb je lief” is bij ons dagelijks, in practijk gebracht, te zien. Door onze Staatsinrichtingen loopt overal een plutocratische draad. Ons kiesstelsel rust op plutocratische grond slagen. De militiewet is plutocratisch (plaatsvervanging), onze strafwetgeving insgelijks (boete betalen of zitten.) De Rechterlijke Macht is plutocratisch, daar de bezoldiging zoo gering is, dat, zonder een gun steling van den blinden Plutus te zijn geen priester der insgelijks blinde Themis beslaan kan. Elders is het misschien niet beter. In Frankrijk was het nog erger toen Hen drik IV den verkoop van ambten in voerde en daardoor huldigde »Met 't ant »Komt 't verstand.” De plutocratie is een ramp voor elk land waar zij op den troon zitdaar zij het intellec tuele doodt ten gunste van de materie en ten slotte er toe leidt dat een volk het geld be schouwt als het hoogste goed. Mr. W. F. S. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek brengen ter algemeene kennisdat de Marktgelden wegens staanplaatsen voor het uit stallen van waren en ten dienste van openbare vermakelijkheden gedurende het tijdvak van 1 Juli 1875 tot 30 Juni 1876, zijn verpacht aan Sneek, 26 Juni 1875. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. TEN GATE. De Secretaris II. FENNEMA. Aan de hoogeschool te Groningen werd bevor derd tot doctor in de wis- en natuurkunde de heer V. Bruinsma, geboren te Leeuwarden, na openbare verdediging van een academisch proef schrift: «Over de electrolyse van organische slof fen, in het bijzonder van Zuringzuur.” Plutus is de god van den rijkdom en als blind geboren voorgesteld. De rijk begaafde Grieksche dichter Aristopha nes heeft er een even geestig als bijtend blijspel over geschreven, Plutus (Ploutos) getiteld. Plutus is blind van nature, en weet dus niet, aan wie hij zijne goede gaven schenkt. Onrechtvaardigen, dommen, onwaardigen, gie rigaards, verkwisters, en al dat volkje, wordt door hem bedeeld; doch hij heeft er geen schuld aan, want hij is blind geboren en kan dus niet oor- deelen over de personen, die hij onwillens en on- wetens begunstigt. Dat hij geringeloord wordt, is onbillijk, want hij heeft evenmin schuld aan de verkeerde ver- deeling van den rijkdom als een Drentsch korhoen aan de Engelsche faillissementen. Plutus is onschuldig als een pas geboren kind; (quoiqu’en dise «onze Abraham”, en was andere would-be-Calvinisten over de erfzonde mogen zeg gen.) Plutus was blind geboren; de arme god, die zoovelen gelukkig zou gemaakt hebben als hij maar had kunnen zien Doch dat was nu eenmaal zoo, en even min te veranderen, als een snoek op de leeren spelen. Plutus was blind en bleef dat dag, de arme stakkert! Nogtans heeft Plutus zonder of te weten, een adel opgericht, sterker, machli- ger en onwaardiger, dan er ooit te voren was de plutocratie of geld-adel. De cotton-lords, de suiker-barons, de coupon knippers, de Oost-uitzuigers, deja die gan- sche bende stamt er van af, behoort er toe, en kweekt de plutocratische kaste aan. Jezus sprak er zijn «weeover uit en had er in zekere mate zijn treurig uiteinde aan te wijten (Marcus, X, 25), want die bestraffing der geld handelaars in den tempel heeft tot zijne vervol ging (Marcus, XI, 15) niet weinig bijgedragen. Bij de Romeinen bestond een ambtsadeldie wel is waar, voor ’t volk een ware straf werd doch bij welken toch nog iets van «noWesse oblige” bestaat. Die ambtsadel had zekere eer op te houden en moest zich-zelf daarom ontzien; hij had een présti- ge te bewaren en bleef dus binnen zekere per ken; hij was daartoe door zijne positie gedwon gen. Geheel anders de plutocraat. Hij heeft geen eer op te houden, geen stand, geen afkomstalleen het geld geeft hem rang verliest hij dat, dan is hij alles kwijt en zinkt Vrij algemeen is men van meening, dat in En geland de plutocratie sterk is, en tracht dit te bewijzen uit het aldaar heerschend gebruik, van te vragen, hoeveel iemand waard is; doch die meening is onjuist. De macht van ’t geld is in Engeland zeer ker niet minder groot dan elders, doch adelt”, is daar geen sprake. De parvenu blijft er parvenu, al bezat hij ook de schatten Peru. *Stop een r'Jr’ In den Haag is een conducteur gearresteerd die een gebruikt doch niet geknipt kaartje voor den trein lot verminderden prijs verkocht. 4' Een oppasser te Nieuwediep die bij verschil lende particulieren rond ging; om den dood van een kind van zijn officier bekend te maken is gecalangeerd wegens ongepatenteerd uitoefenen van het aansprekersberoep. Bij de Dinsdag te Breda gehouden verkiezing van een lid der Tweede Kamer zijn uilgebracht 3398 geldige stemmen, waarvan 2148 op mr. H. A. des Amorie van der Hoeven (u.), en 1164 op mr. J. H. van Mierlo (I.) Gekozen mr. H. A. des Amorie van der Hoeven mr. de Savornin Lohman (a.) had 44 stemmen.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1875 | | pagina 1